FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
  Propozycja zmiany polityki recenzji Tanuki Anime
Wersja do druku
Crack Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Maj 2003
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 23-11-2010, 17:20   

Mam dwie uwagi do tematu - po pierwsze, przeciętny użytkownik oczekuje, że system informatyczny działa w sposób przewidywalny. Człowieka z reguły irytuje sytuacja, gdy wykonanie dokładnie tych samych kroków daje różne wyniki, chyba że właśnie rzuca kośćmi.

Druga sprawa odnosi się do wstawienia kolejnej podstrony między indeksem anime a recenzją - każdy etap pośredni prowadzący do pożądanej strony, u nas recenzji, to szansa na rezygnację użytkownika z przeglądania portalu. Poza tym, taka strona była by goła i łysa, oraz zawierała by najczęściej dwa linki.

Jedyne rozsądne rozwiązanie jakie przychodzi mi do głowy to przeprojektowanie strony recenzji tak, by link do alternatywnej znajdował się nad recenzją główną.

_________________
One to rule them all, One to find them,
One to bring them all and in peace bind them
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora
Tren Płeć:Kobieta
Lorelei


Dołączyła: 08 Lis 2009
Skąd: wiesz?
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 23-11-2010, 17:22   

Ja również nie widzę problemu ze sformułowaniem alternatywna - oznacza ono po prostu coś innego i przyznaję, że NIGDY nie spotkałam się z użyciem tego słowa w znaczeniu pejoratywnym.

Sam pomysł z dodatkowym okienkiem do przeklikania mnie też się nie podoba. Za dużo fatygi. Raczej przychylam się do zdania, że lepszy efekt osiagnęłoby przeniesienie "dwóch zdań o" na górę strony. Pomysł rotacji także nie za bardzo przypadł mi do gustu. Niestety, nie wszystkie recenzje są równorzędne o czym sama się dzisiaj boleśnie przekonałam sprawdzając jak wygląda alternatywna do Slayersów...

Podsumowując, moim zdaniem przesunięcie "dwóch zdań o" na górę powinno załatwić sprawę. Mówię to wszystko z punktu widzenia czytelnika, nie recenzenta. A z punktu widzenia recenzenta? Hmmm... raczej by mnie chyba cieszało, że tytuł dostał lepiej napisaną recenzję, nawet jeśli moja miałaby się przez to stać alternatywna. Owszem, lekki żal by został, ale raczej nie robiłabym o to awantur. Poza tym regularne przeglądanie statystyk potwierdza, że zainteresowaniem cieszą się tak naprawdę tylko nowe recenzje i te dotyczące popularnych tytułów. A tę kwestię moshi już wyjaśniła, więc nie ma sensu, żebym się powtarzała. Pisać alternatywnej nie zamierzam w najbliższej przyszłości, więc ciężko mi coś konstruktywnego na ten temat powiedzieć.

_________________
"People ask me for advice all the time, and they ask me to help out. I'm always considerate of others, and I can read situations. Wait, aren't I too perfect?! Aren't I an awesome chick!?"
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Mitsurugi Płeć:Mężczyzna
Wieczny Marzyciel


Dołączył: 22 Sty 2009
Skąd: Wrocław
Status: offline
PostWysłany: 23-11-2010, 17:27   

Każdy pomysł jest ważny i trzeba rozważać różne opcje. Miło usłyszeć zdanie Cracka, bo potrzebna nam wiedza techniczna.

Nawet jeśli zmiana miałaby dotyczyć tylko (aż) zmiany umieszczenia odnośników do innych recenzji, czyli danie ich w widocznym miejscu, najlepiej PRZED główną recenzją, to i tak nadal proszę o zniesienie dopisków i nazw ALT i alternatywna. Wszystkie powinny być publikowane jako recenzje. Skoro, jak piszecie, nie przywiązujecie wagi do tego nazewnictwa, to chyba nikomu nie zaszkodzi ich brak.

Tren, przepraszam, że to piszę, to nie żadna personalna uwaga, ale być, a byłbym recenzentem to duża różnica :).

