FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  Piosenki
Wersja do druku
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 15-09-2008, 21:28   Piosenki

Na chwilę obecną nie chcę snuć planów wielkiej rozbudowy, gdyż wydaje mi się, że obecna forma zdaje egzamin. Wszyscy są zresztą zajęci layem/umowami/regulaminem, więc robota jest.

Jednak mam 2 uwagi co do obecnej formy działu, którym się zajmuję:
a) Piosenki dodaje się z listy anime - co wydaje mi się, nie jest dobre. Chodzi mi mianowicie o dodawanie piosenki do anime, które nie zostało zrecenzowane. Czy jest to do zrobienia? Jeśli nie, sprawa warta przemyślenia.
b) Dodanie wyboru i zaznaczenie na liście piosenek, którym openingiem/endingiem jest. Chodzi mi o rozwijane menu przy edycji tekstu i oznaczenia w stylu OP1, ED8 itp.

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 15-09-2008, 21:53   

Ad a - to by wymagało chyba dość poważnej przeróbki systemu. W tej chwili piosenki są "podpięte" pod rekord danego anime, tak jak recenzja czy obrazki. Gdyby nie miałyby być podpięte na sztywno, trzeba by im dać jakieś dodatkowe pole "anime", a powiązanie z anime w bazie załatwić linkiem pod/obok recenzji. Czyli tak naprawdę całkiem zmienić strukturę. Do tego, gdyby tego było więcej, dojdzie trudność z zapanowaniem nad tym linkowaniem w miarę dodawania piosenek/serii. Nie mówię, że się nie da, ale to by praktycznie wymagało dużych zmian w module.

Ad b - to trzeba inaczej rozwiązać, bo nie da rady zaplanować wszystkich kombinacji (a co z piosenką, która jest openingiem, a czasem pojawia się jako ending, albo endingiem specjalnym do jednego tylko odcinka?). Proponuję zamiast tego jakieś dodatkowe pole (opis? uwagi?), tak samo jak pole "dodatków" przy woluminach, w które będzie można ręcznie wpisać, co potrzeba. A jako kategorie do wyboru zostaną te generalne - op, ed, insert i tak dalej, to ułatwi filtrowanie i sortowanie.

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 15-09-2008, 22:05   

Odnośnie Ad a - zawsze można wstawić pusty wpis bez recenzji, i tylko piosenkę pod niego podpiąć.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 15-09-2008, 22:07   

Co do b), to wydaje mi się, że można to jednak trochę uprościć - na wszelkich ściągalniach i ANN zwykle jasno widać, co jest OP, co ED i którym. Filtrowanie mogłoby zostać jak jest - ED1, 2, 5 i 18 wszystkie pojawiają się przy wybraniu "ED". Tak bym to widział, ale jestem nowy w te klocki, więc się nie znam :P

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 15-09-2008, 22:13   

Ale ja nie wiem, czy właśnie takie pole "uwagi" nie byłoby sensowne - bo wtedy można by np. informować również, że dana piosenka jest np. image songiem postaci XYZ. A co najmniej jeden image song już mamy, więc...

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 15-09-2008, 22:15   

Fakt, image songi zupełnie wyleciały mi z głowy, szczerze mówiąc.

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 15-09-2008, 22:17   

Poza tym nie ma sensu filtrować np. po "ED 2", więc taka funkcja wybieralna z listy niewiele się przyda. A w polu można wpisać "ED 2 - odcinki 28-46", czyli dać znacznie bardziej precyzyjną informację.

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 23-09-2008, 19:08   

Po ostatniej herbatce, na której został poruszony m.in. temat legalności działu "Piosenki", poszperałem trochę w sieci, aby zobaczyć jak to faktycznie wygląda. Niestety, wygląda źle - ZAIKS rzeczywiście ściga strony zamieszczające teksty piosenek. Jaka jest skala tego zjawiska, i ile stron zostało zamkniętych, oczywiście nie jestem w stanie stwierdzić. Niemniej jednak zagrożenie jest realne, i oczywiście będzie rosło wraz z rosnącą popularnością działu.

Pragnę przy tym zauważyć, że niebezpieczeństwo tkwi nie w możliwości zamknięciu działu (to ostatecznie możemy zrobić bez problemu), ale w możliwości zażądania przez ZAIKS opłat wstecz (mogą maksymalnie do trzech lat do tyłu). Gdyby do tego doszło, nie widzę żadnej możliwości obrony. Całość ewentualnych kosztów ponosiłaby Avellana.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 24-09-2008, 10:27   

Dobra, po dyskusji na ircu (krótkiej) propozycja racjonalizatorska: zdjąć.

