FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
  Komunikatory
Wersja do druku
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 16-08-2008, 23:07   Komunikatory

Temat o komunikatorach internetowych, mało konkretny.

Jakiego komunikatora i dlaczego używacie? Które są najlepsze i z jakiego powodu? Których nie cierpicie? Które są najlepsze z punktu widzenia informatycznego oraz wygody użytkownika?

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
tilk Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 24 Lip 2003
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 17-08-2008, 00:19   

Przyznaję się. Byłem zdewociałym wyznawcą GNU/Linuksa i świętego Richarda Stallmana. Nawracałem ludzi na własną wiarę z zacięciem dorównującym świadkom Jehowy z parku obok Galerii Dominikańskiej we Wrocławiu. Żałuję za grzechy i proszę o wybaczenie.

A poważnie... To kiedy byłem młody, głupi i naiwny, z przyczyn ideologicznych (czy może religijnych?) zacząłem korzystać z Jabbera. Ów Jabber - to nie komunikator, lecz protokół komunikacyjny dla komunikatorów. Istnieje popularna miskoncepcja dotycząca komunikatorów, polegająca na utożsamieniu komunikatora-programu z jego protokołem komunikacyjnym. Jakie jest jej źródło, nietrudno zgadnąć. Jak każdemu użytkownikowi komunikatorów wiadomo, za pomocą danego komunikatora można rozmawiać tylko z użytkownikami tego samego programu. Aby rozmawiać z użytkownikami wielu komunikatorów, (pozornie) trzeba mieć zainstalowane je wszystkie.

Niesamowitym jest, jak niewielu dostrzega, jak okropny jest to absurd! Wszak nikt nie zabrania, na przykład, klientom Plusa rozmawiać z klientami Orange. Nikt też nie nakazuje, przykładowo, klientom Plusa używać tylko telefonów Nokii. Dlaczego więc analogiczne ograniczenia są przyjmowane bez głosu sprzeciwu przez użytkowników komunikatorów?

Tu właśnie pojawia się Jabber. Zaprojektowano go tak, aby użytkownik miał pełną swobodę wyboru zarówno programu komunikatora, jak i usługodawcy. Moja przepełniona jeszcze młodzieńczym idealizmem (i fanatyzmem religijnym?) dusza szybko to łyknęła, i tak skończyłem z własnym serwerem Jabbera. Nawracanie szło, jak nietrudno przewidzieć, kiepsko, w związku z czym z większością osób i tak porozumiewałem się starym, niezupełnie dobrym Padu-Padu.

A potem przyszedł Google Talk.

Tak, Google Talk w sercu używa dokładnie tej samej technologii, którą w dawnych latach promowałem z takim zacięciem. Google ze swoim pragmatyzmem i siłą marketingową poradził sobie dużo lepiej, niż wszyscy religijni fanatycy dziwnych idei razem wzięci. Tym samym zupełnie niespodziewanie sytuacja się odwróciła: teraz zdecydowaną większość znajomych mam na Jabberze, co więcej, poważnie zastanawiam się nad odłączeniem się od Gadu-Gadu na dobre.

Kto by pomyślał!
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1543661
Tyczek Płeć:Mężczyzna
♩♪♫♬


Dołączył: 04 Gru 2006
Skąd: Słupca
Status: offline
PostWysłany: 17-08-2008, 08:52   

Gdy aplikacja gg zaczęła mnie denerwować, odkryłem, że istnieje coś takiego jak Pidgin. Aplikacja ta od razu przypadła mi do gustu, ponieważ posiada wiele protokołów, dlatego też nie tracę miejsca w systemowym zasobniku. Dzięki tej aplikacji zintegrujemy wiele kont, np: Gadu-gadu, wspomniany przez Tilka Jabber, MSN i wiele innych. Program jest dostępny zarówno pod Linuksa jak i Windowsa, więc to bardzo ułatwia sprawę. W dodatku jest ładny. :)

Screen aplikacji: Link

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
8487137
krejd Płeć:Mężczyzna
Uaaa :P

Dołączył: 05 Sie 2008
Status: offline
PostWysłany: 17-08-2008, 09:07   

Używam AQQ 1.x. Program dość przeciętny, bo nie obsługuje Jabbera, co sprawia dość duży problem. Często też są problemy z obsługą archiwum i... no dobra, są problemy z obsługą czegokolwiek. Szukam jakiejś ciekawszej alternatywy. Mam nadzieję, że ekipa tworząca Kadu (for Windows) zrobi coś naprawdę fajnego i będę miał w końcu swój ulubiony komunikator. Fajnie byłoby, gdyby obsługa innych protokołów dostępna była z poziomów pluginów, a nie bezpośrednio z poziomu programu :P. Bo na jaką mnie cholerę w końcu ICQ, którego nie używam ;).

