FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
  Krwiodawstwo
Wersja do druku
Koranona Płeć:Kobieta
Morning Glory


Dołączyła: 03 Sty 2010
Skąd: Z północy
Status: offline

Grupy:
Syndykat
WOM
PostWysłany: 14-03-2010, 14:16   

No właśnie, kurczę, w końcu jak to jest? Że od 18-stego roku życia dopiero można oddawać krew? Kiedy zagaduję na ten temat słyszę różne odpowiedzi, jedna mówi, że mogę, druga zazwyczaj nie. A chciałabym oddawać, bo z moim częstym bywalstwem na SORze wiem, jak ta krew czy osocze bywają potrzebne. Nie wiem jeszcze, czy dopadnie mnie rodzinne nadciśnienie, ale mam nadzieje, że jednak nie. No to jak to jest?

_________________
"I like my men like I like my tea - weak and green."
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
408121
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 14-03-2010, 14:43   

Koranona, tutaj masz wszystkie informacje. I tak, trzeba mieć skończone 18 lat.

_________________
Świadka w sądzie należy znienacka pałą przez łeb zdzielić, od czego ów zdziwiony wielce, a i do zeznań skłonniejszy bywa.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 14-03-2010, 14:44   

Co do zasady trzeba mieć 18 lat (tzn. trzeba mieć pełną zdolność do czynności prawnych, co wychodzi prawie na to samo). Osoba mająca 13 lat lub więcej może oddać krew za zgodą wyrażoną w obecności przedstawiciela ustawowego, ale tylko jeżeli przemawiają za tym względy fizjologiczne lub lecznicze, i jednocześnie oddaje krew na rzecz wstępnych, zstępnych lub rodzeństwa.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Koranona Płeć:Kobieta
Morning Glory


Dołączyła: 03 Sty 2010
Skąd: Z północy
Status: offline

Grupy:
Syndykat
WOM
PostWysłany: 14-03-2010, 14:45   

To sobie trochę poczekam... Eh, szkoda :)

Chociaż... Ostatnio moja szkoła organizowała coś takiego (ominęło mnie, oczywiście), że wszyscy uczniowie, zarówno gimnazjum jak i liceum, mogli oddawać krew. Mam nadzieje, że będzie powtórka, głupio mi nie uczestniczyć w takiej akcji mając legitymacje PCK.

_________________
"I like my men like I like my tea - weak and green."
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
408121
Ponury Płeć:Mężczyzna
Grim Greetings


Dołączył: 27 Lip 2006
Skąd: ....diabli wiedzą
Status: offline
PostWysłany: 14-03-2010, 20:07   

Wiem że pod moje liceum przyjeżdżał, i przyjeżdża chyba nadal, krwiobus regularnie. Odwiedzała go masa ludzi, większość oczywiście przywiedziona wizją czekolady i zwolnienia ze szkoły z następnego dnia ;p

I ja też bardzo chciałem krew oddawać, i to już nie z powodu czekolady czy zwolnienia, zresztą, dla mnie oddanie odrobiny krwi to nie problem, ponieważ... no właśnie, tu wychodzi powód dla którego krwi oddawać nie mogę. Mam "wirusowe zapalenia wątroby typu B", od pierwszego roku życia. Kłuty byłem już tyle razy na przestrzeni tych dwudziestu lat że nawet bym nie zliczył i dlatego takie oddanie krwi, wizja dużej igły zagłębiającej się w moje ciało, nie robi na mnie wrażenia. No i przez tą moją małą dolegliwość nie oddał bym krwi nikomu, żeby nie musiał się tłuc z tym w życiu jak ja.

W sumie jak teraz o tym myślę to możliwe że mógł bym oddawać osocze, ale tego nie jestem pewien. Od dziecka myślałem że w żadnym razie nie mogę, to się już nigdy nawet nad tym nie zastanawiałem. Teraz mi daliście trochę do myślenia.