Natomiast pytanie, czy można dać naszym użyszkodnikom coś w zamian i tu robocza idea "rozszerzonych" technikaliów z piosenkami. Jak mówię - moje przemyślenia są całkiem robocze, więc krytyka (oraz odsyłanie na drzewo) są na miejscu.

Mam pomysł na utworzenie oddzielnych "rekordów" dla piosenek. W tym sensie, żeby nie były one podporządkowane wyłącznie konkretnym ID anime, ale można je było "wiązać" z odpowiednimi ID anime - generalnie pozwoliłoby to na uniknięcie dublowania rekordu, jeśli piosenka pojawia się np. w dwóch seriach (bywa!). Można by też ostatecznie przemyśleć wprowadzanie danych dla piosenek, których anime nie mamy jeszcze w bazie (bieżących), ale to ostrożnie - boję się, że potem robiłby się burdel z pamiętaniem o podczepieniu potem piosenek do recenzji.

----------------------------------------------------------------------------------

Na moje oko taki rekord piosenki musiałby zawierać:

Tytuł

Tytuł w krzaczkach - do wyszukiwania może być przydatne

Autorów (możliwe, że z rozbiciem na muzyka/słowa)

Wykonawcę (Autorzy i wykonawca korzystaliby z ogólnej listy twórców)

Typ (OP, ED, INS i cholera wie, czy coś jeszcze)

Uwagi (bez tego się nie obejdzie, np. "OP 2, odc. 34-56" - to musi być wpisywane "z ręki", inaczej się nie da wszystkiego przewidzieć)

Powiązane anime (z listy anime i z możliwością dodania więcej niż jednego)

----------------------------------------------------------------------------------------

Jeśli chodzi o wyświetlanie, to musiałyby mieć własną listę (sortowaną po tytułach anime i tytułach piosenek - po twórcach to już wyszukiwanie, bo przy kilku ne da se sortować z sensem), a także własną generowaną podstronę. Przy czym (dooobra, mam nadzieję, że to będzie zrozumiałe) kliknięcie piosenki na liście piosenek prowadziłoby tylko do wygenerowanej podstrony z danymi tej piosenki, natomiast kliknięcie jakiegoś guzika/linku z poziomu recenzji anime prowadziłoby do podstrony, na której generowałyby się informacje o wszystkich wprowadzonych dla tego anime piosenkach, oddzielone na przykład jakimiś poziomymi kreseczkami. Bez fajerwerków graficznych, po prostu tekst i tyle. Podobna lista mogłaby się od razu generować w przypadku wyszukiwania po artyście - ułatwiłoby to życie userom.

Luźny pomysł, który wpadł mi do głowy - gdyby jako dodatkowy Typ dać OST, można by też podczepiać informacje o całych OST-ach (w polu uwagi można by ładować zawartość OST-a).

Od razu uprzedzam, że wszystko to ma sens tylko pod warunkiem, że Tilkowi chciałoby się to zakodować (wydaje mi się, że "elementy" potrzebne do tego już mamy w różnych miejscach, ale trzeba by je jednak poskładać), natomiast Keiiowi - cierpliwie i po kawałku nadziewać :)

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 01-10-2008, 20:52   

Cytat:
natomiast Keiiowi - cierpliwie i po kawałku nadziewać :)

Chciałoby się. Nie wiem w jakim tempie, ale postarałbym się to wszytko obrobić. Z ostami może być ciężko, bo nie zawsze łatwo jest znaleźć tracklisty itp.

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
tilk Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 24 Lip 2003
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 01-10-2008, 21:46   

Moim zdaniem osobna podstrona na parę pól na krzyż to gruba przesada. Byłoby bardzo pusto. Wydaje mi się, że w takim razie piosenki powinny być traktowane podobnie, jak technikalia, czyli powinny mieć tylko tabelkę na stronach anime.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1543661
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 01-10-2008, 21:55   

W takim wypadku rozwiązanie z ANN wydaje się lepsze, czyli wykonawca + tytuł + czym dana piosenka jest. Nie ma sensu rozdmuchiwać technikaliów, a więcej informacji przeciętnemu czytelnikowi do znalezienia jej potrzebne nie jest.

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 01-10-2008, 22:20   

Dobrze, ja to planowałam w wersji "maksymalnej", ale spokojnie można okroić. Generalnie zależałoby mi na tym, żeby piosenki były w jakiś sposób "przeszukiwalne", tworzyły oddzielną listę i dało się je wyłowić po tytułach albo twórcach (niezależnie od pojawiania się pod recenzją). Jeśli skracamy, to jednak określenie, czym piosenka jest (w sensie, OP i tak dalej) trzeba by wpisywać "z ręki", z ewentualnym uzupełnieniem, do jakich odcinków i tak dalej - albo na przykład, czyj Image Song.

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group