FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
  Regulamin forum wersja beta
Wersja do druku
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 30-05-2009, 16:00   Regulamin forum wersja beta

Już od jakiegoś czasu była mowa o zmianie obecnej konstytucji na coś bardziej klarownie regulującego zasady panujące na forum. Oto moja próba. Zwracam uwagę, że nie jest niestety krótsza, ale podział na działy tematyczne powinien ułatwić użytkownikom zorientowanie się w zasadach. Zapraszam redakcję do dyskusji.


REGULAMIN FORUM /PROJEKT/


Ze względu na niemożność uwzględnienia wszystkich możliwych sytuacji i okoliczności w regulaminie, orzeczenia i decyzje moderacji i administracji forum są zawsze i w każdym przypadku nadrzędne względem dowolnych zapisów regulaminu.


I. Tematyka

1. Uwagi lub elementy graficzne, które mogą się komuś wydać dyskryminujące lub obraźliwe, a także treści sprzeczne z polskim prawem, są w najoczywistszy sposób niedopuszczalne, niezależnie od możliwych intencji autora.

2. Zakazane jest szpanowanie znajomością i umiejętnością wykorzystania wszelkiego rodzaju używek typu alkohol lub narkotyki – zarówno twarde, jak i miękkie. Takie posty będą usuwane w najkrótszym możliwym czasie.

3. Na forum obowiązuje zakaz dyskusji na tematy związane z religią i polityką. W internecie jest bardzo wiele miejsc, w których można to robić – nasze forum nie musi być jednym z nich.

4. Wulgaryzmy, także w formie zniekształconej lub zamaskowanej, są na Forum Tanuki niedopuszczalne. Ich stałe używanie może spowodować sankcje ze strony moderacji.

5. Niedopuszczalne jest zabieranie głosu w temacie tylko po to, by pokłócić się z innymi użytkownikami. Moderacja ma prawo usuwać wypowiedzi, które uzna za mniej lub bardziej zamaskowane próby wywołania kłótni.

6. W tworzeniu nowych tematów wskazany jest umiar. Założenie tematu służy otwarciu dyskusji, nie jednorazowej wypowiedzi w jakiejś sprawie. Nadmiarowe tematy będą kasowane. Tematy powtarzające się będą natychmiast zamykane, kasowane lub scalane, aby nie powodować bałaganu.


II. Zasady formalne

1. Pseudo-mowa typu l33t jest uciążliwa w czytaniu i niezrozumiała. Posty w całości pisane w ten sposób będą kasowane bez względu na zawartość.

2. Nie wymagamy od użytkowników absolutnej zgodności z zasadami języka polskiego, niemniej powinny one być stosowane w postach. Posty napisane niechlujnie lub niegramatycznie, których styl lub forma są skrajnie nieczytelne dla użytkowników forum, będą usuwane.

3. Jakości posta nie mierzy się linijką/liczbą znaków. Niemniej stawiajmy raczej na jakość, a nie ilość postów. Posty skrajnie krótkie, w szczególności zawierające samą „wyliczankę” bez uzasadnienia, mogą być usuwane przez moderację.

4. Użytkownicy proszeni są o nieużywanie animowanych grafik w awatarach lub podpisach. W podpisach wyłączony jest tag [img], istnieje natomiast w panelu profilu użytkownika możliwość wgrania grafiki na serwer forum.

5. Forum nie jest galerią internetową. Duże grafiki powinny być wstawiane jako miniaturki lub jako linki zewnętrzne.


III. Linki zewnętrzne

1. Zabronione jest zamieszczanie linków do stron oferujących ściąganie lub odtwarzanie pirackich plików (muzycznych, filmowych lub graficznych) oraz ściąganie napisów, gier i programów, a także linków do stron z crackami i pirackich serwerów. Z oczywistych względów zabronione są także pytania o takie strony.

2. Zabronione jest zamieszczanie linków do stron zawierających treści zakazane przez prawo lub naruszające normy obyczajowe.

