FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
  Propozycja zmiany polityki recenzji Tanuki Anime
Wersja do druku
Mitsurugi Płeć:Mężczyzna
Wieczny Marzyciel


Dołączył: 22 Sty 2009
Skąd: Wrocław
Status: offline
PostWysłany: 23-11-2010, 14:36   Propozycja zmiany polityki recenzji Tanuki Anime

Witam. Chciałbym przedstawić wam pomysł, który moim zdaniem zarówno usprawnił by działanie Tanuki, pozwoliłby na zwiększenie liczby recenzji na portalu, przyciągnięcie nowych recenzentów, a także rozruszanie starszych i wprowadziło by lepszą atmosferę.

Mianowicie chciałbym aby Tanuki zrezygnowało z podziału na recenzje Główne i Alternatywne. Do tej pory polityka wyglądała tak, że do publikacji pierwsza szła recenzja główna, najczęściej napisana przez jednego ze stałych recenzentów Tanuki. Tymczasem recenzja Alternatywna jest traktowana jako recenzja „podrzędna”, niejako jedynie dopełniająca recenzję główną. Krótko mówiąc, wyszukując dany tytuł na Tanuki i wchodząc na niego, od razu otrzymujemy recenzję „Główną”, podczas gdy wszystkie recenzje alternatywne, chociażby nie wiem jak dobre, różne, podobne, przez kogo napisane, są wepchnięte pod recenzję główną. Nie zachęca to do czytania recenzji alternatywnych, jako, że siłą rzeczy promuje się recenzję główną, wręcz narzucając czytelnikowi potrzebę przeczytania jej w pierwszej kolejności.

Recenzje alternatywne nie są w niczym gorsze od recenzji głównych. Wręcz przeciwnie, recenzent wkłada tyle samo pracy w nią co autor recenzji głównej. A nie raz zdarzyło mi się przeczytanie recenzji alternatywnej, która jakością językową przewyższała recenzje główną. I tak wiem, że teoretycznie alternatywna może zastąpić główną, ale komu to oceniać? I jak często to się zdarza?

Teraz przyczyna. Otóż brak promowania recenzji alternatywnych odrzuca recenzentów od napisania recenzji. Widzę ilu recenzentów walczy o rezerwacje na dany tytuł, czyli bardzo chcielibyy napisać tekst dotyczący danego anime. Niestety, jako, że rywalizację o główną recenzję przegrali, nie napiszą w większości przypadków alternatywki (wystarczy spojrzeć ilu stałych recenzentów je pisze), gdyż mało kto tą recenzję przeczyta, mimo, że nie będzie ona odbiegała w niczym od recenzji głównej, a nawet jeśli ma taką samą ocenę, zasługuje na równą uwagę, lub po prostu na wybór czytelnika, która z nich postanowi przeczytać. A ile jest serii których chcielibyście napisać recenzje i chcielibyście, żeby ludzie je czytali?

Dlatego chciałbym aby zrezygnowano z dopisków ALT i alternatywna przy publikacji recenzji, która siłą rzeczy podkreśla, że jest ona JEDYNIE alternatywna i drugorzędna. Również nowi użytkownicy, którzy chcieli by napisać recenzje danego tytułu, a raczej nie mają szans wygrać przetargu ze stałymi recenzentami (lub nie spełniają jeszcze wymagań, czyli liczby tekstów), nie piszą kolejnej recenzji tego samego tytułu, gdyż ta recenzja rzadko będzie wyświetlana, tkwiąca zawsze POD tekstem recenzji głównej.

Moim zdaniem powinniśmy pozostawić PIERWSZEŃSTWO publikacji recenzentowi, który tytuł zarezerwował. Jednakże powinno się zmienić sposób wyświetlania recenzji w przypadku publikacji nowego tekstu i w przypadku użycia opcji Szukaj i kliknięcia w dany tytuł. Jeżeli publikowana jest nowa recenzja tego samego tytułu, powinna być ona publikowana bez dopisku ALT, który moim zdaniem jest równie dyskryminujący, co zniechęcający. Po drugie, należałoby wyświetlać wybór recenzji danej serii w przypadku wybrania danego tytułu. To znaczy, np. wyszukując serię True Tears i wchodząc w ten tytuł, nie zostaje mi wyświetlana recenzja główna, a po prostu lista autorów, którzy napisali recenzje, czyli np.:
- Avellana
- Wa_totem
- Costly
- Moshi_moshi

