FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  Glenn Cook

Który cykl Gleena Cooka jest najlepszy?
Kroniki Czarnej Kompanii
53%
 53%  [ 7 ]
Garrett Prywatny Detektyw
15%
 15%  [ 2 ]
Imperium Grozy
0%
 0%  [ 0 ]
Delegatury Nocy
0%
 0%  [ 0 ]
Wszystkie ssą
0%
 0%  [ 0 ]
Nie czytałem żadnej / Nie umiem czytać
30%
 30%  [ 4 ]
Głosowań: 13
Wszystkich Głosów: 13

Wersja do druku
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 10-04-2008, 11:08   Glenn Cook

Korzystając z okazji, że Rebis opublikował nowego okładki nowego tomu Delegatur Nocy (oglądać je można między innymi tu: http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/glen_cook/pan_milczacego_krolestwa ) zakładam temat o tym pisarzu. Wiem, że na forum jest kilka osób, które zna jego twórczość. Co o niej myślicie i które z jego dzieł uważacie za najlepsze? Co sądzicie o innych jego dziełach, zwłaszcza nowości: Tyranii Nocy.

------------------------------------------------------------------------------------

Jak bywalcy IRCa zapewne pamiętają przy okazji wydania Tyranii Nocy wysłałem do Rebisa swoją aplikacje. Była utrzymana w dość obraźliwym tonie, kończyła się zaś słowami, że: skoro Rebis płaci takim idiotom, to równie dobrze może płacić też i mi. Gwarantowałem, że mimo iż angielski znam kiepsko i mam dysleksje przetłumaczę lepiej.

Jak widać po wstępie moja aplikacja została odrzucona. Dlatego czeka nas naprawdę duża porcja naprawdę dobrej fantastyki, w której dostaniemy takie stylistyczne i językowe niezręczności, że nawet "potajemni protektorzy" ani "bogowie, których władza wciąż trwa głównie ku nieszczęściu śmiertelników" nie ocalą nas przed atakiem pomiotów redakcjo-korekty.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.


Ostatnio zmieniony przez Zegarmistrz dnia 10-04-2008, 11:37, w całości zmieniany 1 raz
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 10-04-2008, 11:16   

Nie czytałem żadnej, chociaż czytać umiem.

Edit: Dziękuję za poprawienie błędu :)

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01


Ostatnio zmieniony przez Keii dnia 10-04-2008, 12:53, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Amnezjusz Płeć:Mężczyzna
Pan Patafian


Dołączył: 04 Lis 2007
Skąd: Leszno/polter
Status: offline
PostWysłany: 10-04-2008, 12:48   

Czytałem tylko trzy pierwsze tomy "Czarnej Kompanii" (resztę muszę upolować na allegro :P). Muszę przyznać, że CK zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Czytało się szybciuteńko, boheterowie byli dość wyraziści, choć bardzo dogłebnie dogłebnie przedstawieni nie byli, łatwo ich jednak było polubić. Akcja szybka, konkretna, dużo dobrego humoru. Wykreowany świat był całkiem ciekawy. Czego chcieć więcej od powieści fantastycznej. Polecam.

PS Z korektą było dobrze ;)

_________________
Moim zdaniem... cement jest o wiele... bardziej interesujący... niż to się ludziom wydaje. - RJ Patafian.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
9086435
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 10-04-2008, 14:22   

Ja czytałem jedynie kilka tomów Czarnej Kompanii. Mile to wspominam, bo takie ciężkiej, męskiej a przy tym nie infantylnej fantasy jest w Polsce na lekarstwo. Nowszych nie znam, bo generalnie ostatnimi laty fantastyki raczej nie kupuję.
Powrót do góry
Melmothia Płeć:Kobieta
Sexy Chain Smoker


Dołączyła: 09 Lut 2007
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 10-04-2008, 15:53   

Czytałam tylko cykl o Czarnej Kompanii i trzy pierwsze tomy Imperium Grozy. I jeszcze jeden tomik Garretta Prywatnego Detektywa - "Słodki srebrny blues" (o, tego jest więcej? oż... cały cykl?). Czytałam to jednak dawno (z 5 lat) temu. Kronikę Czarnej Kompanii przeczytałam w rekordowym czasie, czasami jeden tom w jeden dzień. Po wszystkich Drizztach i innych Raistlinach to było coś nowego i jako fantasy od razu wysoko się uplasowało. Ale Imperium Grozy już nie przypadło mi tak bardzo do gustu. Może to wina tego, że nie doczytałam do końca (nie było dalszych tomów) i teraz niewiele już pamiętam z tego cyklu? Albo po prostu zbyt szybko, po Czarnej Kompanii, się za to zabrałam (a nawet chyba jeszcze w trakcie jej czytania). Ale dobrze wiedzieć, że o detektywie jest więcej tomów, może kiedyś sięgnę do tego jeszcze raz.