3. Linki do stron przedsięwzięć komercyjnych (nastawionych na zysk) mogą być zamieszczane tylko w porozumieniu z administracją forum.

4. Podawane na forum linki zewnętrzne powinny być w jasny i przejrzysty sposób opisane. Dotyczy to w szczególności tzw. linków referencyjnych, których kliknięcie przynosi punkty w jakiejś grze itp.


IV. Tag „Spoiler

Przy stosowaniu tagu "Spoiler" wskazane jest zachowanie zdrowego rozsądku i wyczucia. Służy on zasadniczo do ukrywania ważnych informacji dotyczących fabuły jakiegoś tytułu, w rodzaju "a wtedy bohaterkę rozdeptuje na śmierć przechodzący mech". Ponieważ trudno tu o precyzyjne wytyczne, w razie jakichkolwiek wątpliwości należy zastosować się do bieżących zaleceń moderacji w danym temacie.

W żadnym przypadku tag "Spoiler" nie powinien być stosowany do ukrycia całej treści postu – ukrywać należy tylko naprawdę kluczowe informacje. Zawsze należy też zaznaczyć w widoczny sposób, jakiego tytułu, rozdziału lub odcinka dotyczy zawartość spoilera.

Kiedy stosujemy tag "Spoiler"?

1. We wszystkich tematach w dziale Manga & Anime, niezależnie od tego, jak dawno zakończona została emisja/wydawanie danego tytułu. Mówiąc krótko: w każdym temacie poświęconym wielu seriom anime/mang.

2. W tematach w dziale Alfabet dotyczących aktualnie emitowanych lub wydawanych tytułów, w przypadku omawiania wydarzeń z najnowszych odcinków lub rozdziałów.

3. Ewentualnie w innych działach do ukrycia treści będących spoilerami sensu stricte.

Kiedy nie stosujemy tagu "Spoiler"?

1. W dziale Alfabet w tematach dotyczących serii, których emisja lub wydawanie zostało zakończone jakiś czas temu.

2. We wszystkich działach w celu ukrycia wszelkich informacji nie będących spoilerami sensu stricte, np. obrazków, komentarzy itd.


V. Moderacja

1. Ostrzeżenia administratorów/moderatorów należy traktować poważnie. Nie zastosowanie się do nich może powodować kasowanie postów, a w skrajnych przypadkach – bana.

2. Moderacja ma prawo m.in.: edytować treść postów użytkowników, edytować elementy profilu użytkowników (podpis, awatar, tytuł, nazwa użytkownika etc.), udzielać upomnień (na forum i przez PW), wystawiać ostrzeżenia i bany. Środki użyte w konkretnych przypadkach zależą od wielu okoliczności, a ich wybór leży w gestii moderatora.

3. Decyzje moderatorów nie będą przedmiotem powszechnej debaty. Jeśli użytkownik uzna, że moderator przekroczył swoje uprawnienia bądź postąpił niesprawiedliwie, powinien wysłać prywatną wiadomość do administratora, uzasadniając swoje zarzuty. Skargi na łamach forum i wszelkie inne formy odwoływania się do opinii publicznej będą kasowane jako spam.

4. Moderatorzy, edytując czyjś post, powinni pozostawić "ślad" swojej obecności w postaci wyjaśnienia.

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...


Ostatnio zmieniony przez Avellana dnia 30-05-2009, 17:00, w całości zmieniany 1 raz
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
IKa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 02 Sty 2004
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 30-05-2009, 16:15   

Do ogólnego bym dodała punkt:
- Każdy użytkownik forum akceptuje automatycznie regulamin Forum Tanuki.pl
- Nieznajomość regulaminu nie zwalnia z jego przestrzegania

do I. 6. - " Tematy powtarzające się będą natychmiast zamykane/kasowane, aby nie powodować bałaganu. " > lub scalane/doklejane do istniejącego tematu. Oraz, że na forum istnieje opcja "szukaj".

