FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
  Tematy na maturę ustna Manga i Anime
Wersja do druku
mateusz20001 Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 22 Sty 2008
Skąd: wRock
Status: offline
PostWysłany: 22-01-2008, 20:05   Tematy na maturę ustna Manga i Anime

Mam taki mały problem, otóż do lutego można składać własne propozycje do matury ustnej. Postanowiłem że coś z mangi i anime pociągnę Ktoś ma jakiś inteligenty pomysł na temat / temat do opracowania (tzn. żeby go wymyślić)
Co b. lubię:
-Serial Experiments Lain
-Higurashi no naku koro ni
-Death Note
-Code Geass
-Neon Genesis Evangelion
no i oczywiście Naruto i Bleach -ale to jakiejś głębokiej treści nie przekazuje więc ciężko z tym.
Jak macie jakieś ciekawe pomysły to byłbym wdzięczny Ne musi być na podstawie tylko tych wyżej wymienionych oczywiście (tylko tytuły .
Sam myślałem o czymś w sferze Obraz szaleństwa, czy coś o mentalności seksualnej prezentowanej w mandze i anime. Generalnie chce krwawy, lub zboczony, lub psychiczny temat taki troszkę kontrowersyjny (ale wszystko ma granice w końcu to zespół polonistów ma mi to uznać
Pozdrawiam i życzę weny twórczej :p

P.S.
Proszę nie mówić że "to nie wypali" tylko pisać tematy Miałem na to pozwolenie od swej nauczycielki, z warunkiem że muszę w temacie zawrzeć na podstawie czego będę prezentował. Ona to weźmie i ewentualne przeredaguje trochę z nauczycielami jeśli będzie jej to do końca odpowiadało i wtedy spyta się czy takie coś może być.

Pozdrawiam.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
8234610
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 22-01-2008, 20:40   

Jeeeżuuuu...

Higurashi można wykorzystać do przybliżenia tradycji japońskiej - ale czy czujesz się na siłach by stanąć w szranki z legendami o oni?
Zabawy z NGE odradzam - z Biblii wzięli tylko kabalistyczną otoczkę, z której nic nie rozumieli, więc możnaby od bólu pieścić się z "jak Japończycy widzą zachodnią kulturę i chrześcijaństwo?" - ale wypadałoby wiedzieć co to Lilith, sephiroty i czy Sandalphon faktycznie był wielgim embrionem w środku wulkanu. Chce Ci się szperać?
Code Geass - Jezus Maria, trzymaj się od tego z daleka. Niby można "zderzenie kultur Wschodu i Zachodu" ale, że twórcy anime na autorytarną despotię ubabraną w ludobójstwo i krwawe podboje wybrali akurat Anglię, to będzie to "trochę" zamydlony obraz zderzenia. A od związków z legendą arturiańską lepiej się trzymać z daleka...
Death Note i SEL nie oglądałem, więc możesz spróbować.

W sumie, z serii które podałeś, ja wybrałbym Naruto i zrobiłbym analizę porównawczą z Harrym Potterem. Są pewne punkty wspólne, są różnice, można się pobawić.

_________________
I can survive in the vacuum of Space


Ostatnio zmieniony przez Ysengrinn dnia 22-01-2008, 20:44, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Vlyyk Płeć:Mężczyzna
Farseer


Dołączył: 04 Gru 2007
Skąd: Imaginationland
Status: offline
PostWysłany: 22-01-2008, 20:42   

Można spróbować z analizą japońskiej kultury ale to raczej nie przejdzie można też analizować pod kontem jakiegoś motywu jak np: psychoza, cierpienie ale to wiąże się z połączeniem anime/mangi z jakąś literaturą. Można też wziąć "Motyw Bohatera romantycznego we współczesnym anime" - tu by sie prezentacja przydała no i jakaś stereotypowa książka na tego boh. romantycznego(cierpienia młodego Wertera Gothego np)



P.S "motyw krwawej jatki a jego wpływ na psychike u dzieci" ....

