FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
  "Anime dla mnie" - propozycja
Wersja do druku
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 12-09-2006, 22:52   "Anime dla mnie" - propozycja

Otóż wpadłem na pomysł, który mógłby uczynić TA jeszcze bardziej user friendly i może nawet przyciągnąć nowych ludzi :P
Chodzi mi o coś w rodzaju "testu", jak na quzilli na przykład, w stylu "jakim bohaterem jesteś". Z tą różnicą, że dzięki odpowiednio dobranym pytaniom ("Gdzie miałaby dziać się akcja: a) szkoła b) inny świat", "Jak dużą dawkę fanservice'u preferujesz") osoba zainteresowana otrzymywałaby najwyżej ocenione tytuły z danego rodzaju. Niestety trzebyby przyporządkować recenzję wynikom i odpowiednio ułożyć pytania.
Ale to tylko taka mała sugestia ogólnie...

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
tilk Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 24 Lip 2003
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 12-09-2006, 23:01   

To mogłaby być interesująca atrakcja, co więcej nie powinno to być zbyt skomplikowane. Co potrzebujemy:

1) Dobrego zbioru pytań i odpowiedzi na nie. Tutaj liczę na Waszą inwencję... Niech każdy, kto ma jakiś pomysł, wypowie się - jeśli pomysł zostanie zrealizowany, najlepsze z Waszych sugestii z pewnością tam trafią.
2) Informacji o anime. Proponuję, żeby każdej odpowiedzi przydzielić punkty z pewnej skali, powiedzmy 0-10, które informowałyby, jak bardzo dane anime przystaje do danej odpowiedzi. Tutaj liczę na pomoc redaktorów i autorów recenzji.
3) Algorytmu wyboru. Proponuję następujący:
* Dla każdego anime w bazie zsumować punkty dla zaznaczonych przez użytkownika odpowiedzi.
* Posortować wyniki malejąco według uzyskanych sum.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1543661
IKa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 02 Sty 2004
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 13-09-2006, 00:16   

pomysł jest interesujący...
należałby chyba najpierw zebrać najwyżej ocenione anime w poszczególnych kategoriach, żeby wiedzieć, jaki tendencyjne maja być pytania. Znaczy zrobic listę. Druga sprawa - do ilu gwiazdek to bedzie najwyżej ocenione anime. Trzy: trzebaby sie przyjrzeć tym quizom bliżej...
me się odmeldowuje ze względu na późną godzinę
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Azag Płeć:Mężczyzna
Shade Reaver


Dołączył: 06 Lis 2005
Skąd: Chruszczobród
Status: offline
PostWysłany: 13-09-2006, 20:31   

ad punkt 2 tilka - skala od 1 - 10 jest chyba zbyt rozległa - to znaczy obawiam się czy odpowiedzi będą wiarygodne - nie mówiąc o tym, że ci co przydzielają punkty musieli by być obiektywni do bólu - nie wszyscy to chyba potrafią.
Ja test nazwał bym: "Jakiego anime poszukujesz" bo chyba w innym przypadku to będzie test jednorazowy dla każdego użytkownika - chyba, że źle Keiia zrozumiałem.
Nie wiem też czy gra jest warta świeczki - czyli czy jeżeli weźmie się pod uwagę "koszty" to otrzyma się odpowiednio "duży" rezultat.

Algorytm - może dobrze by było gdyby: test zwracał pewne tytuły po każdej odpowiedzi - to znaczy: zastosować filtrację - nie wiem jak to zrobić, ale napewno się da. Czyli na przykład:
Ile lubisz fanserwisu? - ktoś odpwiada - 6 (według Tilkowej skali) - i system automatycznie zostawia tylko tytuły które mają 6 przy fanserwisie. Potem nastepne pytanie:
Ile lubisz komedii? - ktoś odpowiada - 10 (według Tilkowej skali) i system znowu filtruje
itd, itd.

W tym samym poszukiwaniu można by filtrować gatunki - albo zrobić po prostu pytanie do każdego gatunku - Ile sportowego lubisz? Ile shojo-ai lubisz? Ile hentai lubisz? (to żart of course :)) itd - chociaż oczywiście da to mnóstwo pytań do odpowiadania - ale za to jaki jest potencjalny efekt!!! - Teoretycznie każdy dostanie wtedy dokładnie to co chce (jeśli założyć obiektywizm danych odpowiedzi - który jest tu kluczowy moim zdaniem) System mógłby to wywalać w takiej samej formie jak już to robi w miejscu Szukaj na stronie głównej - i każdy by sobie mógł posegregować po ratingu albo po ocenie redakcji. I to naprawdę było by coś!!

