FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
  Rozszerzenie kategorii ocen
Wersja do druku
Andriu Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 30 Sie 2005
Skąd: Bezrzecze
Status: offline
PostWysłany: 30-08-2005, 23:43   Rozszerzenie kategorii ocen

Witam.

Po przeczytaniu paru recenzji doszedłem do wniosku, że serwis ten by lepiej funkcjonował jeżeli dodana by została nowa kategoria ocen tzw. "enjoyment" czyli po prostu ocena jak się podobało owe anime.
Obecnie taka ocena teoretycznie istnieje (ma jej funkcje pełnić ocena końcowa), jednak prawda jest taka że w większości przypadków na teori się kończy. Przez ten stan rzeczy patrząc na oceny z recenzji nie mamy do końca jasnego poglądu na rzeczywistość.

Tymczasem wprowadzenie nowej oceny spowodowałoby, a przynajmniej powinno, że mielibyśmy wszystko jeszcze jaśniej przedstawione i nie było by problemów z odróżnieniem czy dany tytuł to kit czy hit. Nie było by np. sytuacji w którym anime ze słabą grafiką i muzyką, lecz ogólnie będące świetne, dostawało by niską ocene końcową, gdyż autor sugerował się swoimi ocenami cząstkowymi.

Co sądzicie o tym pomyśle ?

Pozdrawiam
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
1821084
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 30-08-2005, 23:59   

Nie wiem jak inni, ale ja zawsze oceniam relatywnie, zarówno w zakresie ocen cząstkowych jak oceny ogólnej, i mam w arkuszu oceny wszystkich tytułów które oceniałem, więc zawsze mam pełny obraz. I nigdy nie traktowałem ocen cząstkowych jako czegoś co ma się w jakiś sposób przekładać na ocenę ogólną, tyle że takie są fakty - zazwyczaj kit i miernota jest kitem na wszystkich wymiarach...
Poza tym, nie wiem czy już we wszystkich tytułach pouzupełnialiśmy te cząstkowe które wprowadzono po premierze, i napewno nie wszędzie są jeszcze zrzutki... a że mamy ponad 420 pozycji, taka zmiana to byłoby od diabła roboty, IMHO dublującej to co już jest.

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 31-08-2005, 00:07   

W gruncie rzeczy Totem ma rację. Nie spotkałam się jeszcze z sytuacją, w której recenzent kierowałby się ocenami cząstkowymi przy dawaniu oceny końcowej... I, jakby nie patrzeć, dość częstą regułą jest, że seria trzyma dość równy poziom w wielu kategoriach - choć oczywiście są wyjątki.

Wydaje mi się, że wprowadzanie czegoś takiego byłoby tylko robieniem dodatkowego zamętu - bo wtedy czym byłaby ocena główna?

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 31-08-2005, 00:30   

Jutro rano przekopiuje tutaj dyskusje z Komentarzy, żeby było łatwiej czytać.

Ja jestem raczej przeciwny piątej ocenie cząstkowej. Przede wszystkim przemawiają przeciw niej względy praktyczne - znajdź głupiego, który zechce to wprowadzić do 420 tytułów, znajdź też wszystkich redaktorów i zmuś ich do przypomnienia sobie, jak podobało im się anime, które oglądali 3-4 lata temu, a następnie przedstawili to w formie tekstowej.

Ponadto ocen jest juz i tak w diabła i ciut ciut, a każda kolejna będzie tylko potęgować zamęt.

Inna kwestia to pytanie na ile taka ocena jest potrzebna?

W prawdzie rozbierzności między ocenami cząstkowymi, a końcowymi w najlepszym wypadku sięgają około 2 punktów (Ippatsu Kihimuche, Dears, Kanon, Xenosaga, Raxephn) lecz nie sądzę, by dodanie Miodności do not coś specjalnie zmieniło.

Ot po prostu doszłaby kolejna ocena, która w większości wypadków oscylowałaby na tym samym poziomie co inne.

Spowodowane jest to prostym faktem - te serie, które mają lepszą grafikę i muzykę ogląda się przyjemniej. Podobnie też te z nich, ktre mają przekonujących, budzących sympatię bohaterów, czy wciągającą intrygę.

Naturalnie jestem w stanie wyobrazic sobie pozycję nie mającą rzadnego z nich - na przykład w Kanon oprawa jest raczej uboga, postacie dość naiwne, prowadzeniu fabuły brakuje biegłości - a mimo to wywołujące duże wrażenie (tak jest właśnie z Kanon). Podobnie prawdopodobnie może istnieć produkt mający wszystkie te cechy na bardzo wysokim poziomie, lecz jednocześnie nudny i nieciekawy.

Nie mniej jednak serie takie są bardzo rzadkie. Zjawisko dotyczy jednego tytułu na sto, może jednego na tysiąc, wyłamującego się z reguły. Nie wiem, czy warto dla tak wąskiej grupy wykonywać tyle roboty (zwłaszcza, że jest ocena główna).

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
tilk Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 24 Lip 2003
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 31-08-2005, 00:36   

Andriu, źle rozumiesz. To nie jest tak, że oceny cząstkowe wpływają w jakiś sposób na ocenę końcową. Raczej ma miejsce proces odwrotny: to ocena końcowa powoduje wykrzywienie ocen cząstkowych. Ocena końcowa to jest twój "enjoyment" - oddaje, jak bardzo dane anime podobało się recenzentowi. A jeśli się podoba, to jest możliwe, że właśnie z tego powodu cząstkowe zostaną zawyżone - nawet niekoniecznie świadomie.

Wprowadzenie dodatkowej oceny "enjoyment" nic nie zmieni - recenzenci po prostu przepiszą do niej aktualną ocenę główną. Bo, powtarzam, ocena główna to JEST wskaźnik tego, jak bardzo anime podobało się recenzentowi. Tanuki Anime to NIE jest AnimeNfo! Ocena główna NIE jest średnią! W ocenie głównej NIE musi być odwzorowana grafika czy dźwięk! Wydaje mi się, że po prostu jesteś zbyt przyzwyczajony do systemu oceniania z AnimeNfo, żeby zrozumieć, że ktoś może robić to inaczej.

