FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  IRC - poradnik dla początkujących
Wersja do druku
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 05-02-2011, 17:09   IRC - poradnik dla początkujących

Podstawowe informacje
Mniej lub bardziej regularne spotkania na IRC są już tradycją tego forum. Kanał #kotatsu.pl znajduje się w sieci RIZON (główny serwer: irc.rizon.net). Zalogowani forumowicze mogą korzystać z wbudowanej w forum aplikacji PJIRC (ikona pod logo forum), obok niej są też linki do mibbita i do polecanego przez Rizon qchatu, jednak tym którzy zamierzają odwiedzać nas na IRCu częściej, polecamy "przesiadkę" na dedykowany program, jak mIRC, X-Chat czy irssi. mIRC jest aplikacją shareware dla windows, i poza denerwującą prośbą o rejestrację nie ma w nim żadnych ograniczeń.

Ten przewodnik nie ma za zadanie nauczyć wszystkiego o sieciach internet relay chat, niczego nie chcemy narzucać, więc jak ktoś ma ochotę eksperymentować z innymi aplikacjami, to proszę bardzo. W dodatku jest to repost sporo starszego przewodnika, więc nie gwarantuję że wszystkie okienka/dialogi są aktualne... jednak zasadnicze komendy i zasada używania UTF-8 do kodowania plogonków (i nie tylko, możecie spotkać się z forumowiczami przerzucającymi się linijkami krzaków...) pozostają aktualne.

Naszych gości prosimy o kulturalne zachowanie, i przypominamy że wszystko co dzieje się na kanale jest automatycznie logowane. Większą część dnia na kanale nic się nie dzieje; szczyt aktywności przypada zazwyczaj pomiędzy 21:00 a 24:00.

Połączenie
W przypadku aplikacji forum, połączenie jest automatyczne.
W przypadku mIRC przynajmniej raz należy przeklikać się przez dziesiątki niepotrzebnych okienek, wybrać sieć Rizon i kliknąć ikonę "połącz". Można też wpisać
/server irc.rizon.net -jn #kotatsu.pl
w okienku serwera. Jeżeli jednocześnie jesteśmy połączeni z inną siecią (np. polnet), komenda
/server -m irc.rizon.net -jn #kotatsu.pl
łączy z nową siecią bez zrywania istniejących połączeń. Powyższa komenda powoduje też wejście na nasz kanał automatycznie po połączeniu.
mIRC pamięta ostatnią sieć z którą był połączony, więc jeśli nie odwiedzacie innych poza Rizonem sieci, w przyszłości wystarczać powinno tylko kliknięcie na "połącz".

Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą być zainteresowani faktem, że sieć Rizon wspiera połączenia szyfrowane, i dodanie "+6697" po nazwie serwera w powyższej linijce spowoduje uzyskanie bezpiecznego, szyfrowanego połączenia na tym właśnie porcie.

Jeżeli wystąpi split - zerwanie połączeń między różnymi serwerami do których łączą się użytkownicy - może zdarzyć się, że ktoś zostanie sam lub niemal sam na kanale, i zaobserwuje jak reszta obecnych opuszcza kanał (zazwyczaj z stosownym komunikatem, zakończonym słowem *.split). W takiej sytuacji należy poczekać na ponowne przyłączenie segmentu, albo zmienić serwer ręcznie. Tak samo postępujemy w przypadku, gdy występują problemy z głównym serwerem irc.rizon.net i nie możemy uzyskać połączenia.

Ręczne zestawienie połączenia wykonujemy wpisując taką samą komendę jak wyżej, zastępując w niej adres irc.rizon.net adresem jednego z podserwerów sieci. Największe i najbardziej niezawodne to irc.reversed.net, irc.rizon.no, irc.shockerz.net, irc.gamepad.ca - jednak ta lista zmienia się dynamicznie. Można przewijać sobie okno serwera, i wynotowywać na jakie adresy jesteśmy najczęściej przekierowywani przez irc.rizon.net.
UWAGA: po ręcznym zestawianiu połączenia, przy kolejnym trzeba powrócić do irc.rizon.net, w przeciwnym wypadku mIRC będzie nas zawsze łączył najpierw z konkretnym serwerem, co jest niewskazane - irc.rizon.net jest po to, by równomiernie rozmieszczać użytkowników na serwerach sieci.

