FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Następny
  Katastrofa w Smoleńsku, nie żyje prezydent
Wersja do druku
Vodh Płeć:Mężczyzna
Mistrz Sztuk Tajemnych.


Dołączył: 27 Sie 2006
Skąd: Edinburgh.
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 14-04-2010, 13:18   

Nanami napisał/a:
A ja uważam, że bardzo słusznie podniósł się protest, bo żałoba żałobą, ale jednak Wawel jest niejako dziedzictwem narodowym i to naród powinien decydować, kto tu powinien być pochowany. Już pomijając fakt, że to zasadniczo jest jeden wielki grobowiec, głeboko w mojej podswiadomosci jak i innych Krakowian jest zakorzenione, że to obiekt turystyczny, zamknięty i tam się nie chowa ludzi. No chyba, że wybitnych. Bardzo wybitnych.


Dokładnie, żałoba żałobą i owszem, zmarłym należy się szacunek, natomiast właśnie z tego powodu to całe wariactwo i prześciganie się w oddawaniu coraz to bardziej widowiskowego hołdu uważam za niesmaczne. I jak by ten cały protest nie wyglądał w obliczu tragedii i szans na to, że cokolwiek sam protest da, też uważam, że mają rację. Motywu obrzucania poszczególnych miast krowimi plackami nie skomentuję, bo tu już dyskusję bardzo słusznie ucięła Moshi.

_________________
...
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 14-04-2010, 13:26   

Cytat:
Problem w tym, są tam pochowani także królowie, których nijak nie można nazwać wielkimi, jak choćby Michał Korybut Wiśniowiecki czy August Mocny. Jak dla mnie, Lech Kaczyński jak najbardziej zasłużył na takich pochówek.


A na Powązkach w alei zasłużonych leżą Gomułka z Bierutem - podobnie jak w przypadku Wiśniowieckiego i Wettina wszyscy zgadzają się, że niezasłużenie, ale cywilizowane narody nie praktykują raczej eksmisji zmarłych, więc będą leżeć dalej. Jak już ktoś został pochowany to nie wypada go wykopać, choćby był świnią ostatnią (no, chyba że mówimy o jakimś mauzoleum, na utrzymanie którego idzie fortuna, ale mniejsza).

Zupełnie co innego w przypadku kogoś jeszcze niepochowanego. Wedle logiki Twojego wywodu na Wawel zasługuje też i Kwaśniewski, jak odwinie kitę - nie zasłużył się niczym, ale rządził, zupełnie jak ci dwaj królowie.

Co prawda widziałbym jeden powód dla którego to może mieć sens - jako swoiste uhonorowanie wszystkich ofiar tragedii, która w dziejach Europy chyba nie miała precedensu. Tylko pozostaje pytanie, czy nie lepiej jednak pochować Kaczyńskiego w mieście z którym był faktycznie związany, czyli w Warszawie?

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 14-04-2010, 13:28   

Dobrze. Choć zdania nie zmienię.

Zaś co do opłat - w pełni je popieram, jako historyk i wanna be (do dziś trochę żałuję, że nie wybrałem tego kierunku) archeolog. Konserwacja zabytków kosztuje olbrzymie pieniądze, a rządy bardzo rzadko przeznaczają na nie fundusze (poprzedni, z tego co wiem od znajomych z branży był bardziej łaskawy, obecny ponoć jest tu bardzo skąpy). Poza tym, polityka otwartych drzwi w miejscach zabytkowych zemściła się już w Polsce - zapraszam do kościołów, gdzie starszą puste ramy po wyciętych z nich obrazach. Poza tym, jak Moshi słusznie zauważyła, to nie są miejsca odwiedzane co miesiąc.

Dostępne za darmo winny być muzea - tu znowu powołam się na mój ukochany Londyn, gdzie za wejście do największych - National Galery, Imperial War Museum nie płaci się nic (chyba, że teraz kryzys to zmienił). Za to obiekty zabytkowe, właśnie dlatego, że są dziedzictwem narodowym, powinny być utrzymywane wspólnymi siłami. Komuś szkoda tych kilku groszy - no trudno, jego kłopot.

