FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2
  Powstanie warszawskie
Wersja do druku
vries Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Cze 2007
Skąd: Gliwice
Status: offline
PostWysłany: 02-08-2012, 19:54   

wa-totem napisał/a:
Wiesz, wiele jestem w stanie zrozumieć, ale... to już chyba lekkie przegięcie. Twierdzisz, że ktoś w 1944 był wróżką i wiedział, co "będzie potrzebne" w dzisiejszej polityce? Ręce opadają. Teoria spiskowa godna pomysłów o amerykanach zrzucających stonkę.

Ależ nie chodzi o to jak postąpili dowódcy AK, ale o to jak się to interpretuje. Nikt nie powie wyraźnie, ze to był błąd, tylko mówi się o heroizmie. Powstanie Warszawskie czci się bardziej niż wygraną Bitwę Warszawską. To nie jest normalne.

wa-totem napisał/a:
O to modlą się czerwoni mordercy i ich wnuczki.
Mnie dla odmiany niezmiernie wkurza, że wszyscy którzy twierdzą, że wyjście było, zakładają że AK nie miała absolutnie żadnych wiadomości o tym, co spotkało jej członków na wileńszczyźnie czy w lubelskiem, że nie miała zielonego pojęcia o tym, że kiedy warszawska AK szykowała się do powstania, na zamku w lublinie trwały gwałty, mordy, tortury przy których bledły wyczyny SS.

Och nigdzie nie napisałem, że Sowieci byli święci. Ale jak mam to interpretować? Powstańcy poświęcili Warszawę i cywili w niej mieszkających by zginąć z honorem? Zupełnie nie rozumiem waszej logiki. Przecież AK liczyła na wsparcie Armii Czerwonej (ale się przeliczyła).

Urawa napisał/a:
Tak jak w parlamencie nigdy nie było ich ideowej drugiej strony medalu, czyli NOP. Co nie zmienia faktu, że jedni i drudzy istnieją - w dużej mierze dlatego, że siebie potrzebują. Bo w końcu idąc twoim tokiem rozumowania, skoro w Polsce nigdy nie było faszyzmu, to wszyscy nasi "antyfaszyści" są także niepotrzebni.

Jasne, ale trochę inaczej to wygląda niż w Czechach, gdzie mamy zadeklarowanych komunistów w parlamencie (z wynikiem 10%). Z drugiej strony mamy radykalnych nacjonalistów prawicowych na Węgrzech (Jobbik) i we Francji (Front Narodowy).
W Polsce radykałowie się nie liczą jeśli chodzi o rząd dusz.
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Urawa Płeć:Mężczyzna
Keszysta


Dołączył: 16 Paź 2010
Status: offline
PostWysłany: 02-08-2012, 21:20   

Cytat:
Powstanie Warszawskie czci się bardziej niż wygraną Bitwę Warszawską. To nie jest normalne.

Tu się zgadzam. I to próbował zmienić śp. Lech Kaczyński, którego pomysłem była coroczna, uroczysta defilada wojskowa w rocznicę bitwy warszawskiej. Niestety, kolejna władza zrezygnowała z rozwijania tego święta (jak zresztą i wszystkich innych świąt kojarzących się z historią Polski).

Cytat:
W Polsce radykałowie się nie liczą jeśli chodzi o rząd dusz.

Nie do końca. Po prostu polscy radykałowie to zwykle śmieszni, kanapowi politycy, bardziej zwalczający swoich konkurentów niż idący ku władzy. Gdy zdarzy im się jakiś polityk z prawdziwego zdarzenia (Giertych po prawej, Palikot po lewej) to wejść do sejmu potrafią.

_________________
http://www.nationstates.net/nation=leslau
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora
Sebaar Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 12 Lip 2012
Skąd: Somewhere in time...
Status: offline
PostWysłany: 02-08-2012, 21:53   

vries napisał/a:
Ależ nie chodzi o to jak postąpili dowódcy AK, ale o to jak się to interpretuje. Nikt nie powie wyraźnie, ze to był błąd, tylko mówi się o heroizmie. Powstanie Warszawskie czci się bardziej niż wygraną Bitwę Warszawską. To nie jest normalne.Całkiem normalne, gdyż uroczystości związane z Powstaniem mają zdecydowanie bardziej charakter żałobny i odbywają się głównie w Warszawie. Więc trudno tu mówić o jakimś kulcie PW. Natomiast Święto Wojska Polskiego jest świętem ogólnopolskim i uważam że jest świętowane odpowiednio ważniejsze.


vries napisał/a:
Och nigdzie nie napisałem, że Sowieci byli święci. Ale jak mam to interpretować? Powstańcy poświęcili Warszawę i cywili w niej mieszkających by zginąć z honorem?Dla przypomnienia to Niemcy wraz z sojusznikami dokonywali czystek na cywilnej ludności Warszawy, nie powstańcy. Dla powstańców raczej to była walka o przetrwanie niż walka o honor. Co oczywiście nie zwalnia dowódców powstanie z odpowiedzialności za porażkę.

