FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  o pilotach (czy tez ich braku) raz jeszcze
Wersja do druku
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 27-08-2005, 17:11   o pilotach (czy tez ich braku) raz jeszcze

pare razy w roznych rozmowach podejmowany byl temat pt. "co dalej". zwykle nie doczekiwal sie odpowiedzi jednoznacznej (jesli w ogole), czasem wzbudzal dyskusje. dzis chcialabym zaczac jeszzce jedna, ale nieco bardziej konkretna: "co dalej, a w szczegolnosci w finansach"

wszyscy wiemy, ze zarowno domena jak i serwer kosztuja. wraz ze wzrostem wizytujacych (co na bank nastapi chociazby przy uruchomieniu pozostalych 2 serwisow) zwykle kosztuja wiecej. juz pare razy podejmowane byly rozmowy o mozliwosciach sciagniecia skads kasy (gdzie "skads" nie jest kieszeniami osob zwiazanych bezposrednio z tanuki.pl), ale zwykle urywaly sie one na "nie pasuje nam do profilu strony"........

nie zrozumcie mnie zle, nie chodzi mi o to, by nagle zaczac na tanuki.pl zarabiac (nie chwalac sie, w kwestii zarobkow znajduje sie w gornych 10% wszystkich zebranych na tym forum).... ale zdaje sobie sprawe z prostych zasad ekonomicznych:
- serwer kosztuje
- domena kosztuje
- plytki na backup kosztuja
- zjazd kosztuje
- mozna wydrukowac recenzje z logo i polozyc je w sklepach sprzedajacych anime, ale druk w nakladach hurtowych kosztuje
- przydadza sie legalne wersje mang czy anime, wydanych w polsce
- mozliwosc sciagniecia mang, anime czy oryginalnych plyt z ostami z zagranicy to w ogole kwestia marzen
- majac pieniadze mozna sobie pozwolic chociazby na kupienie projektu laya
- majac duzo dobrych i niehermetycznych fikow mozna zrobic tyle co pojsc do wydawnictwa i sproboac je wydac (znaczy sie na papierze)

niektore z powyzszych sa niezbedne acz niezbyt drogie. inne by sie przydaly, ale kosztuja tyle, ze ot tak sobie nikt tych pieniedzy z kieszeni nie wyciagnie. prawda jest taka, ze rozwoj czegos jako hobby jest w pewnym momencie ograniczony, chociazby przez czas osob zainteresowanych oraz srodki techniczne.

stad pytanie, czy tanuki.pl ma pozostac czystym hobby (czyli czyms co robi sie w wolnym czasie i do czego sie doplaca) czy sie skomercjalizowac (w sensie conajmniej sprobowac zarabiac na siebie, a nie dostarczac kase do kieszeni osob zainteresowanych). nie mowie tu o robieniu recenzji by sprzedac ten czy inny tytul, ani o numerach "zaplac 3 zlote to przeczytasz recenzje". ale opcji jest sporo. pytanie tylko, czy chcemy z nich skorzystac.
Przejdź na dół
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 27-08-2005, 18:00   

To ja na szybko: oczywiście, to byłby jakiś pomysł. Tylko na razie nikt nie ma konkretnej odpowiedzi na kilka pytań.

1. Kto tu w ogóle umie robić jakieś interesy? Bo przyznam, że ja jestem w tej dziedzinie utalentowana negatywnie. Nawet nie umiem wyliczyć i zaplanować, co i jak warto porobić, żeby jakieś dochody poprzynosiło. Krótko mówiąc, tu potrzebny jest "menadżer" z jakimś zmysłem handlowym.

2. Kto za to wszystko pójdzie siedzieć? A poważnie: taka zabawa szybko zacznie wymagać prowadzenia działalności gospodarczej, opłacania jakichś ZUSów, podatków i diabli wiedzą, czego jeszcze. Obawiam się, że te opłaty zeżarłyby dość skutecznie dochody, a walka z machiną biurokratyczną kosztowałaby sporo nerwów. Oczywiście, można próbować tzw. szarej strefy i nie przejmować się papierkami, ale to się skończy tak, że albo ktoś nas okantuje, albo nam się jakaś skarbówka dobierze do tyłka. A przynajmniej osobie, która papierki podpisuje, czy to będę ja, czy Bianca, czy jeszcze ktoś inny.

