FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
  Co sądzicie o Pyrkonie?!
Wersja do druku
Irian Płeć:Kobieta


Dołączyła: 30 Lip 2002
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 15-05-2017, 10:56   

E, na Pyrkonie to już od dobrych dwóch-trzech lat jest tak, że jak wychodzisz z prelekcji, to natychmiast lecisz się ustawić w kolejkę na następną, która jest godzinę później. W kolejce jesz, pijesz, nawiązujesz kontakty towarzyskie, a jeszcze trochę, to w kolejkach zacznie się pewnie rodzić następne pokolenie konwentowiczów. :P Poważniej - nie ma szans na wejście na dwie następujące po sobie prelekcje, ale jeśli się strategicznie rozplanuje, można zobaczyć całkiem dużo. My w tym roku byliśmy na dobrych sześciu - siedmiu prelekcjach, głównie w blokach naukowym, literackim i growym, a przy tym zdążyliśmy też się pointegrować i to nie kosztem posiłków. :D

Kolejki są zrozumiałe i chyba nawet wolę swoje odstać, niż mieć możliwość zarejestrowania się na maksymalnie trzy prelekcje, albo (jak na Comic-Conach) płacić pięć dych za każdą z osobna. Bardziej mnie irytuje, że organizatorzy nie spostrzegli jeszcze, że ich impreza przestała już być fanowską prowizorką i wpuszczają na prelegentów randomy z internetu. Kończy się to potem tak, że człowiek odstanie swoją godzinę przed salą, a w środku jakiś nieogar czyta wikipedię ze slajdów, bo ma za to darmowe wejście. Drodzy orgowie: więcej zaproszonych gości i opłaconych specjalistów, mniej ludzi typu Vegeta11. To już nie te czasy, nie ten poziom.

Edit:
NiBl napisał/a:
Nie byłoby też złym pomysłem zwiększenie ilości sal (bo tak nie wiem, czy coś więcej wykupują), a może nawet zorganizowanie kilku overflow roomów, gdzie można by usiąść i na jakimś ekranie obejrzeć te prelekcje, które mogą być bardziej oblegane.

Z tego co wiem, mają wykupione wszystkie dostępne powierzchnie konferencyjne. Reszta terenu albo nie pasuje do potrzeb Pyrkonu, albo jest wynajęta na stałe przez jakąśtam uczelnię. A lepszej miejscówy na ponad 40k ludzi w Poznaniu nie znajdą...

_________________
Every little girl flies.
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Slova Płeć:Mężczyzna
Panzer Panzer~


Dołączył: 15 Gru 2007
Skąd: Hajnówka
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 15-05-2017, 19:23   

NiBl napisał/a:
Były toalety damskie, oraz toalety koedukacyjne,

O, to widać, ze na niewielu konwentach bywałeś. To jest norma i jest na to chyba przyzwolenie społeczne. No i toalety panów są mniej zasyfione, co też kusi.

Irian napisał/a:
Poważniej - nie ma szans na wejście na dwie następujące po sobie prelekcje, ale jeśli się strategicznie rozplanuje, można zobaczyć całkiem dużo.

Dla mnie to jest chore. To znaczy, że za dużo ludzi wchodzi. Może zrobić osobne karnety na część targową i osobne na cosplay/panele? Albo w ramach wejściówki można sobie zarezerwować X prelekcji w danym bloku, a za pozostałe dopłacać?

Irian napisał/a:
Drodzy orgowie: więcej zaproszonych gości i opłaconych specjalistów, mniej ludzi typu Vegeta11. To już nie te czasy, nie ten poziom.

Wiesz, są amatorzy, którzy robią wykłady o M&A na poziomie profesjonalnym - wystarczy pojechać na Magnificon, żeby się przekonać, że ci ludzie istnieją. Niestety na pyrkonie się już nie pojawiają, odkąd organizacja tegoż dobitnie pokazała, ze mangofagów ma w głębokim poważaniu i jedyną wartość stanowią dlatego, że przyciągają niemałą grupę ludzi.

