FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
  Rezerwacje - poprawki do zasad
Wersja do druku
moshi_moshi Płeć:Kobieta
Szara Emonencja


Dołączyła: 19 Lis 2006
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
WOM
PostWysłany: 15-02-2009, 20:34   

Cytat:
Poprawki jak najbardziej rozsądne, bo i po co potem jakieś niedomówienia. 20 recenzji zdaje się dobrym progiem, nie rozumiem tylko ostatniej propozycji Avellany, w sensie z 10(5) głównymi, chodzi o to by nie były to recenzje alternatywne?

Nie, raczej chodzi o recenzje woluminów na anime i tomików na mangach.

_________________
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Vodh Płeć:Mężczyzna
Mistrz Sztuk Tajemnych.


Dołączył: 27 Sie 2006
Skąd: Edinburgh.
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 15-02-2009, 20:37   

Paweł napisał/a:
nie rozumiem tylko ostatniej propozycji Avellany, w sensie z 10(5) głównymi, chodzi o to by nie były to recenzje alternatywne?


Nie, chodzi o to, żeby dana osoba miała na koncie przynajmniej 20 recenzji na tanuki.pl w tym przynajmniej 5 (albo 10, do przedyskutowania przez redakcję jak mniemam ^^) recenzji całych tytułów, w odróżnieniu od recenzji pojedynczych tomików/woluminów (czyli jeżeli ktoś by zrecenzował 20 tomów Dragon Balla to dalej nie przysługuje mu rezerwacja natychmiastowa, ale jak zrecenzuje jeszcze 5 pełnych tytułów to już owszem. A jeżeli wszystkie jego recenzje to recenzje pełnych tytułów to tym lepiej : ) i w tym przypadku chyba recenzje alternatywne się liczą tak, jak pełne tytuły, a nie jak woluminy. Mam nadzieję, że sam dobrze zrozumiałem i wyjaśniłem dostatecznie jasno.)

_________________
...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 15-02-2009, 20:48   

Co do propozycji Pawła - podpięcie tematów z rezerwacjami do stron z wytycznymi uważam dobry pomysł, do wprowadzenia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
JJ Płeć:Mężczyzna
po prostu bisz


Dołączył: 27 Sie 2008
Skąd: Zewsząd
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 15-02-2009, 20:53   

Hmm, ja jednak nie do końca byłbym taki entuzjastyczny co do tego pomysłu. To znaczy - brzmi rozsądnie, ale to strasznie utrudni życie tym, którzy recenzji jeszcze nie piszą, a chcieliby zacząć. Wtedy mogą próbować na dwa sposoby - po pierwsze, mogą pisać mało i rezerwować te nowości, które do 2/3 dotrwają niezajęte, czyli prawie żadne (ja do takich recenzentów należę - i szczerze mówiąc, z funkcjonującymi teraz zasadami do pułapu 20 recenzji nie dobiję prawdopodobnie przez najbliższy rok). Jest też druga opcja, z ALTami, ale tego właśnie bałbym się najbardziej na twoim miejscu, Avellana - bojowo nastawieni "recenzent wannabe", zasypujący taśmowo produkowanymi recenzjami alternatywnymi, które przecież tak naprawdę nie zawsze są potrzebne (jak wspomniał Morg - większość serii została już rzetelnie opisana) - tylko po to, żeby jak najszybciej dobić do tej ustalonej dwudziestki.

edit: Zapomniałem sprecyzować: nie uczestniczyłem w dyskusji do tej pory, więc mam na myśli nowe zasady rezerwowania ogólnie (od momentu stwierdzenia, że będzie przestrzegany bardziej rygorystycznie punkt o rezerwowaniu serii od 2/3) a nie konkretne, ostatnie posty w tym temacie.

_________________


Ostatnio zmieniony przez JJ dnia 15-02-2009, 21:00, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Paweł Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 25 Gru 2008
Status: offline
PostWysłany: 15-02-2009, 20:58   

Zapomniałeś, że są serie, które recenzji na tanukach jeszcze nie mają, to raz. Dwa, że nie wszystkie serie są brane przez redakcję i inne osoby kwalifikujące się (a tych, piszących stale nie ma na razie dużo).