PS. Ja lecę na trening, jak coś to jestem po 22 na forum.

_________________
温故知新 - To search for the old is to understand the new
勝ちは鞘の中にあり - Victory comes while the sword is still in the scabbard
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
927825
Crack Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Maj 2003
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 23-11-2010, 17:39   

Jeśli mieli byśmy zrezygnować z ALTów, to musi istnieć przynajmniej jakiś sposób rozróżnienia na stronie głównej, że nie jest to pierwsza recenzja tytułu. Na przykład jakaś ikonka albo inny napis, który da się wpasować w obecny układ graficzny.

_________________
One to rule them all, One to find them,
One to bring them all and in peace bind them
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora
moshi_moshi Płeć:Kobieta
Szara Emonencja


Dołączyła: 19 Lis 2006
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
WOM
PostWysłany: 23-11-2010, 17:39   

Cytat:
Tren, przepraszam, że to piszę, to nie żadna personalna uwaga, ale być, a byłbym recenzentem to duża różnica :).

Ale Tren jest recenzentką, tylko tak jak ja, woli się wypowiedzieć z pozycji czytelnika. :)

Crack, takie samo oznaczenie jest potrzebne potem na liście recenzji, żeby było wiadomo że do tego tytułu jest kilka tekstów.

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Tren Płeć:Kobieta
Lorelei


Dołączyła: 08 Lis 2009
Skąd: wiesz?
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 23-11-2010, 17:54   

Mitsurugi napisał/a:
Tren, przepraszam, że to piszę, to nie żadna personalna uwaga, ale być, a byłbym recenzentem to duża różnica :).

A phi! To, że piszę recenzje mang, bo tam jest mniejszy tłok i można sobie bardzo łatwo zapewnić poczytność to inna sprawa. Po prostu nie mam żadnego interesu w pisaniu alternatyw skoro jest tyle dobrych niezrecenzowanych mang. ;p

I w ten sposób chyba upada twoja teza o rozpoznawalności recenzentów ;p

_________________
"People ask me for advice all the time, and they ask me to help out. I'm always considerate of others, and I can read situations. Wait, aren't I too perfect?! Aren't I an awesome chick!?"
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Mitsurugi Płeć:Mężczyzna
Wieczny Marzyciel


Dołączył: 22 Sty 2009
Skąd: Wrocław
Status: offline
PostWysłany: 23-11-2010, 21:42   

Tren, wybacz, ja po prostu w ogóle nie zaglądam na Tanuki Manga i błędnie założyłem, że skoro nie ma cię na anime, a tam nigdy Twojej recenzji nie widziałem, to nie piszesz. Przepraszam, mój błąd, przyznaję się :).

No przyznam, że recenzentów z Mangi w ogóle nie znam, bo tylko raz w życiu tam byłem :D.

Cytat:
Jeśli mieli byśmy zrezygnować z ALTów, to musi istnieć przynajmniej jakiś sposób rozróżnienia na stronie głównej, że nie jest to pierwsza recenzja tytułu. Na przykład jakaś ikonka albo inny napis, który da się wpasować w obecny układ graficzny.


Można nad tym pomyśleć, ale mam pytanie czy naprawdę konieczne jest zaznaczenie, że nie jest to pierwsza recenzja tytułu? Przecież po prostu publikujemy nową recenzję, kto chce to ją przeczyta. Nie rozumiem czemu mamy je oznaczać, że jest druga, trzecia. Znaczy, nie to, że mnie nie przekonają rozsądne argumenty. Po prostu nie widzę sensu :).

Cytat:
jest tyle dobrych niezrecenzowanych mang


I w tym tkwi też szkopuł w Anime. Tam jest BARDZO mało nierecenzowanych dobrych anime (czyli nowe, sezonowe). I trzeba ludzi zachęcić krok po kroku by pisali teksty kiedy tylko chcą z gwarancją ich użyteczności (oczywiście w obrębie popularności danego tytułu). Ja chcę postawić ten pierwszy krok :).