W każdym razie, mam grupę krwi 0RH+. Cieszę się nie że 0RH- bo ponoć strasznie ciężko taką krew otrzymać, dlatego jest bardzo pożądana. Mniejsza, niech żyje grupa 0, uniwersalni dawcy! ;]

_________________
Live fast, die young,
make a pretty corpses
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
6705894
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 14-03-2010, 21:34   

Niestety, z tego wynika, że:

Cytat:
III. Dyskwalifikują na stałe czyli nie pozwalają na oddawanie krwi lub jej składników następujące choroby:
  • Żółtaczka zakaźna (WZW) lub każda inna niewyjaśniona postać żółtaczki
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
Galnea Płeć:Kobieta
Wierna Imperialistka

Dołączyła: 31 Mar 2009
Skąd: Gliwice
Status: offline
PostWysłany: 14-03-2010, 21:36   

Tak w ramach ciekawostki - na dzień dzisiejszy pojęcia "uniwersalny dawca", "uniwersalny biorca" mają raczej znaczenie już tylko historyczne. Jest to spowodowane tym, że wraz z rozwojem badań odkryto, że poza powszechnie znanym ABO Rh+/- jest jeszcze wiele, wiele innych układów grupowych (np. MNS, Kell, Kidd). Może to powodować, że nawet po przetoczeniu dwóch pozornie identycznych rodzajów krwi (np. A- i A-) dojdzie do konfliktu serologicznego. Zdarza się też, że u osoby po wielokrotnych transfuzjach dochodzi do wytworzenia się przeciwciał. Powoduje to, że zawsze przed transfuzją wykonuje się specjalne testy krzyżowe między krwią dawcy, a biorcy, co ma zredukować ryzyko. Co więcej, w czasie przetaczania nigdy nie opróżnia się pojemnika do czysta - zawsze musi pozostać coś na dnie, na wypadek gdyby pojawiły się jakieś komplikacje. Sytuacja musiałaby być naprawdę krytyczna, żeby decydować się na podanie komuś np. z grupą B grupy 0.

Wracając do tematu - ja mam najpopularniejszą w Polsce A Rh+. Niestety jeszcze nie udało mi się oddać, bo zawsze gdy miałam czas i okazję nie pozwalało zdrowie. Niemniej zamierzam się w najbliższym czasie wybrać do punktu krwiodawstwa.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
 
Numer Gadu-Gadu
2483333
Slova Płeć:Mężczyzna
Panzer Panzer~


Dołączył: 15 Gru 2007
Skąd: Hajnówka
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 17-03-2010, 17:38   

Madoko_MJ napisał/a:
.i jest też mała przeszkoda-bynajmniej tak mi się wydaje-że po pobieraniu krwi jestem zawsze osłabła, jest mi zimno i jestem blada...Czy po tym też tak macie?

Oddałem dzisiaj... Dziesiąty raz, jeszcze nie zdarzyło mi się jakieś znaczne osłabienie, oddania krwi praktycznie nie czuję, za to po osoczu ręka strasznie boli, ale to normalne w tym przypadku akurat. W sumie kilka razy już po oddaniu krwi wykonywałem cięższą pracę i nic mi się nie stało, za to mój kolega raz na fotelu mdlał : D

_________________
Mam przywilej [nie] być Człowiekiem
But nvidia cards don't melt, they just melt everything within 50 meters.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Koranona Płeć:Kobieta
Morning Glory


Dołączyła: 03 Sty 2010
Skąd: Z północy
Status: offline

Grupy:
Syndykat
WOM
PostWysłany: 17-03-2010, 19:21   

Reakcja jest różna, Ja natomiast w szpitalu byłam dziurawiona razy naście, do tego dość nieporadnie, dlatego krwią tryskałam jak w kiczowatych filmach. Ale nie szczególnie to wpłynęło na mnie, bo ani stanu zdrowia (nawet chwilowo) nie pogorszyło, a jakby miało polepszyć, to by chyba doktorzy ze szczęścia powariowali i kuli mnie dalej.

Co swoją drogą przecież w historii było. Ot znam akurat przykład z Mozartem, któremu krew upuszczano w celu jej "wyczyszczenia" ze złych rzeczy. Nawet jakby nie chorował, to by umarł, bo tyle krwi tracić za jednym razem i to regularnie, jest naprawdę ponad siły człowieka. I tu też reakcja była wiadoma, ale Madoko, chyba aż tyle Ci nie zabierają?

