FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2
  Rozszerzenie kategorii ocen
Wersja do druku
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 31-08-2005, 13:36   

Zegarmistrz napisał/a:
duża część tych głosów umilkłaby, gdyby podnieść wszystkie oceny o ze 2 stopnie



tylko ze akurat to nie pomogloby w odroznianiu dobrych serii od miernych, bo prawie wszystko dostaloby 10-ki.
Przejdź na dół
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 31-08-2005, 14:01   

Zaraz, zaraz. Udałam się na drugą z naszych podziwianych strony, czyli na Anime News Network. Oni mają interesujący system statystyk: http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/ratings-anime.php

Czyli istnieje jakaś (w miarę normalna) możliwość "wyważenia" oceny czytelników w przeliczeniu na liczbę głosów. Wiem, że przy tych tysiącach głosów tam, sytuacja jest zupełnie inna, ale mimo wszystko warto się tym zainteresować. Może warto nad tym pomyśleć?

Poza tym dochodzę pomału do jednego wniosku. Trzeba będzie chyba - wzorem Animenfo i ANN - usunąć oceny z indeksu tytułów. Lepiej zamiast tego dać stronę "Statystyki", albo "Top 10", albo jakkolwiek inaczej nazwaną, gdzie można by sobie sortować oceny według czego tam dusza zapragnie - np. wg redakcji, czytelników, oceny za muzykę...

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 31-08-2005, 14:11   

Bianca napisał/a:
- a co jesli dac komentarze recenzentow do ocen

U mnie to zawsze byłoby "bo tak wynika z zestawienia" ^^;;
Oceny wszystkich trzydziestucośtam serii które obsmarowałem trzymam w arkusiku excela, i każdą nową serię oceniam w odniesieniu do poprzednich. Opisy autorstwa Vela - btw, co ja się naszukałem tego postu nim wyszło że leży w archiwum! - są ważne, ale relacje do innych serii ważniejsz, jak dla mnie. Stąd sytuacje jak ta zacytowana - grafika może być ładna a animacja solidna, ale nie lepsza niż w serii x/y/z, a one dostały takie a nie inne oceny i to plasuje właśnie ocenianego delikwenta.

Co do dysonansu ocenowego -
wa-totem w recenzji Green Green napisał/a:
Tła są ładne i szczegółowe. Projekty postaci poprawiono i dopracowano, a animacja jest bez zarzutu.
Ocena: 4/10 fabuła: 4/10 postaci: 5/10 grafika: 4/10 muzyka: 3/10

Ale to wynik relatywizacji: np. grafikę GG oceniam wyżej niż Hanaukyo (3), i podobnie do Tactics (4), ale nieco niżej od Gunparade March czy Kiddy Grade (5). I to uwzglęnia też poziom indywidualizmu - ktoś mógłby stwierdzić, że właściwie Kiddy Grade i GG nic nie różni, więc czemu GG ma oczko mniej, jednak Kiddy Grade - podobnie cukierkowe i równie sprawne technicznie - ma tą odrobinę indywidualności/rozpoznawalności więcej. Nie wspominając już o Mahoromatic (6) które możnaby technicznie ocenić niżej niż GG czy KG, ale jest IMHO niepowtarzalne i rozpoznawalne od pierwszego rzutu oka. Nie wspominając nawet o czymś takim jak Otogizoushi (7, bo na 9 zbyt słaba mimika/wyraz, a na 8 zbyt specyficzna kreska i nie każdemu się spodoba) czy Kumo no Mukou (10...)

Wracamy znów do kwestii opisów ocen... wygląda na to że muszą wreszcie powstać...

A, jeszcze jedno. Pobieżnie przeglądnąłem statystyki po ocenach redaktorów. Wychodzi, że znakomita większość ma medianę ocen 7 (surowa Ka_tka - 6) i średnią nieco wyżej lub niżej. Co ciekawe, zbliżone do normalnego są też rozkłady ocen (rozkład normalny i test ==; statystyka się kłania). Tu ja jestem wyjątkiem, bo prawie od początku oglądania animków kieruję się ...recenzjami wszechbiblii, więc mam proporcjonalnie sporo więcej seri "dobrych" i mniej tych słabszych.

----aaa. posty w trakcie pisania....
Ave - masz rację. Może powinniśmy zastąpić w liście tytułów obecną średnią ocenę tą ich formułą ratingu? Ale wciąż u nas jest mało głosów... Może apel o ocenianie serii na forach? ACP, Kawajec... rany, ale by się nam oberwało... naante ne... ^^;;

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
tilk Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 24 Lip 2003
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 31-08-2005, 14:46   

Avellana napisał/a:
Poza tym dochodzę pomału do jednego wniosku. Trzeba będzie chyba - wzorem Animenfo i ANN - usunąć oceny z indeksu tytułów.

