FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  Konfiguracje Komputerów (pytania, porady, uwagi, propozycje)
Wersja do druku
Mitsurugi Płeć:Mężczyzna
Wieczny Marzyciel


Dołączył: 22 Sty 2009
Skąd: Wrocław
Status: offline
PostWysłany: 15-10-2009, 17:07   Konfiguracje Komputerów (pytania, porady, uwagi, propozycje)

Temat dla ludzi z podobnym jak ja problemem. Kupujemy komputer, ale nie jesteśmy pewni czy wybrana przez nas konfiguracja sprzętu jest dobra/poprawna/opłacalna. Tak więc tutaj można opisać swojego PC, którego planujemy kupić/przerobić i oczekiwać opinii innych forumowiczów. :)

Ja obecnie kupuję kolejny komputer i moja konfiguracja na teraz wychodzi taka:

Płyta Główna: Gigabyte GA-P55M-UD4
Procesor: Procesor Intel Core i5 750 2.66 GHz (4 rdzeniowy)
Dysk Twardy: 1TB 32MB SATA2
Pamięć: 4GB
Karta Graficzna: Gigabyte Readeon HD 5850 GPU, 1 GB DDR5 (256bit), PCI-E,HDMI/DualDVI/D-sub
Zasilacz: 620 W

Opcjonalnie rozważałem zamianę Karty na GF'a, jednakże różnica w cenie wynosiłaby wtedy około 200zł (plus minus) na niekorzyść GF'a. Po za tym 5850 jest kartą 40 nm Technology i obsługuje (będzie obsługiwać) DX11.

Wszystko wychodzi mnie około 2940 zł. Nagrywarkę mam w domu, więc nie liczę, tak samo jak kartę sieciową.

Jeśli chodzi o oprogramowanie to będzie to Vista, albo już Windows 7, ale, że nie testowałem go jeszcze to nie wiem.

I co myślicie. Dobra konfiguracja?


PS. Aha i proszę bez wojen GF vs Radki, ATHLONY vs Pentiumy itp. Jeśli ktoś chce dyskutować, proszę bazować na wynikach testów zamieszczanych w Internecie.

_________________
温故知新 - To search for the old is to understand the new
勝ちは鞘の中にあり - Victory comes while the sword is still in the scabbard
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
927825
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 15-10-2009, 17:38   

Polecam zdecydowania Windowsa 7 zamiast Visty. Jeśli o bebechy chodzi to mniej więcej to samo, ale działa o niebo lepiej.
Co do karty, jednak brałbym Radeona. Testy, nie testy - miałem w życiu karty obu firm i z tego co zauważyłem, większość gier jest jednak optymalizowana pod Gf, sterowniki ma lepsze, a do tego dochodzi CUDA (chociaż to raczej jeśli planujesz wykorzystywać komputer do zaawansowanych obliczeń) + PhysyX (trochę przereklamowany, ale jednak miły bajer jeśli już coś go wykorzystuje).

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
vries Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Cze 2007
Skąd: Gliwice
Status: offline
PostWysłany: 15-10-2009, 19:55   

Dopisz do tego o ile nie wliczyłeś:
~120zł radiator
Możliwe, że również przyda się:
~30-50zł wentylator na obudowę.

Z dysków polecam Samsunga, robi w miarę dobre chłodne i ciche dyski (wydajność taka sobie). Nie polecam kupować dysków 5400 rpm jako głównych dla systemu z racji tego, ze będzie to wolne gardło. Myślę, że nie będzie większej różnicy między Nvidią a ATI. ATI ostatnio wygrywa jeśli chodzi o wsparcie dużych producentów sprzętu, co zapewne pociągnie za sobą optymalizację dla gier. DX11 też jest przydaną technologią (trochę bardziej rozszerzony pierwotny DX10. Gdyby Nv nie przekonało MS do ograniczenia tej technologii to pewnie była by bardziej doceniana). Tyle, że pewnie szybko nie pojawią się gry, które coś z tym mądrego zrobią. Mniej więcej zgadzam się z resztą tego, co powiedział Keii, aczkolwiek jak już wspomniałem nie optowałbym tu za jakimkolwiek rozwiązaniem.
Co myślimy? Będziesz płacić krocie za prąd.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
zonk486 Płeć:Mężczyzna
Głupek na wynajem!!


