FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
  Polityka dotycząca komentarzy
Wersja do druku
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 18-08-2009, 21:21   Polityka dotycząca komentarzy

Przyglądając się rozgardiaszowi w komentarzach na Tanuki-Anime zaczynam pomału dochodzić do wniosku, że sytuacja dojrzewa do jakichś zmian w polityce. W tej chwili komentarzy jest dużo, to przede wszystkim. I są to komentarze bardzo różnorodne. O ile widzę, coraz więcej problemu sprawia zasada głosząca o tym, że recenzje nie powinny być komentowane (tylko na forum) oraz wycinania wszystkich komentarzy niezawierających samej oceny anime. Grupka niezadowolonych z naszej cenzury trolli jest, o ile wiem, stosunkowo mała, za to są to nasi wierni "haterzy", wypisujący to samo w każdym zakątku internetu. Uwaga: daleka jestem temu, żeby się nimi przejmować, natomiast warto ustalać zasady w taki sposób, żeby ich egzekwowanie nie zamieniło się w całkowity ból w dolnej części pleców. Będzie to tym bardziej nieuniknione, że otwierając możliwość rejestracji i wprowadzając konta musimy trochę poluzować dotychczasową politykę, po prostu po to, żeby dać ludziom możliwość jakiegoś wyrażania własnych poglądów już nie jako goście, ale jako zalogowani użytkownicy portalu. Do czego zmierzam?

Do tego, żeby machnąć ręką i przestać usuwać/przycinać komentarze dotyczące recenzji, a także dyskusje między użytkownikami rozwijające się w formie odpowiedzi na komentarze. Uwaga: to by wymagało wprowadzenia możliwie pilnie ajaxowego "zwijania" i "rozwijania" poszczególnych części drzewka komentarzy do danego tytułu - dzięki temu użytkownik niezainteresowany tym spamem może po rzuceniu okiem na dany fragment zwinąć go i iść dalej. Burdelem i niejasnościami (do której recenzji się niby odnosi komentujący?!) bym się nie przejmowała, nie nasze zmartwienie.

Nadal byłyby bez gadania kasowane komentarze:
- wulgarne
- spamowe jednosłowne etc.
- "newsy" o tym, że jest nowa seria, pytania o przebieg fabuły etc. (uwaga: pytanie kasowane byłyby tylko jeśli otwierają wątek - jeśli stanowiłyby odpowiedź na jakiś komentarz, zostawić)
- oczywiście pytania i wskazania źródeł nielegalnych, reklamy stron i blogów etc.

Wiem, że to "krok w stronę ACP", ale tak jak pisałam - jeśli próbujemy się otwierać, to do pewnego stopnia będzie to nieuniknione. Obserwuję uważnie komentarze i mam wrażenie, że w tej chwili "masa" tych rozsądnych albo przynajmniej neutralnych jest na tyle duża, że nie musimy się tak bardzo przejmować paroma idiotami, wypisującymi przy każdej recenzji, że recenzent się nie zna.

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
IKa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 02 Sty 2004
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 18-08-2009, 21:26   

Ja bym zostawiła tylko tę formułkę, lekko zmienioną, że zapraszamy TEŻ do wypowiadania się o danej recenzji na forum, w dziale "Pytania, opinie..." i że oczywiście to co wyżej, co kasujemy (bluzgi, nielegalne itp).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 18-08-2009, 21:34   

Oczywiście, po tym jak uruchomimy system kont i logowanie będzie to wyglądało zupełnie inaczej. Sytuacja będzie bardziej podobna do tej z forum, tzn. z jednej strony będzie można napisać więcej, z drugiej - my będziemy mogli wymagać konkretnego zachowania już od konkretnych osób. Myślę że wtedy można spokojnie wprowadzić możliwość komentowania recenzji.