Kolejność powinna być domyślnie alfabetyczna albo według dat publikacji, od najwcześniej do najpóźniejszej. Najlepiej byłoby, gdyby podobnie jak listę anime, dało się je uszeregować według dat, ocen i alfabetu. W tym momencie czytelnik otrzymuje wybór, jaką recenzję przeczytać. Być może preferuje konkretnego recenzenta, ciekawi go konkretna ocena, albo po prostu przeczyta losową recenzję. Jeżeli mu się nie spodoba, ma prawo i możliwość przeczytać inną, lub pierwszą opublikowaną. Recenzje alternatywne są najczęściej czytane tylko jeżeli tkwią na głównej stronie, i tylko wtedy ktoś o nich tak naprawdę wie. Potem użytkownik ma już narzucane czytanie recenzji głównej, a alternatywnej już prawie nie widać, bo zeszła z głównej strony.

Proszę o rozważenie tego pomysłu ze względu na portal i użytkowników, a nie myślenie „moje recenzje już nie będą główne, w komentarzach nie będą pisać o mnie”. Nie piję do nikogo tutaj, proszę nie zrozumieć mnie źle. Nie znam się na informatyce, ale według mnie technicznie dałoby się wykonać taką operację. Moim zdaniem zachęciło by to recenzentów do pisania recenzji swoich ulubionych tytułów, gdyż mieliby pewność, że ktoś je przeczyta. Wszystko jest jeszcze do rozważenia/poprawienia, niemniej jednak uważam, że Tanuki potrzebne są zmiany, a taka zmiana zachęciła by nowych recenzentów, jak i zwiększyła moim zdaniem liczbę teksów. Sam bym chętnie napisał wiele recenzji tytułów sprzed lat, lub regularnie przeze mnie oglądanych, ale chciałbym żeby ktoś je przeczytał i żeby nie tkwiły gdzieś pod innym tekstem. Napisałem kilka alternatywek i pomijając ocenianie strony językowej, włożyłem w nie tyle samo pracy co w recenzje główne. Nie piszę recenzji po to by słuchać pochwał, ale po to by ktoś je przeczytał. Nic więcej.

To samo jeśli chodzi o częstotliwość pisania recenzji. Obecnie jest mała, bo ile wychodzi serii na sezon, a ile my recenzujemy? Jesteśmy bardziej wybredni i liczba tekstów spadła wyraźnie, szczególnie po odejściu kilku recenzentów, którzy pisali wiele dobrych prac. No i nie mamy już tyle wolnego czasu. To rozwiązanie pozwoliłoby na napisanie nowych recenzji starszych tytułów, bo recenzent będzie wiedział, że ktoś go przeczyta. A dużo szybciej i łatwiej pisze się recenzje serii, którą się lubi, lub której zawsze chciało się napisać równorzędną recenzję.

Jest to moja propozycja poprawy Tanuka. Naturalnie, równy głos ma cała redakcja, ale myślę, że przede wszystkim pomysł powinni rozważyć stali recenzenci, regularnie piszący i chcący pisać recenzje. No i Naczelny. Jest jeszcze kilka rzeczy technicznych do rozważenia. Jeżeli pomysł upadnie to trudno. Ja jestem przeciw recenzjom „alternatywnym”. Dla mnie to powinny być po prostu kolejne recenzje. I wiem, że w teorii recenzje alternatywne miały po prostu przedstawiać odmienny punkt widzenia. Ale wiele ALT ma takie same oceny jak główne, bo w przypadku serii bardziej popularnych i lepszych (o których ludzie chcą pisać), lwia część redakcji jest co do ocen prawie zawsze zgodna (różnica średnio 1 punktu). To nie działa.

_________________
温故知新 - To search for the old is to understand the new
勝ちは鞘の中にあり - Victory comes while the sword is still in the scabbard
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
927825
Serika Płeć:Kobieta


Dołączyła: 22 Sie 2002
Skąd: Warszawa
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 23-11-2010, 14:47   

Mitsurugi, moim zdaniem pomysł jest pod bardzo wieloma względami fajny. Ja widzę tylko jeden poważny problem: nie jestem pewna, czy przeklikiwanie się przez dodatkową stronę (z listą autorów, na której z reguły byłaby jedna, co najwyżej dwie osoby) to na pewno dobry pomysł; ma szansę zniechęcić co mniej cierpliwych czytelników. Można do tej listy dołożyć "dwa zdania o...", żeby nie było zupełnie łyso, ale nadal dostajemy prawie pustą stronę. Jeśli masz dobry pomysł, jak to rozwiązać, to dopisz ;)

*edit* a właściwie czy przy projektowaniu laya ktoś sprawdzał, jak by wyglądały odnośniki do alternatywnych NAD recenzją, a nie pod? Pod recenzją rzeczywiście są całkowicie niewidoczne i giną, nad recenzją miałyby szanse znacznie bardziej zachęcać do kliknięcia.

