FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 40, 41, 42 ... 67, 68, 69  Następny
  Kto mi powie... - Edycja 2
Wersja do druku
Paweł Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 25 Gru 2008
Status: offline
PostWysłany: 02-02-2011, 21:12   

Jak najbardziej - jeżeli nie masz problemów ze skleceniem kilku sensownych zdań, to nie ma co się bać. Moja nauka ograniczyła się do przeczytania repetytorium dzień przed... Z maturki miałem 88%, a pisać nigdy zbyt dobrze nie umiałem, po prostu wystarczyło się zastanowić nad tekstem... Jeżeli chodzi o wyniki z podstawy, to byłe one niższe, niż osób z rozszerzeniem. Jasne, że ludzie różni i różne mają talenty, ale rozszerzenie dawało ten komfort, że nie trzeba było czytać lektur - już na podstawie więcej było wiadomości spoza arkusza... Klucz może powodować lekki dyskomfort, dlatego warto znać ogólne założenia epok, żeby zaszpanować jakimś nawiązaniem i mniej więcej wiedzieć, o czym się wtedy pisało najczęściej (np. moja maturka zawierała tekst Mrożka o szczurach. Znajomość "Tanga" - dokładnie to oglądałem kiedyś film, jak się okazało, pomogła w rozgryzieniu klucza w jakichś 80 procentach).

Ogólnie wszystko zależy od matury (w sensie tekstów), ale ja jak najbardziej polecam wszystkim rozszerzenie, jeżeli nie mają wstrętu do pisania oczywiście.

_________________
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
JJ Płeć:Mężczyzna
po prostu bisz


Dołączył: 27 Sie 2008
Skąd: Zewsząd
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 02-02-2011, 21:32   

Na rozszerzonej jest fajnie, bo nawet jak ci nie pójdzie zawsze będziesz mógł tłumaczyć, że nie wpasowałeś się w klucz ;] A bardziej poważnie - zależy czy dobrze idzie ci analizowanie tekstu, jeśli tak, to rozszerzenie jest nawet lepsze niż podstawa, bo nie wymaga znajomości lektur. Ja poszedłem na rozszerzoną bo nie chciało mi się uczyć.

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
GoNik Płeć:Kobieta
歌姫 of the universe


Dołączyła: 04 Sie 2005
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 02-02-2011, 21:49   

JJ napisał/a:
Ja poszedłem na rozszerzoną bo nie chciało mi się uczyć.

Same. I dobrze na tym wyszłam.

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Agon Płeć:Kobieta


Dołączyła: 05 Maj 2008
Status: offline
PostWysłany: 03-02-2011, 00:02   

A poza tym - teraz, żeby móc zdawać rozszerzenie z polskiego (tak samo jak z obowiązkowo wybranego j. obcego i z matematyki), i tak najpierw musisz zdać podstawę, więc przystępując do rozszerzenia nic nie stracisz, a możesz tylko zyskać.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
buczo Płeć:Mężczyzna
Phantom


Dołączył: 18 Lis 2009
Status: offline
PostWysłany: 05-02-2011, 19:31   Japonia a alfabet łaciński

Witam.
Mam co prawda może i głupie ale bardzo irytujące mnie pytanie.
Rozchodzi sie o pismo japńskie, wiem że składa sie ono z trzech rodzajów piktogramow. ale tak naprawdę rozchodzi się o zapisywanie japońskich słów za pomocą alfabetu łacinskiego, tak jak karaoke w anime, czy poprostu słowa w słownikach np:
akai - czerwony
yoshi - okay, dobra
itd.
i pytam czy to się stosuje w japoni, czy to wymysł obco krajowców dla ołatwienia sobie sprawy, czty to ma jakąś nazwe?
proszę o jakiekolwiek inforamacje na ten temat.

_________________
Buczo



Do póki walczysz jesteś zwycięzcą.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 05-02-2011, 19:34   

Tu masz wszystko opisane.
Nie czytaj polskiej wersji, są tam bzdury w stylu informacji, że hiragana i katakana to alfabety sylabiczne.
buczo napisał/a:
składa sie ono z trzech rodzajów piktogramow

To nie piktogramy.