Nie sądzę. Uniwersalność naszego indeksu jest zaletą, nie wadą. Dzięki temu kryteria przeszukiwania można sobie wybierać całkowicie dowolnie, a nie tylko liczyć na to, co autorzy strony wkodowali na sztywno. Można przykładowo nakazać wyciągnięcie rankingu serii komediowych z lat 1990-1995 albo czegoś równie nietypowego.

Avellana napisał/a:
Lepiej zamiast tego dać stronę "Statystyki", albo "Top 10", albo jakkolwiek inaczej nazwaną, gdzie można by sobie sortować oceny według czego tam dusza zapragnie - np. wg redakcji, czytelników, oceny za muzykę...

Zaowocowałoby to tylko niepotrzebną duplikacją funkcjonalności. Połączenie sortowania i filtrowania jest pomocne, więc do owych "Statystyk" trzeba by również dodać filtrowanie, przez co dostalibyśmy kopię głównego indeksu, tylko z innymi kolumnami. Więc może - zamiast tego - warto byłoby dać możliwość wyboru wyświetlanego zestawu kolumn w głównym indeksie?
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1543661
Andriu Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 30 Sie 2005
Skąd: Bezrzecze
Status: offline
PostWysłany: 31-08-2005, 15:13   

Im więcej nad tym myśle, tym trudniej, w obecnej sytuacji, jest mi podać najlepsze rozwiązanie.

Z tego co wyczytałem tutaj to tzw. recenzje alternatywne napewno mocno by pomogły, jednak jest to coś co będzie się pisało miesiącami...

Danie większej swobody w ocenianiu czytelnikom (np zamiast 1 oceny danie możliwość ocenienia wszystkich elementów, łącznie z oceną końcową :?) - to by jednak mocno skomplikowało sprawe i treba by było nad tym więcej pomyśleć.
Jak nie to może po prostu inni recenzenci dawali swoje noty za wszystkie elementy, a nie tylko końcową.

Wspólne uzgodnienie ideałów i prawie ideałów, przez redakcje, wśród różnych kategorii ocen bardziej ujednoliciło by ocenianie, jednak tu mogą wytworzyć się lekkie spory (ale można temu zaradzić, w końcu różnice nie powinny być większe niż o 1)

Mój post wywował straszną burze :P. Szkoda tylko, że nie włączają się również inne osoby postronne bo wtedy mielibyście lepszy obraz, jak jesteście odbierani ;/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
1821084
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 31-08-2005, 15:46   

coz........... chociazby na przykladzie akiry czy air mozna uznac ze redakcja sie nie dogada (znaczy sie jesli Avellana wczesniej nie wytlucze redakcji za proby zmuszenia jej do obejrzenia tego czy tamtego)
Powrót do góry
Raul Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 17 Maj 2005
Status: offline
PostWysłany: 31-08-2005, 16:27   

Jako osoba prawie postronna powiem tyle - oceny czytelnikow zapewne beda wyzsze od waszych. Kazdy ktoremu seria sie podoba bedzie zawyzal oceny, niezaleznie jak duzo opcji ocen dostanie.
Moim skromnym zdaniem interakcja czytelnikow co do ocen powinna miec charakter dodatku a nie jakies niesamowicie rozbudowanej funkcji.

A to ze 10 dostaje jedno moze dwa anime na 100 to dobrze. Wazne zeby recenzent umial obronic swoja ocene, a nie wszystkim musi sie dane anime jednakowo podobac.
I nie, nie podnoscie zadnych ocen sztucznie. To juz tylko krok od stwierdzenia ze nie znacie sie na ocenianiu - 2 punkty to bardzo duzo.

To byly moje 3 grosze.

Pozdrawiam,
Raul

_________________
“Why is it," he said, one time, at the subway entrance, "I feel I've known you so many years?"
"Because I like you," she said, "and I don't want anything from you.”
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Taur Płeć:Kobieta
... To nie ta bajka...?


Dołączyła: 30 Cze 2005
Skąd: Warszawa
Status: offline
PostWysłany: 31-08-2005, 21:39   

Nie sądzę aby próby rozszerzenia skali ocen miały aktualnie głębszy sens, możliwości sortowania tytułów również są bardzo szerokie. Ocena recenzenta i powinna mieć dominujące znaczenie przy aktualnym stanie rzeczy, z czasem wraz ze wzrostem liczby ocen wystawianych przez czytelników, można pokusić się o ranking popularności. Osoby starające się dokonać wyboru serii jaką zamierzają obejrzeć i tak z regóły sięgaja po recenzje z wielu stron. Do czasu gdy nie napłynie większa liczba recenzji alternatywnych ocena redakcji może stanowić ocenę alternatywną, i w tym dziale można stosować oceny cząstkowe. W ocenach czytelników trudniej będzie o obiektywizm, czemu skutecznie przeciwstawia się psychika - łatwiej ocenić coś co wywarło na nas wrażenie (pomijając nachylenie uczucia) niż coś co może znamy ale już nie pamiętamy co chodziło...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 2 z 2 Idź do strony Poprzedni  1, 2
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group