Aczkolwiek, może warto byłoby do zasad dodać liczbę możliwych rezerwacji, żeby jednak jedna osoba nie rezerwowała na wstępie każdej serii, która się pojawi, monopole jednak nie są dobre.

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
moshi_moshi Płeć:Kobieta
Szara Emonencja


Dołączyła: 19 Lis 2006
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
WOM
PostWysłany: 15-02-2009, 21:00   

JJ, rzecz w tym, że rezerwować mogą osoby których przynajmniej jedna recenzja została przyjęta na Tanuki. Zresztą jak już pisałam, ja naprawdę nie wierzę, że większość nowych serii zaraz zostanie "zajęta" przez "uprzywilejowanych". Ja na przykład ostatnimi czasy raczej wynajduję jakieś starocie, niż bawię się z nowymi seriami.

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 15-02-2009, 21:01   

Cytat:
bojowo nastawieni "recenzent wannabe", zasypujący taśmowo produkowanymi recenzjami alternatywnymi, które przecież tak naprawdę nie zawsze są potrzebne

JJ - na Tanuki mamy ponad 1700 recenzji, z tego 50 alternatywnych. Daj Boże ten nawał recenzji alternatywnych, ale za nic nie potrafię w niego uwierzyć.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Vodh Płeć:Mężczyzna
Mistrz Sztuk Tajemnych.


Dołączył: 27 Sie 2006
Skąd: Edinburgh.
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 15-02-2009, 21:03   

JJ, owszem, masz częściowo rację, ale z drugiej strony im więcej tekstów, tym więcej dobrych tekstów (te które były dobre nadal będą dobre, a z zainspirowanych tą mechaniką też jakieś dobre się wyłuska). Poza tym zawsze pozostają recenzje tomików. A poza tym w ten sposób może uda się zachęcić ludzi do pisania recenzji tych serii, które nie przyciągnęły tak szerokiej publiki, jak te recenzowane na bieżąco przez redakcję i co bardziej doświadczonych i entuzjastycznych recenzentów, a przecież co roku ileś serii się prześlizguje, a nie wszystkie niezrecenzowane serie to chłam.

_________________
...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
moshi_moshi Płeć:Kobieta
Szara Emonencja


Dołączyła: 19 Lis 2006
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
WOM
PostWysłany: 15-02-2009, 21:05   

Paweł napisał/a:
Aczkolwiek, może warto byłoby do zasad dodać liczbę możliwych rezerwacji, żeby jednak jedna osoba nie rezerwowała na wstępie każdej serii, która się pojawi, monopole jednak nie są dobre.


Pomysł niezły, ale ugodzi w osoby, które dużo rezerwują i faktycznie się z tymi recenzjami wyrabiają w szybkim tempie, bo po prostu lubią pisać, np. Avellana czy Enevi.

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
JJ Płeć:Mężczyzna
po prostu bisz


Dołączył: 27 Sie 2008
Skąd: Zewsząd
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 15-02-2009, 21:21   

moshi_moshi napisał/a:
Zresztą jak już pisałam, ja naprawdę nie wierzę, że większość nowych serii zaraz zostanie "zajęta" przez "uprzywilejowanych".


Vodh napisał/a:
przecież co roku ileś serii się prześlizguje, a nie wszystkie niezrecenzowane serie to chłam.


Nie wszystkie, Vodh? ;) Ja wprawdzie nie wiem tak dobrze jak inni, jak to wszystko funkcjonuje w praktyce, bo na forum jestem dopiero od pół roku, ale patrząc na obecny sezon (na który sporo osób narzekało że słaby i że nic prawie oglądać nie będą) - nawet 13-odcinkowe serie nie doszły do połowy, a i tak większość (w tym wszystko, co ja oglądam) jest już zarezerwowana.

Problem w tym, że nie ma chyba żadnego rozwiązania, które zadowoliłoby każdego - to obecne jest przynajmniej sprawiedliwe na zasadzie "każdemu wedle zasług", to już coś.