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora
 
Numer Gadu-Gadu
1051667
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 23-11-2010, 15:03   

Mitsurugi napisał/a:
Recenzje alternatywne nie są w niczym gorsze od recenzji głównych.

Różnie to bywa. Mamy sporo recenzji jedno-dwuakapitowych z dawnych czasów i jeśli ktoś napisze recenzję lepszą, to idzie ona jako główna, a ta starsza ląduje właśnie jako alternatywna.

Mitsurugi napisał/a:
ało kto tą recenzję przeczyta, mimo, że nie będzie ona odbiegała w niczym od recenzji głównej

Ująłbym to inaczej. To jest do sprawdzenia w statystykach, ale wydaje mi się, że po prostu recenzja alternatywna kiedy zejdzie ze strony głównej, to traci na oglądalności bardziej niż recenzja główna.

Mitsurugi napisał/a:
Dlatego chciałbym aby zrezygnowano z dopisków ALT i alternatywna przy publikacji recenzji, która siłą rzeczy podkreśla, że jest ona JEDYNIE alternatywna i drugorzędna.

Dopisek ALT raczej bym mimo wszystko zostawił - IMO informuje on po prostu, że mamy już przynajmniej jedną recenzję danego tytułu w bazie, a ta jest kolejna.

Mitsurugi napisał/a:
To znaczy, np. wyszukując serię True Tears i wchodząc w ten tytuł, nie zostaje mi wyświetlana recenzja główna, a po prostu lista autorów, którzy napisali recenzje, czyli np.:
- Avellana
- Wa_totem
- Costly
- Moshi_moshi

Pomysł na pewno jest dobry w zamiarze, ale ja bym się tutaj głęboko zastanowił - czytelnik szukający recenzji danego tytułu chce przeczytać recenzję danego tytułu i kazanie mu przeklikiwania się przez jeszcze jeden ekran nie zdaje się być dobrym pomysłem. Poza tym, wcale nie musi znać recenzentów - dla tego tytułu mamy trzy recenzje - w proponowanym przez Ciebie systemie, taki czytelnik, który nie wie kto to Totem, Serika, czy Bianca będzie się zastanawiał w co kliknąć.

Natomiast idea nie jest głupia, tylko zorganizowałbym to inaczej - zostawił podział na główną i alternatywne, ale przesunął recenzje alternatywne z samego dołu strony, gdzie faktycznie ludzie po przeczytaniu całej recenzji mogą nie chcieć już zaglądać (po co, skoro już przeczytałem, mam czytać inną?) na górę - tam gdzie teraz mamy przyciski do przekliknięcia się między recenzją, a opisem.

_________________
Świadka w sądzie należy znienacka pałą przez łeb zdzielić, od czego ów zdziwiony wielce, a i do zeznań skłonniejszy bywa.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
Mitsurugi Płeć:Mężczyzna
Wieczny Marzyciel


Dołączył: 22 Sty 2009
Skąd: Wrocław
Status: offline
PostWysłany: 23-11-2010, 15:19   

W przypadku jeżeli jest jedna recenzja, automatycznie zostaje ona wyświetlana, czyli tak jak teraz Główna. Jeżeli pomysł z listą się nie przyjmie, proponowałbym to zrobić w formie Głównej Strony, na bazie igryzka. Wyglądało by MNIE WIĘCEJ tak:



Naturalnie to tylko mój WSTĘPNY projekt. Bardzo ogólny. Po kliknięciu na recenzęta otwierała by się normalna recenzja, tak jak teraz. Oczywiście można dodać w innej formie obok nicka ocenę i datę publikacji. To co przedstawiłem jest tylko ZARYSEM.

Cytat:
Dopisek ALT raczej bym mimo wszystko zostawił - IMO informuje on po prostu, że mamy już przynajmniej jedną recenzję danego tytułu w bazie, a ta jest kolejna.


To samo w przypadku mojego rozwiązania. Widać, że jest kilka i są równorzędne. Do wyboru, do koloru. I nikt z recenzentów, ani jego ciężka praca nie jest ALTERNATYWNA. Zresztą każda recenzja tego samego tytułu już jest sama w sobie alternatywna bo jest inna, więc nie ma sensu przyczepiać jej dyskryminującej łatki.

