FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
  Exalted - 3 edycja i potencjalna sesja
Wersja do druku
Daerian Płeć:Mężczyzna
Wędrowiec Astralny


Dołączył: 25 Lut 2004
Skąd: Przestrzeń Astralna (Warszawa)
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 05-06-2015, 01:36   Exalted - 3 edycja i potencjalna sesja

Ogólnie więc - trzecia edycja zbliża się wielkimi krokami (ba, z aktualnym przeciekiem można by już grać). W związku z tym chciałem powoli zacząć dyskusję o potencjalnej nowej sesji, przede wszystkim:
- kto byłby mniej więcej chętny do zagrania, jako gracz lub jako MG? Ja np. mogę wystąpić w obu rolach.
- kim można by grać? Na chwilę obecną dostępni oficjalnie są Solarzy, można by też dość łatwo zrobić opcję Abyssali zapewne, inni Exalted nie bardzo.
- w jakiej formie byśmy grali? Tutaj myślę, że proponowałbym klasycznie PBGdoc, ale z wariacją - proponowałbym skorzystać z naszej starej tradycji questów i spróbować zrobić sesję bez jednego MG, której fabułę byśmy wszyscy tworzyli.
- mechanika... osobiście coraz bardziej jestem za wyrzuceniem jej oknem w 99% przypadków i prowadzeniu czysto narracyjnie, mechaniki używając jako pomocy i listy cool tricków jakie dają Charmy ;-)

Opinie :D?

_________________
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3291361
Bezimienny Płeć:Mężczyzna
Najmniejszy pomiot chaosu


Dołączył: 05 Sty 2005
Skąd: Z otchłani wieków dawno zapomnianych.
Status: offline
PostWysłany: 05-06-2015, 14:28   

Jeśli mielibyśmy zaczynać teraz, to w zasadzie jest tylko Solar-only. Abyssali pewnie dość łatwo by można zrobić jako antagonistów, ale do gry nimi jest na razie dość mało danych (choć jakby ktoś się uparł...).

Co do formuły - sesje z desygnowanym MG są chyba lepsze (chyba, że będą jacyś chętni na antagonistów). Mechanikę już i wcześniej staraliśmy się ignorować, więc tu akurat nie widzę jakich dużych zmian.

Stylowo skłaniałbym się bardziej do sesji z naciskiem na socjał - w stylu Velgowej Cherackiej - choć nie wiem czy by to wszystkim odpowiadało (wliczając w to potencjalnego MG ;P). Z drugiej strony taka sesja bardziej pasuje do debeków, a na nich przyjedzie pewnie poczekać jeszcze z rok.

_________________
We are rock stars in a freak show
loaded with steel.
We are riders, the fighters,
the renegades on wheels.

The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Tren Płeć:Kobieta
Lorelei


Dołączyła: 08 Lis 2009
Skąd: wiesz?
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 05-06-2015, 18:04   

Ja jak już mówiłam Daerowi, nigdy nie brałam udziału w sesji bez desygnowanego MG, więc naprawdę ciężko mi powiedzieć coś konstruktywnego na ten temat. Nie znam po prostu. Wolałabym z MG przez wzgląd na to, że wiem jak to działa.

Wstępnie planowałam grać złodziejką, więc czysty socjal mi niezbyt leży. Znaczy jeśli więcej osób będzie chciało to mogę zmienić koncepcję i zrobić na przykład kupca, ale szczerze przyznam, że lubię jednak, żeby na sesjach była od czasu do czasu jakaś potyczka. Możemy zmniejszyć ilość i bardziej skoncentrować się na socjalu, ale czysta polityka mnie usypia, więc chciałabym jednak żeby było coś więcej.

_________________
"People ask me for advice all the time, and they ask me to help out. I'm always considerate of others, and I can read situations. Wait, aren't I too perfect?! Aren't I an awesome chick!?"
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 05-06-2015, 23:46   

Punyan napisał/a:
Z drugiej strony taka sesja bardziej pasuje do debeków, a na nich przyjedzie pewnie poczekać jeszcze z rok.


I to jest najlepsze podsumowanie sesji mocno socjalnej. Ze świeżymi solarami sobie tego nie wyobrażam.

