FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  Dzień świra po japońsku, czyli...
Wersja do druku
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 18-05-2006, 09:42   Dzień świra po japońsku, czyli...

http://serwisy.gazeta.pl/df/1,34467,3339599.html
hahaha...
Inna rzecz, że przeczytałem większość dostępnych tam reportaży Joanny Bator, i nie da się odmówić jej wielu trafnych spostrzeżeń... xD
Widać wyraźnie, czemu nikt z naszego forum nie powinien się cieszyć, jak go nazwą "otaku" xD A propos otaku, reakcja członków klubu na taką jedną ... xD "Ona jest OTAKU! AaaaaAAA! Pierwszy raz taką widzę!!! xD"

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 18-05-2006, 09:54   

Artykuł nie jest zły... A co do otaku, to jednak wszyscy podkreślają, że to słowo wychodząc poza Japonię zmieniło znaczenie. W Japonii jest tak określany każdy antysocjalny świr nadmiernie uzależniony od swego hobby, przy czym to hobby nie musi mieć związku z mangą i anime. No i jest zdecydowanie określeniem negatywnym. Natomiast poza Japonią określa się tak wyłącznie fanów m&a i określenie jest neutralne w porywach do pozytywnego (otaku to zwykle ktoś, kto ma sporą wiedzę na temat m&a). Na Zachodzie już bardziej ujemnie nacechowane są "fanboy" i "fangirl", że nie wspomnę o tworach dodatkowych, np. "narutard". Takie zawężenie albo zmiana znaczenia pojęć to nic nowego, podobnie jest ze słowem "anime" (w Japonii oznaczającego każdą animację) albo "seiyuu" (o ile się nie mylę, to osoby specjalizujące się w dubbingu, głównie, ale niekoniecznie anime).

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Irian Płeć:Kobieta


Dołączyła: 30 Lip 2002
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 18-05-2006, 10:45   

Zresztą nawet w artykule jest rozdział na otaku na zachodzie i w Japonii...

Cytat:
Charakterystyczną cechą zachodniej recepcji otakuizmu jest nacisk na pozytywne aspekty tego zjawiska: skrajny indywidualizm i odrzucanie tak zwanego normalnego życia przez singli, którzy nie chcą być ani macho, ani metroseksualni.


Czytałam to w poniedziałkowej wyborczej, uważam, że świetny tekst, obiektywny i dość wyczerpujący.

_________________
Every little girl flies.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Abigail Płeć:Kobieta
Naleśnikara


Dołączyła: 29 Mar 2006
Skąd: Lublin
Status: offline
PostWysłany: 18-05-2006, 12:20   

Też czytałam to w Dużym Formacie, bardzo dobry artykuł moim zdaniem.

_________________
Here's the last toast of the evening, here's to those who still believe
All the losers will be winners, all the givers shall receive
Here's to trouble-free tomorrows, may your sorrows all be small
Here's to the losers, bless them all!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
9658926
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 18-05-2006, 12:31   

Tak się zastanawiam kiedy Japońcy się przejadą na tym swoim dystansie i unikaniu pchania w życie innych ludzi...

Oczywiście podobne problemy są i u nas, ale jednak zwykle nie w tak skrajnej formie. U nich to jest problem społeczny i z tego co widzę nikt nic z tym nie robi.

Co do zmiany znaczenia samego słowa - nic nowego, bo to jedno słowo zmieniło znaczenie w innym kontekście kulturowym? Kto dziś na przykład orientuje się, że "alkochol" pochodzi od słowa oznaczającego "czerwony barwnik"?

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Nezumi Płeć:Mężczyzna
Wieczny i Nieskończony


Dołączył: 11 Lut 2006
Status: offline
PostWysłany: 18-05-2006, 19:46   

hehehe xD. zawsze uważałem otaku za określenie pozytywne, widać nie wszyscy tak myślą
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 18-05-2006, 20:21   

Nezumi napisał/a:
hehehe xD. zawsze uważałem otaku za określenie pozytywne, widać nie wszyscy tak myślą

W Polsce za wylansowanie pozytywnego wydźwięku określenia Otaku winniśmy podziękować czasopismu Kawaii.

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 18-05-2006, 20:58   

Cytat:
W Polsce za wylansowanie pozytywnego wydźwięku określenia Otaku winniśmy podziękować czasopismu Kawaii.


I być może (nawet bardziej) Secret Serwice. Szczerze mówiąc nie wiedziałem, że słowo to pochodzi od ''ty''. Myślałem, że ma taki sam źródłosłów jak zachodni Freaker, czyli świr, dziwak, dziwoląg...

Nezumi w anime Otaku to ci dziwni, grubi goście zamknięci w jednym pokoju, otoczeni przez setki gadrzetów, podlądajacy plastikowym figurkom majtki i ogólnie zachowujący się w sposób żałosny.

Ysen to nie jest problem tylko japoński. Na zachodzie zjawisko określane jest jako Freakerzy (choć nie jest tak popularne na szczęście) i podejrzewam, że u podłoża może mieć oprócz uczucia zagóbienia w dzisiejszym świecie jakiś rodzaj buntu artystycznego lub poczucia humoru (człowiek, którego to nie bawi / nie wymyślił sobie jakiejś ideologii nie może zachowywać się tak głupio, jak Freaker).

Więcej tego jest natomiast w Azji. Koreańczycy - nasz bratni naród, który ma 4 własne, ogólnokrajowe telewizje puszczające tylko gry w Starcrafta - słynni z tego, że umierają przed komputerami, a ludzie się tam zabijają o Rary w MMORPG znają na nich bardzo ciekawe określenie.

Mianowicie mówią nań Ludzie Z Szafy.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 18-05-2006, 21:33   

Zeg napisał/a:
I być może (nawet bardziej) Secret Serwice.

My bad, zupełnie zapomniałem o sławetnym Manga Roomie, na którym w sumie sam się wychowałem :P

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 18-05-2006, 23:50   

Cytat:
Ysen to nie jest problem tylko japoński.


Ale tylko tam jest to problem społeczny. No, w innych krajach Azji może też, nie wiem. I tak, wiem, że wielu z nas ma podobny problem do pewnego stopnia. Ale jeśli miałbym się aż tak stoczyć jak oni, to wolałbym strzelić sobie w łeb, naprawdę...

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 19-05-2006, 10:44   

Ysengrinn napisał/a:
Ale jeśli miałbym się aż tak stoczyć jak oni, to wolałbym strzelić sobie w łeb, naprawdę...


Ja podobnie. Ale warto też zauważyć, że Polscy Fani Obojętnie Czego mają tendencje do uważania się za elite elit w odróżnieniu od 99% społeczeństwa, będącego Większościowym Motłochem. Jak na mnie to pozostałość epoki romantycznej i silnego kultu niestabilnych psychicznie artystów zbuntowanych przeciw całemu światu z Moskalami na czele.

Z jednej strony ma to aspekt negatywny... Z drugiej to nie Polscy fani są żałośni! To reszta świata jest żałosna i zazdrości IM co w pozytywny sposób wpływa na samoocenę.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group