Dołączył: 16 Kwi 2009
Skąd: Piotrków Trybunalski
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 15-10-2009, 20:03   

Nie wiem, czego potrzebujesz od komputera, ale to są moje rady dla ciebie...

co do wsparcia dla DX 11, to jest dla mnie kiepski warunek, bo dopiero DX10 się rozwija, a to DX 11 w przyszłości to tylko kartę zajeździ... CUDA to wcale nie jest opcja do szybkich obliczeń graficznych tylko technologia umożliwiająca pisanie shaderów w Cg (wyspecjalizowany klon języka C) i porządne API do niego.


jak dla mnie to wybrałbym odpowiedniego Phenoma zamiast Core i5 bo stwierdzam fakt, że te procesory wychodzą taniej w porównaniu do Intela.

Pamięć zalecam jeżeli już to 2x2GB, albo 2x4GB (żeby zachować tryb dual channel, dla większej wydajności)
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1281908
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 15-10-2009, 20:15   

Zonk...
Cytat:
CUDA (ang. Compute Unified Device Architecture) to opracowana przez firmę NVidia uniwersalna architektura procesorów wielordzeniowych (głównie kart graficznych) umożliwiająca wykorzystanie ich mocy obliczeniowej do rozwiązywania ogólnych problemów numerycznych w sposób wydajniejszy niż w tradycyjnych, sekwencyjnych procesorach ogólnego zastosowania (CPU).

Używana głównie w grafice, ale też obliczeniach inżynierskich.

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Mitsurugi Płeć:Mężczyzna
Wieczny Marzyciel


Dołączył: 22 Sty 2009
Skąd: Wrocław
Status: offline
PostWysłany: 15-10-2009, 21:02   

Cytat:
Dopisz do tego o ile nie wliczyłeś:
~120zł radiator
Możliwe, że również przyda się:
~30-50zł wentylator na obudowę.


Tak, to już wliczone w cenę :).

Cytat:
Mniej więcej zgadzam się z resztą tego, co powiedział Keii, aczkolwiek jak już wspomniałem nie optowałbym tu za jakimkolwiek rozwiązaniem.
Co myślimy? Będziesz płacić krocie za prąd.


Czyli w sumie bez różnicy będzie, czy to Radeon czy GF gtx, tak? No i dobrze. A jeśli chodzi o prąd to nie ma problemu :).

Cytat:
Używana głównie w grafice, ale też obliczeniach inżynierskich


No widzisz, tylko kiedy wprowadzą takie karty to będą drooogie, a zanim zaczną robić gry, które będą to w pełni wykorzystywać to minie wystarczająco czasu żebym znów musiał zmieniać kartę :).

Cytat:
Jak dla mnie to wybrałbym odpowiedniego Phenoma zamiast Core i5 bo stwierdzam fakt, że te procesory wychodzą taniej w porównaniu do Intela.


Tak, ale spójrz na testy wydajności. Intele wypadają zdecydowanie lepiej. A po drugie to nie jest jakaś kosmiczna cena. 750 zł około.

Cytat:
Nie wiem, czego potrzebujesz od komputera


Do grania w najnowsze gry przez kolejne 3 lata na najwyższych detalach :).

_________________
温故知新 - To search for the old is to understand the new
勝ちは鞘の中にあり - Victory comes while the sword is still in the scabbard
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
927825
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 15-10-2009, 21:14   

Mitsurugi napisał/a:
Do grania w najnowsze gry przez kolejne 3 lata na najwyższych detalach :).

Przygotuj się do wydania 4 razy większej ilości pieniędzy.
Moja specyfikacja:
Procesor Core 2 Quad (775) :: Intel :: Q9550 2.83GHz 12MB
Pamięć DDRAM2 :: PDP Patriot :: 4096MB 800MHz LL CL4 (2x2048) Viper Series
GF GTX 260 896MB 448bit
Reszta mało ważna.
Gram w rozdziałce 1920x1080 i w większości nowszych gier, żeby utrzymać 60 fps muszę ustawić niższy niż 16x AA (co mi ani trochę nie przeszkadza).
W części (Lost Planet) żeby utrzymać stałe fps powyżej 40 (przynajmniej na benchmarku) musiałbym przyciąć jeszcze trochę opcji.

