FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  Licencjat o anime - prośba!
Wersja do druku
Sol Płeć:Kobieta

Dołączyła: 03 Sie 2012
Status: offline
PostWysłany: 03-08-2012, 19:12   Licencjat o anime - prośba!

Witam wszystkich :)
Zaczęłam właśnie pisać licencjat o anime i mandze, historia, gatunki, twórcy itp. Zamówiłam już książkę "Anime - w poszukiwaniu istoty fenomenu", zdobyłam także "Encyclopedia of contemporary Japanese culture"oraz "Anime Encyclopedia since 1917". Nie ukrywam jednak, że to za mało do napisania licencjatu ;) Stąd moja prośba do Was - czy możecie podrzucić mi jakieś tytuły, ewentualnie całe książki na ten temat? Mogą być w języku angielskim. Bardzo proszę o pomoc! :) Mam nadzieję, że nie offtopuję ;)
Pozdrawiam :)
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 03-08-2012, 19:49   

...a doprecyzuj temat pracy czy choćby kierunek studiów?

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
Sol Płeć:Kobieta

Dołączyła: 03 Sie 2012
Status: offline
PostWysłany: 03-08-2012, 20:04   

Dziennikarstwo, mój promotor jest po filmówce. Na razie tematu jako takiego nie wybraliśmy. Planuję wspomnieć o mandze, potem płynnie przejść do anime, historia, ważniejsi twórcy (np. Osamu Tezuka), gatunki i może omówienie jakichś anime. Jak już ruszę, to pewnie wyjdzie inaczej i skupię się na jednej konkretnej sprawie. Na chwilę obecną potrzebuję materiałów ;D
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Progeusz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 20 Maj 2012
Skąd: Wrocław
Status: offline
PostWysłany: 03-08-2012, 20:43   

Przejdź do propagacji związków homoseksualnych, pisząc o autorce Saki, Kobayashi Ritz, która tworzy mangę składającą się w 99% z lesbijek.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Cepelia Płeć:Kobieta


Dołączyła: 03 Mar 2012
Skąd: Kraków
Status: offline
PostWysłany: 03-08-2012, 20:50   

Z polskich rzeczy, niedawno wyszedł zbiór referatów o studiu Ghibli. Od biedy może się przydać, jako że ich produkcje cieszą się sporym uznaniem.

Pełny tutuł: "Studio Ghibli: miejsce filmu animowanego w japońskiej kulturze"; wydawnictwo Kirin.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Melmothia Płeć:Kobieta
Sexy Chain Smoker


Dołączyła: 09 Lut 2007
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 03-08-2012, 22:20   

Numer 13 "Zeszytów Komiksowych" jest w całości poświęcony mandze i anime...

Sol napisał/a:
Planuję wspomnieć o mandze, potem płynnie przejść do anime, historia, ważniejsi twórcy (np. Osamu Tezuka), gatunki i może omówienie jakichś anime. Jak już ruszę, to pewnie wyjdzie inaczej i skupię się na jednej konkretnej sprawie.

Um... wygląda na to, że chcesz mieć w pracy groch z kapustą... NAJPIERW musisz znaleźć konkretny temat, i jeśli chodzi o licencjat, to wydaje mi się, że raczej o węższym zakresie. Konkretny. Jeśli już piszesz. Jeśli jeszcze nie piszesz, to oczywiście możesz sobie czytać wszystko o M&A, co Ci tylko wpadnie w ręce, ale jeśli już siadasz do pisania, to trzymasz się uprzednio stworzonego planu, a żeby ten plan stworzyć, to niestety musisz mieć temat, inaczej Twoja praca to będzie jeden wielki chaos. Nie ma też sensu wcześniej męczyć się wyszukiwaniem materiałów, jeśli nie wiesz, czy będziesz streszczać historię M&A na świecie (raczej kiepski pomysł, jeśli chodzi o licencjat...), a inaczej, jeśli wybierzesz temat typu: "Recepcja M&A a Polsce" czy "M&A w polskich periodykach" - wtedy nie będziesz potrzebowała literatury anglojęzycznej, chyba że do krótkiego ogólnego wstępu... Ja bym serio najpierw pomyślała nad tematem pracy, a potem zabierała się do roboty, bo zaczynając od tej strony tylko sobie pracę utrudniasz.

_________________
"Słowo ludzkie jest jak pęknięty kocioł, na którym
Wygrywamy melodie godne tańczącego niedźwiedzia,
Podczas gdy chcielibyśmy wzruszyć gwiazdy"
G.F.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Progeusz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 20 Maj 2012
Skąd: Wrocław
Status: offline
PostWysłany: 04-08-2012, 00:52   

Tak na poważnie - jesteś zdeterminowana by pisać o M&A?
To bardzo niszowy (ogólna przydatność zaś jeszcze mniejsza) temat w Polsce, mało kto zna, a może gdzieś połowa znających wie, ze to się w ogóle tak nazywa i pochodzi z Japonii. Jeśli lubisz, z całym szacunkiem, pierdoły w stylu zaproponowanych przez Melmothię to super, tylko życzyć szczęścia w perfekcyjnym zaliczeniu. Mi takie tematy by jednak średnio podchodziły, a coś naprawdę interesującego dla zwykłej fanki M&A raczej nie nadaje się na licencjat. Jeśli zaś zależy Ci na poprawieniu opinii o M&A w Polsce lub szerzeniu wiedzy w tym temacie, to nie tędy droga, te prace rzadko kiedy pokrywają się z osobistymi zainteresowaniami.
Naprawdę, porządnie się zastanów czy chcesz pisać właśnie o tym, a skoro tak - to na jaki konkretny temat, jak słusznie zauważyła Melmothia. Możesz mieć spore problemy ze znalezieniem materiałów innych niż egzemplarze raptem paru czasopism. Tomiki lub płyty niestety nie wchodzą w grę, najfajniejsza to by była jakaś rozległa analiza rynku na podstawie różnych tytułów czy coś w tym stylu ;d

edit: przepraszam za błąd
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Aino Płeć:Kobieta