_________________
Kyuuu :).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 17-08-2008, 11:30   

Gtalk i GG. To pierwsze potemu, co napisał Tilk. To drugie ze względu na czynnik ludzki, który to czynnik jest niereformowalny i nie obchodzi go, że gtalk jest lepsiejszy, fajniejszy, bardziej koszerny, nie przydziela nieużywanych numerów nowym użytkownikom powodując okazjonalne errory, rzadziej ma stany PMS-opodobne i nie straszy w nim tylu spammerów.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 17-08-2008, 12:09   

Dokładnie jak powyżej, chociaż kontakt z Jabberem też miałem już wcześniej, ale równie szybko z nim skończyłem z wiadomych względów. W międzyczasie przewinął się jeszcze Tlen, którego wywaliłem w chwili, gdy wszystkich znajomych z tej sieci mogłem złapać na GG. Trzeba jednak przyznać, że Tlen dawaj więcej możliwości i był znacznie mniej kapryśny.

Ten Pidgin jest bardzo ładny, w najbliższym czasie chyba go przebadam.

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
frioniel Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 02 Sty 2006
Status: offline
PostWysłany: 17-08-2008, 12:12   

Ja korzystam z Miranda IM. Program ma przeogromne możliwości customizacji dzięki czemu każdy może go dostosować według własnego gustu. Dostępne są do niego pluginy (a tych jest od groma i jeszcze więcej) rozszerzające jego możliwości. Obsługuje bardzo dużą liczbę protokołów (GG, Tlen, IRC, Jabber, MSN, Yahoo, itd.). Nawet RAMu nie pożera zbyt dużo. Mój komunikator z dość sporą ilością pluginów + listą kontaktów z różnymi efektami graficznymi (przezroczystości) zjada tylko 12MB.

Niestety wiele osób odrzuca spora ilość opcji zawartych w komunikatorze...

Screen:



Ostatnio zmieniony przez frioniel dnia 17-08-2008, 12:18, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
1666530
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 17-08-2008, 12:12   

Mam pytania: co konkretnie jest nie tak z Jabberem? Moglibyście opisać Pidgin? Czy dobrze mi się wydaje, że Gtalk i Tlen wykorzystują protokół Jabbera? Czy są kompatybilne? Jeśli dobrze pamiętam, to Gtalk tak, Tlen już niekoniecznie.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
frioniel Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 02 Sty 2006
Status: offline
PostWysłany: 17-08-2008, 12:19   

Zegarmistrz napisał/a:
że Gtalk i Tlen wykorzystują protokół Jabbera?

Tak, oba wykorzystują protokół Jabbera, ale Tlen jest zamknięty (czyli komunikuje się tylko wewnątrz własnej sieci).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
1666530
tilk Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 24 Lip 2003
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 17-08-2008, 12:23   

BOReK napisał/a:
Trzeba jednak przyznać, że Tlen dawaj więcej możliwości i był znacznie mniej kapryśny.

Ciekawostka - protokołem komunikacyjnym Tlena jest lekko zmodyfikowany Jabber. Autorzy Tlena strzelili sobie jednak samobója i wyrzucili komunikację międzyserwerową, w związku z czym użytkownicy Tlena nie mogą rozmawiać np. z użytkownikami Google Talka. Bardzo dziwne posunięcie z ich strony.

Jeśli mówimy już o polskich komunikatorach poza Gadu-Gadu, warto wspomnieć Spika WP (znanego wcześniej jako WPKontakt), który wykorzystuje możliwości Jabbera w pełni. Tym samym użytkownicy Spika i GTalka mogą rozmawiać ze sobą bez trudności.

Edit:
Zegarmistrz napisał/a:
co konkretnie jest nie tak z Jabberem?

W zasadzie nic. Jabber jest próbą naprawienia problemu fragmentacji komunikatorów, problemu, który powstał dlatego, że twórcy pierwszych komunikatorów myśleli raczej o zagarnięciu całej nowej niszy dla siebie, niż o opracowaniu sensownego technicznie protokołu. Dotychczas problemem był brak użytkowników - zrozumiały zresztą, gdyż z przesiadki użytkownik miał tylko niedogodności, a żadnych korzyści. Google Talk, wykorzystując olbrzymią bazę użytkowników GMaila, naprawił sytuację, w związku z czym może wreszcie coś zacznie się dziać w tej materii.