Nie wiem, na jakiej podstawie twierdzisz, że obecnie ocena ta nie jest wystawiana na podstawie kryteriów, o których mówię ja - administrator serwisu, Avellana - redaktor naczelny, oraz wybrani redaktorzy. Może uważasz, że wiesz lepiej od recenzenta, jak bardzo dane anime powinno się mu podobać?

Edit:

Zegarmistrz napisał/a:
W prawdzie rozbierzności między ocenami cząstkowymi, a końcowymi w najlepszym wypadku sięgają około 2 punktów (Ippatsu Kihimuche, Dears, Kanon, Xenosaga, Raxephn)

Nieprawda, patrz mój Ryvius. Główna 8, muzyka 2. Bo anime się naprawdę świetnie ogląda, ale muzyki przez większość czasu w ogóle nie ma, a jak jest, to tylko kiepski hip-hop.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1543661
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 31-08-2005, 09:26   

Obawiam się, że naprawdę śmiertelnie brakuje nam opisu skali ocen i zasad oceniania. Przygotuję to, tylko naprawdę nie wiem, czy ktoś to będzie potem czytał :(

Bo to jest tak, że zgadzam się, że dodawanie nowej oceny jest raczej nieuzasadnione przy obecnych zasadach, ale też nie po raz pierwszy - i nie ostatni - ktoś będzie zgłaszał tego typu zastrzeżenia. Zresztą one SĄ uzasadnione. Istniejemy dla użytkowników, nie dla siebie samych, więc jeśli jakieś kryteria są dla nich niejasne, to jest nasz problem, żeby coś z tym próbować zrobić. Czyli muszę wrócić do przygotowywania FAQu...

Inna rzecz, że owa "magia liczb" mnie przeraża. Mnóstwo osób wydaje się porównywać oceny rozmaitych serii i w ogóle nie czytać recenzji (nie, Andriu, to nie jest do Ciebie :) - po prostu ruszam przy tej okazji inną dość istotną kwestię). A potem udowadniać, czemu daliśmy mniej, a czemu więcej. Najlepszy był chyba osobnik, który obsobaczył nas po angielsku, że daliśmy za mało Arjunie, ewidentnie nie mając możliwości przeczytania i zrozumienia tekstu.

Tyle, że nie wiem, co z tym zrobić. Dodanie jeszcze jednej oceny spowoduje tylko - obawiam się - że ewentualni niezadowoleni pisać, że jak się recenzentowi nie podobało (dał małą "miodność"), to nie powinien był tego w ogóle oceniać. Więc bardzo się boję, że to problemu nie rozwiąże... Z kolei oceny czytelników dla większości tytułów trzymają się w okolicach 10 i trudno je uznać za reprezentatywne. Ale może dać jakąś możliwość przeglądania listy recenzji według ocen czytelników? Ostatecznie ktoś może woleć vox populi od głosu redakcji.

A na marginesie i na temat inny: co do GTO, to porozmawiam z recenzentką i zobaczymy, do czego dojdziemy. Jest poważny problem z oceną grafiki wielu serii opartych na mangach rysowanych charakterystyczną kreską. Po prostu ona nie zawsze pasuje do tego, co dobrze wygląda w animacji - i do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Ja miałam problem z oceną Fruits Basket, gdzie postaci miały na większości ujęć za duże głowy w kształcie cebuli, a zwierzęta wyglądały jak pluszowe maskotki - przy czym była to kwestia oryginalnej kreski, a nie jakichś błędów. I podobny kłopot będę miała z Honey & Clover, gdzie jedna bohaterka ma być rozczulająco słodka i dziecinna, a wygląda jak dziecko z wodogłowiem. Podejrzewam, że "oryginalna kreska" występuje też w przypadku GTO i niekoniecznie trzeba za nią odejmować punkty. Ale jak mówię, to zaczeka na spokojną rozmowę z Biancą. Zresztą podniesienie oceny za grafikę nie spowoduje podniesienia oceny końcowej, bo 7 to jest dobra ocena, a więcej nie dostanie zdaje się ze względu na powtarzalność fabuły.

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 31-08-2005, 09:32   

Oto tekst z Komentarzy zgodnie z obietnicą:

Andriu napisał/a:

Andriu : 26.08.2005 22:28:38
bleee
Temat komentarza w pełni wyraża moje odczucia po przeczytaniu tej recenzji.
Rozumiem, że można mieć swoje własne zdanie na temat danego anime, jednak nie powinno ono przejawiać się w ocenie dźwieku, grafiki, fabuły i postaci !!!!!
DLATEGO POWINIEN BYĆ DODANY 5 CZYNNIK, JAKIM JEST "PRZYJEMNOŚĆ" Z OGLĄDANIA ANIME

Oczywiście z tego co napisałem można wywnioskować, że niezgadzam się z ową recenzją. Szczególnie z oceną 2/10 za grafike. Nie jest ona porażająca, ale z 5-6 powinna dostać. dźwięk? daleko temu tytułowi do FLCL( który za dźwięk u mnie miałby z 15), ale ma pare fajnych utworów (nie tylko op i ed !!!). też ocena troche niska. Postacie 7/10? - w takim razie co muszą mieć postacie aby mieć 8, nie wspominając o 10??
Jedynie co do fabuły mógłbym się zgodzić, że można by było troche serie skrócić i wiele na fabule by się nie straciło - chociaż akurat dla mnie było to pare odcinków "śmiechu" więcej.