A już odchodząc od problemu nowych recenzentów - trochę zastanawia mnie czas rezerwacji. Pół roku przy serii 26-odcinkowej, która przez pół roku jest emitowana i tyle samo dla serii już ukończonej, którą można obejrzeć w kilka dni... Nie łatwiej byłoby to skrócić i dodać, że w przypadku nieukończonych liczy się od zakończenia emisji?

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 15-02-2009, 21:24   

JJ - teoretycznie byłoby. Praktycznie trzeba uwzględnić obsuwy z fansubami - a kilkoro recenzentów nie używa fansubów, a nie każdy fansub jest dobry i może ktoś czeka na ten lepszy... Więc co jest "końcem emisji"? To raz. Dwa, że pilnowanie tego i sprawdzanie, co się już skończyło, spadałoby na mnie. Słabo wykonalne przy liczbie serii będących w obróbce w grupach fansuberskich.

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Vodh Płeć:Mężczyzna
Mistrz Sztuk Tajemnych.


Dołączył: 27 Sie 2006
Skąd: Edinburgh.
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 15-02-2009, 21:50   

JJ napisał/a:
Nie wszystkie, Vodh?


Nie wszystkie, właśnie posłałem do Ave recenzję Hayate no Gotoku, które, jakkolwiek specyficzne, chłamem na pewno nie było. (anime zeszłoroczne, jak by się kto pytał). I coś mi mówi, że to nie jest jakiś niesamowity wyjątek. Chodzi mi o to, że właśnie, te, które oglądasz może i są zarezerwowane, ale dopóki sam nie sprawdzisz, to trudno stwierdzić, że wśród tych, których nie oglądasz i które nie są zarezerwowane nie ma niczego wartościowego. Czy raczej, miłego do oglądania.

Ja szczerze mówiąc nie śledzę na bieżąco tego, co wychodzi, ale parę serii, które nie mają recenzji oglądałem. A biorąc pod uwagę to, że serie do oglądania w większości polecają mi jenoty, gdybym poszukał głębiej to na pewno bym coś znalazł, a i coś nowego i niekoniecznie kiepskiego też by się pewnie znalazło :)

Nie wiem szczerze mówiąc, jak wygląda statystyka. Ale według mnie taka nagroda za zasługi motywowałaby stałych recenzentów (20 recenzji to już coś) do pisania, bo łatwiej byłoby im zarezerwować serie, które ich interesują, a jeżeli chodzi o recenzentów nowych, to utrudnienie w stosunku do obecnego byłoby niewielkie - najsmakowitsze kąski z nowych sezonów już i tak Redakcja wyławia ;) - za to byłaby niezła motywacja do pisania. Przynajmniej ja tak to odbieram, dla mnie to spora motywacja i jakiś jasny punkcik na horyzoncie :)

_________________
...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Bezimienny Płeć:Mężczyzna
Najmniejszy pomiot chaosu


Dołączył: 05 Sty 2005
Skąd: Z otchłani wieków dawno zapomnianych.
Status: offline
PostWysłany: 15-02-2009, 22:54   

Jest jeszcze jeden punkt, którego jak dotychczas właściwie nikt nie poruszał, albo wypowiadał się o nim bardzo ostrożnie. Z punktu widzenia portalu korzystne jest nie tyle zwiększenie ilości recenzentów, ale zwiększenie ilości zrecenzowanych tytułów. Serie aktualnie lecące w większości recenzenta i tak znajdą - a taki system promowałby osoby które albo piszą dużo (zysk), albo/i sięgają po tytuły mniej znane, starsze (również zysk).
Jeden recenzent piszący dużo i dobrze, albo osoba szperająca po archiwach staroci są o wiele więcej długoterminowo warci dla portalu niż nawet duże stado nowych recenzentów, którzy chcą pisać teksty tylko i wyłącznie o najnowszych i najbardziej znanych tytułach (najchętniej wszyscy o tym samym).

_________________
We are rock stars in a freak show
loaded with steel.
We are riders, the fighters,
the renegades on wheels.

The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kic Płeć:Mężczyzna
Nieporozumienie.


Dołączył: 13 Gru 2007
Skąd: Otchłań Nicości
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 16-02-2009, 00:38   

No cóż odniosę się do trochę „wcześniejszych” kwestii, bo nie lubię zostawiać tematów otwartych.
Eh… widzę, że musze wszystko rozpisać łopatologicznie.

