FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
  Czym jest właściwie gatunek MECHA?
Wersja do druku
kokodin Płeć:Mężczyzna
evilest fangirl inside


Dołączył: 25 Paź 2007
Skąd: Nałeczów
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 10-03-2013, 15:58   Czym jest właściwie gatunek MECHA?

Zakładam temat z powodów następujących:

Wiele osób zieje nienawiścią do gatunku MECHA nie rozdrabniając się. Prawdopodobnie nawet nie rozumiejąc wytycznych gatunku. Na tym forum często spotyka się prośby o polecenie tytułu nie mecha. A tytuły mecha są dzielone przez bewbie na mecha i inne mecha , czyli te oglądalne.

Drugi powód jest podobny do pierwszego ale bardziej osobisty. Chciał bym się dowiedzieć i podyskutować o naszych wyobrażeniach gatunku mecha z osobami obeznanymi w temacie i porównać listy argumentów za i przeciw. Może w rzeczywistości wilk nie jest taki straszny?

Temat został sprowokowany niedawną dyskusją Moją, Guci i Gamera na temat zawartości tytułów w porównaniu do Gurren Laganna i Bokurano. I o ile dobrze pamiętam moje argumenty przeciw mechom, zostały obrócone przeciwko mnie. :p Tak wiec zapraszam do przybliżenia ciemnej strony mocy, ciemnej stronie widowni :]. Czy transformersy, power rangers i tego typu gnioty to rzeczywiście prawidłowe wyobrażenie?

_________________
kokodin pisze się zawsze z małej litery
Jeżeli mówił bym normalnie , nie było by sensu ze mną rozmawiać.
Miłośnik wszystkiego co czarne, zielone, żółte lub okrągłe.
Jeżeli to czytasz to się nudzisz.
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
fm Płeć:Mężczyzna
Okularnik


Dołączył: 12 Mar 2007
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 10-03-2013, 18:51   Re: Czym jest właściwie gatunek MECHA?

kokodin napisał/a:
Wiele osób zieje nienawiścią do gatunku MECHA nie rozdrabniając się. Prawdopodobnie nawet nie rozumiejąc wytycznych gatunku. Na tym forum często spotyka się prośby o polecenie tytułu nie mecha. A tytuły mecha są dzielone przez bewbie na mecha i inne mecha , czyli te oglądalne.

Krótka piłka - jeśli ktoś wyraźnie zaznacza, że nie jest zainteresowany daną tematyką, to zamiast sugerować mu, iż ma klapki na oczach, poleca się coś spełniającego kryteria poszukiwań albo daje się wykazać innym ludziom. To co nazywasz "zianiem nienawiścią" jest całkiem słuszną irytacją, gdy polecający nie potrafią zrozumieć czegoś tak prostego.

Oglądając całą masę różnych dziwnych anime, zdążyłem się zorientować, że nie dostarczają mi przyjemności serie "problemowe", czyli takie, których fabuła skupia się na jakimś mniej lub bardziej kontrowersyjnym wątku obyczajowym (choćby Wandering Son albo Koi Kaze) podczas gdy cała reszta składowych schodzi na dalszy plan. Tak więc łatwo mi sobie wyobrazić, że ktoś może mieć już na tyle wyrobiony gust, by wiedzieć, co go nie kręci i nie marnować czasu na rozrywkę nie dostarczającą rozrywki.

_________________
Kryska: Weaponized diplomacy was successful!
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Crushmaker Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 06 Kwi 2010
Status: offline
PostWysłany: 10-03-2013, 19:31   Re: Czym jest właściwie gatunek MECHA?

fm napisał/a:
kokodin napisał/a:
Wiele osób zieje nienawiścią do gatunku MECHA nie rozdrabniając się. Prawdopodobnie nawet nie rozumiejąc wytycznych gatunku. Na tym forum często spotyka się prośby o polecenie tytułu nie mecha. A tytuły mecha są dzielone przez bewbie na mecha i inne mecha , czyli te oglądalne.

