FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  Zarządzanie zbiorami anime
Wersja do druku
Sezonowy Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 11 Wrz 2010
Status: offline
PostWysłany: 12-09-2010, 19:53   Zarządzanie zbiorami anime

Stanąłem przed koniecznością opisania i skatalogowania posiadanych filmów. Przez lata, z czystego lenistwa, nie robiłem tego, zadowalając się po prostu dopisywaniem kolejnych tytułów do listy w pliku .txt. Teraz to się zemściło.

Okazało się bowiem, że udostępnienie tak prostacko skatalogowanych zbiorów osobie, która nie ma pojęcia o anime, a chciałaby swobodnie pobuszować w mojej kolekcji, poczytać coś o każdym z filmów, poznać z jakim gatunkiem ma do czynienia, obejrzeć obrazki wprowadzające w klimat, przeczytać krótkie streszczenie, a w końcu sięgnąć na właściwą półkę, po właściwy album itd. Poprawnie i atrakcyjnie skatalogowane zbiory bardzo by w tym pomogły. Tym bardziej, że zainteresowana mogłaby zapoznawać się z zasobami bez zadręczania mnie w kółko pytaniami w rodzaju: "A ten film to o czym? A dobry? A o mechach czy może romansidło? Albo - nie daj Bóg - romansidło o mechach?")

Sięgnąłem po specjalistyczne aplikacje do zarządzania zbiorami. Ponieważ jestem użytkownikiem Linuksa, a zainteresowana osoba korzysta z Windows, mój wybór padł na GCstar Collections Manager. Dzięki temu będę mógł udostępnić jej cały zbiór, który bez problemu odtworzy u siebie. Zresztą, mogę też wyeksportować zbiór do pliku HTML, zachowując ilustracje, choć bez podlinkowania do internetowych baz danych o anime. Dopiero zacząłem pracę nad katalogiem, ale naszła mnie myśl, czy faktycznie wybrałem najlepsze rozwiązanie? Może ktoś zna i sam stosuje jakąś inną, wygodną, sprawdzoną i przejrzystą metodę katalogowania zbiorów, pozwalającą na swobodne udostępnianie zawartości innym osobom? Inny program? Serwis internetowy, pozwalający na tworzenie podobnych zbiorów/katalogów? Jakieś sugestie, zanim odwalę całą robotę i dojdę do wniosku, że już nie warto sięgać po coś innego?
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
IKa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 02 Sty 2004
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 12-09-2010, 20:15   

iStacker - kataloguje płytki bardzo ładnie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Sezonowy Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 11 Wrz 2010
Status: offline
PostWysłany: 20-09-2010, 20:25   

Wychodzi na to, że do zarządzania kolekcją anime pozostanę przy początkowym wyborze: GCStar. Do moich celów - udostępniania katalogu zbiorów osobie postronnej - wydaje się być najlepszym wyborem. Między innymi dlatego, że efekty takiego udostępniania, w postaci pliku html otwieranego w dowolnej przeglądarce i systemie operacyjnym, są bardzo przejrzyste i estetyczne.

Przykład:

- tak wygląda okno programu GCstar



- a tak wygenerowany za jego pomocą plik html, oglądany w Operze



Szkoda tylko, że GCstar nie posiada wtyczki pozwalającej automatycznie korzystać z informacji zawartych w serwisie Tanuki. Bez problemu mogę opisywać poszczególne filmy za pomocą wtyczek korzystających z AnimeNfo czy AniDB, (kilka kliknięć i wszystkie pola pięknie uzupełniają się same). Tylko że kiedy człowiek przyzwyczai się do sposobu prezentacji treści w ulubionym serwisie, z bólem zmusza się do korzystania z odmiennego stylu. Co prawda, w innym programie katalogującym - Griffith - znalazłem wtyczkę mającą współpracować z Tanuki.pl, ale nie udało mi się zmusić jej do działania, niestety (nie jest w stanie znaleźć jakiegokolwiek tytułu w serwisie).

I choć z wyboru pozostanę już przy GCStar, to ciekawi mnie, czy wpadł komuś w ręce jakikolwiek inny program do zarządzania zbiorami, będący w stanie współpracować z Tanuki?
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group