II. 4 - chyba istotna będzie dla użytkownika informacja, że w podpisie wyłaczony jest tag [img] - ostatnio znów się kto o to pytał. "W podpisach został wyłączony tag [img]"

II. 5 - "5. Forum nie jest galerią internetową. Duże grafiki powinny być wstawiane jako miniaturki lub jako (podpisane?) linki zewnętrzne. "> tak, wiem, że "podpisane" jest w Linkach

do III linki
sprecyzować, że nie wolno umieszczać linków lub grafik (zdjęć, ilustracji) (vide - pan od białej rasy ostatnio)

V. 3 - Czy Moderacja w wypadku publicznego wykłócania się ma prawo wstawić ostrzeżenie na podstawie tego punktu?

Dodałabym także informację o karach:
- upomnienie ustne
- ostrzeżenie
- 3 ostrzeżenia = zakaz pisania na forum
- ban = wyrzucenie z forum bez możliwości powrotu


Ostatnio zmieniony przez IKa dnia 30-05-2009, 16:31, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 30-05-2009, 16:30   

Bardzo dobry projekt, nie mam żadnych uwag ani zastrzeżeń.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Costly Płeć:Mężczyzna
Maleficus Maximus


Dołączył: 25 Lis 2008
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 30-05-2009, 16:43   

Avellana napisał/a:
1. Uwagi lub elementy graficzne, które mogą się komuś wydać dyskryminujące lub obraźliwe, są w najoczywistszy sposób niedopuszczalne, niezależnie od możliwych intencji autora.


Do tego punktu dorzucił bym informację, że zakazane są też dowolne inne posty, których treść sprzeczna jest z polskim prawem. Choćby w takiej formie:

1. Uwagi lub elementy graficzne, które mogą się komuś wydać dyskryminujące lub obraźliwe, a także treści sprzeczne z polskim prawem, są w najoczywistszy sposób niedopuszczalne, niezależnie od możliwych intencji autora.

To tak z doświadczeń na innym forum - ludzie są szalenie pomysłowi czasami pod tym względem.

_________________
All in the golden afternoon
Full leisurely we glide...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 30-05-2009, 17:00   

Odnośnie uwag IKi:

a) do I.6 jak najbardziej można dopisać o kasowaniu nadmiarowych tematów.

b) unikałbym dublowania norm w regulaminie. Nie ma chyba potrzeby pisania dwukrotnie o wstawianiu linków i grafik.

c) również nie widzę potrzeby dodatkowego zaznaczania, że za wykłócanie się z moderacją grozi ostrzeżenie. Może to sugerować, że za złamanie innych postanowień regulaminu takie ostrzeżenie nie grozi.

d) katalog kar można dodać, aczkolwiek znowu jest to dublowanie pkt. V 1.

Costly - to już jest w regulaminie serwisu.

Taka uwaga ogólna - nie ma co się łudzić, że jeżeli coś zostanie napisane w regulaminie dwa razy, to będzie bardziej przestrzegane. Wolę raczej krótki, przejrzyście napisany regulamin, bez zbędnych podkreśleń w rodzaju "ale to jest jeszcze bardziej ważne".
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 30-05-2009, 17:01   

Przepraszam za "cytowankę", ale tak wygodniej.

IKa napisał/a:
Do ogólnego bym dodała punkt:
- Każdy użytkownik forum akceptuje automatycznie regulamin Forum Tanuki.pl
- Nieznajomość regulaminu nie zwalnia z jego przestrzegania

Nie jestem pewna, czy to jest konieczne... Wydaje mi się całkowicie oczywiste i nie wiem, czy jest sens rozpychać o to tekst.

IKa napisał/a:
do I. 6. - " Tematy powtarzające się będą natychmiast zamykane/kasowane, aby nie powodować bałaganu. " > lub scalane/doklejane do istniejącego tematu. Oraz, że na forum istnieje opcja "szukaj".