_________________
there is no such thing as innocence only degrees of guilt
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
8509315
mateusz20001 Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 22 Sty 2008
Skąd: wRock
Status: offline
PostWysłany: 22-01-2008, 21:14   

Nie musi być tylko z tych serii. Jeśli macie jakiś fajny temat to go podajcie; anime/mangę zawsze mogę obejrzeć.

P.S.
Może jakieś motywy kwiatu wiśni czy coś, lub o artystach tego gatunku np. o filmach Akiro Kurosawy. Nie umiem tylko sklecić porządnego tematu.

Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez mateusz20001 dnia 22-01-2008, 22:29, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
8234610
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 22-01-2008, 21:19   

"Japońskie ekranizacje literatury europejskiej". Temat trudny i pewnie będzie wymagał sporo oglądania, ale masz sporo materiału (Romeo x Juliet, Les Miserables, całe World Masterpiece Theater, jakiś Monte Christo też się pałętał...)

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
Shizuku Płeć:Kobieta
Trochę poza sobą


Dołączyła: 15 Lis 2006
Skąd: Z pogranicza światów
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 22-01-2008, 22:53   

Co prawda mam 2 lata do matury i malo sie na tym znam, ale moze: Samuraje- japonscy wojownicy? Musialbys sporo sie dowiedziec, ale anime o samurajach jest calkiem sporo.
"Wizja przyszlego swiata w anime". Tu moglbys skorzystac z Triguna, NGE, Cowboy bebop, Lain.
Albo "Zlo w czlowieku". Higurashi no naku koro ni, Elfen Lied, Kino no tabi, NGE.
Albo troche banalniej: Motyw drogi w anime. Mushishi, Air, Kino no tabi, Inuyasha.
Z gory przepraszam jesli napisalam cos glupiego, ale nie znam sie na tym. Staram sie po prostu pomoc i mam nadzieje, ze nie powypisywalam glupot.

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
636349
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 22-01-2008, 23:03   

Mateusz - ale ty zdajesz sobie sprawę z tego, że to NIE MOŻE być tylko o anime? Polski jako taki traktuje o literaturze. Ostrożnie z kombinowaniem, bo się możesz przejechać.

W każdym razie - a może pogadaj z polonistką, daj parę propozycji, niech ci coś doradzi. Bo tak, to my możemy robić wyliczankę w nieskończoność...

Edit: Wspomniane przez Izę "zło w człowieku" mogłoby być, jest na pewno "Jądro ciemności" i pewnie by się kilka innych rzeczy znalazło - ale to będzie CIĘŻKIE i obawiam się, że ogólnie temat zbyt obszerny.

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
korsarz Płeć:Mężczyzna
a taki jeden...


Dołączył: 02 Wrz 2005
Skąd: Resko
Status: offline
PostWysłany: 24-01-2008, 14:14   

Ysengrinn napisał/a:
Zabawy z NGE odradzam - z Biblii wzięli tylko kabalistyczną otoczkę, z której nic nie rozumieli, więc możnaby od bólu pieścić się z "jak Japończycy widzą zachodnią kulturę i chrześcijaństwo?"

To samo można by powiedzieć o "Hellsingu" - "jak Japończycy postrzegają kościół Katolicki?" ^^'
A NGE zdarzyło mi się użyć do tematu "Opisz rolę inspiracji Biblijnych we współczesnej literaturze i w filmie na wybranych przykładach", czy jakoś tak to szło. I zaliczyłem ^_^.
Wśród wybranych filmów wymieniłem też "Matrixa", chociaż ostatnio słyszę, że treść tego filmu jest bardziej buddyjska niż chrześcijańska ^^' .

