FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
  Celtyckie Elfy? Rasy fantasy a nasz świat
Wersja do druku
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 10-06-2005, 14:46   

Celtowie owszem, stali się patriarchalni. Ale jednak wierzyli, że ta bogini jest matką bogów/"elfów". Poza tym Indie również były patriarchalne, a mimo to kulty kobiece przetrwały (były co prawda raczej plebejskie, ale mnie właśnie o taki "plebejski" kult chodzi).

Chodzi mi nie tyle o to, by elfy bawiły se w jogę itp., ale głównie by zaznaczyć, że droga od elfa do bożka nie jest zbyt trudna:>.

Cytat:
mamy Eldarów z WH40k z ich Aspektami i Exarchami - w pewnym sensie to jest właśnie to o czym mówisz.


Toteż to mnie w pewnym sensie zainspirowało, choć początkowo byłem sceptyczny. Teraz zaś zaczynam kombinować, bo jak na razie to elfy mają trochę zbyt ubogą (i jak na mój gust zbyt normalną:>) kulturę duchową. Poza tym to by było dobre uzasadnienie do ich spółkowania z przygodnymi ludźmi:P.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 05-09-2005, 22:04   

Chata.

Zbliżenie chaty

Dom podziemny

Do wszystkich, których o to jeszcze nie pytałem: czy leśne elfy mogą mieszkać w czymś takim? To znaczy: "w chacie" jako takiej mieszkać się oczywiście nie da, ale chodzi mi o samą konstrukcję chałupy, w ten sam sposób możnaby dorobić ściany i osłonić toto korą, mchem, wikliną czy czym tam jeszcze. W czymś takim elfy mogłyby mieszkać przez większość roku, wędrując sobie po lesie.

Natomiast w Domu Podziemnym (czyli Sidh) mogłyby mieszkać w zimie, opowiadać sobie legendy, pić wino z ziółkami i słuchać pieśni o Wojnie z Cieniem, czy czymś tam. Względnie, jak zaproponowała IKa, hibernować_^_.

Czekam na opinię. I tak, wiem Red, że to jest głupie, ale proszę o bardziej konkretny komentarz:P.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
IKa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 02 Sty 2004
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 05-09-2005, 22:59   

Powtarzam jeszcze raz... stanowczo protestuję, by lesne elfy miały mieszkać w kurhanie. Nie pasuje im ziemianka, ani nic w tym stylu. Lesne elfy z zasady kojarzą mi się z drewnem, zielenią i przyrodą... z kurhanami kojarzą mi sie inne, głównie Wysokie.

Wędrując po lesie mogą sobie zamieszkać w chatach typu szałas z żywych drzewek (prosta magia, żadne tam dziwy - w końcu moga poprosić ładnie krzaczki, coby ciut zgęstniały po bokach i u góry - kontakt z naturą, nie?) -> okres wiosenno-jesienny.

Na zimę mogą sie przenieść do trwalszych domostw, też zbudowanych na tej zasadzie - z żywych drzewek (tu by pasowała ta altanka z figiwca z funiastych), ze ścianami z gałązek. Jedna duża, centralna i mniejsze siedziby wokół.

Problem zimna? - siedziba zimowa przy gorących żródłach.

Problem zbierania się na wieczorne wspólne wycie do księzyca? - centralna chata.

Problem pomieszczenia się wewnatrz i wyglądu wnętrza - coby robiło wrażenie - prosta magia iluzyjna, lub jakiś atrefakt, coby jeden elf nie musiał przez całą zime sie produkowac magicznie.

Problem "to już było.... Lothloriem i takie tam..." - gorące źródła = specyficzny mikroklimat = para, duszno, gorąco, może zalatywać bagienkiem i siarką = wilgoć w powietrzu = błotko na dole, ale także dostęp do gorącej wody, moczenie się w żródełkach (może leczniczych) i takie tam = integracja na całego.

A żeby go nie znaleźli ludzie i niepowołani, gdy nie jest zamieszkany - iluzja, mylenie ścieżek, wodzenie na manowce tych, którzy zbyt blisko podeszli.

W sumie, to może nawet być coś jak leśny fort - zbudowany z żywego drewna. Od razu mówię - nie jak w Lothlorien! tam mieszkały na drzewach, jak Ewoki :P
Żywy, ochronny mur z krzaczorów z kolcami na zewnątrz, z jednym wejście, wewnątrz w centrum wielkiego placu, coś jak dwór, ale ze zrośniętych drzew.

"Ale przodkowie wyszli z kurhanów..." so what?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 05-09-2005, 23:27   

Cytat:
Problem zimna? - siedziba zimowa przy gorących żródłach.


Obecnie jedyne z czym mi się kojarzą gorące źródła to banda piszczących niewiast i jeden fujara/kilku zboli dostający po ryu wiaderkami. Podziękuj Love Hinie i Sm00kowi:P. Wpakowanie w to elfów nieodparcie przywołuje wizję piszczących elfek i w ręczniczkach i rechoczącego satyra:>.


Cytat:

W sumie, to może nawet być coś jak leśny fort - zbudowany z żywego drewna.