Wniosek po przeczytaniu paru recenzji z tej strony:
brakuje tu 5 czynniki, a jego brak autorzy zapełniają obniżaniem ocen z 4 czynników które obecnie są (chociaż nie wszyscy).
Mam nadzieje że zmieni to się wkrótce na lepsze, bo pomysł z recenzjami anime jest naprawde fajny. Życze powodzenia całej ekipie recenzentów.

PS dla fanów GTO: Na podstawie mangi powstał również 12 odcinkowy "live action" (serial z żywymi aktorami) + special i dodatek. Pierwszy epizod jest "tylko" ok, jednak z każdym kolejnym aktorzy coraz bardziej się wczuwają w role i później jest naprawde super :)
POLECAM :)


Zegarmistrz napisał/a:
Zegarmistrz : 27.08.2005 07:30:06
Re: bleee
1)Owszem niektóre serie otrzymują ocenę za przyjemność z oglądania, tudzież ogólne wrażenie, jakie wywarły na recenzencie, mimo, że nie jest ona wyrażona w ocenach cząstkowych. Widać to wówczas, gdy ocena główna nie pokrywa się z mniejszymi.

Jako takiej oceny za przyjemność z oglądania nie planujemy wprowadzić, bo jak ją zmierzyć? Jak udowodnić, że ktoś przyjemność przeżył, a ktoś jej nie przeżył? Przystawić elektrody redaktorom do ciała? Liczym im orgazmy przeżyte w czasie oglądania serii? Zresztą przyjemność to bardzo subiektywna rzecz. * * * I gadaj z takimi ile przeżyli przyjemności.

2)Przejdźmy teraz do oceny 15 za coś. Cóż pragnę powiedzieć, że Tanuki Anime nie jest magazynem CD-Action i nigdy nie będzie. Nie wstawiamy co drugiej recenzji 10, nie wstawiamy ocen wyższych niż 10, nie dodajemy wyróżnień czemuś, co - jako, że jest troche lepsze od Bolka i Lolka - zasługuje od niego notę, a skończyła się dla niego skala. 15 na 10 NIGDY nie zostanie przyznana NICZEMU. Bo nie ma jej w skali.

3)Jako, że ogranicza nas skala, a chcieliśmy mieć kryterium oceny i genialnych serii i tych beznadziejnych i tych zwyczajnie dobrych, to przyjęliśmy takie założenia jakie opisane są w dziale Współpraca.

Nasza RedNacz szczegółowo opisała tam zasady przyznawania ocen. Skrótowo mówiąc: ocena 10 jest szkolnym odpowiednikiem dostania się na centralny etap Olimpiady, ocena 1 jest szkolnym odpowiednikiem oddania póstej kartki. Ocena 7 jest szkolnym odpowiednikiem 5 z minusem.

Dziękuje za uwagę i zapraszam do dalszej lektury.

Edit by IKa
Proszę się nie wyrażać =='


Andriu napisał/a:

Andriu : 29.08.2005 11:15:37
Re: bleee

1) Chyba potrafisz określić, czy coś Ci się podobało czy nie i w jakim stopniu. Co do mierzenia i udowadniania. Jeżeli uważasz, że to jest złe, to IMO o wiele gorsze jest wyrażanie swojej opinii poprzez zaniżanie i podwyższanie !! ocen za animeacje, fabułe itd
Sprawa z udowadnianiem. Czy jak zamawiasz w sklepie lody i prosisz sprzedawce o rade, to mówisz: udowodnij że lody truskawkowe są lepsze od waniliowych?? - to byłoby właśnie miejsce na subiektywną ocene recenzenta.

2) Nie czytam CD-Action, ani nie będe. Nie prosze was również o wystawianie 10 za nic. Ta 15 z mojej strony miała po prostu pokazać, że według mnie jest to Soundtrack nie do prześcignięcia i tyle. Było to celowe użycie hiperboli, w celu zaznaczenia mojego punktu. Jakoś jednak jak są 2 wspaniałe sountracki na 10, a jeden Ci się podoba bardziej to trzeba jakoś to wyróźnić.

3) Mi się po prostu nie podoba i śmieszy fakt, że dalej nie rozumiesz o co mi chodzi. Chodzi mi tylko i wyłącznie o obiektywne ocenianie niektórych elementów, które w żadnym razie nie można oceniać subiektywnie!. Jeżeli jeszcze muzyke można ocenic subiektywnie, to animacje już trudno. Ocena 2 dla animacji GTO to dla mnie tylko i wyłącznie znak, że autor recenzji chciał obniżyć ocene ogólną bo nigdzie indziej (nie mógł bardziej) tego zrobić.

Co do ocen opisanych w dziale współpraca, to jednak granica między nimi nie jest do końca jasne. Bowiem one mają się odnosić do ogółu czy tylko do jednej cechy? Jeżeli do jednej cechy to "właściwie nic w tym dobrego nie ma, niewielkie zalety i występujące w małej ilości, ilość wad zaś bardzo spora. Oglądanie tego to... no nie wiem, kara?" dla animacji? - Czyli wychodzi że animacja to meeeeeeeeega gniot i wniosek aby trzymać się jak najdalej od tego anime.

Chciałem swoim poprzednim postem pomóc troche serwisowi, aby mógł być bardziej wiarygodny i aby oceny recenzentów były bardziej sprawiedliwe. Przemyślcie prosze wspólnie pomysł z dodaniem 5 noty, ponieważ teraz w tych recenzjach czegoś niestety brakuje.