Cytat:
To jest do sprawdzenia w statystykach, ale wydaje mi się, że po prostu recenzja alternatywna kiedy zejdzie ze strony głównej, to traci na oglądalności bardziej niż recenzja główna.


No właśnie. A jakim prawem?

Cytat:
- czytelnik szukający recenzji danego tytułu chce przeczytać recenzję danego tytułu i kazanie mu przeklikiwania się przez jeszcze jeden ekran nie zdaje się być dobrym pomysłem.


Tak samo jak nakazywanie przeczytania mu recenzji konkretnego recenzenta. Przecież i tak przeczyta recenzję poszukiwanego tytułu. Rożnica na tym, że sam wybierze którą.

_________________
温故知新 - To search for the old is to understand the new
勝ちは鞘の中にあり - Victory comes while the sword is still in the scabbard


Ostatnio zmieniony przez Mitsurugi dnia 23-11-2010, 15:28, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
927825
Serika Płeć:Kobieta


Dołączyła: 22 Sie 2002
Skąd: Warszawa
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 23-11-2010, 15:27   

Mitsu, nadal wydaje mi się, że podobny efekt, a znacznie wygodniejszy dla czytelnika, osiągnęlibyśmy przerzucając odnośniki do innych recenzji na samą górę (może nawet nad zrzutką), w takiej formie w jakiej są obecnie, czyli z "dwoma zdaniami".

Można wtedy jeszcze ewentualnie pomyśleć nad przerzuceniem "dwóch zdań" z recenzji, która jest rozwinięta na górę tak, żeby na samej górze wisiały wszystkie dostępne recenzje z krótkimi tekstami, a pod nimi któraś rozwinięta recenzja.

Ewentualnie zrzutka i technikalia na górze, pod nimi linki do recenzji (takie jak teraz), i dla ujednolicenie dwa zdania nad recenzją, nie pod zrzutką.

Wady: pod zrzutką zostaje paskudna dziura.
Zalety: pomimo, że jedna z recenzji jest na starcie rozwinięta "dla leniwych",wszystkie wyglądają na mniej-więcej równorzędne. Nie trzeba szukać miejsca, gdzie kliknąć, wystarczy na samej górze, najbardziej na widoku, kliknąc "więcej" przy dowolnej recenzji. W Twoim rozwiązaniu istnieje recenzji jest marginalizowane, trzeba się przypatrzeć, że w ogóle istnieją :)

Może chciałoby Ci się zrobić więcej takich symulacji? :)

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora
 
Numer Gadu-Gadu
1051667
Mitsurugi Płeć:Mężczyzna
Wieczny Marzyciel


Dołączył: 22 Sty 2009
Skąd: Wrocław
Status: offline
PostWysłany: 23-11-2010, 15:34   

Ale mi właśnie cały czas rozchodzi się o to by żadna recenzja nie wyświetlała się domyślnie, a reszta tkwiła gdzieś z boku, nad, pod, po skosie itp. Tylko żeby była możliwość wyboru tekstu. Jedno dodatkowe kliknięcie w niczym nikomu nie przeszkodzi.



A jeśli chodzi o dziury, brzydszy, ładniejszy wygląd to no cóż, ja przedstawiam propozycję. Od wyglądu i projektu są graficy, informatycy serwisu i redakcyjna burza mózgów. Wszystko można ładniej/przyjemniej zaprojektować. Mojego "projektu" nie traktujcie jak "tak to ma wyglądać", tylko "w takiej formie wyboru". Przydałaby się właśnie opinia techniczna.

Cytat:
W Twoim rozwiązaniu istnieje recenzji jest marginalizowane, trzeba się przypatrzeć, że w ogóle istnieją :)


Dlatego inna forma zaprojektowania tego pozwoliła by rzucać się im w oczy. Można zrobić większe okienko, większą czcionkę, umieścić w widoczniejszym miejscu, zastosować jakąś formę graficzną. Ja się na tym nie znam, ale można, bo wiele serwisów w ten sposób wyświetla recenzje. Mi chodzi tylko o wybór.

Po za tym poczekałbym z poważniejszą dyskusją na opinię innych członków redakcji.

_________________
温故知新 - To search for the old is to understand the new
勝ちは鞘の中にあり - Victory comes while the sword is still in the scabbard
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
927825
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 23-11-2010, 15:48   

To dalej jest dodatkowy ekran do przekliknięcia się, poza tym powoduje domyślne wyświetlanie opisu - czego jednak osobiście wolałbym uniknąć, jako że jesteśmy stroną z recenzjami właśnie, a nie opisami i IMO recenzje powinny być traktowane jako ważniejsze.

