FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
  jcRPG vs. cRPG

cRPG czy jcRPG?
jcRPG
22%
 22%  [ 9 ]
cRPG
12%
 12%  [ 5 ]
Lubię oba
65%
 65%  [ 26 ]
Nie lubię grać w żadne RPG
0%
 0%  [ 0 ]
Głosowań: 25
Wszystkich Głosów: 40

Wersja do druku
Smoczek Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 17 Kwi 2006
Status: offline
PostWysłany: 25-05-2006, 18:21   

Są też osoby które początków RPGie poszukują we Francji (wiek XVII-XVIII).
Sens RPG może być i zwrotem abstrakcyjnym, ale nie widzę powodu by "Jego użytkowników palić na stosach", a odnośnie samego sensu... każdy może rozumieć to jak chce, ja mam swoje przekonania i dla mnie monopol jest taką samą grą RPGie, jak Counter Strike strategią. Owszem są tego elementy, ale nie powodują że dana gra klasyfikuje się do podanego gatunków.
A jeżeli monopol chcesz zaklasyfikować jako grę RPG, to tak samo z każdą planszówką. Oczywiście możesz to zrobić, ale jak na mój gust jest to zwykłe naginanie definicji, jak chcesz, za to też możemy palić na stosie, skoro się do tego tak... palisz xD.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
3256390
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 25-05-2006, 19:24   

Smoczek napisał/a:
każdy może rozumieć to jak chce, ja mam swoje przekonania i dla mnie monopol jest taką samą grą RPGie


Dla mnie sensem RPG jest zdobywanie złota lub innych pieniędzy wirtualnych. Monopoly jest więc dla mnie kwintesencją RPG.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Smoczek Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 17 Kwi 2006
Status: offline
PostWysłany: 25-05-2006, 19:37   

Mamy odmienne zdanie, nie ma co dyskutować ^^. Dla mnie RPG to przede wszystkim odgrywanie postaci i wczuwanie się w nią, bo co to za frajda zarabiać nie prawdziwe pieniądze, ja tam wole prawdziwe xP.
Nom i na tym możemy tę rozmowę zakończyć, ty RPGie widzisz jako coś zupełnie innego i wątpie byśmy się wzajemnie przekonali do swych racji ^^.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
3256390
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 25-05-2006, 19:46   

Smoczek napisał/a:
Mamy odmienne zdanie, nie ma co dyskutować ^^.


Nie tyle mamy odmienne zdanie, co w twoich poglądach są dziury, które ja wykorzystuje, by dowieść ci, że nie masz racji.

Co do wczuwania się w postać to (pomijając fakt, że RPG to nie teatrzyk) to gwarantuje ci, że komputer jest ostatnim miejscem, gdzie to da się zrobić.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Smoczek Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 17 Kwi 2006
Status: offline
PostWysłany: 25-05-2006, 20:00   

Eee... mi się wydawało, że ostatnie kilka postów nie odnosiło się do cRPGów. Oczywiście że w cRPGach wygląda to zupełnie inaczej.
I RPGie właśnie przypomina teatrzyk (jak to pozwoliłeś sobię nazwać), a nie bezsensowną sieczkę.
A co do tych dziur, o jakie ci dziury chodzi? Ja ich nie zauważyłem, ani po przeczytaniu twoich postów, ani po ponownym przeczytaniu swoich. Zauwazyłem jedynie, że twoim zdaniem RPGie polega na parciu do przodu i nabijaniu leveli/zdobywaniu kasy, a moim zupełnie inaczej... czyli mamy odmienne zdanie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
3256390
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 25-05-2006, 20:31   

cRPG czy też RPG - część zjawisk jest podobna.

Cytat:
A co do tych dziur, o jakie ci dziury chodzi? Ja ich nie zauważyłem, ani po przeczytaniu twoich postów, ani po ponownym przeczytaniu swoich. Zauwazyłem jedynie, że twoim zdaniem RPGie polega na parciu do przodu i nabijaniu leveli/zdobywaniu kasy, a moim zupełnie inaczej... czyli mamy odmienne zdanie.


Zauważ istnienie takiego zjawiska, jak ironia.

Przeczytanie postów zalecam jeszcze raz. Na przykład:

"każdy może rozumieć to jak chce" -> jest to bardzo nieścisłe twierdzenie. Jeśli można coś rozumieć tak, jak się chce = można wymyślić cokolwiek -> należy wymyślić coś takiego, co całkowicie zaprzeczy twierdzeniu oponenta.

To jedna dziura na ten przykład.

Smoczek napisał/a:
I RPGie właśnie przypomina teatrzyk (jak to pozwoliłeś sobię nazwać), a nie bezsensowną sieczkę.


Kolejny "wiedźmin"...

Tylko RPG w aspekcie symulacjonistycznym. Zauważ, że aspektów tych jest trzy: Symulacjonizm, Gamizm i Narratywizm (ja na ten przykład jestem Narrato-Gamistą). RPG interpretowane jako rodzaj teatru trafić może tylko w gusta części z nich, pozostawiając reszte nieusatysfakcjonowaną.