_________________
Mam przywilej [nie] być Człowiekiem
But nvidia cards don't melt, they just melt everything within 50 meters.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Irian Płeć:Kobieta


Dołączyła: 30 Lip 2002
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 15-05-2017, 19:52   

Szczerze mówiąc akurat o kawałku M&A się nie wypowiadam, bo mnie on w ogóle nie interesuje i od wielu, wielu lat na żadnej prelekcji mangowej nie byłam (nie mówiąc już nawet o mangowych konwentach). Wierzę też, że wielu amatorów potrafi sprzedać wiedzę z ulubionej dziedziny, ale przy takiej selekcji wystąpień, jaka zaszła w bloku naukowym i literackim NAPRAWDĘ nie powinno tam już być żadnych speszonych randomów gubiących się w treści własnego wystąpienia. Model "wejściówka za prelekcję" zdecydowanie się już wyczerpał.

_________________
Every little girl flies.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 15-05-2017, 19:56   

Osobiście mam w dupie wykłady o M&A, jedyny wykład z bloku dalekowschodniego na który poszedłem był o japońskich piratach i był świetnie zrobiony i poprowadzony. Ale z prelekcji z innych bloków miałem naprawdę problem żeby wybrać coś ciekawego, a i to nie miałem pewności, że się nie rozczaruję. Naprawdę mogliby włożyć więcej wysiłku choćby w proces selekcji prelegentów, bo na podstawie samych opisów to można wybierać wykładowców do konwentu w szkole, a nie największej imprezy w tej części Europy.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 15-05-2017, 20:59   

Irian napisał/a:
Poważniej - nie ma szans na wejście na dwie następujące po sobie prelekcje, ale jeśli się strategicznie rozplanuje, można zobaczyć całkiem dużo.

Da się, oto taktyka:
- nabyć prowiant,
- wbić na salę, gdzie po kolei leci ciąg interesujących wykładów,
- NIE WSTAWAĆ JUŻ Z KRZESŁA

Wszystkie inne wymagają współpracy grupy ludzi i niestety - są tym mniej skuteczne im więcej ludzi tłoczy się pod salą. Powyższa też nie jest bez wad, wymaga bowiem tony cierpliwości wobec co nudniejszych prelegentów, innych uczestników i przede wszystkim własnego ciała. Podobno najcierpliwsi potrafią nawet wstrzymać oddech i akcję serca, byle tylko zaliczyć wszystkie zaplanowane prelekcje. >]

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Slova Płeć:Mężczyzna
Panzer Panzer~


Dołączył: 15 Gru 2007
Skąd: Hajnówka
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 15-05-2017, 21:20   

To jest chore.
W takiej sytuacji to już nie ma nic wspólnego z zabawą... A przynajmniej nie z dobrą.

_________________
Mam przywilej [nie] być Człowiekiem
But nvidia cards don't melt, they just melt everything within 50 meters.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Irian Płeć:Kobieta


Dołączyła: 30 Lip 2002
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 15-05-2017, 22:26   

Borek, właśnie ze względu na takich delikwentów od jakiegoś czasu opróżniają sale po każdej (albo prawie każdej) prelekcji, więc można się mocno naciąć na takiej strategii.

Slova, myśmy całą grupką bawili się przednio.

_________________
Every little girl flies.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Slova Płeć:Mężczyzna
Panzer Panzer~


Dołączył: 15 Gru 2007
Skąd: Hajnówka
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 15-05-2017, 22:53   

Irian napisał/a:
Slova, myśmy całą grupką bawili się przednio.

Fajnie, bo byliście grupką, jak ktoś musi samotnie walczyć o miejsce na prelekcji to już to pewnie tak różowo nie wygląda.

To jest właśnie mocno poronione, jestem przyzwyczajony do tego, ze na wykład na konwencie wchodzi się na kilkaminut i sprawdza, czy w ogóle jest sens siedzieć, jeśli nie, to jest masa innych.

Co do opróżniania sali, to zupełnie tego nei rozumiem, bo to żadna sprawiedliwość. Zwyczajnie na imprezie jest za dużo uczestników i stara formuła już się nie sprawdza. W takim wypadku wypada jedynie zupełnie zrezygnować z wykładów fanowskich i, wzorem zachodnich imprez, przejść na czysto fachowe, ale za to na dużych salach, mieszczących kilkaset ludzi.

