FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
  Celtyckie Elfy? Rasy fantasy a nasz świat
Wersja do druku
LunarBird Płeć:Mężczyzna
Chaos Master & WSZ


Dołączył: 30 Maj 2005
Skąd: Hellzone
Status: offline

Grupy:
Lisia Federacja
PostWysłany: 03-11-2005, 08:41   

Ysengrinn napisał/a:
Jakie jest wasze subiektywne wyobrażenie religii różnych ras?

Krasnoludy (krasnoludowie:P) -generalnie niewierzący a jeśli już to nie wierzą absolutnie w ingerencje Stwórcy (deizm bodajże)

Moredhele -oczywiście wierzą w to że świat jest zły i bez zła się zawali. A ponieważ Stwórca jest dobry to oni muszą być źli, tak dla równowagi. Trochę pokrętne. :-P

Elfowie Wysocy, Leśni i Niscy -generalnie uznają istnienie Stwórcy ale nie uznają jego ingerencji. Uważają że się nie miesza do świata.

Gnomy, goblini, orkowie, koboldy i ogry -wierzą w Stwórcę ale wierzą też że jest cała masa pomniejszych bóstw. Często biorą przy tym Nieśmiertelnych za bóstwa co jest oczywiście na rękę Nieśmiertelnym...

Ludzie, nekoni (ludzie-koty), nanzokanie itp -wierzą w jednego Stwórcę i w to, że niekiedy miesza się On do świata.

slittzowie (jaszczuroludzie) -w przygniatającej większości ateiści.

Tak ja to sobie wymyśliłem :) Przepraszam za te nazwy ale to i tak znacząco okrojona wersja :P

_________________
Cytat:
- Mulder... To jest... to chyba żółć...
- Powiesz mi jak to z siebie zdjąć zanim stracę kamienną twarz?
"The X-Files", #4 "Squeeze"


Autor posta: rip LunarBird CLH
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
5146592
 
Numer ICQ
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 03-11-2005, 12:49   

U mnie problem wygląda w ten sposób, że świat i jego kultura są znacznie wyrzej rozwinięte, niż warstwa duchowa.

Religia jest typowym politeizmem ze śladami animizmu, podobnego do Greckiej wersji.

Ludzie (i inne rasy) wierzą, że każdy przedmiot jest (lub - własciwie - może być) siedliskiem jakiejś świadomości, którą w odpowiednich warunkach można przebudzić i skłonić, by postępowała w jakiś, określony sposób... Lub też by wpadła w gniew.

Co więcej każde zjawisko, miejsce, czynność czy osoba posiada od groma własnych duchów, demonów, pomniejszych duchów i bogów. Część z tych bytów ingeruje w ludzki żywot, część z nich natomiast pozostawia ich samym sobie.

Generalnie - mimo, że kilka bóstw faworyzuje jakiś system zachowań - większość ma stosunek do śmiertelnikow, podobny jak my do zwierząt - ot, coś takiego, co można trzymać w domu, karmić, wykorzystywać do pracy, drapać za uszami, poszczuć na wrogów, zjeść, czy nawet się z tym bawić, a jak zdechnie, to się znajdzie nowe...

Warto wspomnieć, że Bogowie - podobnie jak w ziemskich politeizmach - potrzebują lub też mogą sporzytkować duże ilości dzieł rąk ludzkich, które często skłądane są jako ofiary i przechowywane w skarbcach świątynnych.

Rola kapłana podobna jest do roli służącego wielkiego pana. Na codzień jego najświętsze rytuały to po prostu prace porządkowe... Obmywanie i przebieranie w nowe szaty posągu, przygotowywanie i podawanie posągowi posiłku itd. Pogaństwo w czystej postaci... Jednocześnie - z racji posługi w domu boga (świątynie uważane są właśnie za takie pałacyki, w których bóstwo by pomieszkiwało, gdyby zechciało nawiedzić daną okolice) - jego lokaj może mu od czasu do czasu przekazać głos hmmm. opini publicznej.

Życie pośmiertne... Laruzyjczycy wierzą w reinkarnacje. Każdy trafia po śmierci do Krainy Umarłych i Nienarodzonych, gdzie zapada w sen (niektórzy w tym śnie mogą lunatykować - stąd biorą się nieumarli). Podczas snu stopniowo traci swe dawne wspomnienia, a gdy budzi się odradza się w ciele noworodka.