Podstawowe polecenia
Rizon pozwala użytkownikom na "rezerwowanie" nicków. Nicka wybieramy komendą
/nick mój_nick
jeżeli w odpowiedzi dostaniemy wiadomość:
-NickServ- This nickname is registered and protected. If it is your
-NickServ- nick, type /msg NickServ IDENTIFY password. Otherwise,
-NickServ- please choose a different nick

oznacza to, że jest on zajęty i trzeba sobie wybrać inny. Gdy w końcu zmienimy nick na taki który nas satysfakcjonuje oraz jest wolny, i chcemy go zarezerwować dla siebie, wpisujemy komendę
/msg NickServ register hasło email
gdzie hasło to hasło którego będziemy używać, a email to adres e-mail pod który ma być wysłane potwierdzenie rejestracji (i gdzie ew. będzie się później wysyłać hasło, jeśli je zapomnimy i będziemy chcieli odzyskać).
UWAGA: Wiadomo że są kłopoty z Interią i WP; adresy na Onecie i Gmail działają bez zarzutów.
W e-mailu od sieci Rizon, który powinien dojść po kilu minutach, dostaniemy komendę potwierdzającą rejestrację, o postaci
/msg NickServ confirm indywidualny_kod_potwierdzenia
Komendę tą wpisujemy albo wklejamy w okienku serwera.

Od tej pory za każdym razem, gdy wchodzimy na IRC używamy komendy
/msg NickServ identify hasło
(hasło - to wcześniej wybrane i podane przy rejestracji) by potwierdzić że jesteśmy właścicielami danego nicka. Możliwe jest też jednorazowe ustawienie opcji
/msg NickServ SET KILL ON
co spowoduje, że KTOKOLWIEK (włącznie z nami) kto spróbuje użyć zarezerwowanego nicka, będzie musiał podać stosowne hasło w 60 sekund, albo jego nick zostanie automatycznie zmieniony.
Komendę podającą hasło możemy też wpisać w profilu forum (pole Polecenia IRC) lub w mIRC (tools->options->connect->options->perform, w okienku Network wybrać Rizon, w okienku Perform commands wpisać komendę). Wtedy będzie się ona automatycznie wpisywała przy wejściu na serwer, bez potrzeby każdorazowego wklepywania ręcznie.
UWAGA: Zarejestrowany nick jest ważny tylko 20 dni od ostatniego użycia - czyli co najmniej RAZ na 20 dni trzeba wejść na irc i podać hasło. Jeśli się tego nie zrobi, nick - i przypisane mu prawa - znikną, i trzeba będzie rejestrację (i nadawanie praw) powtórzyć!

Jeżeli zostaniemy z jakichś przyczyn rozłączeni i po ponownym wejściu nasz nick jest zajęty (o zajęciu go przez kogoś innego nie wspominając) możemy użyć komendy
/msg NickServ GHOST nick hasło
Powoduje ona natychmiastowe odłączenie od sieci Rizon tego, kto bezprawnie używa naszego nicka.
UWAGA: W przypadku "ducha" naszej poprzedniej sesji, samo wyrzucenie z kanału nie wystarcza; trzeba albo użyć powyższej komendy, albo poczekać aż Rizon wykryje timeout i sam taką sesję rozłączy.

/me opis_czynności
Modyfikuje zwykłą prezentację z "wypowiedzi" na "opis czynności". Zamiast standardowego
idę zjeść kolację
możemy wpisać "/me idzie zjeść kolację" i uzyskać
* nick idzie zjeść kolację

/ignore nick
Powoduje ignorowanie wszelkich wypowiedzi wybranej osoby.

/whois nick
Podaje podstawowe informacje o osobie używającej danego nicka.


Jeżeli wpiszemy conajmniej jedną literę i wciśniemy TAB, a na kanale jest ktoś kogo nick zaczyna się od tej litery, mIRC automatycznie wpisze pełny nick do linii wypowiedzi. Jeśli na tą literę (lub kombinację liter) zaczyna się kilka nicków, kolejne naciśnięcia TAB będą wpisywać po kolei wszystkie pasujące nicki.

/query nick
Otwiera okno prywatnej rozmowy z nick, o ile ta osoba takowe akceptuje.

/away jakiś_tekst
Powoduje ustawienie stanu "away"; każdy kto otworzy /query automatycznie otrzyma tekst " is away; reason: jakiś_tekst". Wpisanie /away bez żadnych parametrów wyłącza ten stan.

