FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
  Jak NIE należy pisać fików...
Wersja do druku
Zegis Black Priest Płeć:Mężczyzna
Szary Wędrowiec


Dołączył: 04 Lut 2003
Skąd: z swoich opowiadań...
Status: offline
PostWysłany: 28-09-2005, 19:41   

Króciutki i malutki offtopick aby obronić swoje imie, no ksywkę i przeprosić...

Ysengrinn napisał/a:
Cytat:
Ja wiem, że teraz zachowuje się jak ten urzędnik Angielski, który bodajże w 17 wieku wystąpił z prośbą o zamknięcie urzędu patentowego bo "nikt już nic pożytecznego nie wymyśli"


To był urzędnik hamerykański pod koniec XIX w. I chyba prosił skutecznie, o ile pamiętam;>.


Pardon... to był faktycznie 19 wiek... co do hamerykańskiego, to nie jestem pewien bo jakoś w notatkach pominąłem narodowość... kojarzy mi się tylko, że mówił po angielsku...

_________________
Wróciłem, nie cieszycie się? :]

"Do not fear in the face of your enemies, speak the truth always, even if it leads to your death, save helpless and do no wrong..."
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3314312
Ched_Cherry Płeć:Kobieta

Dołączyła: 27 Paź 2005
Status: offline
PostWysłany: 27-10-2005, 19:37   

Jakoś nikt tutaj nie wspomniał, że w tekście literackim emoticony nie mają prawa istnienia.
I nikt nie powiedział, że nie wolno pisać tekstów w notatniku - do tego jest Word. On podkreśla błędy, powtórzenia, wynajduje synonimy i ma autokorektę.
Nikt też nie zaznaczył, że pisanie pod wpływem nagłego natchnienia - nie przemyślawszy pomysłu - bywa zgubne.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Redvampire
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 27-10-2005, 19:44   

Co racja to racja . Witaj u nas
Powrót do góry
Serika Płeć:Kobieta


Dołączyła: 22 Sie 2002
Skąd: Warszawa
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 27-10-2005, 19:47   

O, zapomnieliśmy o emotikonkach? Nasz błąd. O ile w dyskusji w internecie bywają przydatne, o tyle w tekstach literackich służą jedynie do przekonania czytelnika, że naprawdę nie ma ochoty tego czytać.

Natomiast nie zgodzę się co do notatnika. Ja w niczym innym nie piszę, bo korekta worda mnie po prostu drażni (i tak, wiem, że można wyłączyć). Fakt, że później przepuszczam tekst przez sprawdzanie pisowni na wypadek, gdyby mi coś umknęło, ale jeśli ktoś nie robi rażących błędów, to to naprawdę nie jest konieczne - wystarczy uważnie przeczytać. A notatnik nie robi dziwnych rzeczy z kodowaniem i to jest jego wielka zaleta.

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora
 
Numer Gadu-Gadu
1051667
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 27-10-2005, 19:47   

Po pierwsze witamy:].

Po drugie - Word jest 3vil. Pisanie w tym programie grozi ostrą psychozą maniakalno-depresyjną ze względu na wszystkie durnoty którymi jest napakowany. Dlatego też używam go owszem, ale tylko do korekty. Po trzecie - cóż, w niektórych fikach (tych mało opisowych, a bardziej hermetycznych) emotikonki mogą być, ale jeśli ktoś chce pisać "prawdziwe" opowiadanie to owszem masz rację.

_________________
I can survive in the vacuum of Space


Ostatnio zmieniony przez Ysengrinn dnia 29-11-2005, 13:46, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Illuminari Płeć:Kobieta
Dark lady


Dołączyła: 27 Paź 2005
Skąd: Krynn, serio Wa-wa
Status: offline
PostWysłany: 27-10-2005, 19:48   

Witaj Ched, tu Raista. Zgadzam się. Z resztą z tobą nie ma o czym dyskutować. Co do literatury to masz niepodważalny autorytet.

_________________
http://www.dragonlance.pl/forum - zapraszam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
6845935
Khirsah Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 27 Paź 2005
Status: offline
PostWysłany: 27-10-2005, 20:03   

Ched, tu Khirsah. Słuchajcie, jak ktoś nie wierzy w słowa Ched, niech zajrzy na nasze forum (adres w podpisie Illuminari) w Wielką Bibliotekę.

