FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
  Tematy na maturę ustna Manga i Anime
Wersja do druku
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 24-01-2008, 23:35   

mateusz20001 napisał/a:
Dziękuje za tyle odpowiedzi :D Liczę jeszcze na WAS. Tematy ogólnie b.dobre, ale ja jestem wybredny :p


W tym momencie przekraczasz granicę grzeczności i powinniśmy się obrazić. Odwalamy za Ciebie robotę którą powinieneś wykonać sam, wypadałoby jednak nie kozaczyć aż tak, nie sądzisz?

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Miras
Gość
PostWysłany: 24-01-2008, 23:38   

Keii napisał/a:
Tak jak mówiła Mai - temat nie może być tylko o anime. Przypuszczam, że komisja (bo tematy dopuszcza nie nauczycielka, tylko komisja, do której się je wysyła) nie zaakceptuje niczego, co ma w nazwie "w anime". Temat weź normalny, zapytaj nauczycielki, czy możesz użyć anime, jeśli się zgodzi, to dołóż anime DO książek/książki, o której/których będziesz mówił.

Ta wypowiedź zasługuje na podkreślenie i to nawet potrójne! Drogi maturzysto, wystrzegaj się mówienia tylko i wyłącznie o anime bo to nijak ma się do motywów literackich wokół, których kręci się cała matura z polskiego. Weź dowolny temat, który można przedstawić na przykładach innych niż książki i wykorzystaj tam 1 może 2 motywy z anime. Moim zdaniem genialnie nadaje się do tego temat: "Wizje przyszłości w literaturze i filmie" (czy coś w ten deseń) tam obok książek i filmu SF można upchnąć Evangeliona na przykład.
Powrót do góry
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 25-01-2008, 00:18   

Dołączę się do duetu Mai i Mirasa.

Drodzy maturzyści, nie wiem czy wiecie, ale istnieje coś takiego, jak PODSTAWA PROGRAMOWA. Obejmuje ona wiadomości, które musicie znać, by funkcjonować w społeczeństwie polskim. Jej znajomość sprawdza właśnie egzamin maturalny. O podstawie programowej wiedzieć musicie, że NIE ZAWIERA ONA MANGI I ANIME. Z tego powodu też NIE MOŻECIE PISAĆ PRACY TYLKO Z MANGI I ANIME, co było wam już kilkakrotnie mówione, ale nie raczyliście posłuchać.

Wasza praca może się do nich odwoływać, ale pod warunkiem, że udowodnicie iż wiąże się to w jakiś sposób z podstawą programową. Dlatego też mi przepchnięto pracę "Motywy mitologiczne w literaturze współczesnej na podstawie Fantasy", bo i mitologia i literatura współczesna są w podstawie programowej. Natomiast "Elfen Lied i Chobits: analiza porównawcza" szans na akceptacje nie ma.

Czy wyrażam się jasno i zrozumiale?

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Shizuku Płeć:Kobieta
Trochę poza sobą


Dołączyła: 15 Lis 2006
Skąd: Z pogranicza światów
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 25-01-2008, 00:47   

Tak, tak juz po pierwszym poscie Mai zrozumialam swoj blad. Jak narazie ta przyszla wizja swiata najlepiej wyglada jak dla mnie.

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
636349
korsarz Płeć:Mężczyzna
a taki jeden...


Dołączył: 02 Wrz 2005
Skąd: Resko
Status: offline
PostWysłany: 25-01-2008, 11:18   

mateusz20001 napisał/a:
"Cyberprzestrzeń a transcendentalne poszukiwania" - Brzmi aż za bardzo inteligentnie XD temat dobry tylko co w tym kontekście znaczy transcendentalne?

Duchowe, mistyczne, metafizyczne, coś w tym guście ;] O ile się dobrze orientuję ^^
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 25-01-2008, 11:31   

Ani jednego ani drugiego nie ma w podstawie programowej. Odpada.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Lilka212
Gość
PostWysłany: 26-01-2008, 02:17   A może o mandze ogólnie?