Natomiast zastanawiam się, czy jest sens zmiany zasad w sytuacji, gdy unifikacja kont i związane z tym możliwości są o krok od wprowadzenia? Moglibyśmy wraz z wprowadzeniem jednego, wprowadzić i drugie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
IKa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 02 Sty 2004
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 22-08-2009, 21:03   

Uwaga:
Dyskusja w Kodomo no Jikan (anfan vs.Loko) jest eksperymentem naukowym - prosze jej nie ruszać.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 28-08-2009, 12:58   

Niezależnie od obecnej zmiany sposobu wyświetlania komentarzy zastanawiam się przez cały czas nad jakąś poważniejszą ich reformą. Szczególnie w świetle tego, o czym mowa była na zjeździe: że prawdopodobnie będziemy musieli dla własnego zdrowia psychicznego nieco rozluźnić kontrolę i pozwolić użytkownikom na większą swobodę (w tym niestety niemerytoryczne jechanie po recenzentach tak długo, jak długo nie ma tam wyzwisk i pogróżek).

Rozważanym przeze mnie problemem jest "zaspamowanie" komentarzy rozmaitymi dyskusjami rozmaitej jakości, a co za tym idzie, utrudnienie życia tym czytelnikom, którzy chcieliby poczytać faktycznie opinie na temat anime/mangi, a nie na temat domniemanego życia seksualnego oraz kompleksów autora recenzji. Pomysły były do tej pory dwa. Pierwszy, czyli jakiś rodzaj wyróżniania wartościowych merytorycznie komentarzy przez redakcję (w tym przypadku - moderację komentarzy lub uprawnionych redaktorów), budził zastrzeżenia: pomysł w teorii dobry, w praktyce z pewnością będzie zaciekle atakowany jako dowód na cenzurę i faworyzowanie odpowiadających nam opinii. Pomysł drugi - przyznawanie plusów (względnie także minusów) przez użytkowników budził zastrzeżenia, ponieważ w naszym przypadku istniałaby spora szansa, że "uczciwym" użytkownikom nie będzie się chciało niczego wyróżniać, aktywnie działać będą za to rozmaite grupy nacisku (np. Misumaru Tenchi et consortes), co może niestety mieć za duże znaczenie.

Pomysł, który mi przyszedł do głowy, nie jest chyba wykorzystywany w praktyce nigdzie, ale też wydaje mi się, że ma szansę być dostosowany do naszej specyfiki i naszych potrzeb. Otóż można by spróbować przydzielać (odmoderacyjnie) komentarze do kategorii: na pierwszy rzut byłaby to kategoria domyślna ("anime/manga", czyli opinie GŁÓWNIE o samym tytule) oraz kategoria "recenzja" (czyli przede wszystkim opinie o recenzji), *może* należałoby też pomyśleć o kategorii "polskie wydanie". Oczywiście trudno czasem jednoznacznie coś zaklasyfikować, ale wydaje mi się, że generalnie powinno to się dawać wykonać. Ważne: kategorie przypisywane byłyby wyłącznie do komentarzy "głównych", odpowiedzi na komentarz (drzewka komentarzowe) byłyby automatycznie klasyfikowane w to samo miejsce, co powinno uprościć pracę moderacji. Domyślnie wyświetlany widok, tak jak obecnie, obejmowałby wszystkie komentarze, ale istniałaby możliwość odfiltrowania widoku tylko jednej kategorii. W ten sposób nie musimy robić dodatkowego przycisku "skomentuj recenzję", a jednocześnie umożliwiamy użytkownikom oddzielenie jednego typu komentarzy od drugich (istotne zwłaszcza w przypadku "kontrowersyjnych" tytułów). Przy tym system nie "dyskryminuje" komentarzy o recenzjach, od użytkownika zależy, co będzie chciał poczytać.

