FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  Odniesienia do dzieł wielkich polskich autorów w M&A.
Wersja do druku
Sumire Płeć:Kobieta

Dołączyła: 21 Wrz 2013
Skąd: Kyoto
Status: offline
PostWysłany: 21-09-2013, 12:09   Odniesienia do dzieł wielkich polskich autorów w M&A.

Witajcie.
Przychodzę do Was z prośbą. Otóż w maju zdaję maturę i niedawno dostaliśmy listę tematów na maturę ustną z j. polskiego. W dziale "Związki literatury z innymi dziedzinami sztuki" pojawił się temat:
"Odniesienia do dzieł wielkich polskich autorów w sztuce japońskiego komiksu i animacji. Omów zagadnienie na wybranych przykładach."

I teraz moje pytanie: Czy w japońskich komiksach lub animacji są w ogóle jakiekolwiek odniesienia do dzieł wielkich polskich autorów?
Temat mnie zainteresował, ponieważ interesuję się Japonią (tradycjami, kulturą, językiem, muzyką etc.). Jednakże o anime i mangach mam raczej blade pojęcie... obejrzałam kiedyś kilka anime (Kuroshitsuji, Sayonara Zetsubou Sensei, Death Note, Elfen Lied - te wg mnie były najciekawsze). Słyszałam, że często w m&a pojawiają się różne polskie akcenty, ale odniesienia do dzieł wielkich polskich autorów? Jeśli ktoś z Was ma jakiś pomysł byłabym ogrooomnie wdzięczna za pomoc ^^;

Być może wielu za Was pomyśli sobie, że to głupie brać się za coś o czym nie ma się pojęcia, ale chyba wolałabym przygotowując się do matury oglądać anime niż czytać 'Lalkę' XD

Pozdrawiam! ^^
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Urawa Płeć:Mężczyzna
Keszysta


Dołączył: 16 Paź 2010
Status: offline
PostWysłany: 21-09-2013, 12:17   

Cytat:
Słyszałam, że często w m&a pojawiają się różne polskie akcenty, ale odniesienia do dzieł wielkich polskich autorów?

Powiedziałbym, że pojawiają się ekstremalnie rzadko i nie wiem, czy starczy ci na pracę. Jakbyś wyszła poza komiks i animację, to może być coś znalazł, ale w ich obrębie będzie ci ciężko, chyba że za dzieła wielkich, polskich autorów uznamy spirytus rektyfikowany albo wódkę żytnią. Ale Mickiewicza, Słowackiego itd w anime się nie cytuje.
O Polsce w mandze i anime masz nieco tutaj: http://czytelnia.tanuki.pl/pokaz/2195/chelsea-walesa-i-kaczynski-unit-czyli

_________________
http://www.nationstates.net/nation=leslau
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora
Sumire Płeć:Kobieta

Dołączyła: 21 Wrz 2013
Skąd: Kyoto
Status: offline
PostWysłany: 21-09-2013, 12:24   

Tak właśnie przypuszczałam... Ale skoro taki temat się pojawił, to znaczy, że da się go jakoś zrealizować...? Cóż, nie upieram się przy tym temacie, ale fajnie byłoby się tym zająć.
Dziękuję za szybką odp., zaraz obczaję link.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 21-09-2013, 12:28   

Z tym "da się go jakoś zrealizować" nie byłabym taka pewna. O ile z dziełami wielkich europejskich autorów nie byłoby problemu, o tyle z polskimi byłoby bardzo ciężko. Podejrzewam, że ktoś w komisji po prostu zobaczył, że temat często się pojawia w propozycjach maturzystów w wariancie z autorami europejskimi i postanowił "wyjść maturzystom naprzeciw" i dopisać do oficjalnej listy tematów. Tylko że ten, no...

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
Nanami Płeć:Kobieta
Hodor.


Dołączyła: 18 Mar 2006
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
House of Joy
PostWysłany: 21-09-2013, 12:30   

Nie wiem kto w ogóle te tematy układał i dlaczego w raczej rozrywkowej części japońskiej kultury miałyby być jakiekolwiek odniesienia do zupełnie obcej kultury małego środkowoeuropejskiego państwa?? "W kulturze japońskiej" byłoby już bardzo trudno, nie wyodrębniając nawet "animacji i komiksu".

Nie prościej samemu zaproponować jakiś temat i go realizować? Musi być wybrany z listy? Ja pamiętam, że sama wybierałam sobie temat...

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Easnadh Płeć:Kobieta
a wee fire


Dołączyła: 27 Cze 2008
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 21-09-2013, 12:36   

Nanami napisał/a:
Nie prościej samemu zaproponować jakiś temat i go realizować? Musi być wybrany z listy? Ja pamiętam, że sama wybierałam sobie temat...
Serio? O ile dobrze pamiętam, na ustnym miałaś temat z listy :P

A sam temat jest moim zdaniem z tyłka wzięty i nie wiem, jakim cudem w ogóle został zatwierdzony przez komisję czy cokolwiek, bo nie da się z nim zrobić praktycznie nic.