Jeśli idzie o "Lain", to mógłby pasować temat "rola Boga we współczesnej cywilizacji", albo "Technika a rzeczywistość", "Cyberprzestrzeń a transcendentalne poszukiwania", lub coś w ten deseń. ^^
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 24-01-2008, 16:21   

Ja przywołałem Evangeliona obok Disgaei, Oh! My Goddess (z tych trzech pokazałem fragmenty) i Siewcy Wiatru, w moim temacie o aniołach. O NGE powiedziałem tyle, że Japończycy wzięli wiele elementów religijnych, żeby ładnie wyglądało i tyle.

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Buli Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 23 Sty 2008
Status: offline
PostWysłany: 24-01-2008, 18:48   

Według mnie twój temat powinien wyglądać mniej więcej tak
Religia oraz legendy zachodu w postrzeganiu ludów Dalekiego wschodu/Japonczyków
Jako wstęp możesz porównać konfucjonizm i cheścijanstwo. Dalej możesz przedstawić wizje kościoła i końca świata (Trynity blood ,Chrono Crusade,NGE) , następnie legede o świetym gralu( Fate stay night) , anioły (angel sanctuary ,NGE. Porównac mozesz do Siewcy Wiatru )

Ewtualnie mozesz wybrać temat :
Alternatywna wizja chrześcijanstwa według kulture dalekiego wschodu oraz kultury europejskiej.

W tym temacie mógłbyś przedstawić pogląd na te sprawę japończyków(Trynity blood ,Chrono Crusade,NGE,angel sanctuary) , a jako alternatywe kultury zachodniej możesz wziąść sage o przygodach inkiwizytora Mordimera, Książki Kresa (piekło i szpada, klejnot i wachlarz)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
6692507
Sheep Płeć:Mężczyzna
~de arimasu


Dołączył: 14 Gru 2007
Skąd: Gospoda 'Pod Pomocną Dłonią' stolik w rogu.
Status: offline
PostWysłany: 24-01-2008, 20:51   

Co prawda matura mnie dopiero w przyszłym roku, ale pomyślałbym nad czymś powiązanym z Elfen Liedem i Chobitsami - te serie mimo, że diametralnie różne można połączyć pewnym motywem - definiowanie człowieka w mandze i anime, istota człowieczeństwa - z jednej strony jest Chi - robot o zdolnościach przystosowawczych człowieka, wygląda jak człowiek, wyrabia sobie takie zachowania... czy człowiekiem jest?
Z drugiej strony jest Nyu i Nana, czy człowiecze dziecko, które różni się od rasy ludzkiej, ma swoiste mutacji i dodatki... ale czuje i myśli jak człowiek, czy można je traktować jako zwierze? jako coś gorszego? (tak były traktowane)

Albo też sam Elfen Lied, czyli przedstawione tam Dicloniusy złe od urodzenia, z predyspozycją do brutalności, czy też brutalność jest efektem odrzucenia i doznanych krzywd.

Nie mam pojęcia, czy o to chodzi, bo jeszcze nikt mi nei mówił jak to (w sensie prezentacja maturalna) ma wyglądać, ale temat na zwykłą prezentację nadaje się wyśmienicie.

pozdr. Sheep

_________________
Nie zmieniono żadnych nazwisk ku ochronie niewinnych, wychodząc z założenia, że ochrona niewinnych i tak należy do codziennych niebieskich obowiązków Boga Wszechmogącego
→ Kurt Vonnegut
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 24-01-2008, 21:49   

Cytat:
Religia oraz legendy zachodu w postrzeganiu ludów Dalekiego wschodu/Japonczyków
Jako wstęp możesz porównać konfucjonizm i cheścijanstwo. Dalej możesz przedstawić wizje kościoła i końca świata (Trynity blood ,Chrono Crusade,NGE) , następnie legede o świetym gralu( Fate stay night) , anioły (angel sanctuary ,NGE. Porównac mozesz do Siewcy Wiatru )