Bianca napisał/a:
Bianca : 27.08.2005 08:47:56
Re: bleee
Andriu napisał/a:
Temat komentarza w pełni wyraża moje odczucia po przeczytaniu tej recenzji.
Rozumiem, że można mieć swoje własne zdanie na temat danego anime, jednak nie powinno ono przejawiać się w ocenie dźwieku, grafiki, fabuły i postaci !!!!!
DLATEGO POWINIEN BYĆ DODANY 5 CZYNNIK, JAKIM JEST "PRZYJEMNOŚĆ" Z OGLĄDANIA ANIME

coz, ten 5 czynnik o ktorym mowisz to ocena glowna - jest jak najbardziej i jest uzywana. Natomiast prawda jest taka, ze w serii, ktora sie podoba, zarowno muzyke jak i grafike oceniamy lepiej. a w serii ktorej nie lubimy - na odwrot. a ocena grafiki, muzyki, fabuly i postaci to TEZ jest nasze wlasne zdanie. nie za bardzo skad mozna wytrzasnac "obiektywna" wersje
Andriu napisał/a:

Oczywiście z tego co napisałem można wywnioskować, że niezgadzam się z ową recenzją. Szczególnie z oceną 2/10 za grafike. Nie jest ona porażająca, ale z 5-6 powinna dostać. dźwięk? daleko temu tytułowi do FLCL( który za dźwięk u mnie miałby z 15), ale ma pare fajnych utworów (nie tylko op i ed !!!). też ocena troche niska. Postacie 7/10? - w takim razie co muszą mieć postacie aby mieć 8, nie wspominając o 10??

przykro mi, ja tego typu grafiki nie trawie.... co do muzyki. coz, poniewaz oceny 15 nie mamy, bo 10 to maksimum. a powstaly sciezki dzwiekowe takie jak fantastic children czy GiTS.... to wiecej niz 7 to nie za bardzo jest tu skad wziac. tak, jakby skala byla do 15, a nawet do 100, to ocena muzyki bylaby wyzsza. postacie. coz, slowa kluczowe: "schematycznosc", "brak spojnosci" i "brak dopasowania zachowania do wieku"?

anime nie ocenia sie binarnie (czyli dajac mu albo 1 albo 10 bo cokolwiek ponizej to juz ocena kiepska) jak wydaje sie sadzic wiekszosc fanow. 7 to jest wcale wysoka ocena (wystarczy porownac chociazby z innymi tytulami)


Andriu napisał/a:
Andriu : 29.08.2005 11:33:46
Re: bleee
Nie wiem czemu ale bardzo bronicie się przed dodaniem 5 czynnika. Tymczasem np animenfo znakomicie funkcjonuje z większą ilością not.
Tam właśnie jest nota "enjoyment" w której możemy wyrazić czy seria nam się podobała, czy miło nam się ją oglądało. Nie trzeba tam specjalnie dlatego obniżać oceny za grafike.

Co do postaci. Czy jest schematyczność - pewna tak, jednak jest wiele wyjątkowych postaci, każda o innych cechach. Jedyne co jest schematyczne to że albo nie lubią onizuki, albo lubią, albo jeszcze nie wiedzą. Ale piszesz również o braku spójności. MOże dzieci w wieku 14 lat właśnie mają takie charaktery, że są zmienne w swoich uczuciach!!, a co może się nie podobać to fakt iż narysowane są jakby miały pare lat więcej. W każdym razie spróbuj to potraktować od innej strony. Że z jednej strony są pokazani uczniowie, a z drugiej nauczyciel i ich problemy oraz sytuacje. (możliwe że) Autor wziął problemy wszystkich grup wiekowych i wpakował je w tych 14stolatków, bo tak mu było łatwiej. Zamiast czepiać się szczegółów, popatrz na ogólne przesłanie tego anime i zmiany jakie zaszły w postaciach.


W sumie jednak jak nie chcecie zmian to tylko i wyłącznie wasza sprawa. Po prostu przez to więcej ludzi będzie sięgało po lepsze strony jak www.animenfo.com .

pozdrawiam i życze Wam powodzenia :)

Fajnie byłoBY mieć rzeczywiście polską strone pomagającą w odróżnieniu hitów od kitów.
odpowiedz


Avellana napisał/a:
*Avellana : 29.08.2005 11:54:57
Re: bleee
Jest nam naprawdę przykro, jeśli nasza strona nie spełnia Twoich oczekiwań... W każdym razie rozumiem chyba Twoje racje, więc przedstawię kilka moich przemyśleń.

Po pierwsze, do zgłaszania postulatów typu "rozszerzenie kategorii ocen" właściwsze byłoby forum - tutaj ta dyskusja ulegnie kiedyś wykasowaniu, bo trudno ją uznać za ocenę anime.

Po drugie, dyskusja nad tzw. ocenami cząstkowymi była burzliwa i owszem, zastanawialiśmy się poważnie nad owym "enjoyment". Zrezygnowaliśmy z niego, ponieważ wydało nam się właśnie zbyt subiektywne (GTO i kontrowersje przy ocenie jego grafiki to zupełny wyjątek - zwykle akurat kreskę da się dobrze ocenić), a poza tym ocena "ogólna" nie jest średnią arytmetyczną ocen cząstkowych! W skrajnych przypadkach może być od nich wszystkich wyższa (jeśli anime ma "to coś", mimo średniego wykonania technicznego), albo też niższa (jeśli mamy do czynienia z gniotem). Dlatego właśnie powyżej napisano, że ocena ogólna zastępuje ów "enjoyment" i w ten sposób właśnie należy ją rozumieć - jako ocenę serii jako całości, przyjemności z jej oglądania, a nie sumy składników. Dlatego Bianca nie musiałaby obniżyć za nic oceny, żeby przyznać niższą końcową. Przypuszczam, że to po prostu nieporozumienie, wynikające z braku porządnego opisu skali i zasad przyznawania u nas ocen - za to przepraszam :)

Przepraszam też, ale nie będę się tu wypowiadać o postaciach - za słabo znam tę serię jako taką. Nie bronię redaktorki, ale wierzę w jej zdrowy rozsądek i przypuszczam, że jakieś powody do takich, a nie innych odczuć miała. Natomiast po raz kolejny zaproponuję: napisałeś kilka długich komentarzy, ładną polszczyzną. Napisz własną recenzję GTO, a naprawdę chętnie ją zamieszczę! Oczywiście każda recenzja zawiera własny komplet ocen jej autora.