Czegoś takiego, jak bezmyślna sieczka nie ma. Przeciwnie - dobrze poprowadzona walka wymaga strategi, taktyki, szybkiego myślenia i instynktu, jak rzadna inna forma rozrywki.

Ja wiem, że Magia i Miecz, Portal, a teraz Gwiezdny Pirat uczą inaczej, lecz - niestety - nie mają one racji. To przestarzała, oparta o fałszywe przesłanki (wynikające głównie z akcji reklamowej systemów z grupy WoD), błędna teoria.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Bezimienny Płeć:Mężczyzna
Najmniejszy pomiot chaosu


Dołączył: 05 Sty 2005
Skąd: Z otchłani wieków dawno zapomnianych.
Status: offline
PostWysłany: 25-05-2006, 20:31   

Smoczek napisał/a:
Są też osoby które początków RPGie poszukują we Francji (wiek XVII-XVIII).

Są też osoby, które twierdzą, że piramidy egipskie wybudowali kosmici. I jednym i drugim wierzę mniej więcej tak samo.

_________________
We are rock stars in a freak show
loaded with steel.
We are riders, the fighters,
the renegades on wheels.

The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Smoczek Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 17 Kwi 2006
Status: offline
PostWysłany: 25-05-2006, 21:18   

O tym, że piramidy stworzyli kosmici czytałem artykuły, w sumei dosyć przekunające, ale mnie nie przekonało xP. To tak w ramach OTu.

Może użyłem sformułowania nie przecyzyjnego, ale chodziło mi o rzecz oczywistą - czyli każdy może poszukiwać w RPGie czego innego xP.

Cytat:
Kolejny "wiedźmin"...


A tego sformułowania to już zupełnie nie rozumiem co ma wied... znaczy piernik do wiatraka xD? Znam ten system, ale szczerze mówiąc nie przypadł mi do gustu, mam swego faworyta xP.


Zegarmistrz napisał/a:
Przeciwnie - dobrze poprowadzona walka wymaga strategi, taktyki, szybkiego myślenia i instynktu, jak rzadna inna forma rozrywki.


Nie powiedziałbym, IMO wspomniany już prze ze mnie CS czy też nawet Paintball jest w tym przypadku lepszy ^^.

Cytat:
Zauważ istnienie takiego zjawiska, jak ironia.


Nie nazwałbym tego zjawiskiem, w każdym razie - czy ironia jest potrzebna w dyskusji ^^?


Zegarmistrz napisał/a:
Tylko RPG w aspekcie symulacjonistycznym. Zauważ, że aspektów tych jest trzy: Symulacjonizm, Gamizm i Narratywizm (ja na ten przykład jestem Narrato-Gamistą)


Przyznaje, nie znam tych pojęć... co nie zmienia faktu, że dla mnie RPG jest tym czym napisałem, że jest ^^. "Dla mnie", czyli ty zgadzać się z tym nie musisz ^_-. Oczywiście walki, rózwój postaci, etc. też jest potrzebny, ale wszystko wymieszane w równym stopniu.

Ostatni akapit - może mój pogląd na RPGie wynika właśnie z tego, że bardzo lubię WoD (zwłaszcza W:A) chociaż, co ciekawe, w ten system grałem najmniej (najwięcej grało się w ED).
A z podanych przez Ciebie pism czytałem jedynie MiM ^_-.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
3256390
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 26-05-2006, 09:27   

Cytat:
Ostatni akapit - może mój pogląd na RPGie wynika właśnie z tego, że bardzo lubię WoD (zwłaszcza W:A)

Wiedziałem....ja to jednak wyczuwam wodziarza na odległość, choć niedawno jeszcze myślałem, że oni już powymierali. Jak widać wyznawcy idei "only storytelling is real" żyją i mają się dobrze.
A w jaką odmianę W:A grasz ?
a) optymistyczną - Bracia, żmij znowu zaatakował, musimy... (GRRR !!!!! ARGHHHH !!! WRRRR !!! )
b) angstującą - Cokolwiek byśmy nie zrobili i tak planeta zginie, o jak nam smutno, Auuuuuu !!!!
c) realistyczną - Przypalam ranę aby zatamować krwawienie. Udało mi się ? Nie wiem, masz tu nóź i świeczkę i spróbuj to odegrać.

Zeg: co jak co, ale MiM ( w czasach swojej świetności ) nauczał, że rpg to przede wszystkim zabawa. Portalu czytałem jedynie pięć numerów, zas o GP nawet nie słyszałem. Co zacz ?
Powrót do góry
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 26-05-2006, 09:56   

Smoczek napisał/a:
A tego sformułowania to już zupełnie nie rozumiem co ma wied... znaczy piernik do wiatraka xD


Wiedźmin - tak określam na swoje potrzeby graczy o starzu około 5 lat, wychowanych w końcowej fazie MiMa, lub krótko po jego upadku. Pierwsze systemy: Wiedźmin lub Neuroshima, zastąpione szybko niekompletnymi kserami kser Warhammera albo archiwalnymi wydaniami WoDu (niekompletnymi). Ultrasymulacjonista, najczęściej antydedekowiec.