Krótka piłka - jeśli ktoś wyraźnie zaznacza, że nie jest zainteresowany daną tematyką, to zamiast sugerować mu, iż ma klapki na oczach, poleca się coś spełniającego kryteria poszukiwań albo daje się wykazać innym ludziom. To co nazywasz "zianiem nienawiścią" jest całkiem słuszną irytacją, gdy polecający nie potrafią zrozumieć czegoś tak prostego.

W pełni się zgadzam... mnie znowu irytuje jak ktoś na siłę próbuje mi wkręcić jakieś ecchi czy komedie o japońskich licealistach w pełni nie rozumiejąc, ze mnie to nijak nie bawi i jakąkolwiek fabułę by tam nie włożyli to ja i tak tego nie kupie :) Zupełnie jak z oglądaniem np. meczy siatkówki.. jak ktoś tego nie lubi to nie ma dla niego znaczenia kto gra i w jakim systemie a i tak tego nie będzie chciał oglądać.

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kokodin Płeć:Mężczyzna
evilest fangirl inside


Dołączył: 25 Paź 2007
Skąd: Nałeczów
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 10-03-2013, 19:56   

Dobra, ja to wszystko rozumiem,(jestem jednym z negatywnie nastawionych do mechów osobników) ale jestem ciekawy gdzie zaczyna się serii o mechach a gdzie kończy się anime z mechami. Poza tym jestem ciekawy co na ten temat sądzą maniacy mechów, którzy sieją definicjami rożnych typów i podgatunków :P

Wcześniej w poście Guci występowało wyróżnienie Bokurano i chyba właśnie wiem dlaczego. Bo jest to seria w sumie psychologiczna o zwykłych nastolatkach postawionych pod ścianą. Loża samobójców czy raczej naznaczonych do śmierci dzieciaków. Wiec mechy same w sobie nie są tu wątkiem przewodnim. W tej konfiguracji, mogło by to być cokolwiek innego.

Pytanie czym są mechy jest wiec całkiem zasadne, bo jestem osobą nie lubiącą definicji, ale w zasadzie nie wiem czego nie lubię :P A kilka tytułów obejrzałem z pełnym zadowoleniem.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
vries Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Cze 2007
Skąd: Gliwice
Status: offline
PostWysłany: 10-03-2013, 20:14   

kokodin napisał/a:
Dobra, ja to wszystko rozumiem,(jestem jednym z negatywnie nastawionych do mechów osobników) ale jestem ciekawy gdzie zaczyna się serii o mechach a gdzie kończy się anime z mechami.

Twoje rozumowanie jest nietrafne. Serie z mechami zawsze mogą być zaliczone do mecha. Czasem nawet można zrobić tu dość kontrowersyjne kwalifikacje. Nikt nie patrzy na GitS jako na mecha, a przecież mechy są tam obecne (zarówno w mandze jak i anime). Moim zdaniem nie ma przeciwwskazań, by tak zakwalifikować tą serię. Podobnie sprawa wygląda z wydanym na naszym rynku Edenem.

A mecha jest trochę jak fantastyka. To pewien rodzaj ekspresji, ale bardziej niż fantastyka (jako całość) ograniczony. Poza tym mechy pełnią często funkcję środka ułatwiającego akceptację przemocy tak jak osadzanie w świecie gier komputerowych, czy walka z kosmitami. Łatwiej zniszczyć maszynę niż pokazywać wykrwawiającego się przeciwnika. No i oczywiście dochodzi wątek ekonomiczny - sprzedaż zabawek.

Dlaczego mecha jest wyjątkowe? Bo jest totalnie nierealistyczne.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 10-03-2013, 20:44   

Cytat:
Czym jest właściwie gatunek MECHA?


Są to filmy o wielkich robotach.

Rozumiem, że skoro rozwiałem już owe wątpliwości to można zamknąć temat?