I jeszcze małe wyjaśnienie: nie zamierzamy zastępować tak dużej i dobrej strony, jak Animenfo. Animenfo zresztą ma odrobinę inny charakter - właściwy opis to tylko krótkie streszczenie serii, komentarze i oceny są całkowicie pozostawione użytkownikom (i z tego, co widziałam, mocno moderowane). Nie ma tam recenzji jako takich, więc trudniej o tego typu kontrowersje, jakie wynikają u nas. Naszą stronę kierujemy do osób, które po prostu wolą z tych czy innych przyczyn czytać teksty po polsku.

I jeszcze jedno (też powtarzane): GTO dostało 7. To jest dobra ocena, zachęcająca do oglądania... A przynajmniej tak my ją rozumiemy. I naprawdę zapraszam do rozmowy i współpracy (na forum albo przez GG, mam je podane na forum).


Andriu napisał/a:
Andriu : 29.08.2005 13:21:24
Re: bleee

Masz racje, że jest to niewłaściwe miejsce do dyskusji na temat rozszerzenia kategorii ocen. Jak znajde troche więcej chęci to postaram się rozpocząć dyskusje na ten temat na forum.

Co do oceny samego anime, może troche "za mocno " zareagowałem, lecz według mnie (i wielu innych osób, również z tej strony) jest to świetne anime z niezłą grafiką, więc to 2 po prostu odstrasza i sygnalizuje: nie zbliżać się - animacja w tym anime to gniot. Powiedzmy sobie szczerze, że przez tą 2 wiele osób może nawet nie przeczytać recenzji, bo zawsze są anime z lepszą animacją i 8,9, czy 10 oceną ogólną.

Co do animenfo to masz racje. Na stronie jest tylko opis, a komentarze/recenzje zapewniają użytkownicy. Jest mocno moderowany, gdyż kasowane są wszystkie te opinie użytkowników, którym daleko do recenzji. Więc można zapoznać się z wieloma recenzjami i na ich podstawie wyciągnąć wnioski :).

Podałem przykład tej strony, gdyż można z niej wyciągnąć wnioski, czy dany tytuł jest fajny czy nie, a fajnie by było jakby ten serwis również to zapewniał.


Tilk napisał/a:
*Tilk : 29.08.2005 14:58:50
Re: bleee
Andriu napisał/a:
Podałem przykład tej strony, gdyż można z niej wyciągnąć wnioski, czy dany tytuł jest fajny czy nie, a fajnie by było jakby ten serwis również to zapewniał.


Problem tkwi w tym, że opinie ludzi są różne. Nie można zakładać, że skoro coś podobało się większości fanów, to danemu konkretnemu fanu też się spodoba. Stąd podejście Tanuki: recenzja daje ogólny wgląd na fabułę i tematykę oraz informuje o opinii recenzenta, zrzutki pozwalają przyjrzeć się kresce, a recenzje alternatywne (których obecnie nie mamy zbyt wiele, lecz aktywnie zachęcamy do ich pisania) pozwalają na poznanie zdania wielu recenzentów.

Warto zauważyć, że nawet recenzja negatywna może zachęcić do oglądania, ponieważ np. elementy, które recenzent uznał za wady, mogą być nieistotne dla czytelnika lub wręcz uznane za zalety. Recenzje są po to, aby przeczytać je w całości - numerki zwane ocenami pełnią tylko rolę pomocniczą.


Bianca napisał/a:
Bianca : 29.08.2005 12:08:37
Re: bleee
Andriu napisał/a:

Nie wiem czemu ale bardzo bronicie się przed dodaniem 5 czynnika. Tymczasem np animenfo znakomicie funkcjonuje z większą ilością not.
Tam właśnie jest nota "enjoyment" w której możemy wyrazić czy seria nam się podobała, czy miło nam się ją oglądało. Nie trzeba tam specjalnie dlatego obniżać oceny za grafike.

ale ja nie obnizam oceny za grafike "dlatego". seria jest niezla. grafika jest do kitu, albo nawet gorsza. tyle. nie bede jej podwyzszac tylko dlatego ze seria jest niezla.
Andriu napisał/a:

Co do postaci. Czy jest schematyczność - pewna tak, jednak jest wiele wyjątkowych postaci, każda o innych cechach. Jedyne co jest schematyczne to że albo nie lubią onizuki, albo lubią, albo jeszcze nie wiedzą. Ale piszesz również o braku spójności. MOże dzieci w wieku 14 lat właśnie mają takie charaktery, że są zmienne w swoich uczuciach!!, a co może się nie podobać to fakt iż narysowane są jakby miały pare lat więcej. W każdym razie spróbuj to potraktować od innej strony. Że z jednej strony są pokazani uczniowie, a z drugiej nauczyciel i ich problemy oraz sytuacje. (możliwe że) Autor wziął problemy wszystkich grup wiekowych i wpakował je w tych 14stolatków, bo tak mu było łatwiej. Zamiast czepiać się szczegółów, popatrz na ogólne przesłanie tego anime i zmiany jakie zaszły w postaciach.

pytanie brzmialo "dlaczego nie 10 za postacie". odpowiedz "bo posacie sa schematyczne". to CZEMU one sa schematyczne nie gra roli. animacja fraktali za postacie dostanie 0. nawet jesli autorowi chodzilo o to by pokazac animacje fraktali i dlatego tam nie ma postaci. to nie jest tak ze kazde anime nalezy ocenic na 10 albo to jest za nisko.
Andriu napisał/a:

W sumie jednak jak nie chcecie zmian to tylko i wyłącznie wasza sprawa. Po prostu przez to więcej ludzi będzie sięgało po lepsze strony jak www.animenfo.com .

pozdrawiam i życze Wam powodzenia :)

Fajnie byłoBY mieć rzeczywiście polską strone pomagającą w odróżnieniu hitów od kitów.

coz, przykro mi ze ci sie nasza nie podoba. zrob lepsza. to bedziesz tam mial wszystko co tylko zechcesz. "zrobcie tak jak ja chce albo nikt sie wami nie zainteresuje" jest kiepskim argumentem, bo nie wszyscy musza myslec tak jak ty.