Grisznak napisał/a:
Zeg: co jak co, ale MiM ( w czasach swojej świetności ) nauczał, że rpg to przede wszystkim zabawa. Portalu czytałem jedynie pięć numerów, zas o GP nawet nie słyszałem. Co zacz ?


A potem czasy świetności się skończyły, a wraz z nimi zaczęło się nauczanie, że liczy się teatrzyk, realistyczne odgrywanie Cierrpienia, Mrrrrock i jesienny deszcz padający nawet na wiosne.

Gwiezdny Pirat to pismo adresowane do Graczy (a nie MG, choć to podobno się zmieniło) wydawane przez Portal. Nie rozsyłane do kiosków, pozbawione reklamy pojawia się czasem w Empikach i sklepach RPGowych by przynieść straty. Ukazuje się od czterech lat wedle cyklu wydawniczego regulowanego na podstwie przypływów i odpływów obłędu Ignacego Trzewiczka.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Smoczek Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 17 Kwi 2006
Status: offline
PostWysłany: 26-05-2006, 11:36   

Zeg (mogę tak pisać xD?) z tymże ja mam w chwili obecnej staż około 8 lat i moim pierwszym systemem był Warhammer (jeszcze gdzieś mam rozpadającą się książeczke... chociaż kiedyś kleje były jednak trochę lepsze), zaś kolejnym Dzikie Pola (do których mam zresztą spory sentyment).
WoDa... no niestety, mam jedynie to co zdobyłem od brata, większość to niestety pdfy (mimo wszystko WoD, zwłaszcza Wilkołak jest dość trudno dostępny w Polsce).
Grisznak - wodziarzem na pewno bym się nie nazwał, grałem, lubię ten system... ale nie jestem żadnym maniakiem i co ważniejsze nie jest to mój ulubiony system. A co do "wersji" gry, raczej coś pośredniego między opcją 1, a 2 xP.
Odnośnie zaś zabawy... można jej szukać na kilka sposobów, ja jestem właśnie za, jak to określiłeś "teatrzykiem" + duża ilość humoru (oczywiście w zależności od systemu).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
3256390
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 27-05-2006, 20:17   

Dobra, maybe end of offtopic ?
Ja gram obecnie w dość ciekawą grę. Zwie sie to Fire Emblem i...niby piszą o tym tactic rpg, a ja tam za cholerę rpg nie widzę. Gra kojarzy się zaś z Fantasy General, ozdobionym mangowymi wstawkami między bitwami.
Oczywiście, gdy skończę to zadbam by na Inner World powstał stosowny dział o tej grze, ale sama gra mnie zaintrygowała. O ile bowiem taki FFTA miał elemnty i jrpg i taktyki tak tu mamy czystą taktykę.
Powrót do góry
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 27-05-2006, 22:25   

Czy ten Fire Emblem nie jest czasem troszke podobny do Battle for Wesnoth? Sądząc po screenach i tym, co mówisz, obstawiałbym, że tak jest. Tym bardziej, ze z RPG to ma jedynie, hmm, poziomy doświadczenia i baaaardzo ogólny rozwój postaci (taki, jak pozostałych jednostek - określona liczba XP to awans na wyższy poziom, czasem z wyborem kierunku ewolucji, np. jeździec awansuje na rycerza albo lansjera).

Dla mnie brakuje opcji "Lubię RPG papierowe" :P. Bo tak bym zagłosował... no dobra, grałem w Saga Frontier 2 i mnie wciągnęło, ale to dawno było, ze trzy lata temu :].

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grahf Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 21 Maj 2006
Skąd: Kraków
Status: offline
PostWysłany: 28-05-2006, 10:06   

Smoczek napisał/a:
W Chrono Cross nie grałem (nie mam PSX)

A co to za problem ściągnąć darmowego epsx'a, załadować rom i przycinać na piecu?

_________________
In the name of their bastard son
They murdered our forests and beliefs
So your god will forgive?
Yet I shall never!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Smoczek Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 17 Kwi 2006
Status: offline
PostWysłany: 28-05-2006, 10:30   

Hmm:
raz - nie wiem czy mój komp to pociągnie xP (co prawda FF XI dało radę... ale);
dwa - nie lubię zbytnio piracenia (choć nie mogę powiedzieć bym był od tego wolny)... wiem mogę kupić, ale nie słyszałem aż tak dobrych rzeczy o tej grze by wydawać pieniądze w ciemno xD;
trzy - mimo wszystko gra na epsxe jest mniej przyjemna niż na playu ^_-.
Ale w sumie to masz rację, może kiedyś tak zrobię (albo kupię sobię playa 3 xP)...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
3256390
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 4 z 7 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group