Myślę, że można spróbować rozwiązania hybrydowego - piszemy w docu, ale bez ozdobników, po prostu krótkie opisy i dialogi, jak na sesji ircowej, a obok, w okienku chatu, ewentualnie konsultujemy wątpliwości mechaniczne i inne. Potem ewentualnie jedna osoba może dopieścić otrzymany zapis, gdybyśmy chcieli wrzucać np. na forum,

Co do pomysłu kolektywnego MG to jestem sceptyczny ze względu na swoje doświadczenia z nim - nie wiem jak wyglądały questy w archaicznym czasach przed tym jak się zaangażowałem w Multiświecie, ale wszystkie te w których ja brałem udział albo szybko umierały, albo były napędzane faktycznymi emocjami graczy. I to nigdy nie były dobre emocje - jak nie rywalizacja moja z Xellas, to wojenka z MACem, to z innym aktualnym trollem. Niestety questy oparte na czystym koleżeńskim funie kończyły się po kilku dniach, najdalej tygodniach. Być może wcześniejsze questy udowadniały, że można inaczej, ja nie doświadczyłem.

Tak więc dopóki nie zostanę przekonany przeciwnie uważam, że powinien być jeden konkretny MG, który popycha fabułę do przodu. Przy czym fabuła powinna być raczej prosta.

Można natomiast rozważyć sposoby na urozmaicenie tego modelu - istnieją systemy oddające graczom pewną kontrolę nad historią, koronny przykład to oczywiście Wolsung z jego kartami. Kojarzę też, że był jakiś inny RPG, w którym gracze mogli swobodnie wprowadzać postaci, wątki, zwroty akcji... oraz wzbogacać elementy już dodane przez innych graczy. Niestety nie pamiętam jak się system nazywał, więc nie sprawdzę teraz jak to wyglądało mechanicznie.

Jakby się udało opracować jakąś chałupniczą mechanikę opartą na punktach fabularnych, które gracze dostają (za co?) i wydają (na jakich zasadach?), współtworząc fabułę, a desygnowany MG robi tylko za wykonawcę i kontroluje żeby się to-to nie rozleciało w szwach, to ewentualnie mógłbym spróbować swych sił jako taki MG-pasterz kóz.

Tylko zaznaczam, że byłoby to coś przygodowego i z mocno uproszczoną mechaniką walki.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Daerian Płeć:Mężczyzna
Wędrowiec Astralny


Dołączył: 25 Lut 2004
Skąd: Przestrzeń Astralna (Warszawa)
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 06-06-2015, 01:28   

Wstępne ustalenia po dyskusji:
- wszyscy gramy Solarami
- sesja z MG, ale mocno plastyczna, gracze mający wpływ na świat i fabułę, z możliwościami tworzenia miniprzygód
- postacie stworzone wspólnie, aby zapobiec poważanym tarciom (wspólna historia, uzasadnienie czemu trzymają się razem) - " tzn można zacząć od jakichś wstępnych pomysłów na postaci oczywiście, ale potem na podstawie tego trzeba wspólną historię steorzyć, i wtedy dopiero się za tworzenie postaci na poważnie wziać"
- fluff z 1 i 2 edycji nie musi mieć zastosowania (może, jeśli jest dobry i ciekawy)
- "piszemy w docu, ale bez ozdobników, po prostu krótkie opisy i dialogi, jak na sesji ircowej, a obok, w okienku chatu, ewentualnie konsultujemy wątpliwości mechaniczne i inne", oczywiście jeśli jakieś osoby chcą napisać coś dokładniej i szerzej, opcja taka istnieje
- mechanika prawie nie obowiązuje, gramy narracyjnie

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3291361
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 22-10-2015, 22:18   

Kto chce nowy podręcznik, niech da znać, to podeślę. :)

_________________
Świadka w sądzie należy znienacka pałą przez łeb zdzielić, od czego ów zdziwiony wielce, a i do zeznań skłonniejszy bywa.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
Daerian Płeć:Mężczyzna
Wędrowiec Astralny


Dołączył: 25 Lut 2004
Skąd: Przestrzeń Astralna (Warszawa)
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 26-04-2016, 18:59   

Więc patrząc na to, że 3 edycja oficjalnie się ukazała, proponuję zacząć powoli szykować sesję :D? Kto byłby chętny do gry :D?

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3291361
Xeniph Płeć:Mężczyzna
Buruma


Dołączył: 23 Sty 2003
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
WIP
PostWysłany: 28-04-2016, 00:36   

Nie jestem zachwycony 3 edycją, ale na sesję się piszę.