Andriu napisał/a:
Andriu : 29.08.2005 13:36:35
Re: bleee
W sumie zostawie tą sprawe tak jak jest. Jeżeli ktoś wogóle zobaczy komentarze, to wtedy pewnie i tak obejrzy tą serie, a dalsza dyskusja nic nie zmieni.

Co do własnej strony - nie mam zamiaru takowej zrobić. takich stron już pare jest i mi one wystarczą. Napisałem po prostu co według mnie tej stronie brakuje, a inne mają. Nie wszyscy też mówią, czy im się coś podoba czy nie.

Krytyka jest czymś do czego trzeba się przyzwyczaić, a jest ona zwykle niemiła, bądź złośliwa ;-). Ale skoro jest to wiecie przynajmniej, iż ktoś czasem czyta, bądź interesuje się tym co piszecie.

Pozdrawiam


Tilk napisał/a:
*Tilk : 29.08.2005 13:01:10
Re: bleee
Andriu napisał/a:

Nie wiem czemu ale bardzo bronicie się przed dodaniem 5 czynnika. Tymczasem np animenfo znakomicie funkcjonuje z większą ilością not.
Tam właśnie jest nota "enjoyment" w której możemy wyrazić czy seria nam się podobała, czy miło nam się ją oglądało. Nie trzeba tam specjalnie dlatego obniżać oceny za grafike.

Najwyraźniej zaszło nieporozumienie. Wcale się nie bronimy przed dodaniem piątego czynnika - już go mamy! Jest to ocena główna. Ocena główna na Tanuki Anime nie jest średnią wyciąganą z ocen cząstkowych. Jest całkowicie niezależna i ma przekazać odczucie recenzenta w stosunku do serii - czyli dokładnie to samo, co twój "enjoyment". Nie trzeba obniżać specjalnie oceny za cokolwiek - w systemie oceniania Tanuki Anime można wystawić wszystkie cztery cząstkowe na 1, a dać główną na 10. Jest tak, ponieważ ustaliliśmy, że wartość anime nie można wyznaczyć po prostu z sumy składowych.


Andriu napisał/a:
Andriu : 29.08.2005 13:42:47
Re: bleee

Tak wygląda teoria, lecz przynajmniej w tych recenzjach które przejrzałem ocena ta nie róźni się o więcej niż o 1 od średniej ocen składowych. Może po prostu jest taka tendencja: a wystawiłem 7,7,7,8 no to głupio ocene końcową wystawić 9, czy 6, mimo iż ta seria podobała mi się na 10, czy 1.

Wieczorem, jak nie zapomne, założe wątek na forum i tam wtedy przeniesiemy tą tu niepotrzebną dyskusje.

Pozdrawiam.


Tilk napisał/a:
*Tilk : 29.08.2005 14:50:36
Re: bleee
Andriu napisał/a:

Tak wygląda teoria, lecz przynajmniej w tych recenzjach które przejrzałem ocena ta nie róźni się o więcej niż o 1 od średniej ocen składowych. Może po prostu jest taka tendencja: a wystawiłem 7,7,7,8 no to głupio ocene końcową wystawić 9, czy 6, mimo iż ta seria podobała mi się na 10, czy 1.

Nie jest to już wina systemu, lecz indywidualnych recenzentów. Zapewne ma tu miejsce proces samooszukiwania; dobra opinia o anime powoduje sztuczne zawyżenie ocen cząstkowych i vice versa. Jest to już problem natury ludzkiej, który nie występuje tylko u nas (na wspomnianym przez Ciebie AnimeNfo bardzo często wystawiany jest komplet ocen 10), nie mogę więc mu łatwo zaradzić. Najlepiej byłoby przedyskutować to z recenzentami.
Andriu napisał/a:

Wieczorem, jak nie zapomne, założe wątek na forum i tam wtedy przeniesiemy tą tu niepotrzebną dyskusje.

OK. Na forum wypadałoby skopiować tę dyskusję, choćby po to, żeby móc się do niej odnieść. Jak to zostanie zrobione, ten wątek zostanie skasowany.
odpowiedz

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 31-08-2005, 10:22   

hmm.......... pare luznych pomyslow zainspirowanych dyskusja:

- a co jesli dac komentarze recenzentow do ocen (max. 2 zdania, czemu tak a nie inaczej, albo na +- czyli paskudne postacie, adne tla)
- a co jesli rozbic oceny czastkowe (czyli np. grafika: tla/animacja/kreska/cokolwiek/calosc, ew. opcjonalnie zaleznie od recenzenta)

bo gdzies np. totem mial "naprawde ladnie zrobiona" grafike oceniona na 4 jak nie nizej....

bo poszerzac skale mozemy bez konca........ tylko pytanie po co
Powrót do góry
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 31-08-2005, 11:18   

Rozbijanie ocen cząstkowych zaowocuje jednym: Burdelem gorszym niż na karcie postaci do Dungeons and Dragons 3ed, tudzież jakimś arkuszem kalulacyjnym.

Komentarze recenzentów to natomiast to "Siedmiu Samurajów" czy jak się to zwało, który to pomysł było w planach ukraść, ale chyba na tych planach stanęło.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Bezimienny Płeć:Mężczyzna
Najmniejszy pomiot chaosu


Dołączył: 05 Sty 2005
Skąd: Z otchłani wieków dawno zapomnianych.
Status: offline
PostWysłany: 31-08-2005, 11:40   

Bianca napisał/a:
- a co jesli dac komentarze recenzentow do ocen (max. 2 zdania, czemu tak a nie inaczej, albo na +- czyli paskudne postacie, adne tla)
- a co jesli rozbic oceny czastkowe (czyli np. grafika: tla/animacja/kreska/cokolwiek/calosc, ew. opcjonalnie zaleznie od recenzenta)
Na komentarze jest miejsce w tekście recenzji, tak samo zresztą jak na rozbijanie ocen na jeszcze mniejsze składowe (bo tak naprawdę do zawsze się da jeszcze bardziej podzielić - i ostatecznie skończymy z 2-3 stronami tabelek z ocenami do każdej anime). Jak na razie oceny spełniają funkcję pomocniczą względem tekstu recenzji (który zawiera znacznie więcej informacji niż można zawrzeć w kilku cyferkach), a nie odwrotnie - i niech tak zostanie.

