FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
  Co się teraz czyta?
Wersja do druku
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 27-03-2008, 11:29   Co się teraz czyta?

Generalnie problem jest prosty: siedzę w fantastyce i rzadko z niej wyglądam. Taki stan rzeczy ma zalety, ale dochodzę do wniosku, że przydałoby się poszerzyć wiedzę o tym, co dzieje się w innych gatunkach literackich.

Pytanie brzmi: co dziś czyta normalny czytelnik? Jakie gatunki i jakich pisarzy?

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Eire Płeć:Kobieta
Jeż płci żeńskiej


Dołączyła: 22 Lip 2007
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 27-03-2008, 13:53   

Eragon i Pamiętniki Księżniczki są passe. Teraz wypada czytać Pratchetta i klasykę polska i obcą. Przoduje Jane Austen i siostry Bronte, Balzac oraz młodsi i starsi nobliści. Na fali skansenu PRL wraca Nienacki, ale nieco z innym repertuarem niż "Pan Samochodzik". Kapuścińskiego znać wypada, podobnie Gaardera.
Poza tym wypada znaleźć sobie hobby i wiedzieć o nim jak najwięcej czyli czytać, czytać, czytać- czy będą to mitologie, hodowla psów czy militaria zależy już od nas samych.

_________________
Per aspera ad astra, człowieku!
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1018596
 
Numer ICQ
Shizuku Płeć:Kobieta
Trochę poza sobą


Dołączyła: 15 Lis 2006
Skąd: Z pogranicza światów
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 27-03-2008, 15:35   

Ostatnio są w modzie (przynajmniej w moich okręgach) ksiązki antyutopijne. Czyli "Nowy wspaniały świat" Huxleya, więszkość książek Orwella. No i tytuły typu "Ptasiek" Whartona i inne nietuzinkowe dzieła. Zapomniałabym o Stephenu Kingu, ten to z mody prędko nie wyjdzie.

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
636349
Kage Płeć:Kobieta
zaklepane seme


Dołączyła: 07 Mar 2008
Status: offline
PostWysłany: 27-03-2008, 18:08   

W mojej szkole jest teraz szał na Sagę o Ludziach Lodu i horrory Mastertona i Kinga.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 28-03-2008, 11:09   

U mnie leżą tomiki Kronik Brata Cadfaela (Ellis Peters), coś z kronik Sędziego Di (Robert van Gulik), Sztuka Wojenna Sun Tzu... niedawno odświeżałem sobie któregoś Pottera. Dość "eklektyczna" mieszanka ;3

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 28-03-2008, 12:23   

Czytałem Kroniki Sędziego Di. Byłyby znacznie lepsze, gdyby nie wrzucone dla "uatrakcyjnienia" wtręty erotyczne o zabarwieniu sadomasochistycznym. A niestety, powtarzają się w każdej części.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Udai Płeć:Mężczyzna
[N]atural [B]orn [E]goist


Dołączył: 26 Mar 2006
Skąd: Częstochowa
Status: offline
PostWysłany: 31-03-2008, 20:13   

Dużo ludzi czyta teraz Kapuścińskiego - Ja osobiście przeczytałem wszystko jego autorstwa ale był to proces trwający około 4 lat - a teraz ludzie kupują na potęgę, w każdym empiku w jakim byłem po jego śmierci istnieje specjalny regał albo stół zawalony iście hurtową ilością książek jego autorstwa, z tego co wiem jego książki zawsze sprzedawały się bardzo dobrze - ale teraz mamy do czynienia z fenomenem.

W moim otoczeniu czyta się dużo literatury generation X - prym wiodą książki Chucka Palahniuka postaci z wszech miar kultowej. Mamy też nihilistycznego Breta Eastona Ellisa i nieuleczalnie romantycznego D. Couplanda.

Popularnością cieszą się też rożnego rodzaju "biblie dla buntowników" - i to będą książki Kena Keseya, Davida Jeroma Salingera, Aldousa Huxleya, Kurta Vonneguta, Jacka Kerouaca, Williama S. Burroughsa.