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
kokodin Płeć:Mężczyzna
evilest fangirl inside


Dołączył: 25 Paź 2007
Skąd: Nałeczów
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 10-03-2013, 20:47   

Vires , właśnie o to chodzi. Aby w tym temacie zrozumieć czym jest właściwie to mecha. Gits to świetny przykład. Właściwie dlaczego nie jest klasyfikowany jako mecha? Tachikomy, czołgi, doceboty i wiele wiele innych maszyn ale jednak to klasyczne sf na pograniczu cyberpunka.
W temacie nie chodzi o propagowanie gatunku, ale o wyjaśnienie kiedy maszyna, urządzenie czy robot zaczyna być mechem. 3 metry wzrostu? Czy może chodzi jednak o przeznaczenie? Kiedy serial z maszynami dostaje etykietkę mecha a kiedy mu to ujdzie płazem? I jak to się ma do naszego wyobrażenia?
Hand Maid Mei? Ho Heart ~remember my memories~? Mahoromatic?

Ysengrinn, z całym szacunkiem, ale jak w takim razie zakwalifikujesz Fumoffu?

_________________
kokodin pisze się zawsze z małej litery
Jeżeli mówił bym normalnie , nie było by sensu ze mną rozmawiać.
Miłośnik wszystkiego co czarne, zielone, żółte lub okrągłe.
Jeżeli to czytasz to się nudzisz.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
vries Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Cze 2007
Skąd: Gliwice
Status: offline
PostWysłany: 10-03-2013, 21:57   

Cytat:
Vires , właśnie o to chodzi. Aby w tym temacie zrozumieć czym jest właściwie to mecha. Gits to świetny przykład. Właściwie dlaczego nie jest klasyfikowany jako mecha? Tachikomy, czołgi, doceboty i wiele wiele innych maszyn ale jednak to klasyczne sf na pograniczu cyberpunka.

Akurat tu odpowiedź jest prosta. Film Oshiego był kwintesencja cyberpunku (z wyjątkiem rządów korporacji), a jednak trzymał się kupy, był nowoczesny. Dlatego klasyfikuje się go tylko w kategoriach cyberpunku.

kokodin napisał/a:
Hand Maid Mei? Ho Heart ~remember my memories~? Mahoromatic?

Hahahaha.... nie oglądałem żadnego z tych tytułów.

Po pierwsze, moim zdaniem androidy i cyborgi nie kwalifikują tytułu do mecha (aczkolwiek niekiedy tak się kwalifikuje anime). Mechy są sterowane. Rozmiar nie ma znaczenia, jednak mechy powinny być większe od standardowego człowieka. Do gatunku nie zalicza się tytułów, w których mechy są spychane na drugi plan przez wyjątkowo silne inne cechy anime (patrz: GitS, FLCL).

Cytat:
Ysengrinn, z całym szacunkiem, ale jak w takim razie zakwalifikujesz Fumoffu?

Bonta-kun był grywalnym mechem w SRW. Mecha.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
shugohakke Płeć:Mężczyzna
Najstarszy Grzyb

Dołączył: 15 Gru 2011
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 11-03-2013, 12:33   

Ysengrinn napisał/a:
Cytat:
kokodin napisał/a:
Czym jest właściwie gatunek MECHA?


Są to filmy o wielkich robotach.

The Iron Giant to mecha? Poważnie, niby spełnia większość kryteriów (nawet poza tym ysengrinnowym), ale coś mi tu zgrzyta.

_________________
I crossed the mountain and I climbed the river...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Slova Płeć:Mężczyzna
Panzer Panzer~


Dołączył: 15 Gru 2007
Skąd: Hajnówka
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 11-03-2013, 12:37   

kokodin napisał/a:
ale o wyjaśnienie kiedy maszyna, urządzenie czy robot zaczyna być mechem.

Zawsze nim jest.
Zgodnie z tym, czym zajmuje się mechadesigner - projektuje WSZYSTKIE rzeczy mechaniczne w anime. A więc Mecha to WSZYSTKO, co działa, przynajmniej pozornie, na bazie mechanizmów.