Także na cuda nie licz.
A skoro o CUDAch mowa:
Cytat:
No widzisz, tylko kiedy wprowadzą takie karty to będą drooogie, a zanim zaczną robić gry, które będą to w pełni wykorzystywać to minie wystarczająco czasu żebym znów musiał zmieniać kartę :).

Nie rozumiesz. To funkcja, która jest chyba we wszystkich GF od 250 wzwyż. Czy będzie kiedyś wykorzystywana w grach? Kto wie, na razie nic o tym nie słyszałem. Jeśli jednak z komputera chce się korzystać do celów innych niż granie, może być przydatna.

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Mitsurugi Płeć:Mężczyzna
Wieczny Marzyciel


Dołączył: 22 Sty 2009
Skąd: Wrocław
Status: offline
PostWysłany: 15-10-2009, 21:50   

Cytat:
Przygotuj się do wydania 4 razy większej ilości pieniędzy [...] Także na cuda nie licz


No dobra. Ale przynajmniej pobawię się na detalach wysokich, skoro nie na najwyższych. Poza tym i tak wyszło taniej niż się spodziewałem. Myślałem, że komputer wyjdzie mi około 3200-złotych w podobnej konfiguracji. :) Także jestem pozytywnie zaskoczony.

Cytat:
Nie rozumiesz. To funkcja, która jest chyba we wszystkich GF od 250 wzwyż. Czy będzie kiedyś wykorzystywana w grach? Kto wie, na razie nic o tym nie słyszałem. Jeśli jednak z komputera chce się korzystać do celów innych niż granie, może być przydatna.


A widzisz, mój błąd. No to tym bardziej wydaje mi się to niepotrzebne, ponieważ posiadam na swoim kompie GeForce GTX 260 896 MB i przyznam, że nie odczułem tego systemu (w ogóle się tym nie interesowałem). Ale jako, że komputer ma na celu tylko granie (i inne otaku podobne rzeczy :P ) to chyba nie jest to paląca konieczność.

Aha, Keii, a ty masz swój RAM 2x 2GB czy 4-rkę? EDIT: Aha, napisałeś, ze 2x2 :)

Po za tym pooglądałem troszkę na necie możliwości DX11 i naprawdę robi wrażenie. Biblioteki DX11 mają wejść do użytku podobno w grudniu 2009 roku, więc akurat :). Choć trzeba będzie jeszcze czekać na gry zrobione pod tego DX'a.

_________________
温故知新 - To search for the old is to understand the new
勝ちは鞘の中にあり - Victory comes while the sword is still in the scabbard


Ostatnio zmieniony przez Mitsurugi dnia 15-10-2009, 22:29, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
927825
vries Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Cze 2007
Skąd: Gliwice
Status: offline
PostWysłany: 15-10-2009, 21:57   

Keii napisał/a:
Nie rozumiesz. To funkcja, która jest chyba we wszystkich GF od 250 wzwyż. Czy będzie kiedyś wykorzystywana w grach? Kto wie, na razie nic o tym nie słyszałem. Jeśli jednak z komputera chce się korzystać do celów innych niż granie, może być przydatna.

CUDA wykorzystywane jest w różnych celach: łamanie haseł, grafiki 2d (photoshop), dekodowanie filmów, kompilacje, obliczenia inżynierskie. Technologia została wprowadzona w serii 8 i z tego, co pamiętam każda karta od Nv nią dysponuje (tylko wydajność jest oczywiście inna). Do gier nie przydaje się wcale (od tego są inne technologie). ATI ma konkurencyjną technologię - Stream, która jest jakby mniej popularna i słabiej wspierana. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości nie będzie miało to takiego znaczenia, bo obie technologie wspierają framework OpenCL. I raczej będzie się pisać w oparciu zawartego w nim api.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 15-10-2009, 23:52   

Pomyśl jeszcze troszkę nad mocniejszym albo lepszej firmy zasilaczem. Na tym polu akurat nie warto oszczędzać, podobnie jak na chłodzeniu, bo oszczędzenie stówki może oznaczać wydanie kolejnych siedmiu za pół roku jak zaszalejesz. Prądu ci zeżre więcej i tak tylko w razie realnej potrzeby. ;]

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mitsurugi Płeć:Mężczyzna
Wieczny Marzyciel


Dołączył: 22 Sty 2009
Skąd: Wrocław
Status: offline
PostWysłany: 16-10-2009, 01:16   

Borek, a co byś zaproponował? 620 za mało? A na firmach to się nie znam jeśli chodzi o zasilacze więc jestem otwarty na propozycje :). Ten zasilacz to mnie 200zł będzie kosztował.

