FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
  Kawaii, czy można je skanować i udostępniać?
Wersja do druku
taith Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 24 Lis 2009
Status: offline
PostWysłany: 24-11-2009, 20:33   Kawaii, czy można je skanować i udostępniać?

Chciałem zeskanować wszystkie numery jakie posiadam i udostępnić. Ktoś może pamięta po jakim okresie można to robić?
Jeśli można to zeskanuję co mam i chętnie podzielę się własnymi skanami, jednak stopień zniszczenia magazynów pozostawia wiele do życzenia.
Dobrze by było gdyby parę osób przyłączyło się aby uzupełnić brakujące numery, oraz ktoś do przetwarzania obrazu: sklejania skanów plakatów oraz oczyszczania skanów z zagnieceń.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 24-11-2009, 20:43   

Cytat:
Ktoś może pamięta po jakim okresie można to robić?

Jasne. 70 lat od śmierci ostatniego z autorów (art. 36 pkt 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Slova Płeć:Mężczyzna
Panzer Panzer~


Dołączył: 15 Gru 2007
Skąd: Hajnówka
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 24-11-2009, 22:12   

Zasadniczo, to nie widzę sensu. Ludzie wprawdzie się nie chwalą, ale wielu jeszcze ma Kawaii i pożyczenie czy też odkupienie to nie problem...

_________________
Mam przywilej [nie] być Człowiekiem
But nvidia cards don't melt, they just melt everything within 50 meters.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
taith Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 24 Lis 2009
Status: offline
PostWysłany: 24-11-2009, 22:27   

Co do tego pewności nie ma. Redakcja jako taka zapewne nabyła prawa do grafik, jak i artykułów.
A magazyn, mimo że martwy należy teraz do Phoenix Press.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Slova Płeć:Mężczyzna
Panzer Panzer~


Dołączył: 15 Gru 2007
Skąd: Hajnówka
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 25-11-2009, 11:12   

I co z tego? Nikt cię nie zastrzeli, jeżeli pożyczysz gazetę od kolegi, albo będziesz czytał u niego w domu.

_________________
Mam przywilej [nie] być Człowiekiem
But nvidia cards don't melt, they just melt everything within 50 meters.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 25-11-2009, 11:25   

taith napisał/a:
Co do tego pewności nie ma. Redakcja jako taka zapewne nabyła prawa do grafik, jak i artykułów.

Do artykułów - owszem, do grafik - już niekoniecznie, gdyż tutaj Kawaii działało na zasadzie wolnej amerykanki.
Powrót do góry
Mitsurugi Płeć:Mężczyzna
Wieczny Marzyciel


Dołączył: 22 Sty 2009
Skąd: Wrocław
Status: offline
PostWysłany: 25-11-2009, 11:36   

Według mnie, jeżeli byłoby to zgodne z prawem autorskim, to czemu nie? Naturalnie, niech tutaj szerzej wypowie się np. Teukros, czy Tanuki ma prawa do czegoś takiego. Niemniej osobiście jestem za, od kiedy sam nie mam możliwości np. pożyczenia od kolegi :). Jeżeli zaś prawo zabrania, to, cóż, po ptakach :).

Do tego nic by się nie stało, a jeden dodatkowy Topic (regularnie uaktualniany) Tanuka nie zaśmieci. A założę się, że wiele osób chętnie by Kwaii poczytało. Choć oczywiście, jeżeli ktoś deklaruje wrzucanie czegoś takiego, to niech tego później, za przeproszeniem, nie oleje.

No, ale niech się wypowie nasze "prawne ramię". :)

_________________
温故知新 - To search for the old is to understand the new
勝ちは鞘の中にあり - Victory comes while the sword is still in the scabbard
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
927825
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 25-11-2009, 11:38   

...Przepraszam, ale Teukros wypowiedział się chyba bardzo, bardzo jasno. W przypadku publikacji prawa autorskie wygasają 70 lat po śmierci ostatniego z autorów. Do tematu legalnego udostępniania "Kawaii" proponuję wrócić za jakieś 100 lat, wtedy można będzie sprawdzić, jak się rzeczy mają.