Mój przykład odnosił się do sytuacji w której recenzent, który zrecenzował już poprzednią serię Anime X nie jest dostępny przez czas w którym został opublikowany owy tytuł X (na ten przykład „film”). Kontakt z tą osobą (dajmy na ten przykład) nie jest jak na razie możliwy. Wtedy ktoś inny chce zarezerwować sobie ten tytuł.
Ile to osoba „uprzywilejowana” ma czasu na potwierdzenie swojego stanowiska?
Jeżeli dajmy na przykład osobę, która zrecenzowała poprzednią serię, a nie mogła odpowiedzieć na prośbę o potwierdzenie czy recenzuję kontynuację, czy też nie i rezerwacja tego tytułu będzie przekazana innej osobie, to nie może już się upominać o swoje prawo „pierwszeństwa” kiedy to wróci chwilę później?

Co do mojego drugiego przykładu, to miał on na celu odnieść się do zasad które nie są jeszcze zapisane, a jednak działają. Niestety widzę, że bez przykładów się nie obejdzie, a chciałem tego uniknąć. Odniosę się więc (z niechęcią) do sytuacji z „FWR” i „Nanami”. Pomijając całą resztę i pozostawiając tych dwoje w „boju”, to nie tak dawno doszło do skonstatowania, że „Nanami” miałaby pierwszeństwo w pisaniu zgodnie z niepisaną zasadą. Mi ino chodziło o to, żeby przestrzegać zasad pisanych w sytuacji, gdy druga strona nie miała możliwości skąd dowiedzieć się o tym. Taka sytuacja powinna tylko wskazać lukę w działaniu oraz dopóki nie zostanie zapisana, to nie powinna być przestrzegana w tak kontrowersyjnych przypadkach. Oczywiście w tym przypadku zdąży się wprowadzić uaktualnienie nim w ogóle problem mógłby wyniknąć, ale to był tylko przykład, a nie podłoże do dyskusji…
Dlatego chciałbym napisać raz jeszcze…
Argument „bo istnieję takie niepisane prawo” jest żadnym argumentem. Dlatego też pogódźcie się z obecnym stanem rzeczy i dostosujcie go na przyszłość, a nie wyrywajcie komuś możliwości z rąk.

_________________
"Zaczynałem jako zwykły zegarmistrz, ale zawsze pragnąłem osiągnąć coś więcej." - Lin Thorvald


Melior Absque Chrisma
Pierwszy Epizod MACu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora
Vodh Płeć:Mężczyzna
Mistrz Sztuk Tajemnych.


Dołączył: 27 Sie 2006
Skąd: Edinburgh.
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 16-02-2009, 01:16   

Must... Not... Feed... <fails>

Jeżeli chodzi o pierwszą sytuację, to jeżeli nie zostało napisane inaczej, do Avellany należy określenie, ile czasu w danym przypadku potrzebuje recenzent części poprzednich na potwierdzenie. I może się to zmieniać w zależności od przypadku (jeżeli jest to osoba znana redakcji to istnieje spora szansa, że a) redakcja wie, dlaczego i przez ile czasu osoba ta nie będzie miała możliwości odpowiedzi, b) redakcja może się z danym recenzentem skontaktować w inny sposób. Nie ma sensu zbytnio komplikować zapisu.

Jak już zostało wielokrotnie podkreślone przez Avellanę (widać nawet rzeczy, które pisze pogrubionym drukiem trzeba później powtarzać) żadna osoba nie ma i nie będzie miała po wprowadzeniu tego zapisu prawa do upominania się o zdjęcie zapisanej komuś rezerwacji...

Jeżeli chodzi o kwestię drugą, to sytuacja jest na tyle jasna, że nie widzę sensu jej dalej roztrząsać. Proponuję doczytać co to jest zwyczaj (i ewentualnie prawo zwyczajowe), powinno to rozwiać Twoje wątpliwości. A to, że akurat Ty czegoś nie uważasz za argument to żaden argument. I jeżeli ktoś tu się musi godzić z obecnym stanem rzeczy to jesteś to Ty.

_________________
...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 3 z 4 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group