A może jakiś temat związany ogólnie z mangą?
Na jednej stronie znalazłam wśród tematów, jeden pod który można by mangę podciągnąć w rozumieniu mangi jako komiksu japońskiego. Oto on:
"41. Komiks jako sztuka wysoka. Przedstaw problem, odwołując się do wybranych przykładów."
(http://2lo.wikidot.com/tematy-maturalne-2008)
Można by wyjść od tego co to jest manga, jakie są jej źródła... A jak mówi się o mandze to i o anime można powiedzieć. Z resztą w Japonii manga stanowi ważny element...
Od razu można by podać podział mangi i jej rodzaje i wskazać przykłady - konkretne tytuły.
Może zastanowić sie też nad językiem mangi i tutaj coś "pogrzebać "...
Myślę, że taki temat byłby prosty i łatwo by sie go pisało :)

Jeszcze w necie mignęło mi coś takiego: "Komiks - wyłącznie rozrywka, czy już nowa gałąź sztuki? Rozważ problem na wybranych przykładach."
Powrót do góry
IKa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 02 Sty 2004
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 26-01-2008, 11:34   

Gość napisał/a:
"41. Komiks jako sztuka wysoka. Przedstaw problem, odwołując się do wybranych przykładów."

Gość napisał/a:
"Komiks - wyłącznie rozrywka, czy już nowa gałąź sztuki? Rozważ problem na wybranych przykładach."

Khem, że tak powiem... Ale komiks to nie jest tylko manga? Komiks swoje źródła wywodzi, jak sądzą niektórzy badacze, od malowideł na ścianach, egipskich hieroglifów, pismo majów, poprzez arrasy, witraże, malowidła naścienne, aż po XVI wieczne pamflety religijne i karykatury polityczne. Nawet jeśli wyrzuci się część przez XVI wiekiem, to i tak pozostaje mnóstwo rzeczy. Początki komiksu: k. beligijski, francuski, niemiecki i rosyjski, potem angielski, amerykański. Różnorodne gatunki, różnorodna problematyka społeczna, polityczna, komiks jak narzędzie propagandowe (I wojna, II wojna, Wietnam, Kambodża, Afganistan), antyklerykalne (powstanie kościoła anglikańskiego, polowania na czarownice). Komiks jako źródło zło wszelakiego zła - powstanie Kodeksu Wydawców, podziemie komiksowe, nowe trendy... etc. A bohaterowie? Archetyp bohatera, świat przedstawiony, powiązanie z aktualnymi wydarzeniami (kpt America enyłan?) itd i w ten deseń...
Jednocześnie należałoby omówić mangę jako komiks wschodni, powstanie, podłoże kulturowe, a potem zagłębić się w gatunki, podział, przedstawienie świata, przedstawienie postaci, archetypy, nawiązania, zabawa konwencją, czerpanie motywów ze świata Zachodu... Itd i w ten deseń.

To NIE jest prościutki temat maturalny. To jest praktycznie temat na pracę magisterską. Osoba, która to układała wyszła chyba z założenia że komiks to Kloss, Żbik i Asterix ==

I naprawdę radzę się skupić na podstawie programowej, a nie szukać nie wiadomo czego. Hobby to super rzecz i fajnie jest je wpleść do prezentacji, ale NIE MOŻE być wątkiem przewodnim. Przykro mi, ale w spisie lektur NIE MA mangi i anime. A pod tym linkiem, podanym wcześnie są naprawdę ciekawe tematy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mateusz20001 Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 22 Sty 2008
Skąd: wRock
Status: offline
PostWysłany: 26-01-2008, 12:03   

Ysengrinn napisał/a:

W tym momencie przekraczasz granicę grzeczności i powinniśmy się obrazić. Odwalamy za Ciebie robotę którą powinieneś wykonać sam, wypadałoby jednak nie kozaczyć aż tak, nie sądzisz?


ytrty... XD Sory jeśli zwykła moja uprzejmość za waszą pracę jest dla Ciebie za duża. Nigdy nie myślałem o uprzejmości jak o przedmiocie którym można kozaczyć XD.