Żeby powiedzieć o tym coś więcej, musiałabym jednak znowu to przeczytać. To, co napisałam wyżej, jest oparte jedynie na mglistym wspomnieniu ^^".

_________________
"Słowo ludzkie jest jak pęknięty kocioł, na którym
Wygrywamy melodie godne tańczącego niedźwiedzia,
Podczas gdy chcielibyśmy wzruszyć gwiazdy"
G.F.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 10-04-2008, 19:17   

Nie czytałem... A warto?

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 10-04-2008, 19:34   

Proste, ale dobrze napisane wojenne fantasy o oddziale najemników. Plusem są dobrze "napisani" bohaterowie i akcja, która co prawda ma skłonności do rozwiązań deus ex machina, ale to raczej immanentna cecha fantasy jako takiej. Jeśli jednak chodzi o mainstreamowe fantasy, to bez dwóch zdań pierwsza liga.
Powrót do góry
Bezimienny Płeć:Mężczyzna
Najmniejszy pomiot chaosu


Dołączył: 05 Sty 2005
Skąd: Z otchłani wieków dawno zapomnianych.
Status: offline
PostWysłany: 10-04-2008, 23:14   

Tylko należy pamiętać by trzymać się raczej pierwszych 3 tomów. Potem niestety robi się nieco gorzej.

Imperium nocy było delikatnie mówiąc kiepskie. Reszty z wymienionych jak na razie nie czytałem (ale przymierzam się do Garreta).

Z niewymienionych całkiem fajny był Swordbearer - książka o chłopaku "podłączonym" do artefaktu.

_________________
We are rock stars in a freak show
loaded with steel.
We are riders, the fighters,
the renegades on wheels.

The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 11-04-2008, 14:25   

Odpowiadając na pytanie Totema i dodając (wreszcie) klasyczny wstęp:

Gleen Cook należy do tych pisarzy, których bardziej cenię. Tworzy literaturę odbiegającą od standardów gatunku i nie powtarzającą schematów, a przy tym często dobrą. W Polsce wydano następujące cykle jego twórczości:

Kroniki Czarnej Kompanii: przez wielu uważane za klasykę gatunku. Cykl opowiada o losach bohatera zbiorowego, tytułowej wolnej kompanii żołnierzy najemnych wplątanych w konflikt w złowrogim Imperium Północy. Bohaterowie nie są świetlani. Przeciwnie: to banda kryminalistów, jakich mało, którzy "z paranoi uczynili styl życia". Pisana jest z interesującym, pamiętnikarskim stylu, który czasem może drażnić, za to jest zwięzła. ("Podczas marszu ku Różom wpadliśmy w zasadzkę buntowników. Polegli: X i Y, Z jest ciężko ranny i prawdopodobnie nie dożyje poranka. Wycofaliśmy się na wschód. Zgodnie z moimi przewidywaniami Z zmarł.")
Pierwsze 4 tomy to absolutna lektura obowiązkowa. Pozostałe to wolny wybór.

Prywatny Detektyw Garret: to kryminał opowiadający o przygodach prywatnego detektywa Garreta, żyjącego w mieście z typowego hig fantasy. Tun Faire pełne jest elfów, krasnoludów etc. oraz przestępczości, mafii, waśni na tle rasowym i wszelkich patologii. W gatunku fantasy: Bardzo Dobre. W gatunku kryminał: Bardzo Średnie. W Polsce wydano 7 tomów, w USA chyba 11. Mi się bardzo podobało.

Imperium Grozy: jest chyba najwcześniejszym cyklem Cooka i chyba najsłabszym. Czytało mi się to źle. Zupełnie, jakby inny pisarz to napisał.

Delegatury Nocy: z założenia trylogia. Fantastyczny świat, krucjaty, spiski, szpiegostwo, momentami Kompanijny klimat, herezje, średniowiecze, mroczna magia. Wszystko to sprawia, że książka ma szanse być nawet lepszą, niż Czarna Kompania. Niemniej jednak, jeśli ktoś nie jest koneserem fantasy to niech tego lepiej NIE CZYTA!

Ja naprawdę nie przesadzam pisząc o kiepskiej redakcji. Naprawdę. Ja jestem dyslektykiem. Ja nie widzę błędów. Co z tego, kiedy pierwszy tom był koszmarny! Nie było w nim bodaj jednego, prawidłowego zdania złożonego.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 11-04-2008, 15:51   

Zegarmistrz napisał/a:
Odpowiadając na pytanie Totema i dodając (wreszcie) klasyczny wstęp
O, i to jest to! Dziękuję pięknie, przyznam szczerze że ostatnio zastanawiałem się po co by tu sięgnąć...

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group