[EDIT=Ysengrinn]Khirsah jaki to ma związek z tematem? I jeśli traktujesz to wszystko jako grę wstępną do zadymy to powiedz wprost.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ched_Cherry Płeć:Kobieta

Dołączyła: 27 Paź 2005
Status: offline
PostWysłany: 27-10-2005, 20:16   

Seriko, Ysengrinn - Do Worda można się przyzwyczaić - od początków swojego "pisarstwa" - czyli lat pięciu - stosuję ten program. I uznaję jego wyższość ponad notatnik - trochę poszperać w opcjach i ogonki same się ustawiają tam, gdzie trzeba. Napakowanie durnotami? moim zdaniem każda opcja się do czegoś nadaje. Trza tylko zastanowić się, do czego.
"Fiki mało opisowe"? O czym wy do mnie "rozmawiacie"? Tekst literacki, to tekst literacki. Zamiast tych nieszczęsnych "oczek" (^^) można napisać przecież - "uśmiechnął się głupio".
Jeszcze o notatniku: widziałam naprawdę wiele fanfików pisanych właśnie w tym programie. Zgroza, zaprawdę powiadam wam, zgroza. Po kilku linijkach rzucałam się na słownik, bo jeszcze się koszmary przyśnią.
Jeszcze jedno co mnie drażni: pisanie fanfika w formie "pseudoscenariusza". Jeśli już ktoś pisze z podziałem na role, to niech, na młoty krasnoludzkie, robi to umiejętnie! No i taka forma zbyt ambitnie nie wygląda...
Wiem, że jestem osobą niewiarygodnie upierdliwą pod względem pisania jako-takiego. Wymagam wiele od siebie - wymagam tyle samo od innych. Bo to chyba trochę głupio - umieszczać aż 2kB w Internecie, których 3/4 to błędy ortograficzne, stylistyczne i niebiosa wiedzą jakie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 27-10-2005, 20:27   

Word ma wady.

Po pierwsze - co go w mych oczach dyskwalifikuje - materiały dłuższe niż 150 stron zaczynają szaleć i potrafią urosnąć nawet do 1 gigabajta objętości.

Po drugie - dziwnie formatuje teksty, co sprawia, że trzeba je nieraz ręcznie oczyszczać przed wstawieniem na stronę.

Po trzecie - jest strasznie duży objętościowo. Materiały w wordzie ważą po kilkadzisiąt KB, co sprawia, że a) strony, na których je zamieszczono długo się wczytują b) szybko eksploatują łącze.

Po czwarte - przenosi wirusy (tak, tak).

Po piąte - po 5 latach pisania w wordzie stwierdzam, że nie istnieje coś takiego, jak moja ortografia. Ponadto nie wyłapuje to błędów dyslektycznych.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Serika Płeć:Kobieta


Dołączyła: 22 Sie 2002
Skąd: Warszawa
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 27-10-2005, 20:31   

Prawdę mówiąc wolę sama mówić ogonkom, gdzie się mają ustawiać. A jeśli coś robię, a program usiłuje mi coś zmieniać na bieżąco - nawet, jeśli słusznie - to tylko niepotrzebnie mnie rozprasza. Chociaż to oczywiście kwestia gustu.

Natomiast gniota napisać można tak samo w notatniku, jak i w wordzie. To ludzie piszą opowiadania, a nie programy komputerowe. Nie bardzo rozumiem, skąd przeświadczenie, ze jeśli ktoś używa nieodpowiedniego twoim zdaniem programu, to z góry wiadomo, że źle pisze - chyba, ze naprawdę miałaś wyjątkowego pecha.

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora
 
Numer Gadu-Gadu
1051667
Redvampire
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 27-10-2005, 20:32   

ja osobiscie polecam Open ofice

PS tak tak wojsko go tez uzywa :P
Powrót do góry
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 27-10-2005, 20:32   

Ched_Cherry, to ze od fikow pisanych w notatniku odrzuca, to wina autora a nie notatnika. calkiem sporo jest tekstow ktore do niczego sie nie nadaja bo autor uwierzyl w magiczna moc worda. przy recenzjach anime word i jego autopoprawki to bol. przy tlumaczeniach specjalistycznych rowinez. ja naprawde wole kontrolowac co pojawi sie na ekranie a nie wysluchiwac ze "X jest kolokwializmem, i powinienes to zmienic"

Cytat:
"Fiki mało opisowe"? O czym wy do mnie "rozmawiacie"? Tekst literacki, to tekst literacki.

teksty literackie miewaja rowniez forme dialogu. co prawda akurat emotikonow w zadnychformach literackich nie pochwalam i nie rozumiem, poniewaz przecinek czy wielokropek we wlasciwym miejscu, a czasem proste ulozenie slow maja szanse zalatwic sprawe
Powrót do góry
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 27-10-2005, 20:37   

Cytat:
PS tak tak wojsko go tez uzywa :P


Nie tylko wojsko, urzędy też. Razem z Wordem, więc czasem jest Sajgon z odczytywaniem plików-_-.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 27-10-2005, 20:41   

Cytat:
Open ofice
bueh, ja podziekuje. serika musi recznie zmieniac to co on uwaza za koncept myslnika dialogowego
Powrót do góry
IKa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 02 Sty 2004
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 27-10-2005, 20:49   

W sumie recenzje staram się pisać w Wordzie... choć po uporczywych zmianach Bellandy na Bełdany zwątpiłam.. W każdym razie nadaje się tez do opowiadań - chyba, że... no własnie... ta nieszczęsna autokorekta... Ile razy zmieniał mi Zel na Żel nie zliczę - skutkiem czego wszytko, co napiszę muszę sprawdzać głównie pod kątem Nazw Włąsnych.

Ale Bełdany mnie dobiły _^_
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 2 z 4 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group