_________________
"It is a good viewpoint to see the world as a dream. When you have something like a nightmare, you will wake up and tell yourself that it was only a dream. It is said that the world we live in is not a bit different from this."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
6346233
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 01-04-2008, 09:03   

Jest moda na Vonneguta i Kerouaca? O, to ciekawe. Choć z drugiej strony, byłem jakiś czas temu na prezentacji poematu jakiegoś młodego twórcy, który był momentami wredną zżynką ze "Skowytu" Ginsberga, więc kto wie, może faktycznie bitnicy są znowu w cenie.

Nie zapominajcie zaś o wciąż popularnej literaturze kobiecej typu Grochola et consortes, która wciąż dobrze się sprzedaje.
Powrót do góry
Udai Płeć:Mężczyzna
[N]atural [B]orn [E]goist


Dołączył: 26 Mar 2006
Skąd: Częstochowa
Status: offline
PostWysłany: 01-04-2008, 18:13   

Grisznak napisał/a:
Jest moda na Vonneguta i Kerouaca?


Wg mnie nie można tak do końca używać sformułowania moda - znane mi czytające osobniki są mocno niezależne w doborze lektury, jeżeli coś cieszy się pozytywną opinią w środowisku to więcej ludzi zaczyna się interesować.

Co do Vonneguta to w USA określany był od zawsze jako autor który cieszy się największą popularnością w środowisku studenckim i u "nas" zaczyna robić się podobnie. Na pewno dzieje się dlatego że ma bardzo nie konwencjonalny sposób pisania (forma + treść) i fakt że jest świetnym cynicznym obserwatorem.

Grisznak napisał/a:
może faktycznie bitnicy są znowu w cenie


Sama filozofia bycia bitników nie jest za atrakcyjna dla ludzi nam współczesnych - poza tym funkcja "dziejowa" ich ruchu została spełniona - pokazali że można żyć poza zasadami stworzonymi przez konserwatywne społeczeństwo, dzisiaj nikogo nie dziwi podróżowanie bez celu, branie narkotyków, swoboda obyczajowa czy zachowania homoseksualne, tylko tak między nami nie za wiele z tego wynika nie stworzyli rozsądnej alternatywy dla konsumpcyjnego / konformistycznego modelu życia, bo zapicia albo zaćpania się na śmierć nie biorę pod uwagę.

Grisznak napisał/a:
Nie zapominajcie zaś o wciąż popularnej literaturze kobiecej typu Grochola et consortes, która wciąż dobrze się sprzedaje.


... a jak tak to nie możemy zapomnieć o Paulo Coelho.

_________________
"It is a good viewpoint to see the world as a dream. When you have something like a nightmare, you will wake up and tell yourself that it was only a dream. It is said that the world we live in is not a bit different from this."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
6346233
Laughing-man Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 27 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 23-05-2008, 15:34   

Moze najnowsza ksiazka Woodego Allena Czysta anarchia ? sam dopiero zaczalem czytac ale zapowiada sie niezle
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
blitzshuster Płeć:Mężczyzna
nikopol


Dołączył: 09 Maj 2008
Skąd: dokąd
Status: offline
PostWysłany: 14-07-2008, 15:06   

Hmmm...:) mi to się teraz czyta (dokładnie teraz) z serii Miska Ryżu książka Natychmiastowe Przebudzenie: Nauczanie Mistrza Zen Hui Hai i właściwie tylko w tego pokroju pismach głównie obecnie siedzę.

Czasem do zachodnich filozofów zajrzę (ale oni niemal zawsze tylko wikłają się we własne fantazje, aby sobie pożyć a i zarobić najlepiej... imho;) ) albo do komiksów, zwłaszcza Gaiman'a (teraz Lucyfer ładne numery odstawia...), choć europejscy twórcy (w sumie Gaiman też europejan..., no ale F. Miller już nie a też mocny: Siiin Ciitiiii...) też potrafią (a i polskie komiksy ostatnimi czasy wg mnie nieźle dają radę). J

Jakiś czas temu Cortezar mi w dłonie wszedł, zbiór nowel i muszę przyznać, że zawadiaka z pana autora. Kiedyś może przyjdzie kolej na Gre w klasy przed chwilą wspomnianego.