Pozdro

P.S.
Dzięki wielkie za te porady. Chyba trzeba wykreślić słowo anime ze wszystkich tematów tak jak radzicie, a te oficjalne jakoś do mnie nie przemawiają :p
W poprzednich latach pojawił sie temat: "Komiks – „papka” dla umysłu czy jeden z najpopularniejszych sposobów przekazu fabularnego? Omów na wybranych przykładach." To może być jeden z nielicznych przykładów tego że nie wszystko ociera się o podstawę programową.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
8234610
IKa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 02 Sty 2004
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 26-01-2008, 12:53   

mateusz20001 napisał/a:
"Komiks – „papka” dla umysłu czy jeden z najpopularniejszych sposobów przekazu fabularnego? Omów na wybranych przykładach."
Ups, ale to zawiera podstawę programową?

Bo żeby omówić ten temat, należy wiedzieć co to jest przekaz fabularny, gdzie i jak się go stosuje i czy warstwa fabularna w komiksie ma coś wspólnego z typową, czy tworzy nową jakość.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 26-01-2008, 13:04   

Odpowiem za autora: nie zawiera.

Zawierałoby, gdyby tytuł brzmiał "Komiksowe adaptacje lektur szkolnych" na ten przykład. Choć nie jestem pewien, czy takie istnieją i ile wysiłku autor musiałby w to włożyć.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
mateusz20001 Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 22 Sty 2008
Skąd: wRock
Status: offline
PostWysłany: 26-01-2008, 13:22   

No właśnie więc nie wszystko musi być z podstawy programowej.

P.S.
Alternatywna wizja chrześcijaństwa według kultury dalekiego wschodu oraz kultury europejskiej. - ten temat mi sie podoba, lecz czy są jakieś książki do tego pochodzące z Azji??
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
8234610
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 26-01-2008, 13:30   

Ale jaka alternatywna wizja chrześcijaństwa? Przecież znaki i motywy chrześcijańskie występujące w anime są użyte jedynie jako coś mającego fajnie wyglądać.
Chociaż to faktycznie wzięło się z czasów, zanim Ieyasu zabronił praktyk chrześcijańskich. Wcześniej japońscy arystokraci traktowali różańce i tym podobne akcesoria głównie jako ciekawy element ubioru.

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Arsey Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 05 Lut 2008
Status: offline
PostWysłany: 05-02-2008, 04:19   

dam wam dostep do mojej bibliografi z tamtego roku ;-), moze sie komus przyda.

Posiadam rownize prezentacje multimedialna (10mb), jesli ktosby chcial, udostepnic rowniez moge :P.
Lecz ostrzegam, tam jest tylko ramowka ktora jest opisana wyzej.

Tekst sam z glowy czerpalem :P, dzien przed matura ^_^.

Krotki opis histori mangi, pierwsza manga, charakterystyka czytania, krotkie omowienie powyzszych dziel jak i jezyk w mandzie, w koncu to na tym polega calosc prezentacji [;.
wykrzyknienia, wyrazy dzwiegonasladowcze ITP :P.

zatem jak ktos chce troche wiecej to pisac na gg ;),

moje gg: 1560886.


Pozdrawiam.

_________________
www u52 top1 [;


Ostatnio zmieniony przez Arsey dnia 04-05-2008, 13:10, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
1560886
616 Płeć:Mężczyzna
From GARhalla


Dołączył: 21 Kwi 2007
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 08-02-2008, 23:27   

Pomyślmy. Z tego co ja mam za tematy do wyboru na maturę (czyli zgodne z podstawą programową), to mogę wymienić ten:

Cytat:
Komiks jako tekst kulturowy. Przedstaw tożsamość kulturową zawartą w tekstach komiksowych na przykładzie japońskiej mangi i wybranego komiksu europejskiego



Pozwolę sobie jeszcze na małą propozycje bardzo ambitnego, ale też trudnego tematu, jaki wpadł mi do głowy:

Cytat:
Różnice i podobieństwa w kulturze europejskiej i japońskiej. Omówienie na podstawie wybranych przykładów z literatury, filmu i komiksu.


Ambitne, mógłbyś tu do polskiej literatury z jej mitem "dzielnych powstańców/ rebeliantów i wrednych okupantów" przyrównać Code Geass ze swoim brakiem jednoznacznego podziału na dobrych i złych, ale miałbyś duzo roboty w tym temacie.

PS: Powodzenia na maturze.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 2 z 3 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group