Byłem w kilku dużych miastach Europy, widziałem sporo zabytków, w tym takich o kilka klas bardziej znanych na całym świecie niż Wawel. Przykłady? Wieża Tower - 15 funtów, Pałac Buckingham - tyle samo. Colosseum w Rzymie - 10 Euro (teraz może być drożej, bo kryzys...), Wersal - 13 Euro.
Powrót do góry
moshi_moshi Płeć:Kobieta
Szara Emonencja


Dołączyła: 19 Lis 2006
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
WOM
PostWysłany: 14-04-2010, 13:41   

Grisznak napisał/a:
Dostępne za darmo winny być muzea - tu znowu powołam się na mój ukochany Londyn, gdzie za wejście do największych - National Galery

Nadal wejście jest darmowe. Rzecz w tym, że to miasto może sobie na to pozwolić, bo mają pewność że turyści i tak zostawią pieniążki płacąc za pamiątki itp. "Przemiał" ludzi jest nieporównanie większy niż w jakimkolwiek muzeum w Polsce i co tu dużo mówić, zbiory dużo ciekawsze dla zwyczajnego zjadacza chleba. Polskie muzea, do których mało kto chodzi (poniekąd jest to też ich wina), nie mogą sobie na to pozwolić i nie mam tu na myśli tych najpopularniejszych, które może jakoś by przetrwały. Na razie w większości obowiązuje jeden dzień bezpłatnych wstępów, z którego warto skorzystać.

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 14-04-2010, 14:13   

Jako rodowity warszawiak w pierwszym pokoleniu, nie rozumiem tej decyzji. Z grobami rozsianymi po Polsce i nie tylko, wiem jaki to koszmar dla rodziny, a Kaczyńscy to iirc przede wszystkim warszawiacy, z powiązaniami trójmiejskimi...

Co do Wawelu, pamiętajmy że Katedra, bez względu jaką narodową świętością by nam się nie wydawała, jest w wyłącznej dyspozycji Kościoła - a zatem, w dyspozycji swojego proboszcza/dziekana, którego lokalny biskup może co najwyżej przenieść do innej parafii. A zatem decyzja zapada na osi proboszcz/dziekan - rodzina.

Gdyby mnie pytano o opinię, pewnie proponowałbym albo archikatedrę (jak ktoś wcześniej mądrze napisał) albo "bunkier" (oficjalnie, Panteon Zasłużonych Polaków) w Świątyni Opatrzności Bożej, ale to pewnie odpadło bo nie chcieli Putina, Obamy, Miedwiediewa i całej reszty spraszać na plac budowy. A to źle, bo sam fakt że Polski kościół w zasadzie bez pomocy budżetu (poza muzeum w galerii pod kopułą, ale to tylko ułamek kosztów) buduje coś tej skali jest ewenementem na skalę Europy. A niestety, nasz kochany (zgodnie z zasadą "ciasny ale własny") Wawel, to zbyt imponujący per se nie jest, zwłaszcza zasłonięty absolutnie sztampowymi austriackimi koszarami... Wygląda że biedny Skubiszewski poczeka na towarzystwo w bunkrze. Ciekawi mnie, gdzie trafi reszta, zwłaszcza prezydent Kaczorowski.

Co do zasług Kaczyńskiego, paradoksalnie zapewne największą ostatecznie będzie to co wiąże się z tą śmiercią. Wystawą o Katyniu w gmachu KE nie interesował się nikt, do chwili tragedii. A teraz, "Katyń" Wajdy emitować chce, na wzór rosyjskiej telewizji, cała masa stacji, bo świat zainteresował się czemu tylu oficjeli było tam tego dnia. Cóż... zobaczymy.

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 14-04-2010, 14:16   

Zapraszam do Muzeum Powstania Warszawskiego, skądinąd najlepszego chyba pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego - byłem dwa razy, za każdym razem tłum ludzi, podobny do tego z Imperial War Museum. Jeśli się jest odważnym, potrafi łamać stereotypy i schematy lokalne to można zbudować obiekt, który bez kompleksów będzie konkurował z najlepszymi na świecie. Jakiś czas temu w Poznaniu zbudowano, niestety dużo mniejsze, ale jakościowo - bardzo udane, muzeum poznańskiego czerwca 1956. Niestety, miasto nie potrafi go nawet wypromować należycie a szkoda. W każdym razie polecam każdemu, komu trafi się być w Poznaniu - znajduje się w skrzydle Pałacu Cesarskiego.