_________________
You don't have to thank me. Though, you do have to get me donuts.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Tren Płeć:Kobieta
Lorelei


Dołączyła: 08 Lis 2009
Skąd: wiesz?
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 28-04-2016, 00:44   

Jak wspominałam, grać chcę, ale wtedy jak będzie porządna poprawka do charmów zmniejszająca ich ilość, bo 40 charmów w jednym drzewku to dla mnie zdecydowany overkill i nie dam rady zrobić postaci, bo usnę nad podręcznikiem. ;p

_________________
"People ask me for advice all the time, and they ask me to help out. I'm always considerate of others, and I can read situations. Wait, aren't I too perfect?! Aren't I an awesome chick!?"
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Daerian Płeć:Mężczyzna
Wędrowiec Astralny


Dołączył: 25 Lut 2004
Skąd: Przestrzeń Astralna (Warszawa)
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 28-04-2016, 13:38   

Jeśli chodzi o charm bloat, znalazłem dwa rewrity mające na celu uprościć tę przerażającą stertę dostępną w podręczniku, więc tutaj nie będzie problemów (oba są całościowe, więc po prostu się weźmie któryś z nich - zresztą i tak nie planujemy grać bardzo mechanicznie, jak ustaliliśmy wcześniej).

Mam też rewrite do craftu, który umożliwi pewnie komuś innemu niż ja i Punyan granie crafterem, gdyby chciał (nadal nie wiem co im dobiło z tym skomplikowaniem...)

Pytanie więc - zaczynamy planować sesję, czy chcemy jednak zaczekać na DBeków i zagrać socjalnie na niższym poziomie mocy?

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3291361
Bezimienny Płeć:Mężczyzna
Najmniejszy pomiot chaosu


Dołączył: 05 Sty 2005
Skąd: Z otchłani wieków dawno zapomnianych.
Status: offline
PostWysłany: 28-04-2016, 13:41   

Ja ogólnie jak Xen.

Na debeków przyjdzie nam pewnie i tak poczekać ostatecznie, bo Realm jest nadal zbyt centralnie osadzone w świecie by ich ignorować, ale grać nimi nie będzie sensu aż system będzie dużo bardziej zaawansowany wydawniczo.

_________________
We are rock stars in a freak show
loaded with steel.
We are riders, the fighters,
the renegades on wheels.

The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 28-04-2016, 13:44   

Nie ma sensu czekać z kampanią aż skończę szkołę i będę miał czas prowadzić.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Daerian Płeć:Mężczyzna
Wędrowiec Astralny


Dołączył: 25 Lut 2004
Skąd: Przestrzeń Astralna (Warszawa)
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 28-04-2016, 20:32   

Wstępnie proponowaną okolicą byłby zachód, z wielu względów (nowa perspektywa i nastrój, daleko od Realm, inny styl pozwalający na łatwe łączenie np. wędrówek i socjalu).


Osobiście widziałbym w tym momencie sesję jako głównie wędrówkę załogi młodych Solarów statkiem między różnymi wyspami, poznającą kulturę, wpływającą na życie mieszkańców, naprawiającą problemy itp, potem zapewne zahaczającą o większe wydarzenia. Dałoby to w zasadzie możliwość wykazania się praktycznie wszystkim typom postaci, od socjalnych przez bojowe na sorcererach i crafterach/medykach kończąc. Oczywiście trzeba by wymyślić powód dla jakiego drużyna trzyma się razem najpierw.
Daje to także moim zdaniem świetną możliwość do okazjonalnej zmiany MG i poprowadzenia któryś wydarzeń przez kogoś innego, gdy ktoś będzie miał pomysł na odmianę.
Czy taki pomysł się Wam podoba?

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3291361
Sasayaki Płeć:Kobieta
Dżabbersmok


Dołączyła: 22 Maj 2009
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
WOM
PostWysłany: 28-04-2016, 21:42   

<macha swoją noobową macką>

Ja mogę. Nawet już z grubsza ogarniam świat, po tym jak mi Ysen wytłumaczył.
(Ale nie ukrywam, że najchętniej zagrałabym nieogarem co się przykaczątkował do kogoś kto ogarnia)

_________________
Gdy w czarsmutśleniu cichym stał,
Płomiennooki Dżabbersmok
Zagrzmudnił pośród srożnych skał,
Sapgulcząc poprzez mrok!

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
9349483
Daerian Płeć:Mężczyzna
Wędrowiec Astralny


Dołączył: 25 Lut 2004
Skąd: Przestrzeń Astralna (Warszawa)
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 28-04-2016, 21:54   

Wstępnie chętne osoby:
- Daerian
- Tren
- Xeniph
- Punyan
- Ysengrinn
- Sasayaki
- Ić

Oczywiście nadal można się zgłaszać :-)
Chciałem w związku z tym zaproponować spotkanie na ircu (blue_haven), aby omówić mniej więcej kto by co robił i wstępny zarys czego chcemy od postaci, aby dobrze razem współgrały. Czy może niedziela około 20 by Wam pasowała?

Edit: Ta niedziela nie pasuje Punyanowi, więc może sobota 07.05 też około 20?

_________________


Ostatnio zmieniony przez Daerian dnia 29-04-2016, 20:29, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3291361
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group