Albo podzielić uczestników ze względu na cel przybycia na imprezę. Jestem pewien, że niektórzy idą na panele, chociaż w sumie bardzo im się nie chce i gdyby mieli dopłacić do tańszej wejściówki za możliwość uczestnictwa w nich, to by zrezygnowali. To by na pewno zredukowało obłożenie sal, ale tylko w części.


Ysengrinn napisał/a:
Osobiście mam w dupie wykłady o M&A,

W sumie ja też, bo jeśli znam prelegenta, to zazwyczaj wiem, o czym będzie gadał albo już na tym wykładzie byłem, a jeśli nie znam i nie jest to coś poważnego robionego przez poważną osobę, to pewnie nie jest warte zachodu.

_________________
Mam przywilej [nie] być Człowiekiem
But nvidia cards don't melt, they just melt everything within 50 meters.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 16-05-2017, 00:50   

Slova napisał/a:
ale za to na dużych salach, mieszczących kilkaset ludzi.


Slova, ale ty zdajesz sobie sprawę z tego, że najmniejsze sale na Pyrkonie mieszczą 250 osób? Największa to prawie 2000 miejsc, a na Maskaradę i tak nie wszyscy się wbijają.

I uprzedzając pytanie - nie da się "załatwić więcej miejsca". Po prostu fizycznie go nie ma, Pyrkon już teraz wynajmuje *wszystkie* dostępne duże sale na Targach Poznańskich.

Czy dobra zabawa czy nie to już jest czysto indywidualna kwestia - ja się bawiłam dobrze, nawet jak grupka się rozpełzła. Obserwuję ewolucję pyrkonów już od ładnych paru lat i moim zdaniem tegoroczny był najlepszy jak dotąd organizacyjnie, ale kulał z treścią prelekcji. Ok, na prelki trzeba było czekać, ale kolejki były uporządkowane, akredytacja była bajecznie szybka, ogólnie wszystko spoko. Ale te prelki bolą, bo coraz bardziej brakuje rzeczy dla starszego/bardziej oczytanego uczestnika. Poczytać wikipedię to sobie sama mogę, jak już idę na prelkę o epidemiach to chcę czegoś ciekawego. Ale przynajmniej dowiedziałam się, jak można wróżyć trupem.

I taki wtręt mniej na serio a propos "koedukacyjnych" toalet - dla mnie to jest jedna z tajemnic wszechświata, która mnie nurtuje od lat i spokoju nie daje. Dlaczego kolejki do damskiej łazienki są zawsze dłuższe. Czy kobiety częściej muszą? Dłużej im zajmuje? Czy wynika to z biologii czy z jakiegoś społecznego uwarunkowania? DLACZEGO TAK SIĘ DZIEJE JA CHCĘ WIEDZIEĆ DAJCIE MI GRANT NA BADANIA A POTEM IGNOBLA ZA BADANIE DZIWNYCH BZDUR

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
Slova Płeć:Mężczyzna
Panzer Panzer~


Dołączył: 15 Gru 2007
Skąd: Hajnówka
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 16-05-2017, 07:01   

Mai_chan napisał/a:
ale ty zdajesz sobie sprawę z tego, że najmniejsze sale na Pyrkonie mieszczą 250 osób?

Mówiąc kilkaset miałem na myśli 500 w górę.

Mai_chan napisał/a:
Dlaczego kolejki do damskiej łazienki są zawsze dłuższe.

BO:
a) cosplayerki
b) panie wstydzą się między sobą
c) panie nie mają do dyspozycji pisuarów, które drastycznie usprawniają wizyty w toalecie.

Mai_chan napisał/a:
Ok, na prelki trzeba było czekać, ale kolejki były uporządkowane, akredytacja była bajecznie szybka, ogólnie wszystko spoko.

No właśnie nie, bo tracisz czas, czyli wydane na konwent pieniądze, na czekanie. A tym czasie można by robić coś bardziej ciekawego.

