FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 32, 33, 34 ... 266, 267, 268  Następny
  Bardzo kulturalna rozmowa o polityce - Kraj

Masowe manifestacje polityczne to:
Zły znak (Dowód politycznego kryzysu i eskalacji konfliktu)
7%
 7%  [ 1 ]
Dobry znak (świadczą o obywatelskim przebudzeniu)
21%
 21%  [ 3 ]
Obie odpowiedzi są prawidłowe
71%
 71%  [ 10 ]
Głosowań: 14
Wszystkich Głosów: 14

Wersja do druku
vries Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Cze 2007
Skąd: Gliwice
Status: offline
PostWysłany: 01-10-2011, 22:00   

Vodh napisał/a:
Jasne, pozwólmy dziesiątkom, albo i setkom tysięcy obywateli zbankrutować i rozwalmy przy okazji rodzimy rynek nieruchomości. Przynajmniej będzie nauczka dla innych na przyszłość. Ech, domorośli ekonomiści od siedmiu boleści. Niezależnie od słuszności decyzji rządu węgierskiego, niektóre rzeczy jakie tu wypisujecie to tak koszmarne bzdury, że powinno być wam wstyd.

Akurat ja mam nadzieję, że rynek nieruchomości zawali się w przeciągu paru lat. Obecne ceny mieszkań są dla mnie nie do przyjęcia.
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Bezimienny Płeć:Mężczyzna
Najmniejszy pomiot chaosu


Dołączył: 05 Sty 2005
Skąd: Z otchłani wieków dawno zapomnianych.
Status: offline
PostWysłany: 01-10-2011, 22:02   

Luik napisał/a:
Morg napisał/a:
to zależy na ile klienci mieli świadomość tego co robią, a na ile zostali w to wmanewrowani przez zachwalanie oferty i niepełne informacje ze strony banku.
Większość zagadnień ekonomicznych jest trudna do zrozumienia, często zupełni pozbawiona sensu na pierwszy rzut oka i dla ludzi niezainteresowanych tym całkowicie niezrozumiała, ale w tym przypadku sprawa jest zwyczajnie prosta. Niedoinformowanie mogło być co najwyżej w sferze ruchomości kursów, znaczy, po prostu mogli nie wiedzieć, że dana waluta potrafi tak skakać. Znaczna część obywateli Węgier wychowywała się w innym systemie i trudno im zrozumieć obecny (w Polsce można z resztą to samo zaobserwować), ale jednak naiwność i niedoinformowanie nie może być usprawiedliwieniem. A przynajmniej nie całkowitym.
Przypominam sprawę Lehmann Brothers, gdzie jeszcze na tygodnie przed upadkiem banku, gdy jego akcje leciały na łeb i na szyję i właściwie wszyscy którzy siedzieli w branży wiedzieli że jest źle, inne banki nadal klientom oferowały inwestowanie w LB, zachwalając że jest to pewna i bezpieczna lokata.
Wiem też, że w sporej części wypadków u nas banki informując klienta o możliwości wzięcia kredytu w innej walucie (czyli frankach) miały tendencję nie tylko do pomijania potencjalnych negatywnych konsekwencji, ale "zapominania" o wspomnieniu o kilku informacjach które klient naprawdę powinien znać - jak np to że część banków przeliczało waluty po własnych, zmodyfikowanych kursach.
Część klientów niestety za bardzo takim zapewnieniom ufa.

_________________
We are rock stars in a freak show
loaded with steel.
We are riders, the fighters,
the renegades on wheels.

The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 02-10-2011, 20:08   

Każdy dostanie list od premiera?

_________________
Świadka w sądzie należy znienacka pałą przez łeb zdzielić, od czego ów zdziwiony wielce, a i do zeznań skłonniejszy bywa.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
Tabris Płeć:Mężczyzna
Snowflake


Dołączył: 19 Lut 2011
Status: offline
PostWysłany: 02-10-2011, 21:16   

Morg napisał/a:
Każdy dostanie list od premiera?

Aż mi się od razu cieplej zrobiło.