_________________

I’m always right and you should listen to whatever I have to say
and never disagree, ever, EVER for the sake of your wolvlihood.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Sumire Płeć:Kobieta

Dołączyła: 21 Wrz 2013
Skąd: Kyoto
Status: offline
PostWysłany: 21-09-2013, 12:38   

Cytat:
Nie prościej samemu zaproponować jakiś temat i go realizować? Musi być wybrany z listy? Ja pamiętam, że sama wybierałam sobie temat...


Był na to czas chyba w marcu-kwietniu. Jak mówiłam wcześniej, nie upieram się tylko przy tym temacie, mam jeszcze kilka innych w zanadrzu, ale ten wydał mi się ciekawy i chciałam poznać zdanie osób znających się na tym.
widzę, że ci, którzy układali te tematu zrobili mnie w bambuko XDD
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
JJ Płeć:Mężczyzna
po prostu bisz


Dołączył: 27 Sie 2008
Skąd: Zewsząd
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 21-09-2013, 13:02   

Zawsze jest Szopen. Kompozytor to też autor. Jest romansidło z Szopenem-biszonenem i shonen-ai Szopen/Liszt :D

Sumire napisał/a:
wolałabym przygotowując się do matury oglądać anime niż czytać 'Lalkę' XD

To można akurat zrobić z prawie każdym popkulturowo zorientowanym tematem (o robotach, o wąpierzach, etc. cokolwiek co w twoim odczuciu dałoby się zrealizować w oparciu w większości o filmy, powieści fantasy i takie tam), kwestia rozsądnego doboru pozycji do bibliografii.

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 21-09-2013, 13:02   

Jakby głęboko poszukał to pewnie by trooochę znalazł - głównie Chopina, Japońcy kochają Chopina. W jakimś starym anime była też scena w kinie, gdzie leciało coś bardzo podobne do "Popiołu i diamentu" Wajdy. Ale nie wiem czy jest przeszukiwać pierdylion pozycji w poszukiwaniu kilku nawiązań, których laik nawet nie zauważy.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Tren Płeć:Kobieta
Lorelei


Dołączyła: 08 Lis 2009
Skąd: wiesz?
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 21-09-2013, 13:44   

Jeżeli to byliby europejscy autorzy to da się znaleźć nawiązania do Szekspira, przede wszystkim w Romeo+Juliet i Zetsuen no Tempest (osoby z mojej grupy na studiach robiły z tego prezentację na jedne zajęcia). Polska literatura w Japonii to natomiast nisza w niszy, odniesienia do niej praktycznie się nie pojawiają w mandze i anime.

_________________
"People ask me for advice all the time, and they ask me to help out. I'm always considerate of others, and I can read situations. Wait, aren't I too perfect?! Aren't I an awesome chick!?"
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
alosza Płeć:Mężczyzna
green coat


Dołączył: 15 Maj 2012
Status: offline
PostWysłany: 21-09-2013, 14:21   

http://myanimelist.net/forum/?topicid=26457

http://forum.cdaction.pl/index.php?app=blog&blogid=1261&showentry=8483

Ale to są mega luźne nawiązania, wciąż to nie jest wprost ad meritum.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Quayle Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 06 Cze 2013
Status: offline
PostWysłany: 21-09-2013, 23:25   

Jeśli chodzi o autorów europejskich to na pewno luźne odniesienia do twórczości Charlesa Baudelaire`a są w anime i mandze "Aku no Hana". Do tego w drugiej serii "Black Lagoon" znajdziesz marginalne odniesienia do Sartre`a i Heideggera. Jeśli nie chodzi o nawiązania, a o inspiracje, to czytałem kiedyś, jak ktoś z sensem pisał o nitscheańskim przesłaniu "Tengen Toppa Gurenn Lagann".
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
peregrinus Płeć:Mężczyzna
wol(no/ny) myśliciel


Dołączył: 15 Sty 2010
Status: offline
PostWysłany: 22-09-2013, 15:11   

Nie wiem kto ten tamt wymyślił, ale niewątpliwie znał się na rzeczy...

Skoro potrzebne są odniesienia do polskich autorów, to wymienianie europejskich (do których odniesień możnaby naprawdę sporo, więcej niż wystarczająco znaleźc) nie ma raczej sensu. No chyba, że Sumire by temat zmieniła...
Trochę to beznadziejne. Akcentów polskich jest może wystarczająco, ale poza Chopinem nie dotyczą one twórczości polskich autorów, a przynajmniej ja sobie nie przypominam. Można by sprawdzic Aż do nieba i wyszukac elementy wspólne z polskimi dziełami dotyczącymi tej epoki, szczególnie powieściami historycznymi, wierszami, ale to mocno naciągane. Zresztą nie znam mangi, więc piszę tylko na podstawie tego co przecztałem o niej w recenzji.

Trzeba by najpierw znaleźc mangę lub anime, w których było coś więcej niż tylko jeden polski element i na siłę łączyc, tylko, że ja takich nie znam/widzę...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group