_________________
温故知新 - To search for the old is to understand the new
勝ちは鞘の中にあり - Victory comes while the sword is still in the scabbard
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
927825
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 23-11-2010, 22:03   

Mitsurugi napisał/a:
Tam jest BARDZO mało nierecenzowanych dobrych anime (czyli nowe, sezonowe).

Ujmę to tak - takie narzekanie było już na początku zeszłego roku - odpowiedź Avellany była dość trafna, a brzmiała tak. Przypuszczam, że na obecną chwilę takie zestawienie też się da zrobić. Poza tym w ramach systemu przetargowego nowi, dobrzy recenzenci wcale nie mają aż tak trudno, nawet jeśli chodzi o bieżący sezon.

_________________
Świadka w sądzie należy znienacka pałą przez łeb zdzielić, od czego ów zdziwiony wielce, a i do zeznań skłonniejszy bywa.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
Mitsurugi Płeć:Mężczyzna
Wieczny Marzyciel


Dołączył: 22 Sty 2009
Skąd: Wrocław
Status: offline
PostWysłany: 23-11-2010, 22:09   

Spoko, ale ja nie mówię, że nic nie ma, tylko, że jest niewiele dobrego. Sam z tej listy Avellany na pewno zrecenzowałem dwa tytuły, tuż po jej zamieszczeniu. I mimo, że dawno temu przeglądnąłem ją całą, to tylko tyle mnie zainteresowało, a niczym wyjątkowym nie były. Bo jest różnica, między pisaniem tekstu do serii o której CHCE się pisać, a pisanie recenzji tylko po to, żeby napisać kolejną i wyłapać "resztki", których nikt inny nie wziął. I o to też, między innymi, bo głównym tematem jest wciąż propozycja zniesienia alternatywek i uczciwsze promowanie tekstów tego samego tytułu, mówi moja propozycja.

Ale nie o tym jest ten temat. Przynajmniej nie głównie.

_________________
温故知新 - To search for the old is to understand the new
勝ちは鞘の中にあり - Victory comes while the sword is still in the scabbard
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
927825
tilk Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 24 Lip 2003
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 23-11-2010, 22:13   

O rany, ale się rozpisaliście, zanim w ogóle miałem szansę się wypowiedzieć ;)

Z tego co widzę, to propozycja ma dwa aspekty - techniczny i emocjonalny, i rozpatrzę te aspekty niezależnie od siebie.

Aspekt techniczny jest taki, żeby recenzje były w pewnym sensie równorzędne - i, powiem szczerze, nie mam bladego pojęcia, jak zrealizować coś takiego, nie niszcząc jednocześnie koncepcyjnej prostoty serwisu. Weźmy chociażby listę tytułów. Użytkownik oczekuje, że kliknięcie na tytuł na liście zaprowadzi go możliwie szybko do recenzji tytułu. Jak również słusznie zauważył Crack, ma prawo oczekiwać, że za każdym razem, jak kliknie na tytuł, otrzyma taki wynik, jak poprzednio. W ten sposób odpada losowanie (bo jest sprzeczne z kryterium przewidywalności) i odpada wyświetlenie listy recenzji zamiast jednej wybranej (bo jest sprzeczne z kryterium szybkiego dostępu). Zostaje jeszcze możliwość wyświetlenia wszystkich recenzji jedna pod drugą lub umieszczenie listy recenzji w bardziej widocznym miejscu u góry strony - jednak wciąż można by argumentować, że recenzja, która pojawi się u góry/jako pierwsza jest w jakiś sposób wyróżniona, wobec tego uczynienie recenzji równorzędnymi wygląda na niemożliwe do wykonania. (Jednakże, w kwestii widoczności recenzji alternatywnych, muszę nadmienić, że od jakiegoś czasu SĄ bezpośrednie linki do nich z poziomu listy tytułów, i statystyki pokazują, że rzeczywiście działają - po wprowadzeniu owych linków zwiększyła się liczba odsłon recenzji alternatywnych.)