Być może rosnąca liczba użytkowników Jabbera skłoni autorów innych komunikatorów do podłączenia się do Jabberowej sieci. W najprostszej postaci taka integracja nie wymagałaby nawet dużych zmian w samym programie komunikatora. Możliwy scenariusz integracji, powiedzmy, Gadu-Gadu z Jabberem dałby skutek taki, że użytkownicy Gadu-Gadu poza numerkami GG mogliby wpisywać do listy kontaktów adresy Jabberowe, a użytkownicy Jabbera widzieliby użytkowników Gadu-Gadu pod adresami postaci numerek@gadu-gadu.pl.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1543661
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 17-08-2008, 13:11   

Nie wiem jak to jest problematyczne dla użytkowników, ale istnieją przecież transporty GG, Tlena i innych do Jabbera. Na ten protokół nawrócił mnie kiedyś kuzyn, który u siebie miał właśnie jakiegoś klienta do Jabbera, ale spokojnie rozmawiał z kim chciał, w tym ze mną na GG.

Problemy są generalnie dwa:
- niechęć właścicieli "sieci" do pewnej utraty wpływów - oni tak to chyba widzą, nie dostrzegając ogromu pracy, jakie trzeba włożyć w samodzielne utrzymanie własnych serwerów i sprawności komunikacji,
- lenistwo ludzi i niechęć do zmian - mnie się nie chciało konfigurować takiego multiklienta, jak wyżej wspomniany :P.

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
tilk Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 24 Lip 2003
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 17-08-2008, 15:18   

BOReK napisał/a:
Nie wiem jak to jest problematyczne dla użytkowników, ale istnieją przecież transporty GG, Tlena i innych do Jabbera.

Z transportami jest ten problem, że są skomplikowane w konfiguracji. Użytkownik musi wiedzieć, czym jest "transport", "sieć", i gdzie tego wszystkiego szukać. Zwykły użytkownik, który traktuje komputer (bardzo rozsądnie zresztą) jako narzędzie, nie chce i nie powinien znać takich szczegółów. Zwykły użytkownik nie zaakceptuje nic więcej, niż: identyfikator, hasło, klik-klik, działa.

Naturalnie, dałoby się opracować wygodny interfejs do transportów, ale nie widziałem, żeby ktokolwiek zrobił to dobrze. Multikomunikatory są obecnie znacznie prostszym, powszechniejszym i pewniejszym rozwiązaniem.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1543661
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 17-08-2008, 18:59   

To tak w temacie, polecony mi przez znajomego guide do transportu GG -> Jabber. Ale jest dokładnie tak jak mówi tilk, toto dość skomplikowanie wygląda i jakoś mi się nie pali do konfiguracji. Instalacja gtalka tylko tą decyzję odwlekła.

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
alex Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 12 Sie 2008
Skąd: Warszawa
Status: offline
PostWysłany: 18-08-2008, 07:47   

Ja osobiście używam multikomunikatora pod nazwąwww. Co prawda ma on wiele funkcji które się czasami przydają (pingowanie IP, whois, powiadamianie o tym że ktoś Cię ma na liście i wiele innych wtyczek), ale jego dużą wadą jest brak regularnych updatów. Jest to w miarę stabilny komunikator obsługujący prawie wszystkie sieci do rozmów. Na różnych forach dostępnych jest sporo tzw. "skórek" które pozwalają na personalizacje wizualną. Można oczywiście też stworzyć własny theme graficzny.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
9658503
DiziXagi Płeć:Mężczyzna
Zettai Ryouiki


Dołączył: 06 Sie 2007
Skąd: Kraków
Status: offline
PostWysłany: 18-08-2008, 08:53   

Kiedyś było kadu teraz jest pidgin, nie włączam się w żadne ruchy typu "Jabber ROX, GG SUX" bo jest to dziecinne, każdy używa to co lubi (umie używać/zna). Jeśli GG padnie trudno, zawsze jest konto Jabbera i vice versa.
Sam pidgin jest bardzo dobrym komunikatorem, poza wersją GUI udostępnia interfejs konsolowy (w moim przypadku spowodowało to zrezygnowanie z ekg odpalanego w screen-e a logi stały się jednością).
Z ogólnodostępnymi serwerami Jabbera jest problem, w każdym momencie może zostać wyłączony przez kapryśnego administratora... choćby nagłe wyłączenie jabberpl.org w tamtym tygodniu z powodu igrzysk.

_________________
There is a god between the over knee socks and miniskirt.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group