Dołączyła: 18 Mar 2012
Skąd: Częstochowa
Status: offline
PostWysłany: 04-08-2012, 12:29   

Progeusz - bez przesady, to tylko licencjat. Sprawa będzie wyglądała tak, że pewnie przeczyta to tylko promotor i recenzent, a po zdaniu egzaminu praca będzie się kurzyła w dziekanacie i wszyscy o niej zapomną. Za dużą wagę do tego przywiązujesz. IMO powinna pisać o tym, co ją interesuje, a nie pakować się w temat, który jest beznadziejnie nudny. Ale w jednym faktycznie masz rację - najpierw doprecyzowanie tematu, potem szukanie o tym informacji.

Sol, jeśli nie możesz zdecydować się na konkretny temat, dobrze pomyśl, o czym tak naprawdę chcesz pisać i co będzie na miarę Twoich możliwości. Nie decyduj pochopnie, żeby się nie okazało, że się z tym najzwyczajniej w świecie nie wyrobisz - wiem ze swojego doświadczenia, że jest ciężko ;p
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 04-08-2012, 18:07   

Melmothia napisał/a:
a inaczej, jeśli wybierzesz temat typu: "Recepcja M&A a Polsce" czy "M&A w polskich periodykach" - wtedy nie będziesz potrzebowała literatury anglojęzycznej
O to to to to.

Generalnie Meru mnie ubiegła, celnie ci wypunktowała wszystko.

Wybierz temat, napisz plan, pamiętaj o tym że uczelnie miewają limity/preferowaną objętość pracy. Zatwierdź to z promotorem, potem dobierz źródła - z góry potwierdź format cytowania źródeł online (zazwyczaj jest to "Nazwa Witryny, Autor, URL, data dostępu" albo coś zbliżonego). Źródła online, jeżeli nie są pierońsko wielkie, warto pozamykać do pdf bo znam recenzenta który dostawszy 404 zażądał "hard copy".

Myślę że warto też trzymać w głowie jeszcze jedną sprawę. W japonii, w tym jej obszarze kultury masowej, niewiarygodnie rozwinięte są franczyzy multimedialne, i trzeba BARDZO uważnie sprawdzać, co było pierwsze: light novel, visual novel, manga, anime, gra komputerowa, i tak dalej. Z reguły im bardziej dana franczyza popularna, tym więcej ma form. I to jeszcze pączkuje - powstają forki, alty, prequele, sequele i inne poosadzane w tym samym uniwersum... albo tworzone przez inne studio.

Dla przykładu, taki Kanon zaczął jako gra, potem była pierwsza adaptacja na anime, potem druga adaptacja (inny format, studio, zespół, scenariusz), a jeszcze gdzieś koło tego była reedycja gry, i manga.

Wybranie tylko jednego "klocka" do pracy bez uzasadnienia/wspomnienia o reszcie może potem być interpretowane/użyte przeciwko tobie.

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Dembol Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 11 Sty 2006
Skąd: Kraków
Status: offline
PostWysłany: 06-08-2012, 19:06   

Polecam książki Frederika Schodta, chyba największego specjalisty publikującego w tej dziedzinie:
Manga! Manga!: World of Japanese Comic Books
Dreamland Japan: Writings on Modern Manga

Dostępne raczej bez problemu w większości anglojęzycznych księgarnii.

_________________
Evil Manga
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
666666
han
Gość
PostWysłany: 16-08-2012, 10:01   

"Anime - w poszukiwaniu..." jest moim zdaniem kiepskie, zreszta przeczytaj sobie recenzje w ktoryms z ostatnich Torii, autorka miala podobne zdanie. "Manga - 1000 lat historii" masz? To juz sie bardziej przyda. Kirin, to wydawnictwo od ksiazki od Ghibli, zapowiada tez na stronie nowa ksiazke o mandze - "Komiks japonski w Polsce. Historia i kontrowersje", jeszcze nie ma okladki, ale skoro ma sie ukazac we wrzesniu, to pewnie niedlugo tez bedzie cos wiecej wiadomo. I zeszyty komiksowe zdecydowanie warto kupic (choc sa rozdzialy lepsze i gorsze).
Powrót do góry
Patrishja Płeć:Kobieta

Dołączyła: 23 Paź 2012
Status: offline
PostWysłany: 23-10-2012, 19:38   

Wszystko się nadaje na licencjat, tylko trzeba umiejętnie do tego podejść. Ja pisałam o komiksie internetowym. Nie miałam prawie w ogóle źródeł jako takich, ale jeżeli umie się wykorzystywać cytaty to można mieć dużą bibliografię. Watro rzucić okiem na źródła w wikipedii. Wg mnie, że może być taki groch z kapustą w pracy. Opisz historię, skąd to sie wzięło daj parę przykładów i wniosek i koniec. Nie ma co się rozwodzić nad tematem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group