Może mam inne spojrzenie, bo na konwentach mangowych czas jest wykorzystany do perfekcji, a ludzie potrafią uczestniczyć w trzech konkursach na raz, jeśli sale są dobrze rozłożone. Czekanie na panel jakoś zupełnie zniechęca mnie do uczestnictwa w nim, tym bardziej, że nie mam na nie parcia - zazwyczaj na konwentach nie ma tematów, które mnie interesują i idę na to, co wyda mi się ciekawe już w trakcie.

Generalnie z tego co piszecie tym bardziej wydaje mi się, że na Pyrkon już nie warto jechać, co wprost mówią moi znajomi o podobnym do mojego i większym stażu konwentowym.

_________________
Mam przywilej [nie] być Człowiekiem
But nvidia cards don't melt, they just melt everything within 50 meters.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Daerian Płeć:Mężczyzna
Wędrowiec Astralny


Dołączył: 25 Lut 2004
Skąd: Przestrzeń Astralna (Warszawa)
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 16-05-2017, 12:06   

Slova napisał/a:

Może mam inne spojrzenie, bo na konwentach mangowych czas jest wykorzystany do perfekcji, a ludzie potrafią uczestniczyć w trzech konkursach na raz, jeśli sale są dobrze rozłożone.

Jako osoba, która parę razy pomagała w organizacji konsolówki - po pierwsze, kwestia skali. Po drugie, cytujesz nieliczne wybrane przykłady. Po trzecie, mówisz od rzeczy. Powiedz mi proszę kiedy Pyrcon nie miał prądu w większości sal, w tym tej przeznaczonej na konsolówkę.

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3291361
Slova Płeć:Mężczyzna
Panzer Panzer~


Dołączył: 15 Gru 2007
Skąd: Hajnówka
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 16-05-2017, 12:48   

Brak prądu w salach to ja kojarzę tylko z tych naprawdę kiepsko zorganizowanych konwentów (nawet dużych ekip, jak Love3, ale to można usprawiedliwić nagłą zmianą miejscówki) i z ostatnich konów Animatsuri, bo w budynku instalacja elektryczna woła o pomstę do nieba.

Daerian napisał/a:
po pierwsze, kwestia skali

Widocznie skala przerasta możliwości tego, co do się osiągnąć przy obecnych założeniach i, niestety, trzeba porzucić fanowskie inicjatywy i skupić się na pełnej profesjonalizacji imprezy.

Daerian napisał/a:
Po trzecie, mówisz od rzeczy.

Gdzie?

_________________
Mam przywilej [nie] być Człowiekiem
But nvidia cards don't melt, they just melt everything within 50 meters.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Irian Płeć:Kobieta


Dołączyła: 30 Lip 2002
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 16-05-2017, 14:56   

Slova napisał/a:

Daerian napisał/a:
Po trzecie, mówisz od rzeczy.

Gdzie?


Wszędzie tam, gdzie pokazujesz jak to znakomicie zorganizowane są Wielkie Konwenty Mangowe i stawiasz je za wzór Pyrkonowi. Zeszłoroczny Magnificon, największa impreza M&A w Polsce w 2016, miał 3632 uczestników. Tegoroczny Pyrkon miał ponad 44 tysiące. Znaj proporcjum.

Po drugie - profesjonalizacja konwentów ZWIĘKSZA kolejki, co znakomicie widać na przykładzie zachodnich imprez. Im więcej ludzi, tym dłużej trzeba czekać, praw fizyki pan nie zmienisz... Dziesięciogodzinne (!) oczekiwanie na najlepsze prezentacje podczas SDCC dorobiło się nawet komentarza popularno-naukowego. Organizatorzy zaczynają teraz eksperymentować z systemem loteryjnym - na razie do autografów: kupujesz bilet na konwent (za 45$+, w zależności od wybranej opcji), po czym ustawiasz się w kolejce do automatu. Automat wydaje bilecik, który może dopuszczać do danego autografu (wtedy, rzecz jasna, ustawiasz się w kolejce do samych autografów), albo nie - ludzie potrafią czekać kilkukrotnie przed tym samym automatem, a i tak nie dostać odpowiedniego biletu. W efekcie płacisz kasę i nic z tego nie masz.

