FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  Fikcja jako źródło wiedzy
Wersja do druku
Eire Płeć:Kobieta
Jeż płci żeńskiej


Dołączyła: 22 Lip 2007
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 15-01-2011, 14:26   Fikcja jako źródło wiedzy

Tak się ostatnio zastanawiałam nad postrzeganiem fikcji jako źródła informacji.
Praktycznie od czasu narodzin kultury obficie czerpano z realnych wydarzeń- czasem lepiej, czasem gorzej, ale praktycznie każde wielkie wydarzenie jest przez ludzi kojarzone z jakimś dziełem.

Wojna secesyjna? Przeminęło z Wiatrem. I Wojna? CK Dezerterzy. Pożar Rzymu? Quo Vadis. Chmielnicki, Potop Szwedzki, Wojny Tureckie? Trylogia. Ostatni Kapetyngowie? Królowie Przeklęci. Wojna w Korei? M.A.S.H. II Wojna- nawet nie mam siły wymieniać.

Mądry człowiek wie co to licentia poetica. Jeśli go coś zainteresuje zrobi mały research i dowie się więcej, czasem film czy książka może wciągnąć i dać początek zainteresowaniom- na Encyclopedia-Titanica czy Alexander Palace Time Machine większość ludzi przydreptało filmową ścieżką.

Z drugiej strony ludzie są głupie i czasem myśleć im się nie chce. To co na ekranie przyjmują bezkrytycznie. "Bo Jack i Rose istnieli naprawdę" to przykład łagodny. Ekstremalny- pacjentki, co wypisują się z cytologii, bo serialową Majkę przy badaniu zapłodnili. I skąd to się bierze?

_________________
Per aspera ad astra, człowieku!
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1018596
 
Numer ICQ
Dembol Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 11 Sty 2006
Skąd: Kraków
Status: offline
PostWysłany: 15-01-2011, 17:44   

Eire napisał/a:
I skąd to się bierze?

Eire napisał/a:
ludzie są głupie

Sama sobie odpowiedziałaś.

Większość fikcji jednak miewa pewne przekłamania czy zbyt daleko idące uproszczenia, a to może być szkodliwe jeśli się za bardzo utrwali w głowie. Wg mnie lepiej znaleźć książkę naukową przystępną dla przeciętnego czytelnika. Wśród polskich opracowań niestety króluje faszerowanie datami, nazwami, miejscami i faktami, ale pojawia się coraz więcej dobrych lektur.

_________________
Evil Manga
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
666666
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group