FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
  Wasze ulubione Anime Fantasy
Wersja do druku
shugohakke Płeć:Mężczyzna
Najstarszy Grzyb

Dołączył: 15 Gru 2011
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 23-12-2011, 11:30   

Ja tam sądzę, że kwestia bycia horrorem jest niezależna od fantasy. A tak mi przyszło do głowy, że nie wymieniłem nic powiązanego z tematem.
Howl's Moving Castle - również w wersji zdubbingowanej, bo jest całkiem udana, ale nie potrafię powiedzieć, która lepsza. I jak ktoś mi powie, że D. W. Jones nie pisze fantasy to...

_________________
I crossed the mountain and I climbed the river...
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Gość
Gość
PostWysłany: 24-02-2012, 16:40   

Jak fantasy to napewno coś ze stajni Ghibli - Mononoke Hime, Tenkuu no Shiro Laputa, Kaze no Tani no Nausicaä, Sen to Chihiro no Kamikakushi, Hauru no Ugoku Shiro, Gedo Senki, Majo no Takkyubin, a nawet Tonari no Totoro, czy Gake no Ue no Ponyo :) .
Powrót do góry
Gość
Gość
PostWysłany: 24-02-2012, 16:45   

O cholipcia zapomniałem wspomnieć o Neko no Ongaeshi, Karigurashi no Arrietty, i Kurenai no Buta.
Powrót do góry
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 24-02-2012, 17:30   

Primo, napisałby coś poza suchą wyliczanką.

Duo - nie wiem gdzie widzi w "Nauśce" i Lapucie fantasy. Jedno to post-apokaliptyczna przyszłość, drugie coś jakby steampunk. Nie pamiętam żeby w ogóle było tam cokolwiek podpadającego pod moce nadprzyrodzone, a nie wytłumaczonego dziwną technologią.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Gość
Gość
PostWysłany: 24-02-2012, 18:12   

Ysengrinn napisał/a:
Primo, napisałby coś poza suchą wyliczanką.

Sorki - uważam, że dzieła Studia Ghibli obowiązkową oczywistością są - więc nie ma co się opisywać.

Ysengrinn napisał/a:
Duo - nie wiem gdzie widzi w "Nauśce" i Lapucie fantasy. Jedno to post-apokaliptyczna przyszłość, drugie coś jakby steampunk.

Myślałem (powiem więcej - jestem pewien), że post-apokaliptyczne wizje świata należą do gatunku fantasy. Wytknąłeś, że Laputa to "steampunk" - czyli jest to podgatunek sf - więc pasuje. Dziwne, że to "Ruchomego zamku Hauru" się nie przyczepiłeś, bo też posiada pewne elementy steampunku (a że wymieszane z elementami magii to już inna historia).

Ogólnie to jakby był problem z klasyfikcają co to jest Fantasy. Przecież magia, czy ponadnaturalne zdolności, to niejedyne wyznaczniki tego gatunku.
Powrót do góry
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 24-02-2012, 18:41   

Fantasy to nie to samo co fantastyka - owszem, granica między fantasy i sci-fi jest trochę ulotna, ale akurat Nauśka i Laputa stoją na tyle daleko od niej, żeby nie mieć wątpliwości.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
shugohakke Płeć:Mężczyzna
Najstarszy Grzyb

Dołączył: 15 Gru 2011
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 24-02-2012, 18:49   

A Ruchomy Zamek wywodzi się od najczystszej fantastyki. Ze smokami, magami (elfów w świwcie Chrestomanciego nie kojarzę, ale może się gdzieś przewijają) i resztą towarzystwa.

_________________
I crossed the mountain and I climbed the river...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 24-02-2012, 19:29   

shugohakke, nie wkradł ci się aby mały błąd?.

Trochę systematyki:

"Speculative fiction is an umbrella term encompassing the more fantastical fiction genres, specifically science fiction, fantasy, (...)"

Innymi słowy, w wielkim uproszczeniu fantastyka (speculative fiction) to gatunek, którego podgatunkami są fantasy (gdzie przewodnim tematem są zjawiska paranormalne) i fantastyka naukowa (gdzie przewodnim tematem jest technologia).

Steampunk to podgatunek SF, czyli pod-podgatunek fantastyki.

W tym kontekście, IMO Ruchomy Zamek wywodzi się od najczystszej fantasy.

Laputa trąci steampunkiem, tyle że postapokaliptycznym.

Nauśka to klasyczne mainstreamowe postapokaliptyczne sf.

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
shugohakke Płeć:Mężczyzna
Najstarszy Grzyb

Dołączył: 15 Gru 2011
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 24-02-2012, 19:51   

A mógł się jakiś wkraść.
W tym temacie każdy używa własnych definicji fantastyki, sf i fantasy (jak dla mnie to jedno i to samo, a trzecie prawo Clarke'a tylko mi przytaknie ^^), a potem się dziwi, że nie zgadza się to z innymi. Generalnie jest bardzo zabawnie.

_________________
I crossed the mountain and I climbed the river...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Gość
Gość
PostWysłany: 24-02-2012, 22:01   

No tak... trochę się zapędziłem. "Fantasy", a "fantastyka" to nie to samo, racja. Więc jakby nie patrzeć przedstawiciele steampunk nie powinny znaleźć się w zestawieniu. Choć osobiście uważam, że Laputa to ten sam przypadek co z Ruchomym zamkem Hauru - może jest i technika, ale podporządkowana/wykorzystująca magię - wisorek Sheety pozwalający jej unosić się w powietrzu, wskazujący lokalizację zamku w chmurach - czysta magia - Kamień Lewitacji.
No, ale chociaż jestem pewny co do Opowieści z Ziemiomorza, Mononoke Hime, Spirited Away, Podniebnej poczty Kiki, Narzeczonej dla kota, Mojego sąsiada Totoro, i Ponyo. Chyba, że jeszcze coś źle pojmuję...
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 3 z 3 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group