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Luik Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 22 Sie 2011
Skąd: Pruszków
Status: offline

Grupy:
Omertà
PostWysłany: 02-10-2011, 21:22   

Jeszcze tydzień i koniec tego bajzlu. Doczekać się już nie mogę, mam dość kampanii.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
vries Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Cze 2007
Skąd: Gliwice
Status: offline
PostWysłany: 02-10-2011, 21:53   

Aż zmieniłem avka z zachwytu...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Dembol Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 11 Sty 2006
Skąd: Kraków
Status: offline
PostWysłany: 02-10-2011, 22:13   

Vodh napisał/a:
Jasne, pozwólmy dziesiątkom, albo i setkom tysięcy obywateli zbankrutować i rozwalmy przy okazji rodzimy rynek nieruchomości. Przynajmniej będzie nauczka dla innych na przyszłość.
Tak. Pozwólmy. Ponoszenie odpowiedzialności za własne czyny jest jednym z fundamentów wolnego społeczeństwa.
Tymczasem teraz jest tak:
- zbuduję mój dom na terenie zalewowym bo (dziwnym trafem) ziemia tam jest tańsza,
- nie ubezpieczę moich plonów bo po co,
- machnę sobie dziecko, a potem nie będę płacił alimentów,
- kupię sobie mieszkanie za kredyt we frankach bo wydaje się fajniejszy,
- etc.
a potem jakiś pan polityk chcąc odrobinę się przylansować przed wyborami zapłaci z kasy innych ludzi za to, że nie myślę.

Przy okazji zwiększyłaby się podaż mieszkań i ceny może wreszcie spadłyby do jakiegoś rozsądnego poziomu.

Ja nie wiem czy ludzie nie czytają gazet, nie oglądają TV gdzie wielokrotnie powtarzane jest, że kryzys finansowy i obecne kłopoty Grecji wynikają z życia ponad stan i nadmiernego zadłużania się. W skali mikro jest to właśnie taki obywatel, którego nie stać na kredyt albo ledwo go stać i liczy, że jakoś to będzie, frank nie wzrośnie.

Poza tym jest to nieuczciwe i niesprawiedliwe uprzywilejowanie ludzi, którzy wzięli kredyt we frankach nad resztą kredytobiorców, których losem pies z kulawą nogą się nie przejmie jeśli nagle nie będą mogli spłacać rat. Dlaczego mamy więc łożyć na kredytobiorców frankowych? Bo jest ich sporo?

W ankiecie wyszedł mi neoliberalizm i Nowa Prawica JKM. Nic nowego. Gdyby nie ostra paranoja i to, że ogólnie przestałem być konserwatystą pewnie nawet zagłosowałbym nań, a tak pewnie coś narysuję na karcie wyborczej albo trolololololololo i Palikot, lol. Zakładając, że ma sensownych reprezentantów na liście w Krakowie co sprawdzę.

_________________
Evil Manga
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
666666
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 02-10-2011, 22:46   

Cytat:
Tak. Pozwólmy. Ponoszenie odpowiedzialności za własne czyny jest jednym z fundamentów wolnego społeczeństwa.

Dobrze to ująłeś: "jednym z". Jeszcze lepiej to ujmuje nasza Konstytucja (wobec której mam sporo zastrzeżeń, ale tu trudno mi się nie zgodzić): "Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej."

Państwo jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli, jest wspólnotą. I z jednej strony, owszem, każdy powinien ponosić konsekwencje swoich działań. Ale z drugiej strony, wspólnota jest też od tego, żeby wspierać poszczególnych swoich członków, pewna doza solidarności jest potrzebna. No, chyba że chcemy "budować" "społeczeństwo" zatomizowane, gdzie każdy patrzy tylko na czubek własnego nosa.

Przykład z terenami zalewowymi jest natomiast chybiony – bo można spokojnie uznać (i nie jest to chyba twierdzenie kontrowersyjne), że tzw. rozsądny człowiek powinien był przewidzieć, że na terenach zalewowych co jakiś czas zalewa. Niemniej – i tu sprawa nie jest jednoznaczna, bo z drugiej strony: skoro rada miasta/gminy przeznaczyła dany teren pod zabudowę mieszkalną, to obywatel miał jak najbardziej prawo domniemywać, że ten teren pod taką zabudowę się nadaje i nie sprawdzać tego dokładniej. Tak, czy inaczej, taka rada gminy powinna dostać po łbie co najmniej za rażące niedbalstwo (a ew. odszkodowania, jeśli już, to powinny iść od samorządów – i to też pod warunkiem, że to one tu zawiniły, jeśli nie zawiniły, to są inne formy pomocy, niż rzucanie kasą)...