Zaś w kwestii emocjonalnej - powiem szczerze, że nie pomyślałem o tym, że słowo "alternatywna" przy recenzji może mieć negatywny wydźwięk, dla mnie jest to tylko sposób zaznaczenia, że nie jest to pierwsza recenzja danego tytułu pojawiająca się w serwisie. Chętnie usłyszę propozycje, co zrobić, żeby takiego negatywnego wydźwięku się pozbyć - nie ukrywając jednocześnie przed użytkownikiem, że w serwisie był już wcześniej opublikowany inny tekst.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1543661
Mitsurugi Płeć:Mężczyzna
Wieczny Marzyciel


Dołączył: 22 Sty 2009
Skąd: Wrocław
Status: offline
PostWysłany: 23-11-2010, 22:25   

Jeżeli technicznie jest to niewykonalne, to ja góry gołymi rękami nie ruszę :D. Ale wciąż apeluję o umieszczenie odnośników do innych recenzji w miejscu bardziej widocznym niż dół strony, pod recenzją główną. Nad nią, lub gdzieś wyżej, w pobliżu informacji o serii, lub głównego obrazka itd. To już kwestia dyskusyjna, a na pewno poprawi według mnie statystyki innych recenzji.

Cytat:
nie ukrywając jednocześnie przed użytkownikiem, że w serwisie był już wcześniej opublikowany inny tekst


Nie ukrywamy jeśli nie będziemy ich oznaczać na głównej. Jeżeli użytkownik wejdzie w recenzję, to w przypadku tak widocznego umieszczenia odnośników do innych recenzji tego tytuły, o czym napisałem wyżej, od razu zauważy, że jest kilka tekstów do tego samego tytułu. Po za tym dalej nie wiem czemu mamy mu zaznaczać NA GŁÓWNEJ stronie, że dana recenzja nie jest pierwsza? Taka recenzja tkwi kilka tygodni, ale w przyszłości i tak jak ktoś wyszuka daną serię, to wyświetli mu się główna i wyraźnie widoczne odnośniki do innych recenzji. Jeszcze przed zabraniem się do lektury głównej (lub późniejszej) recenzji będzie wyraźnie widział, że są jeszcze np. dwie recenzje, autorstwa innych recenzentów. To na pewno zwiększy liczbę wejść na dodatkowe recenzje.

Cytat:
(Jednakże, w kwestii widoczności recenzji alternatywnych, muszę nadmienić, że od jakiegoś czasu SĄ bezpośrednie linki do nich z poziomu listy tytułów


Powiem szczerze, że cieszę się z tego zabiegu, ale ja dopiero po dość długim czasie od wstawienia tych "ALT" zaczaiłem, że to chodzi o recenzje alternatywne. Przez długi czas w ogóle na nie nie zwracałem uwagi i nie wiedziałem o co chodzi. Jasne, można powiedzieć, że jestem wyjątkowo mało spostrzegawczy :). Ale skoro ja, stały użytkownik i recenzent, tak słabo to zrozumiałem, to wątpię, żeby nowi użytkownicy, albo mniej obyci wiedzieli o co chodzi. Ale jak powtarzam, całkiem możliwe, że to po prostu moja mała inteligencja :P.

_________________
温故知新 - To search for the old is to understand the new
勝ちは鞘の中にあり - Victory comes while the sword is still in the scabbard
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
927825
tilk Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 24 Lip 2003
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 23-11-2010, 23:38   

Mitsurugi napisał/a:
Powiem szczerze, że cieszę się z tego zabiegu, ale ja dopiero po dość długim czasie od wstawienia tych "ALT" zaczaiłem, że to chodzi o recenzje alternatywne. Przez długi czas w ogóle na nie nie zwracałem uwagi i nie wiedziałem o co chodzi. Jasne, można powiedzieć, że jestem wyjątkowo mało spostrzegawczy :). Ale skoro ja, stały użytkownik i recenzent, tak słabo to zrozumiałem, to wątpię, żeby nowi użytkownicy, albo mniej obyci wiedzieli o co chodzi. Ale jak powtarzam, całkiem możliwe, że to po prostu moja mała inteligencja :P.