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Tren Płeć:Kobieta
Lorelei


Dołączyła: 08 Lis 2009
Skąd: wiesz?
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 05-02-2011, 19:49   

Scalono do właściwego tematu

_________________
"People ask me for advice all the time, and they ask me to help out. I'm always considerate of others, and I can read situations. Wait, aren't I too perfect?! Aren't I an awesome chick!?"
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 05-02-2011, 20:26   

Wymysł barbarzyńskich gaijinów, którzy umysłowo plasują się gdzieś między psem a małpą i są leniwi jak krowy. Rany, przecież kana to 48 znaków, plus dwa modyfikatory dające w sumie 25 dodatkowych opcji... proste jak drut? Kanatutor i po pół godziny dziennie... przez parę dni; nawet nie zauważysz jak zaczniesz czytać.

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Caladan Płeć:Mężczyzna
Chaos is Behind you


Dołączył: 04 Lut 2007
Skąd: Gdynia Smocza Góra
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
Omertà
Syndykat
WOM
PostWysłany: 15-02-2011, 12:03   

Co możecie powiedzieć o roztworze wodnym gencjanie. Czy jest skuteczny na ospę wietrzną.

_________________
It gets so lonely being evil

What I'd do to see a smile

Even for a little while

And no one loves you when you're evil

I'm lying through my teeth!

Your tears are all the company I need
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
4934952
Caladan Płeć:Mężczyzna
Chaos is Behind you


Dołączył: 04 Lut 2007
Skąd: Gdynia Smocza Góra
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
Omertà
Syndykat
WOM
PostWysłany: 10-03-2011, 11:02   

Mam pytanie czy rogal księżyca może być bardziej przesuniety na dole. Czasem lubię popatrzeć na księżyc, ale za bardzo nie kojarzę, żeby widział takim ułożeniu. Zna ktoś dobry program związany z pokazaniem faz księżyca.

_________________
It gets so lonely being evil

What I'd do to see a smile

Even for a little while

And no one loves you when you're evil

I'm lying through my teeth!

Your tears are all the company I need
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
4934952
Caladan Płeć:Mężczyzna
Chaos is Behind you


Dołączył: 04 Lut 2007
Skąd: Gdynia Smocza Góra
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
Omertà
Syndykat
WOM
PostWysłany: 23-03-2011, 17:21   

Do 3 razy sztuka. Jest możliwość zalogowania się na stare konto Youtube bez wiązania go z Google.

_________________
It gets so lonely being evil

What I'd do to see a smile

Even for a little while

And no one loves you when you're evil

I'm lying through my teeth!

Your tears are all the company I need
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
4934952
Bezimienny Płeć:Mężczyzna
Najmniejszy pomiot chaosu


Dołączył: 05 Sty 2005
Skąd: Z otchłani wieków dawno zapomnianych.
Status: offline
PostWysłany: 27-03-2011, 15:29   

Z tego co pamiętam była, normalnie - o ile to było konto sprzed przejęcia serwisu (tzn mogłeś po prostu się nie zgodzić na powiązanie kont i tyle)

_________________
We are rock stars in a freak show
loaded with steel.
We are riders, the fighters,
the renegades on wheels.

The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
BigMonster Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 01 Kwi 2011
Status: offline
PostWysłany: 01-04-2011, 21:01   Kto to jest...

Witam.
Chcialem prosic forumowiczow o pomoc. Trafilem na pewna postac i nie potrafie jej zidentyfikowac.
Anime/manga nie jest moja pasja mimo ze wiem co to "Ghost in the Shell" czy "Dragon slayer". Swego czasu dosc gleboko siedzialem tez w RPG. Jednak to za malo zeby ustrzelic tozsamosc tej figurki, moze lepiej zorientowani dadza rade...
Moze ktos z was wie kim jest figurka pojawiajaca sie w 15 sekundzie tego filmiku:
http://www.youtube.com/watch?v=bIjtfDPQRhM&NR=1

Wyjatkowo trafia do mnie i bardzo bym chcial miec takie malenstwo oparte o monitor (tak, jestem informatykiem :)

Wiem ze sprawa blacha ale skonczyly mi sie pomysly a mocno zachorowalem na ta wlasnie dziewuszke.
Z gory dziekuje za jakie kolwiek wskazowki i pomoc w namierzeniu.

Scalono do właściwego tematu.

Tren
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 10-04-2011, 13:18   

Unia żąda urynkowienia cen gazu - nie znam się, ktoś jest w stanie powiedzieć kto ma rację?

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 10-04-2011, 18:01   

Ysen, Unia oczywiście.