Mitsurugi napisał/a:
Tak samo jak nakazywanie przeczytania mu recenzji konkretnego recenzenta. Przecież i tak przeczyta recenzję poszukiwanego tytułu. Rożnica na tym, że sam wybierze którą.

Problem jest w czym innym - recenzenci na Tanuki generalnie nie są rozpoznawalni (chociaż, czytając komentarze, mam wrażenie że niektórzy takimi być zaczęli) - użytkownik w takiej sytuacji wybierze po prostu recenzję na chybił trafił. Poza tym nie doceniasz lenistwa przeciętnego internauty. ;) Użytkownikowi trzeba podać wszystko na talerzu, bo inaczej niektórzy zgłupieją, albo uznają że to za dużo roboty i zabiorą swoje grabki. Ja akurat nie jestem specjalnie leniwy, ale i mnie trochę irytuje czasami, że jak szukam jakiegoś tytułu przez w bazie przez uniwersalną wyszukiwarkę, to nawet jeśli wynik jest tylko jeden, muszę w niego dodatkowo jeszcze kliknąć.

Przedstawiasz sprawę z punktu widzenia recenzentów - i jak najbardziej masz rację, recenzenci są kluczowi dla portalu, bez nich by nie istniał. Natomiast jest też punkt widzenia użytkownika, który chce recenzję przeczytać, ale nie chce za dużo klikać, więcej, nie lubi komplikacji w ogólności. Powrócę przy tym do kwestii, którą wspomniałem w moim poprzednim poście - stare jedno-, czy dwu- akapitowe recenzje. Usuwać je szkoda, bo często są jedynymi, więc kiedy ktoś napisze lepszą, to zmienia się im status na alternatywne. Gdyby użytkownik miał ileś recenzji do wyboru, to przedstawianie mu takiej starej recenzji jako równoważnej tej nowej, lepszej uznałbym za trochę nieuczciwe.

Idea jest słuszna, natomiast zastanowiłbym się nad implementacją - w mojej opinii faktycznie przydałoby się zmienić stan obecny, ale trzeba osiągnąć kompromis, który wyważy interes recenzenta (który chce, żeby jego recenzja była czytana) z interesem użytkownika (który chce recenzję przeczytać, ale nie chce żeby mu utrudniać życie). Taki random pomysł z mojej strony - nie wiem na ile sensowny, bo dopiero mi do głowy wpadł - coś na kształt rotacji recenzji która pokazuje się domyślnie czytelnikowi (pod warunkiem oczywiście, że recenzje są równoważne i że będą istnieć jakieś stałe odnośniki do konkretnego tekstu)?

_________________
Świadka w sądzie należy znienacka pałą przez łeb zdzielić, od czego ów zdziwiony wielce, a i do zeznań skłonniejszy bywa.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
Serika Płeć:Kobieta


Dołączyła: 22 Sie 2002
Skąd: Warszawa
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 23-11-2010, 16:08   

Ja osobiście byłabym zdecydowanie przeciwna "zwijaniu" wszystkim recenzji. Pomijając kwestie recenzji alternatywnych: w obecnym układzie klika się w anime i widzi długaśny tekst, który można przeczytać albo nie. Jeżeli wszystko zwiniemy, co zostanie? Technikalia i jakieś linki, tudzież po kilka zdań. Starzy bywalcy się połapią. Nowi obejrzą i uznają, że "na tanuki nic nie ma", bo mało komu sie będzie chciało we wszystko klikać, i jestem tego absolutnie pewna :/ Znaczy, po prostu się obawiam, że zamiast zwiększyć czytelnictwo recenzji alternatywnych, takie rozwiązanie doprowadziłoby do znacznego spadku czytelnictwa WSZYSTKICH recenzji.

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora
 
Numer Gadu-Gadu
1051667
Mitsurugi Płeć:Mężczyzna
Wieczny Marzyciel


Dołączył: 22 Sty 2009
Skąd: Wrocław
Status: offline
PostWysłany: 23-11-2010, 16:09   

Cieszę się, Morg, że zaczynamy szukać rozwiązania. Dobrze to rokuje.