Zmieniłam na Nadmiarowe tematy będą kasowane. Tematy powtarzające się będą natychmiast zamykane, kasowane lub scalane, aby nie powodować bałaganu. Tego o opcji szukaj chyba nie ma co pchać do regulaminu.

IKa napisał/a:
II. 4 - chyba istotna będzie dla użytkownika informacja, że w podpisie wyłaczony jest tag [img] - ostatnio znów się kto o to pytał. "W podpisach został wyłączony tag [img]"

Poprawione, niech Crack zobaczy, czy zgodnie z prawdą.

IKa napisał/a:
II. 5 - "5. Forum nie jest galerią internetową. Duże grafiki powinny być wstawiane jako miniaturki lub jako (podpisane?) linki zewnętrzne. "> tak, wiem, że "podpisane" jest w Linkach

Zmieniony imageboard na galerię, ale o ich opisie nie ma co pisać. Kluczowe przy tej zasadzie jest to, że ma być wiadomo, do czego linki prowadzą - np. w zabawie typu "jaki to cosplay" lecą linki zewnętrzne bez porządnych opisów, bo wiadomo, że prowadzą do zagadek.

IKa napisał/a:
do III linki
sprecyzować, że nie wolno umieszczać linków lub grafik (zdjęć, ilustracji) (vide - pan od białej rasy ostatnio)

Obecny punkt II wystarczy. Taki idiota trafił się jeden i akurat nie sądzę, żeby to wymagało osobnego regulowania.

Generalna uwaga: sytuacje takie, że przychodzi jakiś pacan z zewnątrz, który wcale nie zamierza zostawać, i rozrabia, zdarzają się, ale nie ma sensu regulować tego nadmiernie. Tacy kretyni i tak nie czytają regulaminu albo się nim nie przejmują, a my też wtedy nie szukamy uzasadnień, tylko wywalamy post i blokujemy konto.

IKa napisał/a:
V. 3 - Czy Moderacja w wypadku publicznego wykłócania się ma prawo wstawić ostrzeżenie na podstawie tego punktu?

Sure, może. Moderacja, o ile dobrze rozumiem, może wystawić ostrzeżenie z każdego punktu regulaminu, a także w przypadkach, których nie uwzględniliśmy, a powinny być uwzględnione... Natomiast absolutnie unikałabym prób uregulowania, za co "z automatu" ma być ostrzeżenie albo ban (z wyjątkiem rzeczy oczywistych, vide ww. kretyn od białej rasy), bo sytuacje bywają różne.

IKa napisał/a:
Dodałabym także informację o karach:

Zmodyfikowałam punkt V.2 - powinno być chyba dobrze?

Costly napisał/a:
Do tego punktu dorzucił bym informację, że zakazane są też dowolne inne posty, których treść sprzeczna jest z polskim prawem.

Słusznie, poprawione.

Pytanie: Czy i gdzie dodać:
- informację, że na IRC-u obowiązują stosowne przepisy regulaminu forum,
- informację o tym, że nie należy zakładać więcej niż jednego konta?

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 30-05-2009, 17:15   

Właściwie to o IRCu (zupełnie zapomniałem o IRCu, jak go pisałem) i zakazie tworzenia kolejnych kont powinno się napisać w regulaminie serwisu. Na jutro postaram się go znowelizować.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
IKa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 02 Sty 2004
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 30-05-2009, 17:19   

Avellana napisał/a:
informację, że na IRC-u obowiązują stosowne przepisy regulaminu forum,
- informację o tym, że nie należy zakładać więcej niż jednego konta?


Albo tak, że będzie to na forum i wtedy:
- tak, i z albo odnośnikiem do regulaminu irca, albo go tu dodać jako osobną kategorię
- tak
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Costly Płeć:Mężczyzna
Maleficus Maximus


Dołączył: 25 Lis 2008
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 30-05-2009, 17:22   

Myślę, że można by też dodać już nie jako część samego regulaminu, co informacje dodatkową pod nim Art. 14. ust. 1. ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Cytat:
Nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane dane ten, kto udostępniając zasoby systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych przez usługobiorcę, nie wie o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności, a w razie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności niezwłocznie uniemożliwi dostęp do tych danych.


