FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
  Rok 1984
Wersja do druku
Zegis Black Priest Płeć:Mężczyzna
Szary Wędrowiec


Dołączył: 04 Lut 2003
Skąd: z swoich opowiadań...
Status: offline
PostWysłany: 23-08-2006, 17:43   

Przeczytałem cały temat i przyznam, że utwierdziłęm się w przekonaniu, iż rok 1948 czy inne książki o totalitaryźmie możnaby swobodnie wyrzucić z listy lektur szkolnych... dlaczego?
Cóż, jak pewna grupa osób wie, jestem jeszcze mały szczylek, dopiero 2 LO będzie w tym roku, z książek wymienionych przez Ysena "szkolnie" czytałem Folwark Zwierzęcy i Dżumę. I powiem tylko tyle, że gdybym zadowolił się tym co mam na lekcjach np. polskiego to dzięki bardzo szczegółowej analizie tekstów literackich, połączonej z opowieścią "jak to było" wziąłbym Folwark Zwierzęcy za pesymistyczne fantasy nie związane realnie z żadnym ustrojem, ani niczym realnym...

Bez sensu kazać czytać takie książki osobą które nie mają żadnej wiedzy jak to było, ba nie mają nawet pojęcia dokładnie CO to było... a niestety są szkoły (np. moje kochane byłe gimnazjum), gdzie zmuszają do takich rzeczy. Krótko mówiąc jestem produktem dzisiejszych szkół, który czytał i, w moim wypadku prawie, wziął to za "dobre fantasy" nie wierząc, że do takich, albo podobnych paranoi dochodziło.

A co do ustroju Equilibrium to jak sądze jedyne co miałby wspólnego z totalitaryzmem sowieckim, to tyle, że twórcy i jednego i drugiego "chcieli dobrze"...

_________________
Wróciłem, nie cieszycie się? :]

"Do not fear in the face of your enemies, speak the truth always, even if it leads to your death, save helpless and do no wrong..."
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3314312
Udai Płeć:Mężczyzna
[N]atural [B]orn [E]goist


Dołączył: 26 Mar 2006
Skąd: Częstochowa
Status: offline
PostWysłany: 24-08-2006, 23:29   

Cytat:
Uporzadkowanie obywateli to nic wspolnego?


Nie wydaje Ci się że jedno "wyraźne" podobieństwo to zdecydowanie za mało - bo w posługując sie tym schematem każdą książke/film/serial którego akcję umieszcza się w przyszłości a główną jego problematyką jest walka z totalitaryzmem trzeba automatycznie uznać za coś podobnego do książki Orwella.

Zegis Black Priest napisał/a:
książek wymienionych przez Ysena "szkolnie" czytałem Folwark Zwierzęcy i Dżumę. I powiem tylko tyle, że gdybym zadowolił się tym co mam na lekcjach np. polskiego to dzięki bardzo szczegółowej analizie tekstów literackich, połączonej z opowieścią "jak to było" wziąłbym Folwark Zwierzęcy za pesymistyczne fantasy nie związane realnie z żadnym ustrojem, ani niczym realnym...


I nie wiem czy jest to zła interpretacja - przecież każdy ma prawo do swojej własnej - a Folwark Zwierzęcy jest taką nie dużą książką która w sposób filozoficzny i uniwersalny podchodzi do zjawiska władzy, jej zdobywania utrzymywania wkóncu jej dorażnego wykorzystywania - chodzi przcież tylko o to by zrozumieć mechanizm jaki jest przedstwaiony w tej książce - np. wykorzystywanie przez świnie szumnie brzmiących ideałów do zdobycia władzy, by je zdradzić w imię swojego własnego dobra itd. - ta książka ma właśnie to unaocznić (między innymi oczywiście) nikt nie wymaga od Ciebie żebyś znał historię powszechną na poziomie uniwersyteckim.

Zegis Black Priest napisał/a:
Bez sensu kazać czytać takie książki osobą które nie mają żadnej wiedzy jak to było, ba nie mają nawet pojęcia dokładnie CO to było... a niestety są szkoły (np. moje kochane byłe gimnazjum), gdzie zmuszają do takich rzeczy. Krótko mówiąc jestem produktem dzisiejszych szkół, który czytał i, w moim wypadku prawie, wziął to za "dobre fantasy" nie wierząc, że do takich, albo podobnych paranoi dochodziło.


Hmm... wg. mnie nie ma co zwalac winy za barki na szkołę i słabo opłacanych nauczycieli, trzeba wykazać się samodzielnością i samozaparciem by sie czegoś nauczyć w polskiej szkole - przez chwilę pomyślałem co to by sie stało gdybym sam siebie zakwalifikował jako typowe dziecko blokowiska na którym mieszkam albo szkoły średniej na którą się skazałem najprawdopodobniej w wyniku chwilowego postradania zmysłów ;)

_________________
"It is a good viewpoint to see the world as a dream. When you have something like a nightmare, you will wake up and tell yourself that it was only a dream. It is said that the world we live in is not a bit different from this."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
6346233
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 3 z 3 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group