Cytat:
Poza tym nie doceniasz lenistwa przeciętnego internauty. ;) Użytkownikowi trzeba podać wszystko na talerzu, bo inaczej niektórzy zgłupieją, albo uznają że to za dużo roboty i zabiorą swoje grabki. Ja akurat nie jestem specjalnie leniwy, ale i mnie trochę irytuje czasami, że jak szukam jakiegoś tytułu przez w bazie przez uniwersalną wyszukiwarkę, to nawet jeśli wynik jest tylko jeden, muszę w niego dodatkowo jeszcze kliknąć.


I właśnie dlatego nikt nie klika w alternatywki, i właśnie dlatego niezależnie gdzie je umieścimy rzadko kto będzie je czytał. Rotacja wydaje się ciekawym pomysłem, albo losowy wybór recenzji przy wejściu na dane anime. Coś jak losowe wyświetlanie recenzji na głównej. Choć wciąż byłbym bardziej za swoim rozwiązaniem.

Do tego mówisz, że recenzenci nie są rozpoznawani. Są przez starszych użytkowników i będą przez nowszych po jakimś czasie. Ja po jakimś miesiącu- dwóch jak zacząłem dawno temu czytać Tanuki wiedziałem których recenzentów chętnie będę czytał, a których mniej, i rozpoznawałem Nicki.

Priorytetem jest dla mnie wpierw ściągnięcie podziału na Główne i Alternatywne. Osobiście, wypowiem się jako recenzent, czuję, że moja praca jest dyskryminowana przy tym podziale i chciałbym żeby nasze prace były traktowane równo i tak samo promowane przez serwis. Zaprojektowanie wyświetlania recenzji też jest sprawą bardzo ważną, ale drugorzędną.

PS. To taka propozycja zupełnie na boku. Może zamiast zwiniętych recenzji wyświetlane byłyby awatary recenzentów, może jakieś mini obrazki, grafiki. Coś żeby nie zostało, jak napisała Serika "pustka i technikalia". Ale to taka na boku propozycja :).

_________________
温故知新 - To search for the old is to understand the new
勝ちは鞘の中にあり - Victory comes while the sword is still in the scabbard
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
927825
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 23-11-2010, 16:27   

Mitsurugi napisał/a:
Cieszę się, Morg, że zaczynamy szukać rozwiązania. Dobrze to rokuje.

Ale przecież szukamy cały czas - nie twierdzę że hipoteza, którą postawiłeś jest nietrafna. Twierdzę tylko, że środki, które proponujesz zastosować uważam za dyskusyjne. Jeśli jest problem, to staramy się go rozwiązać - absolutnie nikt tutaj nie ma zamiaru dyskutować tylko po to, żeby udowodnić że ma rację. Jeśli tak to odebrałeś, to cóż... za dużo publicznego działu technicznego. :P

Mitsurugi napisał/a:
Do tego mówisz, że recenzenci nie są rozpoznawani. Są przez starszych użytkowników i będą przez nowszych po jakimś czasie. Ja po jakimś miesiącu- dwóch jak zacząłem dawno temu czytać Tanuki wiedziałem których recenzentów chętnie będę czytał, a których mniej, i rozpoznawałem Nicki.

Owszem, ale Ty nie jesteś przeciętnym użytkownikiem. Przeciętny użytkownik nie ma konta, a recenzji to już na pewno nie pisze. Garść statystyk: mamy 2957 kont użytkownika. Przez ostatnie 31 dni Anime i Mangę odwiedziło łącznie 94 982 unikalnych czytelników.

Mitsurugi napisał/a:
Choć wciąż byłbym bardziej za swoim rozwiązaniem.

I ja też byłbym raczej za swoim pierwotnym rozwiązaniem, ale widzę, że nie rozwiązuje ono problemu całkowicie i staram się wymyślić coś lepszego. Rotacja zdecydowanie ma swoje wady - przede wszystkim irytację użytkowników, którzy chcieliby wrócić do konkretnej recenzji, a nie są na tyle oblatani, żeby znaleźć odpowiedniego linka (czyli zdecydowanej większości). Sprawdzę jak sobie z tym radzą na innych serwisach - Azunime, czy Polterze, może to nam podsunie jakiś pomysł.

Mitsurugi napisał/a:
Osobiście, wypowiem się jako recenzent, czuję, że moja praca jest dyskryminowana przy tym podziale i chciałbym żeby nasze prace były traktowane równo i tak samo promowane przez serwis. Zaprojektowanie wyświetlania recenzji też jest sprawą bardzo ważną, ale drugorzędną.

Ale to o czym właśnie mówisz to jest właśnie kwestia tego jak zaprezentować czytelnikowi recenzje - to nie są dwa problemy, a jeden nierozdzielny.