Polskie znaki (i nie tylko)
Na naszym kanale standardem kodowania jest UTF-8, więc jeśli klient naszych gości tego standardu nie obsługuje, zamiast polskich literek będą pokazywać się "krzaki". mIRC w wersji 7 ma UTF-8 ustawiony domyślnie i nie wymaga dodatkowych zabiegów konfiguracyjnych. Unicode był już częściowo obsługiwany w mIRC 6.17, zalecana wersja to 6.21 i do niej odnoszą się wskazówki poniżej.

W mIRC należy ustawić (zaznaczyć) następujące opcje:
tools->options->irc->messages
v UTF-8 display
v Multibyte editbox
v Multibyte display
v Font linking
v Parse ANSI codes
view->fonts
UTF-8: Display&Encode
v Set as default channel font
v Use default
UWAGA: Ustawienia dla prywatnych rozmów są osobne, trzeba otworzyć okno /query do kogoś i ustawić:
view->fonts
UTF-8: Display&Encode
v Set as default chat font
v Use default

To powinno wystarczyć do poprawnego wyświetlania polskich znaczków. Normalnie Font Linking powinno załatwić sprawę, jednak w niektórych sytuacjach może być niezbędne ustawienie czcionki obsługującej odpowiednie zakresy Unicode. Aby poprawnie widzieć wypowiedzi w języku japońskim, należy zmienić ustawienia windows:
Panel Sterowania>Opcje Regionalne>Ogólne>Ustawienia językowe dla systemu
zaznaczyć dodatkowo język Japoński.
Aby poprawnie widzieć wypowiedzi w języku rosyjskim, należy także zaznaczyć Cyrylicę.

W obu przypadkach windows doinstaluje niezbędne komponenty i czcionki (może być konieczna płyta z windows)

Powyższe ustawienia, obok wyświetlania, pozwalają też wkleić tekst po japońsku lub rosyjsku, np. skopiowany z przeglądarki.

pożyteczne opcje - "Nick Highlight"

Zazwyczaj warto wiedzieć kiedy o nas mówią, albo nas wołają, prawda? IRC ma na to stosowny "patent". W mIRC należy ustawić (zaznaczyć) następujące opcje:
tools->options->irc->Highlight
v Enable highlighting

Następnie klikając "Add" dodajemy SWÓJ WŁASNY nick, zaczynając i kończąc gwiazdką:
*mój_nick*
wybieramy stosowny kolor, i ewentualnie jakiś dźwięk.
Jeśli zaznaczymy "Flash message", spowoduje to mruganie ikony mIRC przy każdym "trafieniu".
Pole "Match on" ustawiamy na "Message Only", i NIE ustawiamy opcji case-sensitive.

Powyższą operację powtarzamy dla każdego z używanych przez siebie nicków.

Tak skonfigurowany mIRC, za każdym razem gdy ktoś napisze dowolną linię zawierającą nasz nick, zaznaczy ją wybranym kolorem, a jeśli tak go skonfigurowaliśmy, również "zamruga" ikoną czy odtworzy wskazany dźwięk. To ostatnie może szybko zrobić się denerwujące, dlatego osobiście doradzam ustawienie sobie dla każdego nicka dwóch higlightów:

pierwszy:
*mój_nick*
jakiś kolor
bez dźwięku
bez mrugania
Match on - Message Only
NIE ustawione case-sensitive

drugi:
mój_nick (wpisany DOKŁADNIE, z ew. wielkimi literami)
jakiś kolor
jakiś krótki dźwięk wav
Flash ustawiony na 1x (to kontroluje też liczbę odtworzeń dźwięku)
Match on - Message Only
USTAWIONE case-sensitive

Tak skonfigurowany nick-highlight wyróżni wszystkie wypowiedzi zawierające nasz nick, a jeśli JEDYNĄ treścią czyjejś wypowiedzi będzie nasz nick, uzna że nas wołają i na nas "zatrąbi". Osobiście uważam że to się badzo przydaje przy długich wieczorach na IRCu - można sobie włączyć grę albo odcinek anime, a IRC zostawić chodzący w tle - jeśli ktoś nas zawoła, usłyszymy dźwięk, a jeśli o nas będą mówić, łatwo odszukamy stosowne linie.

Posłowie
Niniejszy przewodnik zawiera jedynie najbardziej rudymentarne komendy. Jest więcej dróg do osiągnięcia w.w. efektów, np. w niektórych programach podane komendy mają krótsze aliasy, jednak wybierałem te warianty które są najbardziej uniwersalne.
To co jest powyżej, powinno wystarczyć by bezproblemowo rozmawiać z forumowiczami; jeśli ktoś chce wiedzieć więcej niech poczyta inne przewodniki lub dokumentację której w sieci pełno.

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group