_________________
...a poza tym uważam że Toaru Majutsu no Index powinno dostać kolejny sezon.

The goddess of victory is waving her underwear in your faces!
Fritz Josef Bittenfield
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 02-08-2012, 22:48   

vries napisał/a:
Nikt nie powie wyraźnie, ze to był błąd, tylko mówi się o heroizmie.

Ci sami ludzie ledwie miesiące wcześniej obserwowali, jak Niemcy sukcesywnie deportują i mordują ludność 300ha ścisłego centrum miasta, a zabudowania obracają w ruinę. A to, że chodziło o Żydów, wiele nie zmieniało - zwyczajnie, na nich padło najpierw. Jakie twoim zdaniem miałyby być argumenty, że Niemcy, przygotowując obronę, nie postąpią podobnie z resztą miasta? "Bo to nie Żydzi"? "Bo Niemcy to cywilizowany naród"?

Ci którzy mają rodziny które przeżyły w warszawie wojnę, wiedzą że od kwietnia 44 nastąpiło też poważne nasilenie represji - wzrosła liczba łapanek, a w niektórych dzielnicach w trakcie łapanki wkraczano także do budynków i wygarniano ludzi z mieszkań. Na Żoliborzu, w lipcu 44 takie łapanki były w zasadzie codziennie. Dokładnie takie same działania poprzedziły wybuch powstania w gettcie i jego ostateczną zagładę. Niby na jakich podstawach ktokolwiek miał twierdzić że tym razem będzie inaczej?

Wysiedlenie miasta - do którego, przypomnijmy, koniec końców i tak doszło - oznaczałoby tak czy siak rozbicie organizacji na jego terenie działającej. Świadomość że po przejściu frontu zmieni się tylko język okupanta mogła podsycać wisielcze nastawienie dowódców, ale w obliczu losu getta, i przewidywań co do losów ludności w wypadku wysiedlenia miasta, decyzja była słuszna: mając gwarancję porażki, lepiej postawić na choćby nieskończenie małą szansę powodzenia i walczyć, dopóki warszawska konspiracja wciąż była zdolna podjąc skoordynowane działania, aniżeli zwlekać i ostatecznie skapitulować bez walki.

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子        DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 02-08-2012, 22:56   

Sorry za double-post ale musiałem jeszcze sięgnąć do źródeł, bo warto jeszcze wspomnieć o jednej sprawie.

Radiostacja im. Tadeusza Kościuszki – działająca w czasie II wojny światowej po stronie radzieckiej rozgłośnia radiowa nadająca z Moskwy. Dnia 30 lipca 1944 roku w godzinach 15.00, 20.55, 21.55, i 23.00 wyemitowała czterokrotnie komunikaty nawołujące ludność Warszawy do powstania przeciw Niemcom. Komunikaty te były powtórzeniem nadanej dnia 29 lipca przez radio moskiewskie audycji Związku Patriotów Polskich o zbliżonej treści.

Żeby nie było wątpliwości... zacytujmy komunikat dosłownie, w całej okazałości:

Cytat:
Warszawa drży w posadach od ryku dział. Wojska radzieckie nacierają gwałtownie i zbliżają się do Pragi. Nadchodzą, aby przynieść nam wolność. Niemcy wyparci z Pragi będą usiłowali bronić się w Warszawie. Zechcą zniszczyć wszystko. W Białymstoku burzyli wszystko przez sześć dni. Wymordowali tysiące naszych braci. Uczyńmy, co tylko w naszej mocy, by nie zdołali powtórzyć tego samego w Warszawie. Ludu Warszawy! Do broni! Niech cała ludność stanie murem wokół Krajowej Rady Narodowej, wokół warszawskiej Armii Podziemnej. Uderzcie na Niemców! Udaremnijcie ich plany zburzenia budowli publicznych. Pomóżcie Czerwonej Armii w przeprawie przez Wisłę. Przysyłajcie wiadomości, pokazujcie drogi. Milion ludności Warszawy niech stanie się milionem żołnierzy, którzy wypędzą niemieckich najeźdźców i zdobędą wolność.