Dalszym ciągiem tego pomysłu byłaby możliwość przydzielania plusów (ale TYLKO plusów!) przez użytkowników komentarzom, które im się podobają. I tu wydaje mi się powinna tkwić główna zaleta systemu: kategorie rozpatrywane są oddzielnie, więc "ranking" możliwy będzie (tak to przynajmniej ustawimy) tylko w obrębie kategorii. Innymi słowy, nawet jeśli Misumaru i inni krytycy Tanuka (wydaje mi się, że on dobrze uosabia "problematyczną grupę") nabiją nieprzytomnie wysokie rankingi krytykanckim komentarzom do recenzji, istnieje dość nikła szansa, że będzie im się chciało wyszukiwać i fałszować w podobny sposób wyniki dla komentarzy do anime/mangi. Owszem, pojedyncze mogą wypływać, ale w sumie nie powinno to mieć poważnego znaczenia dla obrazu całości (zakładam, że inni, zwykli użytkownicy TEŻ będą jakieś komentarze oceniać!). Jedynym sposobem na rozchwianie tego byłyby chyba jednorazowe masowe akcje trollerskie, ale to coś, co i tak trzeba by ucinać i banować.

Na wszelki wypadek przypominam, że komentarze nie dotyczące tytułu (jeśli są nadrzędne - w "drzewkach" można by do pewnego stopnia dopuścić offtopy), pytania o ściąganie, pytania o wydarzenia z serii (jeśli są nadrzędne - jw.) i bluzgi byłyby kasowane jak dotychczas.

Przewidywane problemy (poza stabilnością systemu, którą trudno oszacować):

- Dodatkowa praca dla moderacji. Obecnie na Tanuki przybywa po kilka, rzadziej kilkanaście komentarzy dziennie. Wydaje mi się, że na razie da się tego typu dodatkowe czynności ogarnąć bez trudu (tym bardziej, jeśli podrzędne komentarze są klasyfikowane automatycznie), a gdyby w przyszłości liczba komentarzy uległa znacznemu zwiększeniu, wzmocnienie ekipy moderacyjnej do kilku osób specjalnie od tego powinno sprawę załatwić. Ważne, żeby przydzielanie do kategorii było proste od strony ergonomii - ale to się da zrobić.

- Problemy z klasyfikacją komentarza. Nie jestem pewna, czy mój pomysł podziału na kategorie jest dobry i czy nie należy wprowadzić możliwości przydzielenia do więcej niż jednej kategorii jednocześnie (to powoduje pewne problemy z rankingiem, ale znowu - powinno się dać opanować).

Ewentualnym efektem byłoby też być może "przeniesienie" części aktywności forum do komentarzy. Wydaje mi się, że jest to efekt zaniedbywalny: osoby rejestrujące się na forum robią to, żeby udzielać się na forum, a "wartościowy" ruch przekierowany z komentarzy praktycznie nie istnieje. Może to mieć ewentualnie wpływ na aktywność w dyskusjach o seriach, ale w sumie te dyskusje pozostaną w obrębie Tanuka, a przy komentarzach TEŻ da się wyświetlać reklamy. Zresztą patrząc na Alfabet - w przypadku tytułów zakończonych jakiś czas temu z reguły i tak nie ma tam "dyskusji" tylko od czasu do czasu jakaś nowość dodaje post, który w sumie lepiej by wyglądał jako komentarz pod recenzją, bo jest tylko stwierdzeniem opinii.

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
fm Płeć:Mężczyzna
Okularnik


Dołączył: 12 Mar 2007
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 28-08-2009, 13:31   

Zawsze można pozostać częściowo faszystowskim i wszystkie komcie skażone zrzędzeniem na tanuki od razu słać do getta "recenzja". Moim zdaniem to nie byłoby takie głupie, co najwyżej użyszkodnicy by się nauczyli pisać podwójne posty. W innym przypadku rzeczywiście potrzebne by były podwójne kategorie, ale one z kolei psułyby rankingi oparte na plusach (choć twierdzisz, że masz jakieś rozwiązanie).

Co do dodatkowej pracy dla moderatorów, to może dać piszącym możliwość wyboru jednego taga (przy zastrzeżeniu, że ma prawo zostać zmieniony)? Trolle chyba częściej by wybierały właściwą kategorię, bo przecież chcą pokazać całą prawdę na temat recenzji?