Przy czym zaznaczam, wstęp do muzeum angielskiego złodziejstwa, czy British Museum, jest darmowy dopiero od niedawna. Gdy ojciec tam był, bodaj w latach osiemdziesiątych, narzekał, że nie dość, iż wystawiane są tam głównie rzeczy nagrabione z całego świata, to jeszcze trzeba za to płacić. Kwatera wojenna Churchilla
kosztuje coś ok. 10 czy 15 funtów (nie pamiętam już w tej chwili dokładniej). Za to absolutnie niesamowite Science Museum jest darmowe.

Generalnie - do takich miejsc jak Wawel wstęp powinien być płatny, z tym, że chciałbym mieć pewność, iż pieniądze z wejść idą faktycznie na konserwację. Skąd ta wątpliwość? Mam sporo znajomych w tych kręgach i wiem, że jeśli np. tego rodzaju funduszami obraca organizacja kościelna, to tylko ułamek z nich trafia na faktyczną renowację (vide Jasna Góra).
Powrót do góry
Mitsurugi Płeć:Mężczyzna
Wieczny Marzyciel


Dołączył: 22 Sty 2009
Skąd: Wrocław
Status: offline
PostWysłany: 14-04-2010, 14:26   

Gdyby to zmarł zasłużony mąż stanu, człowiek światły o wielkich sukcesach między narodowych, cieszący się ogólnym poparciem społecznym i dobrą sławą na arenie międzynarodowej to tak- taki pochówek byłby może usprawiedliwiony. Choć i tak uważam, że to nie jest miejsce na chowanie polityków.

Dla mnie to kpina i niesmaczna strategia. Kpina dlatego, że Kaczyński złym był prezydentem, osiągnięć nie miał, a więcej razy popełniał błędy niż umiał się zajmować profesjonalną polityką. Żałoba żałobą, ale niesmaczne jest całe to nadmierne i coraz większe okazywanie na pokaz szacunku i smutku. Jeszcze mu złoty pomnik postawią.

I muszę to powiedzieć. Prezydent Kaczyński dopiero własną śmiercią zdobył uznanie, które powinno się zdobywać osiągnięciami i pracą.

_________________
温故知新 - To search for the old is to understand the new
勝ちは鞘の中にあり - Victory comes while the sword is still in the scabbard
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
927825
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 14-04-2010, 14:35   

Cytat:
Choć i tak uważam, że to nie jest miejsce na chowanie polityków.

Eeeee? Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, że, tak na oko, ponad 3/4 tam leżących zajmowało się polityką, ergo - byli politykami?

Co do oceny Kaczyńskiego - zamilcz. Nie musisz zgadzać się z tym co mówią o nim w telewizji, ale wypominanie niedawno zmarłym błędów to świństwo.

_________________
Świadka w sądzie należy znienacka pałą przez łeb zdzielić, od czego ów zdziwiony wielce, a i do zeznań skłonniejszy bywa.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
Slova Płeć:Mężczyzna
Panzer Panzer~


Dołączył: 15 Gru 2007
Skąd: Hajnówka
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 14-04-2010, 14:56   

Wszystkie pieniądze za bilety sprzedawane na Wawelu idą na utrzymanie zabytków - cool story, Bro.

Dyskusję o zabytkach i muzeach proponowałbym wydzielić.

_________________
Mam przywilej [nie] być Człowiekiem
But nvidia cards don't melt, they just melt everything within 50 meters.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 14-04-2010, 15:00   

wa-totem napisał/a:
Ciekawi mnie, gdzie trafi reszta, zwłaszcza prezydent Kaczorowski.