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子        DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 03-08-2012, 11:42   

Mkkay, zrobię z tego triple-post, przypomnę jeszcze jeden FAKT.

Na wypadek gdyby komuś przyszło do głowy negować, że dowództwo AK i społeczeństwo nie miało podstaw by oczekiwać wysiedlenia/ufortyfikowania miasta - 27 lipca gubernator dystryktu warszawskiego Ludwig Fischer wydał rozporządzenie w którym - grożąc najsurowszymi konsekwencjami - zażądał by do robót fortyfikacyjnych stawiło się 100 tys. osób.

Szeregowa, cywilna ludność warszawy - bo to o nią chodziło, warszawska AK ze wszystkimi służbami pomocniczymi i harcerstwem włącznie liczyła ok.56 tys ludzi - zarządzenie zignorowała.

Może ktoś się będzie upierać, że gdyby powstanie nie wybuchło, obiecanych "najsurowszych konsekwencji" by nie było? A przecież w tej sytuacji powstanie można także interpretować jako działanie wyprzedzające sankcje okupanta, i to działanie podjęte w bardzo demokratyczny sposób, przez przyjęcie za wytyczną zbiorowej reakcji społeczeństwa, które zamiast grzecznie stawić się do robót zostało w domach.

O tym, co w języku Fishera znaczyły "najsurowsze konsekwencje", i gdzie cała warszawa mogła takowe obserwować, napisałem już wcześniej.

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子        DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 26-06-2013, 22:19   

Totem napisał/a:
Radiostacja im. Tadeusza Kościuszki – działająca w czasie II wojny światowej po stronie radzieckiej rozgłośnia radiowa nadająca z Moskwy. Dnia 30 lipca 1944 roku w godzinach 15.00, 20.55, 21.55, i 23.00 wyemitowała czterokrotnie komunikaty nawołujące ludność Warszawy do powstania przeciw Niemcom. Komunikaty te były powtórzeniem nadanej dnia 29 lipca przez radio moskiewskie audycji Związku Patriotów Polskich o zbliżonej treści.


Małe addendum do powyższego. Wygląda na to, że depeszę gen. Sosnkowskiego, zakazującą wybuchu powstania jako bezsensownego, zatrzymał gen. Stanisław Tatar - więcej niż prawdopodobne, że sowiecki agent. Notabene gdy powstanie już wybuchło Tatar robił co mógł by uniemożliwić zaopatrywanie go w pomoc lotniczą...

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 04-08-2013, 23:11   

W księgarniach jest już Obłęd '44 Piotra Zychowicza i już zaczął się shitstorm wokół niej. Jak sądzę jeszcze większy niż poprzednia książka tego autora, Pakt Ribbentrop-Beck. Zychowicz jest jednym z nielicznych prawicowców myślących samodzielnie, przez co siedzi nawet nie na barykadzie, ale na polu minowym między dwiema barykadami. Pozycja nie do pozazdroszczenia, choć w sprzedaży książki ma szanse chyba nieźle pomagać.

Rozmowy: 1, 2

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Tabris Płeć:Mężczyzna
Snowflake


Dołączył: 19 Lut 2011
Status: offline
PostWysłany: 14-08-2013, 14:58   

Tiaa dyskusja... Zychowicz stara się mówić o faktach, a Wildstein jakieś ogólniki. Jak zawsze dla mnie Bronek w tej sprawie nic ciekawego nie ma do powiedzenia. Zamiast niego mogli by to studia Piotra Zarębę zaprosić. Byłaby to wtedy ciekawsza dyskusja.
Swoją drogą Piotr Zychowicz to jakiś były student Pawła Wieczorkiewicza? Bo podobnie jak on(choć w lżejszym tonie) krytykuje Powstanie Warszawskie.

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 14-08-2013, 18:54   

Czy akurat studentem nie wiem, ale zapewne tak, bo wyraźnie darzy Wieczorkiewicza estymą i często gęsto powołuje się na niego w swoich książkach.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 14-08-2013, 20:50   

Tabris napisał/a:
Tiaa dyskusja... Zychowicz stara się mówić o faktach

Zychowicz bredzi.

Fakty są w licznych wspomnieniach uczestników, w kalendarzach, a podstawowe czynniki: nieustający terror, groźba rozbicia organizacji i wizja wyrżnięcia i wysiedlenia miasta poparta zarządzeniami i obwieszczeniami okupanta, są opisane w moich postach.

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子        DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 2 z 2 Idź do strony Poprzedni  1, 2
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group