_________________
Kryska: Weaponized diplomacy was successful!
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 28-08-2009, 13:31   

Avellana napisał/a:
Może to mieć ewentualnie wpływ na aktywność w dyskusjach o seriach, ale w sumie te dyskusje pozostaną w obrębie Tanuka, a przy komentarzach TEŻ da się wyświetlać reklamy.


Tak. I osobiście mnie zastanawia dlaczego tego nie robimy. Temat planuje poruszyć w przyszłości, kiedy wreszcie znajdę jakieś reklamy, które warto będzie wyświetlać.

fm napisał/a:
Zawsze można pozostać częściowo faszystowskim i wszystkie komcie skażone zrzędzeniem na tanuki od razu słać do getta "recenzja". Moim zdaniem to nie byłoby takie głupie, co najwyżej użyszkodnicy by się nauczyli pisać podwójne posty. W innym przypadku rzeczywiście potrzebne by były podwójne kategorie, ale one z kolei psułyby rankingi oparte na plusach (choć twierdzisz, że masz jakieś rozwiązanie).


Możemy dać też użytkownikom przycisk "Nie na temat" lub "Zgłoś moderatorowi" wyświetlający się przy każdym poście. Kliknięcie weń zaznaczałoby post na jakimś, wewnętrznym panelu moderacyjnym jako podejrzany...

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
IKa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 02 Sty 2004
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 28-08-2009, 13:46   

Można dać do wyboru właśnie te tagi przy pisaniu komentarza "recenzja" i "anime" (manga na mangach), a jesli ktoś nie przypisze to automatycznie przedzielać do "anime". Jeśli ktoś się pomyli, to moderacja i tak będzie miała możliwość przesunięcia do właściwej kategorii. Tak samo jeśli w podrzędnych pojawiłby się komentarz z drugiej kategorii, niż jest ustawiony domyślnie.

Problem z klasyfikacją komentarza może być taki, że użytkownik najpierw pisze, czemu ta seria jest taka a nie inna, a potem dodaje "kilka uwag o recenzji/recenzencie". Przydział do wielu kategorii jest tu właśnie dobrą opcją.

I w tym wypadku odpada nam wymyślenie, gdzie umieścić ten migający gif "*** recenzenta/recenzję" XD
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 28-08-2009, 13:47   

Propozycję Avellany uważam za znakomitą, i zgłaszam się na ochotnika do posortowania istniejących komentarzy. Oczywiście, im więcej osób będzie się tym zajmować, tym lepiej. Niewątpliwie trzeba będzie rozszerzyć grupę moderatorską, przy czym sprawa będzie o tyle łatwiejsza, że znakomita część pracy będzie polegała na zmianie taga przy komentarzu. Nawet biorąc pod uwagę konieczność okazjonalnej walki z trollem, i tak będzie to łatwiejsze niż obecna praca na forum.

Co do możliwości dodawania komentarzom kilku tagów - tu trochę obawiałby się osób, które będą swemu komentarzowi nadawać wszystkie możliwe tagi.

Jeżeli chodzi o propozycje tagów, to popieram wprowadzenie taga "polskie wydanie". Przyda się on szczególnie na Mangach, gdzie recenzje tomików zbierają około 12% odsłon.

Za równie trafny uważam dawanie plusów komentarzom. Pytanie tylko, jak traktować komentarze podczepione do ocenianego?

Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby wprowadzić reklamy do komentarzy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
tilk Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 24 Lip 2003
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 28-08-2009, 13:51   

Zegarmistrz napisał/a:
Możemy dać też użytkownikom przycisk "Nie na temat" lub "Zgłoś moderatorowi" wyświetlający się przy każdym poście. Kliknięcie weń zaznaczałoby post na jakimś, wewnętrznym panelu moderacyjnym jako podejrzany...