Co do piątej oceny - ona i tak nigdy by się nie różniła więcej jak o 1 punkt od oceny całościowej. Gdy anime nam się podoba (wysoki enjoyment) to i oceniamy ją lepiej całościowo, jeśli się nam nie podobała, to ocenimy ją słabo. Wychodzi na to, że funkcję piątej oceny i tak pełni ocena całościowa.

Co do twojej uwagi, Andriu, odnośnie tego, że właściwie nie ma recenzji gdzie całkowita ocena odbiegałaby od średniej, szybkie poszukiwania ujawniły, że takich recenzji wcale tak mało nie ma. Zerknij może sobie na recenzje np.:
Melody of Oblivion, Infinite Ryvius, Madlax, Dragon Half, Soul Taker, Angelique, Arjuna, Excel Saga.

_________________
We are rock stars in a freak show
loaded with steel.
We are riders, the fighters,
the renegades on wheels.

The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 31-08-2005, 11:41   

raczej arkuszem niz burdelem - a to moze sie skonczyc mniejsza rozbieznoscia ocen.

natomiast nie, chodzi mi o komentarze do ocen a nie do serii, te do serii to co innego.
Powrót do góry
Andriu Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 30 Sie 2005
Skąd: Bezrzecze
Status: offline
PostWysłany: 31-08-2005, 12:18   

Na początek przepraszam, że nie będe się odnosił do poszczególnych postów, ale napisaliście ich po prostu za dużo.

Rozumiem, że wprowadzenie oceny za "zadowolenie" byłoby dużym problemem, dlatego powiedzmy, że nie ma sensu tego wprowadzać. Coś jest jednak nie tak. Nie tylko mi czegoś brakuje, gdyż zauważyłem naprawde wiele komentarzy osób uznających oceny recenzji za nieprawidłowe. Jeżeli nie można dodać nowej oceny to może by jakoś poprawić ten element.

Ciekawym pomysłem który mi się spodobał był pomysł Bianca. Wprowadzenie komentarzy nie tylko do recenzji, a również i do ocen.
Wyszukiwanie przez oceny użytkowników byłoby fajne, w przypadku gdyby więcej osób oceniało anime, bo teraz jedynie garstka osób wystawia swoje oceny.

Poruszone tu zostało właśnie też coś co mi się bardzo rzuciło w oczy, a właśnie niezgodność (bo chyba tak to można nazwać) oceny z recenzją. Pisanie, że jest ładna animacja, a dawanie za animacje niskiej oceny wprowadza w konfuzje czytającego i zarazem zaniża wiarygodność całej recenzji.

Rozbijanie oceny za animacje jeszcze bardziej też uważam za troche zbędne, gdyż można tą kwestie omówić w recenzji. Tu zawsze jest problem w ocenianiu, bowiem jak tu porównywać serie z przed 20 lat z taką z przed 2. Czy oceniać porównując do tamtego czasu czy obecnego? Jakbym zobaczyłem ocene za animacje 1-3 i jeszcze z okresu 0-5 lat od teraz to uznałbym, że jest to straszny syf i chyba że oczy będą boleć po obejrzeniu takiego anime.

Musze już kończyć ten post bo się śpiesze. Jak wróce to najwyżej rozwine swoje wnioski.

pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
1821084
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 31-08-2005, 12:41   

Andriu - problem jest taki, ze komentarze o zbyt niskich ocenach pisza zwykle ludzie ktorzy chca wszystkiemu wystawic 10.

Ze przypomne chociazby dyskusje z toba o muzyce czy postaciach - "czemu nie wyzej" "bo to i to" "no tak, ale tamto to powinno byc ocenione powyzej skali a to ma miec wyzej". Zgoda, gdyby Onizuka byl 2 razy krotszy to mialby ocene w okolicach 9, ale NIE JEST, i to wplywa na ocene. Grafika jest oceniona na 2 bo zaczynalam ogladac 3 razy zanim sie przemoglam zeby zobaczyc dosc by mnie wciagnelo.

"Zanizania" ocen mozna uniknac tylko przyznajac wszystkiemu 10, ale wtedy komentarze beda brzmialy "a czemu ten gniot ma 10".

w sumie rzecz powinna sie troche wyrownac jesli "wspolnieredakcyjne" beda wszystkie oceny a nie tylko glowna. ale idealnie nadal nie bedzie.
Powrót do góry
tilk Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 24 Lip 2003
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 31-08-2005, 12:52   

Avellana napisał/a:
Ale może dać jakąś możliwość przeglądania listy recenzji według ocen czytelników? Ostatecznie ktoś może woleć vox populi od głosu redakcji.
Andriu napisał/a:
Wyszukiwanie przez oceny użytkowników byłoby fajne, w przypadku gdyby więcej osób oceniało anime, bo teraz jedynie garstka osób wystawia swoje oceny.

To jest w planach, chciałem jednak zaczekać, aż ocen czytelników będzie trochę więcej.

Andriu napisał/a:
Nie tylko mi czegoś brakuje, gdyż zauważyłem naprawde wiele komentarzy osób uznających oceny recenzji za nieprawidłowe. Jeżeli nie można dodać nowej oceny to może by jakoś poprawić ten element.