Cha - a kto powie Avellanie, że ma przeprowadzić test złożony z kilku nastu/dziesięciu pytań do prawie każdego anime które recenzowała. Niemówiąc, że dla każdego byłaby to mordercza praca - no może dla tych co mają pare recenzji to nie. Chyba żeby każdy z redakcji (czyli ja już nie :)) zrobił by test dla wszystkiego co oglądał - wtedy wykluczyło by się przy niektórych tytułach potencjalny subiektywizm odpowiedzi, a z odpowiedzi zawsze można wyciągnąć średnią. To mówie ja Azag - to by było mnóstwo pracy, ale "jeśli nie możesz robić rzeczy trudnych to rób nie możliwe"!
A tak wogóle to kiedy wraca Avellana? - pytam dlatego, że mój wkład w rozwój strony został zawieszony - nie to że nie jestem cierpliwy tylko chciałbym wiedzieć.

Ale to jest tylko mój pomysł, a ja jestem tylko mały tanuk co jeszcze nie wyszedł z nory.

_________________
"Doprawdy, najpewniejszą drogą do piekła jest droga stopniowa - łagodna, miękko usłana, bez nagłych zakrętów, bez kamieni milowych, bez drogowskazów"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
6320346
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 13-09-2006, 20:43   

Azag napisał/a:
Cha - a kto powie Avellanie, że ma przeprowadzić test złożony z kilku nastu/dziesięciu pytań do prawie każdego anime które recenzowała. Niemówiąc, że dla każdego byłaby to mordercza praca - no może dla tych co mają pare recenzji to nie.


Nie, nie byłaby taka mordercza.

Jeśli test zostanie skonstruowany tak, by wybierać gatunki (Romans, Komedia, Fantasy etc.), a następnie wedle tych gatunkow poda znajdujące się bazie anime o najbliższej przynależności, to ani Ty, ani Ja, ani Ave nie będziemy musieli kiwnąć przy tym palcem.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Azag Płeć:Mężczyzna
Shade Reaver


Dołączył: 06 Lis 2005
Skąd: Chruszczobród
Status: offline
PostWysłany: 13-09-2006, 22:04   

Chyba nie chodziło o to żeby test informował urzytkownika o tym, że coś jest romansem komedią fantasy - w tym przypadku od razu powie, że Inuyasha - nie jaja se robie - ale żeby mówił, ile w komedii romantycznej osadzonej w magicznym świecie:
- ile jest w niej magii
- ile jest w niej scen tylko we dwoje
- ile jest w niej postaci
- itp
Żeby system odpowiadał na te pytania automatycznie to ktoś musi kiwnąć palcem

_________________
"Doprawdy, najpewniejszą drogą do piekła jest droga stopniowa - łagodna, miękko usłana, bez nagłych zakrętów, bez kamieni milowych, bez drogowskazów"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
6320346
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 13-09-2006, 22:30   

Hm, może przykładowe pytania:
Akcja ma dziać się:
a) W szkole
b) W innym świecie
c) Na ziemi
d) Obojętnie
Ilość fanserwisu:
a) Dużo
b) Średnio
c) Mało
d) W ogóle
O coś takiego mi mniej więcej chodziło ^^"
Edit:
Podziękowania dla Xenipha, który znalazł mniej więcej coś takiego, o co mi chodzi:
http://fancruft.com/quiza2.php ~~
Z tym, że wydaje mi się, iż lepiej byłoby zrobić pytania i odpowiedzi w formie podanej przeze mnie powyżej.

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 14-09-2006, 12:08   

hm, to moze sie wypowiem..........

zeby takie cos zrobic porzadnie, trzebaby faktycznie wlozyc sporo pracy. bo tak, to trzebaby:

1) wybrac takie anime, ktore maja powyzej 3 osob z redakcji ktorzy je obejrzeli
2) dla kazdego anime "uzgodnic" punty, i to tak zeby wyzej wymienione 3+ osob doszloby do jakiejs wspolnej oceny (nawet jesli metoda usredniania)
3) poskladac to do kupy - bo to bynajmniej nie jest tak ze wszystko zalatwi sie 1 zbiorem pytan - w pewnym momencie ich stawiania na bank dojdziemy do rozgalezien w zaleznosci od wczesniej udzielonych odpowiedzi

mozna tez pojsc "w wersje uproszczona", czyli szukac w ocenach itp.......... ale pytanie co to da - bo z quizami to jest tak, ze im wiecej pracy sie wlozy w ich przygotowanie, tym wieksza ilosc ludzi tak naprawde sie nimi zainteresuje. bo to naprawde nie jest sztuka zrobic cos kompletnie analogiczne do "wyszukaj", ktore juz na stronie mamy - natomiast popularnosc by to-to mialo odpowiednia.