Pomysł jest dość dobry, choć na pewno w panelu przyda się wtedy możliwość filtrowania zgłoszeń według użytkowników lub IP - żeby móc łatwo kosić zgłoszenia złośliwe.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1543661
IKa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 02 Sty 2004
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 28-08-2009, 13:59   

Teukros napisał/a:
Co do możliwości dodawania komentarzom kilku tagów - tu trochę obawiałby się osób, które będą swemu komentarzowi nadawać wszystkie możliwe tagi.

Ale ty chodzi tylko o dwa tagi: recenzja (komć do recenzji) i anime (komć do anime), jesli komentarz zawiera i to i to.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 28-08-2009, 14:09   

No, jeszcze "polskie wydanie". Ale idę o zakład, że wszystkie nasze trolle będą dawać swym komentarzom oba tagi.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 28-08-2009, 14:10   

Można by dodać checkboxy przy komentarzu - jeśli komuś się nie będzie chciało, załatwi to potem moderacja. Rozważając już szczegóły techniczne (ale chyba trzeba, bo to istotna część projektowania systemu): prawdopodobnie potrzebny będzie jakiś wyróżnik (tag?) "sprawdzone", widoczny tylko dla Moderacji - chodzi o to, że nawet teraz trudno powiedzieć, czy dany komentarz został już obejrzany i uznany za nieszkodliwy, czy nikt z moderacji go nie ruszył. W proponowanym systemie to będzie jeszcze istotniejsze - jeśli będzie kilka sztuk moderacji, to musi być jakaś opcja pokazująca, które komentarze są już moderacyjnie sprawdzone/przydzielone, a które mają przydział domyślny/wstawiony przez użytkownika.

Odnośnie do oceniania podrzędnych: ja bym była zdania, że należy możliwie mocno różnicować komentarze nadrzędne i podrzędne, bo te drugie mają pełnić funkcje dodatkowe. Więc nie oceniałabym ich, a przydział miałyby odgórny. Natomiast, co istotne, przydałaby się chyba funkcja moderacyjna polegająca na wydzieleniu wybranego podrzędnego komentarza jako nadrzędnego. Przydatna w dwóch przypadkach: 1. (Tak jak obecnie) Kiedy ktoś się pomyli i wrzucić pełny własny komentarz jako odpowiedź lub 2. (W nowym systemie) Kiedy ktoś będzie chciał obchodzić system podziału, podczepiając np. pod wysoko oceniony komentarz dotyczący anime swój komentarz dotyczący recenzji.

edit: Po zastanowieniu, może przynajmniej na początku jednak nie udostępniać użytkownikom możliwości tagowania. Teoretycznie ułatwi pracę, w praktyce - "dlaczego zmieniliście mi tagi!!!"

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 28-08-2009, 21:47   

Jest jeden dobry powód, dla którego dobrze byłoby dać czytelnikom możliwość tagowania - mianowicie, że w przeciwnym razie my musielibyśmy to robić. A to, biorąc pod uwagę ilość komentarzy, wymagałoby jeszcze więcej pracy od moderacji, i jeszcze więcej osób do tego zaangażowanych.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 29-08-2009, 12:00   

To niesamowite, ale z dyskusji na Gildii wynikło coś sensownego. Otóż okazuje się, że panowie malkontenci (nie mylić z trollami, jak Góral) mają Tanuki za złe to, że wprawdzie dziękuje za przytaczanie w komentarzach błędów recenzji, ale wkrótce potem komentarze wraz z podziękowaniami usuwa. My nie przywiązywaliśmy do tego większej wagi i traktowali je czysto informacyjnie, ale wygląda na to, że oni owszem i usuwanie tego traktują jako próbę zamiecenia sprawy pod dywan. Podejrzewam, że pozostawienie tych uwag wiele by nas nie kosztowało, a sami zainteresowani mogliby puchnąć z dumy, że na Tanuki wisi dowód ich wiecznej chwały.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group