Tyle że konsekwencje są nieakceptowalne w roku wyborczym... ale po kolei.

Panowie z PiS i PO olewali ślimacze tempo budowy gazoportu, który wciąż nie jest gotowy; panowie z SLD gazoport otwarcie sabotowali.

W efekcie po tym jak szlag trafił kontrakty z pośrednikami na Ukrainie, Polska znalazła się w sytuacji pod ścianą - gazu zaczęło brakować, i jedynym dostawcą który mógł go dostarczyć - fizycznie - była Rosja. Niedobory nie uderzyły w publikę tylko dlatego, że Polska do 50% krajowego zużycia, czyli właśnie to, co zużywają gospodarstwa domowe, wydobywa sama. Za to dla przemysłu... pierwszy "w tyłek" dostał orlen, który zużywa prawie 1mld m3 gazu rocznie - musiał przełączyć się na instalację opartą o mazut. Niby nie ma problemu, ale koszty są wyższe - ergo, jego produkty są mniej konkurencyjne. Przykręcono kurek też innym przemysłowym odbiorcom.

Problem w tym, że Rosjanie doskonale wiedzieli jaka jest sytuacja, i bynajmniej nie zamierzali zgodzić się na samo "zapchanie dziury" w dostawach. Zmusili idiotów do podpisania "świętego graala" - kontraktu na całe dekady, z ceną dowiązaną na sztywno do ropy naftowej, trzykrotnie wyższą, niż aktualna na rynku USA, oraz o połowę wyższą niż w Niemczech.

I z zasadą "płacicie za gaz bez względu na to, czy go odbierzecie".

Efekty są oczywiście katastrofalne - zwłaszcza, że lada chwila otwarty będzie gazoport, który zapewni dostęp do taniego gazu z całego świata... jak powiedziałem, cena w USA jest kilkakrotnie niższa niż w europie, w afryce podobnie. I do tego na dzień dobry gazoport może przeładować do 30% obecnego zużycia, a po dobudowaniu trzeciego zbiornika nawet do 7,7mld m3 czyli jakieś 50% rocznego zużycia. A jak wspomniałem - kolejne 50% możemy sami wydobyć JUŻ, bez łupków...

A więc, nasi geniusze karpat, by zatkać doraźną dziurę, kupili na wschodzie gaz za 200-300% ceny światowej, na całe dekady, i teraz zastanawiają się co z nim zrobić, gdy zużycie nie wzrasta... och, oczywiście, planuje się masowe konwersje elektrowni na gaz, ale to dodatkowe zużycie po pierwsze wymaga inwestycji, a po drugie, tak wygenerowany wzrost popytu bezproblemowo obsłuży nowy gazoport... i nie rozwiązuje to problemu różnicy w cenie surowca.

To co odsłania artykuł - Ysen, to oczywista konsekwencja faktu, że w Polsce jest teraz najdroższy gaz na świecie: wszyscy chcą zabrać się za import, i zarabiać. Tyle, że rząd NIE MOŻE na to pozwolić, bo wtedy rząd zostanie z całym tym niesprzedanym, rosyjskim gazem, za który I TAK trzeba zapłacić!

W tej sytuacji, otwarcie rynku i wolna konkurencja to prawie samobójstwo... bo dobitnie pokaże, że zaniechaniami, nieróbstwem, niekompetencją i podpisaniem niekorzystnych umów wyrządzono kolosalne szkody, a za to można trafić przed trybunał stanu.

Do tego trzeba dodać wczorejszą "bombę gazową" zrzuconą przez USA. Nowy raport przedstawia stan przemysłu wydobycia shale gas (gazu łupkowego) na świecie, oraz zasoby w świetle najświeższych wierceń próbnych.

Polskie rezerwy totalne wzrosły do 22,5 bln m3, z tego 5,3 bln m3 wydobywalnych.

Nawet to, co jest wydobywalne, to więcej niż razem było pod morzem północnym.

To 2,5 raza więcej niż ma obecnie Norwegia.

To dość na prawie pół tysiąca lat dla Polski...

Ale istotne jest co innego - szacunki ryzyka.

Najniższe na swiecie i w europie... a to znaczy, że lada chwila po koncesje zwalą się wszyscy wielcy naftowego światka, i żadni zieloni im nie przeszkodzą, a gazu zacznie jeszcze przybywać...

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 41 z 69 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 40, 41, 42 ... 67, 68, 69  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group