I kilka innych w tym stylu. Więc jakbym wiedziała, jak takie przedsięwzięcie ugryźć od strony formalno-prawnej (i czy warto), to pewnie byłoby mi łatwiej coś powiedzieć.

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 27-08-2005, 18:06   

1. ja troche umiem, totem troche umie, trzebaby burze mozgow zrobic i tyle. nie chodzi o to by z tego ciagnac zyski, ale zeby zmniejszyc straty

2. a wiesz ze nie? mozesz zarejestrowac to jako dzialalnosc gospodarcza, zus nie jest konieczny dopoki kogos (w tym siebie) nie zatrudniasz. podatki za zakup i tak placisz (vat itp), wiec tylko dochodowy, ktory z braku dochodow jakis szczegolnie duzy nie bedzie. w zasadzie nawet nie trzeba tego robic, jestem pewna, ze conajmniej para osob dzialalnosc gospodarcza ma i by sie zgodzila tanuka pod nia podciagnac.... bo chyba nie spodziewamy sie ze ktos nam nagle ucieknie z kasa.
Powrót do góry
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 27-08-2005, 18:33   

Nnnnooo... ja muszę sięgnąć do prawa o stowarzyszeniach. Może będzie trzeba poprosić rodzinę/znajomych, ale może opłaciłoby się. Już nie będę nawet wspominał o celach edukacyjnych i tak dalej, ale stowarzyszenie "na rzecz upowszechniania wiedzy o" mogłoby wydawać zaświadczenia i opinie do podpięcia do CV dla wolontariuszy (znaczy nas), a gdyby zyskało status org. pożytku publicznego, moglibyśmy (znaczy się, ci co płacą podatki...) wręcz wesprzeć je naszym 1%...

Ale powoli, powoli. Muszę zerknąć na przepisy.

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 27-08-2005, 18:44   

http://prawo.ngo.pl/strona/9646.html

wyglada na to ze:

- mozemy miec problem ze mna (bede musiala zostac uwzgledniona w statucie)
- mozemy miec problem z wiekiem czlonkow (tych ponizej 18 i tych ponizej 16 bo chyba mozemy takich pare miec)
- mozemy miec problem z iloscia czlonkow (trzeba miec powyzej 15)

nie wiem tez, czy np. wynajecie grafika czy zorganizowanie zjazdu bedzie sie dalo podciagnac pod cele statutowe
Powrót do góry
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 27-08-2005, 23:17   

Generalnie idee popieram, sam z nią przecież często wychodziłem, lecz należałoby na początku zdecydować, czy gra jest warta świeczki - to znaczy sprawdzić, ile nas to będzie kosztowało wysiłku, jakie przyniesie zyski oraz jakie my poniesiemy i ponosimy w tej chwili straty (czy raczej jakie Ave ponosi)

I czy w związku z tym zyski są konieczne.

Na pewno jednak warto rozpoznawać przedpole.

Ja sam bardzo chętnie wzmocniłbym naszą współprace z wydawnictwami, starając się doprowadzić do sytuacji "reklamy za coś". Najchętniej widziałbym barter (bo nie jest opodatkowany) w charakterze mang do zrecenzowania.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Mizuumi Płeć:Kobieta
translator


Dołączyła: 24 Kwi 2005
Skąd: Poznań
Status: offline
PostWysłany: 28-08-2005, 09:27   

Jesli to cos pomoze w kwestii stowarzyszen statutowych - mam gdzies wysmarowany statut naszego Poznanskiego klubu Nanika, posprawdzany prawniczo. Moge podeslac i mozna posciagac. I nawet nie wiecie ile rzeczy mozna podciagnac pod cele statutowe. Zjazd wtedy funkcjonuje jako zebranie rady po prostu ;)

EDIT

Hmmmm... Ave - dziekuje za przypomnienie, wrzucam do zassania ZIP z naszym statusem i wyjatkiem z ustawy na ktorej to bylo oparte. Na chwile obecna - moga tam byc jakies Bugi.

status.zip
Pobierz Plik ściągnięto 28 raz(y) 10,06 KB


_________________

When the truth seems so farway
Buddha loves you and Jesus saves
You need answers for your dismay
Ask yourself Ask your mom Ask DNA
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
1862753
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group