W przypadku kredytów wygląda to trochę inaczej. Nie można bowiem, moim zdaniem, wymagać od przeciętnego Kowalskiego, aby orientował się w różnych zawiłościach systemu bankowego, gdyż jest to wiedza specjalistyczna. Dlatego właśnie banki mają wobec klientów określone obowiązki informacyjne (nie wiem czy na Węgrzech też miały, ale dużo wskazuje na to, że nie, albo przynajmniej, że ich nie dochowywały). Jeśli bank nie informuje klienta w sposób wystarczający, albo przedstawia mu sprawę marginalizując rolę ryzyka, to wina leży po stronie banku, dlatego że klient ma wszelkie prawo oczekiwać, że od fachowca, jakim jest pracownik banku, otrzyma fachową informację.

O kryzysie zaś w telewizji i o ryzyku kredytów walutowych zaczęło się mówić jak już przyszedł kryzys. Czyli już po tym jak ludzie pobrali kredyty. Inna sprawa, że u nas faktycznie sytuacja nie wygląda tak dramatycznie, jak wyglądała na Węgrzech. I tak, uważam, że państwo ma prawo, a nawet obowiązek, interweniować w sytuacji w której ogromna rzesza ludzi może nagle zostać bez mieszkania. Oczywiście nie w ten sposób, żeby kredyty tych ludzi w jakiś sposób wykupywać - koszty w ostatecznym rozrachunku powinni ponieść, przynajmniej w większości, oni – ale nie o tak bezwarunkowej pomocy tu mowa.

_________________
Świadka w sądzie należy znienacka pałą przez łeb zdzielić, od czego ów zdziwiony wielce, a i do zeznań skłonniejszy bywa.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
Luik Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 22 Sie 2011
Skąd: Pruszków
Status: offline

Grupy:
Omertà
PostWysłany: 02-10-2011, 23:13   

Jeśli chodzi o kredyty, to zbytni radykalizm nie jest dobrym pomysłem. Zwłaszcza, jeśli sytuacja dotyczy dużej ilości obywateli. Pamiętajmy, że jak taki człowiek wyleci na bruk to zazwyczaj rujnuje mu to całe życie, a często tęż jego rodzinie. Jeśli, to jak u Węgrów, takich ludzi będzie sporo, może się to odbić całkiem konkretną czkawką społeczną.
Taki człowiek powinien dostać po tyłku, bo się inaczej nie nauczy, ale nie można od razu skazywać go na katastrofę.

Natomiast jeśli chodzi o powodzie, to uważam, że w większości ludzie nimi poszkodowani są sobie sami winni. Jeśli jakiś teren jest rok w rok zalewany, a i tak powstają tam nowe domy, czy ktoś buduje sobie (na koszt państwa) 4 dom w tym samym miejscu, bo poprzednie trzy zmyła powódź, to nich się potem z efektami swojej głupoty powodzianie borykają sami. Prawda, że samorząd powinien lepiej oceniać tereny, ale czy to zwalnia od myślenia? Moim zdaniem nie. To trochę tak jak z przejściem dla pieszych przez drogę. Gdy się zapala zielone, to teoretycznie wszyscy się powinni zatrzymać, a pieszy przejść bezpiecznie. Teoretycznie. Jak si nie będziesz rozglądał, to cię w końcu przejadą. O własne bezpieczeństwo należy dbać samemu, niezależnie od tego, czy ktoś inny też to robi, lub powinien robić.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
vries Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Cze 2007
Skąd: Gliwice
Status: offline
PostWysłany: 02-10-2011, 23:24   

Muszę zgodzić się z Morgiem. Odpowiedzialności obywatela można żądać w warunkach pełnej informacji. A takich często nie ma.

Dembol napisał/a:
- nie ubezpieczę moich plonów bo po co,

Akurat w wypadku powodzi kwestia ma się trochę inaczej. Tu nie chodzi tyle o zwrócenie ludziom należności, co przeciwdziałaniu załamania się gospodarki lokalnej. Gdy zbankrutują z tego powodu dwie firmy, to jest ok. Gdy bankrutuje nagle parę tysięcy, to jest katastrofa. Należy również pamiętać, że ubezpieczenie nigdy nie pokryje całości kosztów.