Powiem tak - obecne oznaczenie powstało jako kompromis, wszak niewielka ilość miejsca na liście nie pozwala na rozpisanie się. Mieliśmy nadzieję, że taki element graficzny będzie na tyle intrygujący, że użytkownik machnie tam myszką - a wtedy zobaczy zmieniony kursor, podświetlenie i tooltipa, które wszystkie razem jasno wskażą, o co biega. Niestety, z oczywistych powodów nie przeprowadziliśmy porządnych prób na ludziach, więc nie wiemy, na ile dobrze to działa - aczkolwiek, jak już wspominałem, statystyki pokazują, że ktoś jednak zwrócił uwagę.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1543661
Mitsurugi Płeć:Mężczyzna
Wieczny Marzyciel


Dołączył: 22 Sty 2009
Skąd: Wrocław
Status: offline
PostWysłany: 24-11-2010, 21:27   

Nadal chciabłym usłyszeć głos reszty redakcji i fm'a, jako Redaktora Naczelnego.

Póki co wydaje mi się, że w miarę doszliśmy do bliskiego kompromisu względem zniesienia oznaczeń "ALT" i alternatywna plus zmiany położenia i polepszenia widoczności odnośników do dodatkowych recenzji w danym tytule.

Kwestia losowania i rotacji recenzji została odrzucona z powodów technicznych.

_________________
温故知新 - To search for the old is to understand the new
勝ちは鞘の中にあり - Victory comes while the sword is still in the scabbard
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
927825
Bezimienny Płeć:Mężczyzna
Najmniejszy pomiot chaosu


Dołączył: 05 Sty 2005
Skąd: Z otchłani wieków dawno zapomnianych.
Status: offline
PostWysłany: 24-11-2010, 21:40   

W kwestii zniesienia oznaczeń - nie robi mi ich obecność czy brak jakiejś szczególnej różnicy, tak długo jak długo czytelnik po wejściu w recenzję zobaczy, że są też inne recenzje tego tytułu. Co do lepszego uwidocznienia dodatkowych recenzji - propozycja sensowna.

_________________
We are rock stars in a freak show
loaded with steel.
We are riders, the fighters,
the renegades on wheels.

The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Melmothia Płeć:Kobieta
Sexy Chain Smoker


Dołączyła: 09 Lut 2007
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 24-11-2010, 22:10   

Szczerze powiedziawszy nie podoba mi się pomysł przeniesienia odnośnika do recenzji alternatywnej na górę, a przynajmniej nie w takiej formie, w jakiej widnieje on teraz na dole. Z tego prostego powodu, że (możliwe, że źle sobie to wyobrażam i miałoby to wyglądać inaczej albo przegapiłam jakąś istotną propozycję rozwiązującą ten problem) odnośnik ten rozbiłby na części jeden tekst – rozdzieliłby „dwa zdania o” i recenzję jednego autora. Teraz wygląda to estetycznie i prosto, a proponowana zmiana wprowadziłaby wg mnie tylko chaos. Chyba że istnieje możliwość przeniesienia tego odnośnika do góry bez zbytniego naruszania aktualnego widoku?

Co do oznaczeń na alternatywę – chciałabym, żeby alternatywna recenzja wchodząca na stronę była jakoś oznaczana. Uważam, że informacja o istnieniu innej recenzji i tym, że nowa nie jest pierwszą, może być dla niektórych dość istotna, a w niczym nie dyskredytuje ani starej, ani nowej recenzji, tylko określa po prostu, że jakaś już istnieje. Nie mam za to nic przeciwko zmianie tego oznaczenia, jeśli kogoś „ALT” kole w oczy.

_________________
"Słowo ludzkie jest jak pęknięty kocioł, na którym
Wygrywamy melodie godne tańczącego niedźwiedzia,
Podczas gdy chcielibyśmy wzruszyć gwiazdy"
G.F.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 2 z 3 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group