Dotychczas pracowałem przy forach gdzie taka adnotacja była raczej niezbędna, aby uniknąć ewentualnych kłopotów. W przypadku tanuki takiej pewności nie mam, dlatego proszę o potraktowanie tego jako bardzo luźnej propozycji.

_________________
All in the golden afternoon
Full leisurely we glide...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 30-05-2009, 17:30   

Musiałby się wypowiedzieć Teukros jako prawnik, ale obstawiam, że taka formułka to raczej zaklęcie ochronne niż jakaś rzeczywista wartość. W razie kłopotów raczej musielibyśmy udowadniać, że stosujemy to w praktyce, a nie - że mamy wpisane.

Natomiast potrzebny chyba jest, na samej górze, zaraz pod tym wstępem o moderacji, link do ogólnego regulaminu serwisu - to rozwiąże parę problemów.

Dla niezorientowanych: mówię o tym - http://anime.tanuki.pl/strony/onas/regulamin

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Costly Płeć:Mężczyzna
Maleficus Maximus


Dołączył: 25 Lis 2008
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 30-05-2009, 17:39   

Określenie "zaklęcie ochronne" w pewnym sensie może być nawet prawdziwe. Ogółem umieszczam to z zasady na forum jako info dla osób forum niemiłym przeglądającym je. Nie wiem, czy w przypadku tanuki może się na coś przydać, niech więc ocenią lepiej zorientowani.

_________________
All in the golden afternoon
Full leisurely we glide...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 30-05-2009, 17:45   

Wygląda to tak - wpisanie bądź nie wpisanie przepisu art. 14 ust. 1 do regulaminu nie wypływa w żaden sposób na odpowiedzialność usługodawcy. Można wpisać, ale jest to zbędne.
Natomiast zauważyłem, że nie mamy w regulaminie wpisanych warunków technicznych świadczenia usługi - kolejna rzecz, którą na jutro przygotuję.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Norbi Płeć:Mężczyzna
Obserwator


Dołączył: 04 Sie 2008
Skąd: Wrocław
Status: offline
PostWysłany: 30-05-2009, 18:13   

Tak z doświadczeń nabytych na innych forach. Nie wiem czy tutaj się przydadzą, ale są dość często stosowane w regulaminach.

Czasem warto wpisać do regulaminu coś ograniczającego tzw. "Syndrom moderatora", czyli nadmierne upominanie użytkowników łamiących regulamin przez tych do tego nieupoważnionych (oczywiście w zależności od tego czy coś takiego na forum występuje).

Myślę że dla świętego spokoju można też dopisać w części o moderacji że nie wolno usuwać wyjaśnień/dopisów moderatorskich ze swoich postów.

Nie widzę też nic o pisaniu dwóch postów z rzędu w krótkim odstępie czasu, chyba że tutaj nie jest to uważane za "statsowanie".


A tak ogólnie to jest przejrzysty, czytelny i łatwy do przyswojenia, czyli taki jaki powinien być.

_________________
I wish that you could see
How your own choices make your dream
Come out shining true all around you...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
5747531
IKa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 02 Sty 2004
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 30-05-2009, 18:19   

Norbi napisał/a:
Nie widzę też nic o pisaniu dwóch postów z rzędu w krótkim odstępie czasu, chyba że tutaj nie jest to uważane za "statsowanie".

Na forum takie coś nie występuje - nie mamy ani licznika dodającego jakieś wymyślone punkty, ani +1/-1 za post, ani kolorowych paseczków.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 30-05-2009, 18:33   

Przypadki "zabawy w moderatora" co prawda się zdażają, ale na tyle rzadko, że wystarcza upomnienie ad hoc. Nie mamy też zakazu pisania dwóch postów pod rząd - tak naprawdę zakaz ten ma zapobiegać postom jak z komunikatora, czego na szczęście u nas nie ma.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group