I tu moje pytanie. Ile tak za jednym razem krwi się oddaje?

_________________
"I like my men like I like my tea - weak and green."
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
408121
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 17-03-2010, 19:29   

Afair 450 ml w jednej donacji.

_________________
Świadka w sądzie należy znienacka pałą przez łeb zdzielić, od czego ów zdziwiony wielce, a i do zeznań skłonniejszy bywa.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
Slova Płeć:Mężczyzna
Panzer Panzer~


Dołączył: 15 Gru 2007
Skąd: Hajnówka
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 17-03-2010, 20:05   

Osocza 700 ml.

_________________
Mam przywilej [nie] być Człowiekiem
But nvidia cards don't melt, they just melt everything within 50 meters.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Nanami Płeć:Kobieta
Hodor.


Dołączyła: 18 Mar 2006
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
House of Joy
PostWysłany: 17-03-2010, 20:16   

Ale osocze to nie krew, a koranona pyta o krew.

Ja zawsze chciałam oddać krew, ale jakoś nie mogłam sie zebrać. Zrobiłam sobie więc prezent na 20-te urodziny i popełzłam na Rzeźniczą, by po raz pierwszy oddać krew. A ile się nasłuchałam, żeby nie iść sama, bo zemdleje, wyląduje w rowie, że mam nie iść sama, bla bla bla... Wszystko poszło dosyć sprawnie, z tym że z 10 min czekałam aż te 450 ml spłynie, moja krew jest gęsta, mimo że specjalnie mnóstwo piłam dzień wcześniej no. Jedyny objaw uboczny po oddaniu krwi, to że non stop byłam głodna przez jeszcze jakiś czas. Ale warto było, ach te poczucie spełnienia dobrego uczynku! No i jutro mijają 4 miesiące, więc mogę iść znów oddać krew, przed świętami się przejdę, o.

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Cromell Płeć:Mężczyzna
sekai no ichiban spammer


Dołączył: 13 Mar 2010
Skąd: Wołomin
Status: offline
PostWysłany: 19-03-2010, 17:40   

No, ja już dziś zainkasowałem swój przydział czekolady. Ściągnąłem dwóch kolegów z roku, ale jeden stchórzył a drugiego nie dopuscili. Meh...

_________________
Si Deus pro nobis, quis contra nos?
http://l-factor-reborn.forumotion.net/ - Let's get it rollin'!
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
9293618
Slova Płeć:Mężczyzna
Panzer Panzer~


Dołączył: 15 Gru 2007
Skąd: Hajnówka
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 20-03-2010, 22:40   

Nanami, napisałem dla samego napisania, żeby zastukać jeden więcej post i podbudować swoje ego. Nawet nie przeszło mi przez myśl, że ktoś z wymienionej przeze mnie informacji może skorzystać.
Nanami napisał/a:
Wszystko poszło dosyć sprawnie, z tym że z 10 min czekałam aż te 450 ml spłynie, moja krew jest gęsta, mimo że specjalnie mnóstwo piłam dzień wcześniej no.

Bo pompować trzeba. Samo kurczowe zaciskanie piąstki nic nie da, poproś następnym razem o piłeczkę albo coś, z pewnością mają.
Nanami napisał/a:
No i jutro mijają 4 miesiące, więc mogę iść znów oddać krew, przed świętami się przejdę, o.

Dlaczego cztery? Po dwóch można ponownie oddać. Chyba, że czekałaś sama z siebie.

_________________
Mam przywilej [nie] być Człowiekiem
But nvidia cards don't melt, they just melt everything within 50 meters.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
moshi_moshi Płeć:Kobieta
Szara Emonencja


Dołączyła: 19 Lis 2006
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
WOM
PostWysłany: 20-03-2010, 22:43   

Slova, bo kobiety muszą czekać dłużej, że względu na pewne naturalne dolegliwości XD

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 2 z 4 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group