Morg napisał/a:
O kryzysie zaś w telewizji i o ryzyku kredytów walutowych zaczęło się mówić jak już przyszedł kryzys.

Nie prawda. Mówiono o nich wcześniej. Liberalni komentatorzy nie byli zachwyceni ograniczeniami wprowadzanymi przez RPP, mającymi na celu ograniczenie zaciągania tych kredytów. Czasem mam wrażenie, że za bardzo lobbują w tv swoje interesy. Inna sprawa, że kredyty we frankach ponoć i tak nadal bardziej się opłacają niż te złotówkowe.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 02-10-2011, 23:27   

Luik napisał/a:
Jeśli jakiś teren jest rok w rok zalewany, a i tak powstają tam nowe domy, czy ktoś buduje sobie (na koszt państwa) 4 dom w tym samym miejscu, bo poprzednie trzy zmyła powódź, to nich się potem z efektami swojej głupoty powodzianie borykają sami.

A to, to pewnie. Pomagać należy ludziom, których dopadło nieszczęście nie z ich winy (przy czym za winę mam również niedbalstwo), a nie typom "bo państwo i tak mi pomoże". Pomaganie tym ostatnim jest wysoce demoralizujące... czego nasi politycy niestety albo nie dostrzegają, albo nie chcą dostrzegać.

_________________
Świadka w sądzie należy znienacka pałą przez łeb zdzielić, od czego ów zdziwiony wielce, a i do zeznań skłonniejszy bywa.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
Caladan Płeć:Mężczyzna
Chaos is Behind you


Dołączył: 04 Lut 2007
Skąd: Gdynia Smocza Góra
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
Omertà
Syndykat
WOM
PostWysłany: 03-10-2011, 09:21   

Łupki, a UE

_________________
It gets so lonely being evil

What I'd do to see a smile

Even for a little while

And no one loves you when you're evil

I'm lying through my teeth!

Your tears are all the company I need
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
4934952
Slova Płeć:Mężczyzna
Panzer Panzer~


Dołączył: 15 Gru 2007
Skąd: Hajnówka
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 03-10-2011, 09:43   

Do rozpoczęcia wydobycia jeszcze kilka lat. Weźmy jeszcze trochę wypompujmy pieniążków z UE, a potem się odłączmy, bo w takiej szopce to wstyd rezydować.

Also praca u podstaw na ACEPIE, czyli agitacja polityczna w fandomie.

_________________
Mam przywilej [nie] być Człowiekiem
But nvidia cards don't melt, they just melt everything within 50 meters.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Caladan Płeć:Mężczyzna
Chaos is Behind you


Dołączył: 04 Lut 2007
Skąd: Gdynia Smocza Góra
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
Omertà
Syndykat
WOM
PostWysłany: 03-10-2011, 09:57   

Odnośnie UE. Wątpię, żeby przetrwała kryzys. Co jakiś czas widzę niezbyt przyjemne odskoki na giełdzie i w naszej walucie. Nie wiem czy będą chcieli umierać wszyscy za Grecję.
Fakt faktem powinni sprawdzić czy łupki nie szkodzą środowisku i jak można temu zapobiec. Jeżeli UE da jakieś utrudnienia w formie przepisach. Podziękowałbym im i też byłby wtedy za odejściem z UE. Ale proces musiałby być długofalowy. Obecnie Polska jest dupa, aby na nowo przyjąć obywateli za Odry.

_________________
It gets so lonely being evil

What I'd do to see a smile

Even for a little while

And no one loves you when you're evil

I'm lying through my teeth!

Your tears are all the company I need
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
4934952
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 03-10-2011, 10:13   

W razie czego Polska myślę, że powinna dać radę złożyć koalicję, która zablokowałaby niekorzystne uregulowania. Państw żywotnie zainteresowanych wydobyciem gazu łupkowego nie jest aż tak mało.

_________________
Świadka w sądzie należy znienacka pałą przez łeb zdzielić, od czego ów zdziwiony wielce, a i do zeznań skłonniejszy bywa.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 33 z 268 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 32, 33, 34 ... 266, 267, 268  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group