_________________
Świadka w sądzie należy znienacka pałą przez łeb zdzielić, od czego ów zdziwiony wielce, a i do zeznań skłonniejszy bywa.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
moshi_moshi Płeć:Kobieta
Szara Emonencja


Dołączyła: 19 Lis 2006
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
WOM
PostWysłany: 23-11-2010, 16:45   

Pomysł ciekawy, chociaż mnie nie do końca przekonuje i to nie dlatego, że piszę raczej "główne recenzje", bo i kilka altów mi się trafiło. jako recenzentce ten podzial mi zupełnie nie przeszkadza, nie czuję się gorsza, bo mój tekst jest na dole. Jasne, fajnie jest zobaczyć swoj nick w statystykach za konkretny miesiąc, ale nie czarujmy się. Jeżeli produkcja jest popularna to i recenzja alternatywna będzie się cieszyć powodzeniem, kiedy tytuł jest niszowy, to i główna recenzja szybko idzie w zapomnienie, wystarczy spojrzeć na wyżej wspomniane statystyki, w których od dłuższego czasu królują te same tytuły plus kilka nowości z pierwszej strony. IMO bardziej mobilizujące jest stwierdzenie, że jeżeli tekst alternatywny będzie lepszy to zastąpi już istniejący jako główny.

Druga sprawa, już tu wspominana. To jest strona z recenzjami, jako czytelniczka klikając w link na głównej chcę zobaczyć tekst, a nie kolejne linki, obrazki, opisy, avatarki czy inne cuda wianki. Nie chodzi o lenistwo, ale o to że przyszłam COŚ PRZECZYTAĆ, a nie podbudowywać ego recenzenta (bez obrazy dla nikogo, bo w końcu sama piszę). Nie mam nic przeciwko przerzuceniu alta do góry, żeby był bardziej widoczny, żeby czytelnik od razu zauważył że istnieje, albo rotacji tekstów, ale absolutnie nie zgadzam się na wrzucenie jeszcze jednej strony przez którą muszę się przeklikiwać, żeby dostać to, po co przyszłam.

PS Nie wiem jak inni piszący, dla mnie nie ma różnicy między altem a główną i nie traktuję tego drugiego jak wyrożnienia, ale być może są osoby, które lubią być w ten sposób docenione i ich zdanie też warto byłoby poznać.

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Mitsurugi Płeć:Mężczyzna
Wieczny Marzyciel


Dołączył: 22 Sty 2009
Skąd: Wrocław
Status: offline
PostWysłany: 23-11-2010, 16:56   

Moshi, tu nie chodzi o nabijanie statystyk, ani o zwiększenie popularności recenzenta. Tylko o czytelnictwo, które ze względu na podział recenzji na alternatywne i główne dyskryminuje alternatywki. Dlatego, że rzadko kiedy ktoś je przeczyta. Mi nie zależy na żadnych miesięcznych statystykach, bo nawet na nie nie spoglądam, tylko na tym, że mój tekst ma takie same szanse na bycie przeczytanym jak recenzja "główna", czyli po prostu opublikowana wcześniej. Nie ze względu czy jest "lepszy czy gorszy", tylko dlatego, że jest w ten sam sposób promowany, co recenzja "główna" (pierwsza).

I skoro piszesz, że tobie taki podział bez różnicy, to jaki problem by przestać dzielić recenzje na alternatywne i główne. Ja uważam, że wielu recenzentów chętnie pisałoby teksty do tego samego anime, gdyby nie fakt, że ich teksty gdzieś tam tkwią i ktoś może kiedyś je przeczyta. I nie chodzi o żadne ego, jezu. Tylko o równie traktowanie czyjejś pracy...

Ja po naszych przetargach sezonowych, chętniej bym widział 3 teksty napisane przez 3 recenzentów, z uwzględnieniem pierwszeństwa publikacji osoby zwycięskiej, którzy się na anime pisali, niż jeden tekst, a reszta rezygnuje, bo alternatywnej i tak nikt nie będzie czytał, zawsze będzie pod główną itd.

Cytat:
IMO bardziej mobilizujące jest stwierdzenie, że jeżeli tekst alternatywny będzie lepszy to zastąpi już istniejący jako główny.


Komu to oceniać i na ile to się obecnie sprawdza? Po za tym czemu zastąpić recenzje? Wystarczy jak wszystkie recenzje będą po prostu recenzjami, bez podziału. I uważam, że główne grono recenzenckie pisze na tyle równo i dobrze, że w życiu nie poważyłbym się na stwierdzenie, która jest lepsza i nie znam nikogo na tyle kompetentnego. Tym bardziej nikt nie stwierdzi czy lepsza jest ta z oceną 5, czy ta z oceną 9.