To, że my nazywamy mechami roboty, to wyłącznie efekt chęci uproszczenia definicji w momencie, gdy ktoś szuka mecha właśnie w formie robotów.

vries napisał/a:
Po pierwsze, moim zdaniem androidy i cyborgi nie kwalifikują tytułu do mecha

Bo projektuje je charadesigner. Proste.

Nie rozumiem powodu założenia nowego tematu, skoro już jeden mamy.

_________________
Mam przywilej [nie] być Człowiekiem
But nvidia cards don't melt, they just melt everything within 50 meters.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kokodin Płeć:Mężczyzna
evilest fangirl inside


Dołączył: 25 Paź 2007
Skąd: Nałeczów
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 11-03-2013, 12:55   

//Mowa o "mechach wszelkich" wydzielonych z jakie anime...polecacie? Jakoś do mnie nie dotarło,że zrobił się z tego oddzielny temat. Ale fakt jeśli moderacja tak miła proszę o przełożenie tego wątku do tamtego jako kontynuację//

_________________
kokodin pisze się zawsze z małej litery
Jeżeli mówił bym normalnie , nie było by sensu ze mną rozmawiać.
Miłośnik wszystkiego co czarne, zielone, żółte lub okrągłe.
Jeżeli to czytasz to się nudzisz.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Urawa Płeć:Mężczyzna
Keszysta


Dołączył: 16 Paź 2010
Status: offline
PostWysłany: 11-03-2013, 13:54   

Cytat:
A więc Mecha to WSZYSTKO, co działa, przynajmniej pozornie, na bazie mechanizmów.

Tym samym Metropolis i Astroboy zostały tytułami z gatunku mecha?

_________________
http://www.nationstates.net/nation=leslau
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora
Slova Płeć:Mężczyzna
Panzer Panzer~


Dołączył: 15 Gru 2007
Skąd: Hajnówka
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 11-03-2013, 15:18   

Ja mówię czym jest Mecha jako element anime, a nie jako gatunek.

_________________
Mam przywilej [nie] być Człowiekiem
But nvidia cards don't melt, they just melt everything within 50 meters.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Gamer2002 Płeć:Mężczyzna
Bezdennie Głupi


Dołączył: 05 Maj 2008
Status: offline
PostWysłany: 11-03-2013, 19:23   

Cytat:
Wiec mechy same w sobie nie są tu wątkiem przewodnim. W tej konfiguracji, mogło by to być cokolwiek innego.

Prawda jest taka, że KAŻDE anime z mechami mogłoby być na dobrą sprawę być bez mechów. Wystarczyłoby dać bohaterom sprzęt wojskowy, superpancerze czy inne supermoce, w zależności od tego o czym seria jest.
Można też i w drugą stronę i uczynić wszystko lepsze za pomocą mechów, ale to już moja opinia.

Co do tego czym jest seria mecha, board o mechach /m/ nie bez powodu ma bardzo luźną definicję tego, co można na nim dyskutować. W tym temacie też nie ma ani jednej dobrej definicji mecha.
"Wielkie Roboty" - jak wielkie? A co jeżeli są niewielkie ale pilotowane przez bardzo małe istoty? W takim razie Astroboy także powinien być mechem.
"Sterowane roboty" - okay, pilot jako człowiek w kokpicie albo urządzenie od zdalnego sterowania. A co z takim typem jak Iron Man, przecież można technicznie powiedzieć, że człowiek siedzi w kokpicie robota który jest robotem i nim steruje. A Transformersy, które są żywymi robotami? Albo Heroman, który jest też żywym robotem, ale bohater kontrolerem aktywuje jego moce? A co z Evangelionem
Spoiler: pokaż / ukryj
który nie jest robotem tylko istotą biologiczną

"Wszystko co projektuje mechadesigner czyli wszystko co działa mechanicznie" - tylko że w tym samym poście przekreślone są androidy i cyborgi robione przez charadesignera, a przecież one też działają choć częściowo mechanicznie.