Wierzy się, że swych największych wrogów bogowie oddają demonom jako niewolników, oraz jednocześnie wierzy się, że człowiek po śmierci może spróbować dostać się do raju - miejsca wiecznej szczęśliwości, gdzie żyją bogowie (konkretnie - mają tam swe dacze). Droga do raju strzeżona jest jednak przez demony i niezwykle niebezpieczna... Typowy rytuał pogrzebowy zawiera między innymi błagania, by zmarły nie próbował szukać raju.

Brakuje świętych pism.

Wszystkie rasy mają mniej - więcej podobne rytuały i podobny stopień rozwoju religii. Przy dużej ilości gatunków żyjących w jednej okolicy i przy takim stopniu przenikania kultur, jaki założyłem (2 potężne rasy, które wszyscy naśladują) wydało mi się to najlogiczniejsze.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 03-11-2005, 16:19   

Cóż, tak zwane doswiadczenie empiryczne uczy, że wszystkie chyba ludy na pewnym etapie rozwoju zaczynają odczuwać potrzebę wiary nieco wyższego rzędu, wychodzącej ponad standardowy politeizm. Dlatego tam gdzie była choć troche wyższa kultura zatriumfowały religie monoteistyczne (chrześcijaństwo, islam), henoteistyczne (hinduizm, zoroastryzm) czy pochodne buddyzmu (nie wiem jak to nazwać-_-). Mowa oczywiście o warstwach wykształconych. Średniowieczne chrześcijaństwo było taką mieszanką henoteizmu (rój świętych w zasadzie odpowiada bóśtwom i herosom z innych religii) i animizmu (te wszystkie diabły, biesy, ubożęta, wąpierze i inne wilkodłaki). Chryste, jak ja bełkoczę-_-.

A więc na zasadzie analogii - jeśli jakiś lud rozwinął się na tyle, by założyć w miarę sprawne państwo, to zapewne nie wystarczy mu wiara, że o deszcz trzeba prosić Thora, a o bezpieczny poród Mokoszę. Albo przejmie jakąś religię z zewnątrz, albo sam sobie wymyśli. Oczywiście w świecie Zega jest to o tyle utrudnione, że Grupa Trzymających Władzę Bogów sobie wyraźnie tego nie życzy. W związku z tym spora część społeczeństwa doświadcza zapewne dysonansu poznawczego i łazi tam mnóstwo szalonych proroków, zawzięcie tępionych przez siły porządku:P.

Z powodów powyższych sądzę, że krasnale dałyby sobie spokój z religijnością, a elfy, rasa równie jak one rozwinięta, poszłaby w kierunku jakichś chorych dysput teologicznych, dochodząc z czasem do wniosków podobnych kabale czy dżinizmowi. Poza tym miałyby kult zapewne o niebo mniej formalny od ludzkiego, powiedzmy improwizowane modlitwy, tańce i pieśni ofiarne.

Orkowie... Zainspirował mnie Warcraft III, zwłaszcza konflikt szamanizmu i demonolatrii (oddawania czci demonom). To do nich pasuje i chyba ma potencjał:>.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 08-11-2005, 23:03   

OK, pytanie do znawców...

Dzwony kościelne. Kiedy i gdzie się toto rozpowszechniło i czemu akurat one? Oraz pytanie niehistoryczne: ktoś ma jakieś "ale" do pomysłu, by odgłos dzwonów odstraszał potwory jak smoki czy wilkołaki?
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 08-11-2005, 23:45   

Hmm... ma sens, w końcu w dzwony bito na trwogę, a także w czasie burzy, by odgonić pioruny. Ostatnio czytałem gdzieś że ktoś prowadzi w usa całkiem poważne badania, czy to przypadkiem aby naprawdę nie działa @__@

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 09-11-2005, 07:57   

Plus ludzie wierzyli, że wszelkie plugactwo nie mogło wejść na teren, z którego było słychać bicie dzwonu:P. A co do Hamerykanów...

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 27-08-2006, 13:34   

Temat troche nie o tym:

http://www.rackham-store.com/boutique/fiche_produit.cfm?type=715&ref=FRDACR01&code_lg=lg_fr&pag=1&num=47&tri=0&marq=0

Kurcze. Troche chyba za wąski świat sobie wymyśliłem. Wszystko wskazuje na to, że trzeba chyba będzie dodać więcej technologii jakoś albo więcej magii. Ja CHCE takiego elfa leśnego w takim motylkowym powered armor!

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 27-08-2006, 15:27   

Zeg, nie pij tyle, ja Cię bardzo proszę... A pomysł nawet jak dla mnie za hardkorowy...

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 3 z 3 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group