Losowy wybór recenzji, albo z góry ustalona rotacja byłoby w miarę dobrym rozwiązaniem, ale ja jako recenzent nie godzę się z podziałem recenzji i najważniejsze dla mnie jest ściągnięcie tego. Nie chodzi o żadne statystyki, bo mam je gdzieś, ale o pracę, zachęcenie do pisania większej ilości tekstów i ruszenie Tanuka, bo na razie z obecnym systemem mamy spadek tekstów, a ja szukam rozwiązania. By nowo chcieli pisać i by chciano pisać recenzje do starszych tytułów bo będą czytane, a nie tkwiące u dołu strony pod w kółko tą samą recenzją główną.

_________________
温故知新 - To search for the old is to understand the new
勝ちは鞘の中にあり - Victory comes while the sword is still in the scabbard


Ostatnio zmieniony przez Mitsurugi dnia 23-11-2010, 17:05, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
927825
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 23-11-2010, 17:05   

Mitsurugi napisał/a:
Komu to oceniać

Redaktorom prowadzącym oczywiście, namely, Fumowi i Evil.

I Mitsurugi - ja rozumiem Twój punkt widzenia ze strony recenzenta, on jest jak najbardziej ważny, bo to dzięki recenzentom strona żyje. Ale żyje też dzięki użytkownikom - spróbuj popatrzeć z perspektywy takiego właśnie szarego czytelnika który przyszedł na stronę, nie zna autorów, wie tylko że ciekawe recenzje można poczytać - kazanie mu przeklikiwać się przez stronę więcej go po prostu zirytuje.

_________________
Świadka w sądzie należy znienacka pałą przez łeb zdzielić, od czego ów zdziwiony wielce, a i do zeznań skłonniejszy bywa.


Ostatnio zmieniony przez Morg dnia 23-11-2010, 17:08, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
moshi_moshi Płeć:Kobieta
Szara Emonencja


Dołączyła: 19 Lis 2006
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
WOM
PostWysłany: 23-11-2010, 17:07   

Mitsu, dobra, przecież nie będę się wykłócać o nazwę, zwłaszcza że wychodzę z założenia, że dobremu tekstowi niewiele to zaszkodzi, a kiepskiemu dużo nie pomoże. Ale jak pisałam, jako czytelniczka ja chcę recenzję zobaczyć po kliknięciu linka na stronie głównej czy w wynikach wyszukiwania, a nie jeszcze przebijać się przez kolejną stronę, która na dodatek zmusza mnie do wybrania ulubionego recenzenta, albo literki, jeżeli takiego nie mam lub nicki nic mi nie mówią.

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Mitsurugi Płeć:Mężczyzna
Wieczny Marzyciel


Dołączył: 22 Sty 2009
Skąd: Wrocław
Status: offline
PostWysłany: 23-11-2010, 17:20   

Cytat:
I Mitsurugi - ja rozumiem Twój punkt widzenia ze strony recenzenta, on jest jak najbardziej ważny, bo to dzięki recenzentom strona żyje. Ale żyje też dzięki użytkownikom - spróbuj popatrzeć z perspektywy takiego właśnie szarego czytelnika który przyszedł na stronę, nie zna autorów, wie tylko że ciekawe recenzje można poczytać - kazanie mu przeklikiwać się przez stronę więcej go po prostu zirytuje.


Morg, zgadzam się i cieszę się, że starasz się znaleźć rozwiązanie, które zadowoli wszystkich. Dlatego chcę, żebyśmy wspólnie znaleźli pomysł, który zarówno pozwoli użytkownikowi czytać recenzje, ale zapewni wszystkim tekstom do danego anime równą szansę na bycie przeczytanym i zapewni recenzentom gwarancję użyteczności ich pracy, poza zwiększeniem się liczby recenzji w serwisie.

Twoje rozwiązanie z rotacją tekstów, albo to co napisałem wcześniej, czyli losowanie recenzji do danego anime, plus odpowiednia zmiana umieszczenia informacji o pozostałych recenzjach jest dobrą drogą do tego. Wtedy każda recenzja byłoby mniej więcej tak samo często czytana, a ogólna ilość zależałaby od popularności tytułu, a nie od tego który tekst był pierwszy.

_________________
温故知新 - To search for the old is to understand the new
勝ちは鞘の中にあり - Victory comes while the sword is still in the scabbard
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
927825
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 3 Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group