Dziś na Gazeta.pl pisało, że Kaczarowski spocznie na Wawelu, a Lech Kaczyński z małżonką zostaną pochowani obok. W sumie jest to sensowny kompromis.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Mitsurugi Płeć:Mężczyzna
Wieczny Marzyciel


Dołączył: 22 Sty 2009
Skąd: Wrocław
Status: offline
PostWysłany: 14-04-2010, 15:23   

Cytat:
Co do oceny Kaczyńskiego - zamilcz


Morg, powściągnij arogancję i nie mów mi co mam robić. A jak już to można w innej formie.

Ciekawi mnie ile usłyszymy w mediach o zapisach z czarnej skrzynki. O ile w ogóle to udostępnią w jakimś stopniu.

_________________
温故知新 - To search for the old is to understand the new
勝ちは鞘の中にあり - Victory comes while the sword is still in the scabbard
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
927825
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 14-04-2010, 15:58   

A czy Kaczarowski nie miał przypadkiem spocząć w Świątyni Opatrzności Bożej? Przynajmniej tak słyszałem jeszcze wczoraj.

Mitsurugi - jaki post, taka odpowiedź. Można nie lubić Kaczyńskiego i/lub jego polityki. Ale Ty (i, zauważ, nikt tu inny) podczas żałoby po człowieku atakujesz go. Ocenę tego pozostawię Tobie samemu.

_________________
Świadka w sądzie należy znienacka pałą przez łeb zdzielić, od czego ów zdziwiony wielce, a i do zeznań skłonniejszy bywa.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 14-04-2010, 16:29   

Mitsurugi napisał/a:
O ile w ogóle to udostępnią w jakimś stopniu.

Za jakieś cztery lata na National Geographic albo na Discovery. ;>

Dzisiaj jeszcze czytałem na różnych portalach, że Kaczorowskiego chcą pochować w ŚOB, wobec czego należy sobie powiedzieć "co będzie, to będzie" i obserwować, bo do pogrzebu media będą się prześcigały nie tylko w tym temacie. Spinaniem się tutaj czy gdziekolwiek indziej też osiągniecie najwyżej tyle, że ktoś oberwie bananem.

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Sm00k
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 14-04-2010, 16:59   

Akurat pełny zapis rozmów z katastrofy byłby bardzo interesującą sprawą. Z wielu względów.
Powrót do góry
Kurt Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 27 Sty 2010
Status: offline
PostWysłany: 14-04-2010, 17:29   

Wielkim orędownikiem Lecha Kaczyńskiego nie byłem, ale miałem do niego jakiś szacunek choćby ze względu na działalność w opozycji czy tego że w kwestiach historii nie chował głowy w piasek . Nie był idealny ,ale nie zasługiwał na taką krytykę czy prześmiewcze komentarze różnych pajaców, którzy raczej nie mieli się czym pochwalić. Ktoś wcześniej pisał o wojnie Gruzji , ta sprawa zdecydowanie do kategorii czarno-białych nie należy i jednoznaczna ocena zachowania prezydenta jako "złe"( wtedy kiedy poparł Gruzję) jest dla mnie po prostu śmieszna. Z pewnością był najbardziej nielubianym przez szeroko pojęte media prezydentem, nie miał może wielkich umiejętności aktorsko-propagandowych nie potrafił porywać tłumów ,ale za to każde jego najdrobniejsze potknięcie było kontrastowane do granic absurdu (gdyby odstawiał takie numery jak Kwaśniewski to media by go chyba ugotowały żywcem). Co do pochówku na Wawelu to nie bardzo podoba mi się ten pomysł, ale też nie oponował bym tak strasznie jak co niektórzy. Inną sprawą jest brak umiaru mediów podczas wszelkich tragedii narodowych . Ja rozumiem żałoba, tragedia, dla mnie tez jest to bardzo smutne wydarzenie podszyte dodatkowo ironią historii ,ale telewizja,internet i większość mediów jak zwykle popada w jakąś przesadną szopkę i teatr absurdu. Rozumiem żeby nawet 80% treści stanowiły informacje o katastrofie, ale niemal 100% to już przesada . Media nie mają umiaru i nie robią tego ze szczerych intencji tylko dla tego "że tak wypada" ,prześcigając się przy okazji w "tym co wypada" i pseudo-poprawności.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 9 z 11 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Następny
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group