Ja wiem, że oglądając anime można dojść do dziwnych wniosków, ale może nie róbmy z Japońców AŻ TAKICH debili. TB i NGE to pogibane science fiction, które sobie luźno bazuje na tym i owym. Chrno Crusade to produkcja, co tu ukrywać, dla dzieci. To tak jakby na bazie serialu animowanego WITCH oceniać spostrzeganie chińskich legend przez Europejczyków.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
mateusz20001 Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 22 Sty 2008
Skąd: wRock
Status: offline
PostWysłany: 24-01-2008, 22:43   

Naruto vs Harry - to troszke banalne

"Motyw Bohatera romantycznego we współczesnym anime" - temat całkiem całkiem ale ja nienawidzę wszystkiego co łączy się z pojęciem romantyzmu :p

"rola Boga we współczesnej cywilizacji" - nawet nawet, lecz SEL nie odzwierciedla za bardzo rzeczywistości. Trza by to było zredagować, bo świat był troszkę inny.

"Samuraje- japońscy wojownicy?" - bardzo rozległy temat , nie sprecyzowany.

"Wizja przyszlego swiata w anime" - dobre ale banalne.

"Zło w człowieku" - niezłe tylko takie cuś w nim jest nie wiem co ale pomyśle. Dodał bym Death Note, Code Geass.

"Motyw drogi w anime." - o na to bym nie wpadł O-o

"jak Japończycy postrzegają kościół Katolicki?" (Hellsing) - to by było małe odwzorowanie co do rzeczywistości XD

"Cyberprzestrzeń a transcendentalne poszukiwania" - Brzmi aż za bardzo inteligentnie XD temat dobry tylko co w tym kontekście znaczy transcendentalne?

"Technika a rzeczywistość" - troszkę banalne bardziej byłbym za "Świat realny, a nowa wizja szczęścia w cyberprzestrzeni..."

"Religia oraz legendy zachodu w postrzeganiu ludów Dalekiego wschodu/Japończyków"
"Alternatywna wizja chrześcijanstwa według kulture dalekiego wschodu oraz kultury europejskiej. " - Całkiem rzeczowe tematy, bardzo wobrze je opisałeś (tzn przykłady) dzięki wielkie, pna sie w góre po mojej liscie :)
"definiowanie człowieka w mandze i anime, istota człowieczeństwa"- pomyśle jak to zredagować ale fajny temat

Dziękuje za tyle odpowiedzi :D Liczę jeszcze na WAS. Tematy ogólnie b.dobre, ale ja jestem wybredny :p

Sam ułożyłem takie coś : "Nowy ład świata. Wizja szaleńca czy geniusza sprawiedliwości. Przeanalizuj temat na podstawie mangi/anime/filmu Death Note."

Przydały by się jeszcze tematy trochę nawiązujące do kultury Japończyków, lub Buddyzmu.

P.S.
Maturę mam za rok, lecz temat muszę dać teraz.

Pozdrawiam!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
8234610
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 24-01-2008, 22:52   

Tak jak mówiła Mai - temat nie może być tylko o anime. Przypuszczam, że komisja (bo tematy dopuszcza nie nauczycielka, tylko komisja, do której się je wysyła) nie zaakceptuje niczego, co ma w nazwie "w anime". Temat weź normalny, zapytaj nauczycielki, czy możesz użyć anime, jeśli się zgodzi, to dołóż anime DO książek/książki, o której/których będziesz mówił.

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Shizuku Płeć:Kobieta
Trochę poza sobą


Dołączyła: 15 Lis 2006
Skąd: Z pogranicza światów
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 24-01-2008, 23:11   

Hmm, wiec z moich tematow, wyrzuc "w anime" i chyba bedzie git. Do pierwszego tematu mozesz wziac ksiazek "Nowy, wspanialy swiat", a filmow masz od groma. Musisz tylko zastanowic co bys chcial pokazac. Musisz miec jakas koncepcje, bo ogolniki raczej nie wystarcza.
A w trzecim to chyba tez sporo ksiazek i filmow znajdziesz. Teraz nic mi do glowy nie przychodzi. O Maly Ksiaze, ksiazki Kapuscinskiego.

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
636349
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 3 Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group