FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  Mnisi (shaolin) w światach okcydentalnych:
Wersja do druku
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 04-12-2006, 11:36   Mnisi (shaolin) w światach okcydentalnych:

Przepraszam, że niechlujnie, ale nie mam czasu, a caffe jest drogie.

Jaka może być rola mnichów kung-fu w światach okcydentalnych? Bo niestety muszą jakąś mieć, bo tak?

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 04-12-2006, 11:54   

Okcydentalnych, znaczy "u nas" ? Naprędce przychodzą mi do głowy dwie podobne idee. Pierwsza - zakon mnisi, chroniący pielgrzymów; coś jak zakony rycerskie w wersji "dla ubogich". Druga - wojowniczy Franciszkanie (albo inny zakon żebraczy); wędrują po kraju, głoszą Słowo Boże, pomagają wieśniakom, zwalczają zbójów itp.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 04-12-2006, 15:45   

Cóż Zeg, mimo iż kilkukrotnie, także tu na tym forum, pytałem skąd taki rozwój sztuk walki na Dalekim Wschodzie i, przede wszystkim, filozoficznej ich otoczki, to odpowiedź nigdy nie była satysfakcjonująca. W związku z tym nie wiem skąd wschodnim mnichom się wzięły tego typu odchyły, tym bardziej więc nie wiem skąd mogłyby się wziąć zachodnim.

Ale cóż, to o czym pisze Teukros jest chyba wystarczająco sensowne. Zwłaszcza, że jeśli ktoś wędruje po kraju bez policji i jeszcze go nie zabili, to zapewne bić się umie...

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Bezimienny Płeć:Mężczyzna
Najmniejszy pomiot chaosu


Dołączył: 05 Sty 2005
Skąd: Z otchłani wieków dawno zapomnianych.
Status: offline
PostWysłany: 04-12-2006, 16:14   

W światach RPG zachodniego typu fantasy również mogą istnieć religie kładące większy nacisk na doskonalenie fizyczne, ale nie mające wydźwięku militarystycznego ("w zdrowym ciele zdrowy duch", czy coś w tym stylu). Dodatkowo za sztuki walki w stylu Aikido mogą wziąć się różne misyjne zakony o zbyt surowej regule by móc korzystać z broni (czy np. zatrudniać rębajłów), a potrzebujące jakiejś metody obrony.

Zdecydowanie pojawieniu się mnichów-wojowników sprzyja rozdrobnienie kościołów. Gdy w danym świecie religie przybierają postać wielkich i dość dobrze zorganizowanych kościołów-monolitów, odgrywających istotną rolę polityczną, to potrzeby obronne kościołów są zaspokajane albo przez lokalnych władców, albo przez specjalnie do tego celu "odgórnie" stworzone zakony rycerskie. Odwrotnie - przy dużym rozdrobnieniu i decentralizacji struktur religijnych każde lokalne świątynie i opactwa muszą radzić sobie same (a jak już wspomniałem nie wszystkie mogą się uzbroić czy utrzymywać własne oddziały)

_________________
We are rock stars in a freak show
loaded with steel.
We are riders, the fighters,
the renegades on wheels.

The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group