Tak samo, jeśli chodzi o chłodzenie to przyjmę poradę :)

_________________
温故知新 - To search for the old is to understand the new
勝ちは鞘の中にあり - Victory comes while the sword is still in the scabbard
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
927825
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 16-10-2009, 01:25   

Zasilacze najlepiej Chieftec albo Corsair.

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 16-10-2009, 11:20   

Nie tak wąsko, Tagan i Thermaltake również robią bardzo dobre. Odnośnie chłodzenia to po prostu nie polegaj wyłącznie na standardowym sprzęcie. Ktoś wspominał o dodatkowym wiatraku w obudowie, ale to nie jest aż tak istotne. Zainwestuj w większy radiator i wiatrak na procesor - to samo w sobie już wymusi dodatkowy obieg powietrza w pudle poza lepszym chłodzeniem procesora.

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
vries Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Cze 2007
Skąd: Gliwice
Status: offline
PostWysłany: 16-10-2009, 12:10   

Keii napisał/a:
Zasilacze najlepiej Chieftec albo Corsair.

Oj nie zgodziłbym się. Szefy mają 18A na linię 12V, gdzie minimum 2 lata temu to było 20A (obecnie chyba i więcej). Corsair ma za to tylko jedną linię zasilania (co prawda silną, ale dziś tak się nie buduje zasilaczy). Ogólnie dobrze byłoby kupić 620-650W który ma dużo linii zasilania 12V i dużo amperów na linię. Specjaliści polecają Anteci (4 linie zasilania), ale to jest drogi zakup (grubo powyżej 500zł).
Bardzo interesująco wygląda Scythe Kamariki 4 650W (420zł). Tyle, że nie jest to PSU markowe (Scythe zajmuje się chłodzeniem, nie zasilaczami) i nie ma wypinanych kabli. W teście wypadł przyzwoicie (ale czy można wierzyć testom robionym przez sprzedawcę?). Tak, czy tak trzeba dużo wydać...
Co do chłodzenia, to podziękuj Intelowi za to, że zrobił podstawkę, do której nic nie pasuje. Będziesz musiał poczekać. Sam mam Scythe Ninja i jestem dość zadowolony (bleh, chłodzenie zdrożało od czasu, gdy ja swoje kupowałem. Teraz trzeba by wydać jakieś 150zł).

---edit---
Co do zasilacza raz jeszcze. W gruncie rzeczy tak naprawdę nie trzeba wydawać kasy na cuda powyżej 400zł. Taki Tagan 600W powinien to wszystko uciągnąć bez mrugnięcia okiem (gdyby miał oczy). Z dziwnych przyczyn jednak poleca się zasilacze ponad klasę sprzętu.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Mitsurugi Płeć:Mężczyzna
Wieczny Marzyciel


Dołączył: 22 Sty 2009
Skąd: Wrocław
Status: offline
PostWysłany: 16-10-2009, 14:26   

Ok, zamówienie złożyłem. Komputerek będzie w poniedziałek.

Dziękuję wszystkim za rady i opinie. Zamówiłem sobie lepszy zasilacz za 300zł, a do tego chłodzenie za 100-wkę. Ogólnie i tak wszystko wychodzi mnie taniej, bo teraz doliczyli mi zniżki w serwisie jako, że jestem od 9 lat stałym klientem, więc wyjdzie około 2800 zł :D. Także jeszcze raz dziękuję. Zostałem przy Radeonie, jako, że GF o tej samej mocy kosztowałby mnie ok. 1300 zł, a tu już podziękuję. Karta za 1k golda jest wystarczająca na najbliższe 2 lata na pewno.

No i zachęcam do korzystania z topiku. Czy to jeśli chodzi o zakupy/modernizację Komputerów stacjonarnych czy Laptopów.

No, teraz znów na pracę dorywczą i na nowy monitor i PS3 pracować w tym roku :).

_________________
温故知新 - To search for the old is to understand the new
勝ちは鞘の中にあり - Victory comes while the sword is still in the scabbard
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
927825
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group