Dotychczas ci, którzy zrzędzili na oceny nie narzekali na to, że system jest zły, lecz nie podobała im się sama wartość wystawionych ocen - a zwłaszcza to, że nie wynosiła 10. Klasyczny problem "mnie się podoba, dlaczego temu **** recenzentowi nie?". A to wszystko dlatego, że my nie kopiujemy opinii fandomu czy jakiejś konkretnej strony, tylko mamy czelność mieć własne zdanie.

Andriu napisał/a:
Ciekawym pomysłem który mi się spodobał był pomysł Bianca. Wprowadzenie komentarzy nie tylko do recenzji, a również i do ocen.

Miejscem na uzasadnienie oceny jest, jak napisał Bezimienny, sama recenzja.

Andriu napisał/a:
Poruszone tu zostało właśnie też coś co mi się bardzo rzuciło w oczy, a właśnie niezgodność (bo chyba tak to można nazwać) oceny z recenzją. Pisanie, że jest ładna animacja, a dawanie za animacje niskiej oceny wprowadza w konfuzje czytającego i zarazem zaniża wiarygodność całej recenzji.

Zgadzam się. Jeśli znajdziesz takie przypadki, napisz o nich - postaramy się je poprawić.

Andriu napisał/a:
Tu zawsze jest problem w ocenianiu, bowiem jak tu porównywać serie z przed 20 lat z taką z przed 2. Czy oceniać porównując do tamtego czasu czy obecnego?

Mieliśmy ten sam problem. Uznaliśmy w końcu, że laika kompletnie nie obchodzi, czy anime jest stare, czy nowe, więc z reguły oceniamy według współczesnych standardów. Co nie oznacza, że wszystkie stare anime dostaną złe oceny - jest wśród nich wiele perełek.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1543661
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 31-08-2005, 13:13   

Andriu napisał/a:
Rozbijanie oceny za animacje jeszcze bardziej też uważam za troche zbędne, gdyż można tą kwestie omówić w recenzji. Tu zawsze jest problem w ocenianiu, bowiem jak tu porównywać serie z przed 20 lat z taką z przed 2. Czy oceniać porównując do tamtego czasu czy obecnego? Jakbym zobaczyłem ocene za animacje 1-3 i jeszcze z okresu 0-5 lat od teraz to uznałbym, że jest to straszny syf i chyba że oczy będą boleć po obejrzeniu takiego anime.


Przyjmujemy założenie, że oceniamy zgodnie z dzisiejszym standardem. Budzi to pewne kontrowersje nawet w samym zespole, lecz z drugiej strony nie jest aż tak źle. Animacja i grafika poszła w prawdzie do przodu, lecz jednak nie tak bardzo jak np. w przemyśle komputerowym. Owszem zmiany na przestrzeni 20-30 lat były spore, ale nie krytyczne.

Czynnikiem od którego zależała grafika w seriach zawsze były - i są do dziś - głównie umiejętności rysowników i fundusze. Przez to produkcje stare - jak na przykład Naussica* czy Laputa, które miały piękną kreskę kiedyś, dawno temu zachwycają do dziś. A Akira jak straszyła, tak straszyć będzie po kres świata. Podejrzewam, że ocena za wykonanie spada w tempie 0,5 - 1 punkt na 10 lat, więc nie jest to bardzo palący problem.

*Nausicca jest przykładem bardzo widowiskowym. Jesteśmy prawie rówieśnikami, a po dziś dzień cięzko szukac ładniej zrobionej serii.

Andriu napisał/a:
Rozumiem, że wprowadzenie oceny za "zadowolenie" byłoby dużym problemem, dlatego powiedzmy, że nie ma sensu tego wprowadzać. Coś jest jednak nie tak. Nie tylko mi czegoś brakuje, gdyż zauważyłem naprawde wiele komentarzy osób uznających oceny recenzji za nieprawidłowe. Jeżeli nie można dodać nowej oceny to może by jakoś poprawić ten element.


To skomplikowana sprawa. Generalnie podejrzewam, że duża część tych głosów umilkłaby, gdyby podnieść wszystkie oceny o ze 2 stopnie. W porównaniu do tego, co było w Starym Kawaii czy prawdopodobnie Mangazynie (w końcu to ten sam zespół), albo jest w CDA (niestety jedyne pismo o grach komputerowych, którego nazwa nie podpada pod zakaz używania wulgaryzmów na forum), tudzież było kiedyś w innych gazetach są bardzo, ale to bardzo krytyczne.

Są też wreszcie osoby, które inaczej odbierają jakieś anime od recenzenta (np. uczestncy zjazdu i Wa Totem mają troche inną opinię o Elfen Lied, podobnie ja i Pottero nie dogadalibyśmy się na temat Akiry, IKa i jakaś fanka Clampu o tym bieliźnianym badziewiu, co 2 dostało itd.) i po prostu nie da się im dogodzić. Chyba jedyne wyjście to znaleźć jakiś chętnych do pisania tych recenzji alternatywnych.

Pojawiają się też fani jednego tytułu, albo osoby, które mało widziały i wydaje im się, że UnnamedAnime jest szczytem myśli ludzkiej (bo nie oszukujmy się - wszystko to, co dostało 7 i część tego, co dostało 6 to w porównaniu z tym, co nadaje telewizja* jest dziełem genialnym).

Zjawisko jest więc bardzo złożone.

*A w każdym razie nadawała gdy ostatnio miałem odbiornik.

Andriu napisał/a:
Musze już kończyć ten post bo się śpiesze. Jak wróce to najwyżej rozwine swoje wnioski.


Mam nadzieje. Każda krytyka - nawet pozostająca na poziomie "recenzent jest głupi, ma wszy w pępku i nie rośnie" - jest bardzo cenna. Tym bardziej cenna jest tak rozbudowana. Na pewno weźmiemy pod uwagę WSZYTKIE uwagi, choć niekoniecznie zrealizujemy zawarte w nich postulaty.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group