Poza tym staram się unikać nadmiernego czytania... (bo niezbyt lubię czytać?xD)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
de99ial Płeć:Mężczyzna
Big Bad Wolf


Dołączył: 01 Lip 2008
Skąd: Lublin
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 15-07-2008, 09:49   

Normalny człowiek? A co fantaści normalni nie są?

:>

Ja ostatnio przeczytałem Wypychacza Zwierząt - polecam jak każdą książkę Grzędowicza.

Od filozofii odpoczywam - po studiach na tym kierunku mam ich póki co dosyć, zwłaszcza współczesnych i ich logicznego bełkotu.

Grę w klasy przeczytałem - niby tak wychwalana ale jakoś mnie nie porwała tak szczerze...

Obecnie czytam KULT - taki rpg - udało mi się kupić i się cieszę z tego bardzo ;)

_________________
http://www.defectivebydesign.org/
Nienawidzę politycznej poprawności.
I feminizmu.
http://www.rebel.pl/x.php/193/Rebel-Times.html
http://de99ial.polter.pl/,blog.html?8301 - co myślę o DRMach
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
blitzshuster Płeć:Mężczyzna
nikopol


Dołączył: 09 Maj 2008
Skąd: dokąd
Status: offline
PostWysłany: 15-07-2008, 13:06   

de99ial:

Cytat:
Normalny człowiek? A co fantaści normalni nie są?


Wg mnie kryterium normalności to dość płynna idea... Fantastyką jest wg mnie jak ludzie wierzą, że muszą wstawać rano do pracy i robić koniecznie co robią aż do emerytury, a potem powielać ten schemat. Kiedy jest kiepsko z wielkim przekonaniem mówią: "Takie jest życie" (hmm.... oświeceni?) - czuć wszystkowiedzę - a niektórzy ten rodzaj idealizmu (dość ponurego w opinii mej) nazywają realizmem...

A w ogóle fanatastyka spox, teraz Hancock leci, no bajery że szok:)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
krejd Płeć:Mężczyzna
Uaaa :P

Dołączył: 05 Sie 2008
Status: offline
PostWysłany: 09-08-2008, 12:44   

Ja się za "Necronomicon" Lovecrafta wziąłem. Niestety za wiele nie jestem w stanie o tym autorze napisać, bo zazwyczaj interesuję się światem książki, a o autorach i tak nigdy pojęcia nie mam i moja wiedza ogranicza się zazwyczaj do tego w jakim gatunku są pisane przez nich książki. Mogę się jednak domyślać, że skoro siedzisz w "fantazy" to Lovecrafta znasz. Jeśli nie - niech będzie to zachęta dla innych i niech na początek przejdą się na Wikipedię, by zasięgnąć informacji o autorze :).

Ostatnio do łask wróciła proza Sapkowskiego za sprawą świetnej gry komputerowej poświęconej nie komu innemu jak słynnemu Gwynbleiddowi z Rivii - Geraltowi. No, czyli Wiedźminowi po prostu ;).

Co do tego, co polecam osobiście, to może... hmm... "Cujo" Stephena Kinga. Nie wiem jak ten człowiek to robi, że pisze nudne książki (dosłownie - dla mnie jego książki wieją nudą jak woń alkoholu z ust mocno "wziętego" Rosjanina ;)), a chce się je czytać aż po ostatnią kartkę. Paradoks jakiś ;p.

_________________
Kyuuu :).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Sm00k
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 10-08-2008, 17:08   

Cytat:
Pytanie brzmi: co dziś czyta normalny czytelnik?
Przypuszczam iż instrukcję od kosiarki i odtwarzacza dvd.

Osobiście przebijam się całościowo przez tfurczość Dawida Webera. Skończyłem Honorverse, przeleciałem przez Piąte Imperium (bardziej powieśc przygodowa niż sci-fi), teraz cykl Starfire. Weber wielkim pisarzem może nie jest, lecz ma sposób pisania lekki i niedrażniący. To czytanie rekreacyjnego, bez jakiś głębszych przemyśleń w sam raz.
A w miedzyczasie Fundacja. Wielka, opasła Fundacja...
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group