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Mitsurugi Płeć:Mężczyzna
Wieczny Marzyciel


Dołączył: 22 Sty 2009
Skąd: Wrocław
Status: offline
PostWysłany: 25-11-2009, 11:45   

Zmyliły troszkę te posty, więc myślałem, że jest jakieś prawne uzasadnienie. :)

Grisznak napisał/a:
taith napisał/a:
Co do tego pewności nie ma. Redakcja jako taka zapewne nabyła prawa do grafik, jak i artykułów.

Do artykułów - owszem, do grafik - już niekoniecznie, gdyż tutaj Kawaii działało na zasadzie wolnej amerykanki.


No to temat do zamknięcia/usunięcia. Proszę odnowić za 100 lat :P

_________________
温故知新 - To search for the old is to understand the new
勝ちは鞘の中にあり - Victory comes while the sword is still in the scabbard
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
927825
taith Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 24 Lis 2009
Status: offline
PostWysłany: 26-11-2009, 18:37   

Mam powody aby podjąć taką akcje:
1. zachowane egzemplarze są w większości mocno używane, można zachować ich wieczną młodość skanując egzemplarze w dobrym stanie
2. na egzemplarze jest więcej chętnych niż magazynów, a tych ubywa przez ich systematyczne niszczenie. Do cyfrowej kopii każdy by miał dostęp do wiecznie młodych/niezniszczalnych skanów
3. żal mi nawet ich brać do ręki ponieważ widzę jak łatwo po czasie niszczeją

Wątpię żeby kawaii stosowało na początku wolną amerykankę co do fanartów
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 26-11-2009, 18:43   

Zasadniczo nie rozumiem tej dyskusji. Założyłeś temat i zapytałeś o opinię dotyczącą prawa autorskiego. Miałeś duże szczęście, bo dostałeś odpowiedź od prawnika. O co Ci więc jeszcze chodzi, bo nie mogę pojąć?

_________________
Świadka w sądzie należy znienacka pałą przez łeb zdzielić, od czego ów zdziwiony wielce, a i do zeznań skłonniejszy bywa.


Ostatnio zmieniony przez Morg dnia 26-11-2009, 18:44, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 26-11-2009, 18:43   

Nie mówię o fanartach, ale o grafikach uzupełniających teksty. Co do fanartów - tutaj już sprawa była czysta, fani wysyłali, więc pismo mogło je publikować. Ale osoby trzecie - już nie bardzo.
Słuchaj, zeskanować na własny użytek możesz, nikt ci nie broni. Ale już oficjalnie rozprowadzać - to już wyłącznie na własne ryzyko.
Powrót do góry
IKa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 02 Sty 2004
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 26-11-2009, 18:57   

taith napisał/a:
Wątpię żeby kawaii stosowało na początku wolną amerykankę co do fanartów

Eeeeee... Arty Satoshiego w gazetce za 9 zł w małym nakładzie, w jakimś-kraju-gdzieś-w-Europie? Jassssne, zapłacili te kilka tysięcy jenów za coś, co mogło być jednorazowym wyskokiem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Sunni
Gość
PostWysłany: 10-02-2010, 00:04   

Prawo mówi - że skanować i udostępniać innym osobom w sieci możesz dopiero 70 lat po śmierci ostatniego twórcy. W tym momencie przechodzi gazeta do domeny publicznej i może każdy robić z nią co chce. Oczywiście egzemplarze niszczeją - ale nie martw się biblioteka narodowa ma obowiązek przechowywać 1 egzemplarz wieczyście, więc za te 100 lat może zeskanują :) Jakkolwiek słuszne masz motywy, prawo mówi coś innego.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group