BTW, chciałam też tutaj zalinkować przecudowny regulamin Comic-Con Polska (płacisz za absolutnie wszystko, nie masz prawie żadnych praw jako uczestnik, za zrobienie któremuś z zaproszonych gości zdjęcia poza jednym płatnym miejscem mogą cię wywalić z terenu konwentu), ale właśnie się odwołali, ochjakmiprzykro. Warsaw Comic Con nie ma w ogóle dostępnego regulaminu (niepokojące, na miesiąc przed imprezą...), ale rzuć okiem na ich cennik. Ciekawa jestem bardzo, ile będą mieli ludzi i jak długie kolejki.

Edit: kolejka na London Comic Con 2014. 100k ludzi wtedy mieli. Internet radzi, żeby pokochać...

_________________
Every little girl flies.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Slova Płeć:Mężczyzna
Panzer Panzer~


Dołączył: 15 Gru 2007
Skąd: Hajnówka
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 16-05-2017, 18:22   

Irian napisał/a:
Wszędzie tam, gdzie pokazujesz jak to znakomicie zorganizowane są Wielkie Konwenty Mangowe i stawiasz je za wzór Pyrkonowi.

NIby gdzie ja to zrobiłem? Przywoływałem swoje doświadczenia, absolutnie nie uważam, ze konwenty M&A sa lepiej zorganizowane, bo nie są. Gdyby ludzie od M&A chcieli zrobić tak wielką imprezę, to by się wyłożyli.

Irian napisał/a:
Po drugie - profesjonalizacja konwentów ZWIĘKSZA kolejki,

Tak, ale czy jest już odwrót? Sory, ale wydaje mi się, że Pyrkon nie wie, czy chce tkwić jeszcze w tamtej epoce, czy może iść do przodu po całości.

Odnośnie przykładów z kolejkami, to dla mnie są zupełną abstrakcją, chociaż chyba i do nas to w końcu dojdzie w takiej skali. Może dlatego, że nie rajcują mnie goście, jacykolwiek by nie byli, ani wystawcy, ani cokolwiek co jest na imprezie, ale właśnie sama impreza. A jeśli musze testować swoją cierpliwość, by się na nią dostać, to zwyczajnie mnie to zniechęca.

A kolejki po autografy i walka o nie to dla mnie już zupełnie inny świat.

Także ja chyba mentalnie nie jestem przystosowany do takich imprez.

_________________
Mam przywilej [nie] być Człowiekiem
But nvidia cards don't melt, they just melt everything within 50 meters.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 16-05-2017, 18:38   

Irian napisał/a:
Borek, właśnie ze względu na takich delikwentów od jakiegoś czasu opróżniają sale po każdej (albo prawie każdej) prelekcji, więc można się mocno naciąć na takiej strategii.

Mniemam, że każdy z pomysłodawców tej przemądrej reguły tak samo na każdym przystanku wysiada z autobusu - żeby każdy z oczekujących na przystankach miał równe szanse wejść do pojazdu, a być może nawet zająć fotel. :>

Pytanie taktyczne - czy przy każdym opróżnianiu sali jednocześnie rozganiają uformowaną już (od np. 30 minut) kolejkę? Poza tym, czemu zamiast tego albo losowania udziału w konkretnych eventach nie pobierać opłat dopiero przy wchodzeniu na konkretne atrakcje? Wejście na sam konwent po prostu na rejestr (nikt nie wchodzi bez okazania dokumentu tożsamości i "złotówki kosztów manipulacyjnych"), podobnie na halę targową - a reszta według cennika. Kolejki do paneli od razu by się przerzedziły, a i selekcja prelegentów byłaby zapewne ostrzejsza by zapewnić jak najwyższe zyski z całej zabawy. A przede wszystkim każdy dostałby to, za co faktycznie zapłacił.

Ja mam o tyle szczęście, że na konwenty jeździłem głównie dla handlu, znajomych i okazji do zwiedzania - co zwłaszcza w przypadku Pyrkonu było super. Reszta? Uda się to fajnie, nie uda to trudno.

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 2 z 3 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group