========================================================
tak ze pomysl jest jak najbardziej ciekawy, ale jest jedno wielkie no: potrzebny mu jest tak naprawde wlasny naczelny. bo trzeba dobrac anime, znalezc ludzi, odpytac na temat odpowiedzi na pytania, gdzies to usystematyzowac - bo Tilk projektu bazy pod to nie wezmie z sufitu. a to jest spory kawal roboty.... a obstawiam, ze Avellana duzo spokojniej przyjmie fakt ze ma ocenic wlasne recenzje wedlug X kryteriow do quizu (co bedzie o tyle prostsze, ze nie musi oceniac wszystkich, bo spory procent recenzowanych przez nia anime widziala wiekszosc redakcji), niz ze ma sie tym wszystkim zajac od strony organizacyjnej.
Powrót do góry
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 21-09-2006, 13:12   

Temat przypomniałam sobie z okazji wykrzaczania spambotów... Wydaje mi się, że ocenianie np. natężenia fanserwisu w serii jest diabelnie subiektywne i przy tylu recenzentach się nie sprawdzi. Poza tym od razu mówię - z doświadczenia wiem, że akcje typu: "to teraz niech wszyscy recenzenci podadzą dla swoich serii..." są tragicznie wręcz trudne. Przy czym moje doświadczenia pochodzą z czasów, kiedy Tanuk był tak ze 2 razy mniejszy...

Jest natomiast coś, co można by chyba zrobić względnie prosto. Już teraz "gatunki" przypisywane do serii obejmują zarówno prawdziwe gatunki (komedia, science-fiction, romans), jak i pewne elementy charakterystyczne (np. mechy). Można by więc owe elementy charakterystyczne rozbudować, dodając chociażby oznaczenia adaptacji gier (ale chyba warto by dać rozróżnienie na rpg i randkowce), meido, czy haremówek. Powstałby wtedy system przypisanych do recenzji 'słów kluczowych' wg których można by prowadzić wyszukiwanie. Wolałabym jednak nie rozszerzać obecnych gatunków, bo zrobi się przy nich bajzel, tylko dodać osobną kategorię - o ile pamiętam, coś podobnego funkcjonuje na Czytelni.

Zalety: łatwo byłoby to wprowadzić, przynajmniej od mojej strony (za Tilka się nie wypowiadam)

Wady: nie mam pojęcia, JAK trzeba by to robić, żeby pamiętać, które serie zostały pod tym katem zrewidowane, a które nie... No i tak czy inaczej wymagałoby to przetrzepania tych 700 recenzji. Ale krok po kroczku można by to wprowadzić, a mogłoby być coś warte.

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 21-09-2006, 13:20   

/me sie podpisuje obiema lapkami i gotowe jest nawet pododawac oznaczenia do serii ktorych nie recenzowalo a widzialo. I to tak niezaleznie od calego pomyslu z testem
Powrót do góry
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 21-09-2006, 13:25   

Właśnie to by była dodatkowa zaleta: system nie wymagałby bezwzględnie konsultacji z recenzentem, wystarczyłaby osoba, która serię widziała. Bo o ile kwestia stopnia natężenia tego czy tamtego to rzecz względna, o tyle pokojówki na planie pierwszym to już rzecz zero-jedynkowa.

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 21-09-2006, 13:33   

zalet jest sporo:

1) po zrobieniu czesci technicznej nie wymagaloby to jednak skoordynowania dzialan. jesli informacji nie ma, no to trudno, nie ma jej (bo do czesci serii, szczegolnie takich "jednostrzalowych" moglbyby sie jednak przy uzupelnianiu pojawic problemy)
2) dane mozna uzupelniac stopniowo - znaczy zeby z tym w ogole ruszyc nie trzeba mic conajmniej 50% bazy
3) jednak jest mniej pracy (jesli sie obmysli kategorie)

a do tego:
1) znacznie by to usprawnilo wyszukiwanie, plus moznaby "doprowadzic" pare dodatkowych oznaczen (jak to chociazby haremowki, meido czy wlasnie gry i tak dalej)
2) tak na upartego, spokojnie moze posluzyc jako szablon do tego testu jesli ktokolwiek by sie za niego kiedys wzial.
Powrót do góry
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 21-09-2006, 18:31   

fakt, taka lista do odhaczania elementów to byłby dobry pomysł... Moje serie/widziane mogę wrowadzić.

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
tilk Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 24 Lip 2003
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 21-09-2006, 18:56   

W takim razie może warto przyjrzeć się temu, co zrobił niedawno AniDB?
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1543661
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 21-09-2006, 19:13   

Kurczę, było napisać na tajnym, już zgapili :P

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group