Cytat:
Czym jest właściwie gatunek MECHA?

Dziś już jest z tym inaczej, ale wcześniej był marketingową koniecznością. Cytując Yoshiyuki'ego Tomino, twórcę Gundama.
Cytat:
“In the United States a film like ‘Star Wars’ could be made in live-action, whereas in Japan we were in a position — or I was in a position — where I had to make my story in robot animation…and I don’t particularly like robot animation.”

Gdy pojawił się protoplasta wielkich robotów Tetsujin może chodziło o fajną ideę, ale szybko załapano, że to świetna metoda na reklamowanie zabawek. Schemat potwora tygodnia, powtarzanie ataków czy transformacji to ciągle zachęcanie małych chłopców by chcieli kupować figurki, co jest najważniejsze dla sponsorów. Domyślam się, że o to chodzi ludziom nie lubiącym mechy. Ale mechy nie są w tym odosobnione, robi się wszystko to samo dla innych produktów, choćby i lalek i ciuszków dla dziewczynek.
Ale nie jest tak zawsze, są serie z mechami, które robią takie rzeczy z konieczności (stare Tomino), dla zabawy schematami (NGE i TTGL), przy okazji (Code Geass) albo wcale (Bokurano) i oferują one inne powody, dla których warto je oglądać. Dyskusja z kokodinem wzięła się od pytania o Gundama 00 o tym czy jest serią mecha. Wciąż osoba pytająca o niego nie powiedziała mi, czego nie lubi w mechach, ale uznałem że nie spodoba jej się, bo to seria "fazowa" oraz zakorzenia fałszywy pogląd, że Wing to typowy Gundam, ale pod tym względem to (przynajmniej s1) za reklamę robi, ale nie aż tak bardzo i ma wątki slice of life, akcji i polityczne.

_________________
Aru toki wa seigi no mikata
Aru toki wa akuma no tesaki

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
vries Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Cze 2007
Skąd: Gliwice
Status: offline
PostWysłany: 11-03-2013, 20:51   

Gamer2002 napisał/a:
"Sterowane roboty" - okay, pilot jako człowiek w kokpicie albo urządzenie od zdalnego sterowania. A co z takim typem jak Iron Man, przecież można technicznie powiedzieć, że człowiek siedzi w kokpicie robota który jest robotem i nim steruje. A Transformersy, które są żywymi robotami? Albo Heroman, który jest też żywym robotem, ale bohater kontrolerem aktywuje jego moce? A co z Evangelionem

Iron Man - action hero przeważa. Patrząc na scenę japońską, mamy tu odpowiedniki w Tiger&Bunny albo Bio Busted Armor Guyver.
Heroman dla mnie wpisuje się w ten opis mimo wszystko. Robot nie jest tu w pełni niezależny. Z Heromanem miałem problem, przyznaje. A to przez odniesienie do innego anime: HeatGuy J. J jest androidem, zwanym w anime maszyną. W rzeczywistości to wielkolud, który po obdarciu ze skóry jest zupełnie mechowaty. Ale HeatGuy J nie mieści się u mnie w kategorii mecha. I tu chyba jet problem. Gdzie zaczyna się android, gdzie się kończy. Wcale nie jest to takie proste.
Za to czy robot jest biomechanizmem, czy też zwykłą maszyną nie ma takiego znaczenia.

Jedno jest pewne, jedno kryterium do określenia gatunku mecha nie wystarczy.

Gamer2002 napisał/a:
Co do tego czym jest seria mecha, board o mechach /m/ nie bez powodu ma bardzo luźną definicję tego, co można na nim dyskutować. W tym temacie też nie ma ani jednej dobrej definicji mecha.

Na /m/ można znaleźć rzeczy również z poza mecha. Spokojnie można tam kometować np . Sunreda, w ktrym ie ma kawałka mecha.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group