Nie! Keine żywe drewno bitte. A jeśli już to pod ziemią, jako wnętrze kurhanu. Wybacz, ale od razu mi się kojarzą jakieś smerfy, czy inne bajkowe plugactwo. Domy z żywego drewna które nie wyglądają jak wioska manczkinów/gumisiów/innych leśnych szkodników przerastają zdolności mojej wyobraźni.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
IKa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 02 Sty 2004
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 06-09-2005, 17:07   

grrr... http://www.deviantart.com/deviation/22622552/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 06-09-2005, 17:17   

Wiesz IKa, te wszystkie domki na drzewach, w drzewach i z drzew może i są klimatyczne, ale mają jedną podtswową wadę - nawet jeśli się kożysta ze stosunkowo prostej magii, to trzeba czekać lat kilkanaście do kilkuset zanim taki urośnie i koczować na deszczu.

Sto razy szybciej i prościej wziąść siekiere i te drzewiszcza zrąbać na materiały budowlane.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
IKa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 02 Sty 2004
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 06-09-2005, 17:35   

*wzdech*
to sobie daawno temu mogli założyć taka siedzibę, używając ciut magii (albo i nie), a teraz, tradycyjnie, od wiek wieków wracają do niej =='

to nie jest domek na drzewie, w drzewie tylko z ogromnych splątanych wielowiekowych drzew ==' cos jak mini-puszcza - z wąskim przejściem <coby łatwo można wroga ustrzelić jakby mu się udało tam wleżć> prowadzącym do ogroooomnej sali.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 06-09-2005, 18:02   

IKa wyjaśnijmy sobie pewną nieścisłość - to nie mają być standardowe leśne elfy. One nie mają żadnej magiczno-naturystyczno-biologiczno-Bóg wie jakiej więzi z roślinami i wcale nie zależy im na tym, żeby absolutnie wszystko mieć zrobione z żywego drewna, bo to jest trendy, sexy i przyjazne dla środowiska. One po prostu mają żyć w lesie i być do tego środowiska znacznie lepiej przystosowane niż ludzie, jednocześnie nie wywierając zbyt dużej presji na środowisko. Co nie przeszkadza im np. wytapiać metali, szkła, robić broń i narzędzia.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 06-09-2005, 18:25   

Wytłumaczcie mi prosze, jak niby ktokolwiek ( poz aupoirami ) ma mieszkać w kurchanie ? Kurchan to grobowiec !! Owszem, można tam długoucha zamknąć w celach naukowych by sprawdzić czy długowieczność pozwoli mu umrzeć z głodu czy nie, ale żeby z własnej woli ? Ta głupie nawet elfy nie są ( chyba... ).
Poza tym ta rasa prymitywów raczej nie jest w stanie zbydować czegoś ponad prymitywny szałas z liści i gałęzi ( przy czym swoją głupotę tłumaczą miłością do przyrody - pewnie wcianją tylko korzonki i jagody ).
Powrót do góry
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 06-09-2005, 18:32   

Heh, "kurhan" to nazwa potoczna, bo toto wygląda jak kurhan z zewnątrz. W środku wygląda w miarę przytulnie. Nie moja wina, że Celtowie irlandzcy umyśleli sobie, iż elfy żyją w sidhe, czyli właśnie kurhanach.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 04-10-2005, 14:10   

Jakie jest wasze subiektywne wyobrażenie religii różnych ras? Monoteizm (jeden bóg)? Politeizm (mnóstwo bogów)? Henoteizm (mnóstwo bogów, z tym że jeden jest "ten prawdziwy i najwyższy")? Szamanizm? Demonolatria (oddawanie czci demonom)? Wreszcie może kult przodków?

Jak dla mnie do krasnali pasuje coś jakby kalwinizm (rytuały i teologia ograniczone do minimum, nacisk na ciężką pracę i pochwałą bogactwa), dla elfów kult przodków, duchów lasów i rzek plus jakieś naczelne bóstwo, Rogaty Bóg czy Wielka Macierz. Z tym, że przodkowie elfów mieliby moce równe pomniejszym bogom. Orkowie... Nie jestem pewien. Raczej szamanizm.

PS: panteony dedekowe to ZŁO.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 04-10-2005, 14:42   

Jeśli to ma być walnięte na jednym, stosunkowo małym obszarze, z przenikaniem kultur, to zapewne dostaniemy kopot wieloowocowy, bo każdy sobie weźmie najfajniesze kawałki z religii sąsiadów i będzie cudowny wręcz bajzel.

I właśnie tak ja sobie to wyobrażam...

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 30-10-2005, 01:41   

Pytanie głównie do Zega: czy orkowie mgliby mieć coś w stylu tych twoich strzelców moskiewskich? To znaczy na wpół zawodową piechotę strzelczą, osadzoną po miastach, walczącą powiedzmy długim łukiem refleksyjnym, szablą i berdyszem?

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 30-10-2005, 13:46   

Chyba tak... Nawet, jeśli byliby to orkowie z lasu i buszu - Moskwa nie była szczególnie wysoko rozwinięta społecznie i prawdopodobnie orkowie mogliby dojść do tego stopnia rozwoju.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 30-10-2005, 16:00   

OK, to dobrze. W takim razie mam rozwiązanie problemu zawodowej piechoty typu wschodniego;>.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 2 z 3 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group