FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
  Shoujo Kakumei Utena
Wersja do druku
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 21-01-2009, 17:31   

DOŚĆ.

Panowie, przeginacie. Może by jednak wziąć na wstrzymanie i skończyć temat, zanim będę musiała wam wszystkim osty porozdawać?

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
Vodh Płeć:Mężczyzna
Mistrz Sztuk Tajemnych.


Dołączył: 27 Sie 2006
Skąd: Edinburgh.
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 21-01-2009, 17:33   

Post był krótki i chciałem go usunąć zaraz po wysłaniu i przeczytaniu postu Mai, jednak zanim kliknąłem na krzyżyk przyszedł kolejny post ;D zatem niech ten pozostanie tu jako pomnik na cześć szybkich odpowiedzi :P

_________________
...


Ostatnio zmieniony przez Vodh dnia 21-01-2009, 17:35, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Norrc Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 22 Kwi 2008
Skąd: 西
Status: offline

Grupy:
Lisia Federacja
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 21-01-2009, 17:33   

Vodh napisał/a:
A gdzie napisałeś, że dostrzegasz w niej coś innego?


Nigdzie. Ponieważ o elementach shoujo tu prawimy a nie o "wszystkim innym".

Vodh napisał/a:
Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że Mitsushi szukała zwykłego Shoujo


Nie wiem na co wskazują znaki na niebie i ziemi, ale po wymienionych seriach, koleżanka sama nie wiedziała dokładnie czego szuka, moim zdaniem.

Ok. Idąc za radą Vodha, chciałem się przyznać, iż specjalnie obraziłem wszystkie jenoty, cały fandom, a Grisznaka szczególnie. Bardzo za to przepraszam.

A co do tego, iż nie rozumiem tego co Grisznak napisał (a jednak wydaje mi się, że rozumiem doskonale). Skoro tak aktywnie musi bronić swoich ulubionych serii, radzę się troszkę zdystansować do anime...

EDIT

Cytat:
Po pierwsze, za samo takie porównanie powinieneś zarobić osta, ale wnioskuję, aby ci go jednak nie dawać. Nie sądzę, abyś celowo zestawił mnie z tymi panami.


Nie zestawiałem Ciebie, tylko nie lubie gadania typu: "Wiele osób go/jej słucha, więc musi mieć rację"

Wątpie, abyś Grisznak był podobny do jednego lub drugiego z nich, nawet mi to do głowy nie wpadło. A, i wielkie dzięki za wstawiennictwo. Słabszych intelektualnie trzeba brać w obronę.

Cytat:
Zmartwię cię natomiast - do polskiego fandomu należysz, tak jak wszyscy użytkownicy tego forum, będący polskimi fanami mangi i anime. Bo to właśnie my tworzymy ów fandom. To, że będąc jego członkiem obok mnie sprawia, że czujesz się mało komfortowo, to już inna bajka, ale nie przejmuj się


Zmartwię w takim razie Morq, ponieważ w moim mieście znam wiele osób interesujących się M&A (więc należą do fandomu waszym zdaniem), którzy o Grisznaku nigdy nie słyszeli, a nie wydają się cierpieć z tego powodu. Tak więc, może pewna część "fandomu" uważa Grisza za autorytet, ale nie generalizujmy...

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
1498253
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 21-01-2009, 17:58   

Norrc napisał/a:
Zmartwię w takim razie Morq, ponieważ w moim mieście znam wiele osób interesujących się M&A (więc należą do fandomu waszym zdaniem), którzy o Grisznaku nigdy nie słyszeli, a nie wydają się cierpieć z tego powodu. Tak więc, może pewna część "fandomu" uważa Grisza za autorytet, ale nie generalizujmy...

Jako fandom IIRC przyjęło definiować się osoby aktywnie uczestniczące w życiu zbiorowości fantasy lub M&A (to dwa osobne fandomy).
I nie chodziło mi o autorytet, bo sam co myślę o autorytetach, to napisałem. Dobrzeby było jednak, żebyś nie podważał wiedzy niektórych ludzi. Bo nie jest to potrzebne do prowadzenia dyskusji - nikt Ci też nie każe się tu z nikim zgadzać.
Przy okazji - jeśli celowo wstawiasz na końcu mojego nicka 'Q', to proszę bardzo - twoja wola. Jeśli jednak wynika to z twojej niewiedzy, to spieszę poinformować cię, że na końcu jest 'G'.

Norrc napisał/a:
Nigdzie. Ponieważ o elementach shoujo tu prawimy a nie o "wszystkim innym".


Przepraszam, mam rozumieć, że napisanie "Nie, nie widzę tutaj tylko bizonów, yaoi i yuri. Widzę też x, y, z" wykracza poza twoje możliwości? Bo moje zwątpienie w ludzi aż tak daleko jeszcze nie doszło.

Norrc napisał/a:
Nie wiem na co wskazują znaki na niebie i ziemi, ale po wymienionych seriach, koleżanka sama nie wiedziała dokładnie czego szuka, moim zdaniem.


W polecanych seriach, Norek, pisałeś coś innego - zdecyduj się proszę...

Wracając do Uteny (dalej nie mam pojęcia czemu ujawniło się tu Prawo Godwina...), proszę wyjaśnij mi - tak, jak matołowi, bo twój sposób mówienia do ludzi według ciebie inteligentnych jest dla mnie zbyt skomplikowany - jakie elementy kwalifikują tą serię to polecania jej jako komedii shoujo.
Bohaterka, będąca antytezą bohaterek shoujo?
Cała masa antypatycznych bohaterów?
Kreska podniesiona na szczyty surrealizmu?
Przeładowanie sensowną symboliką?
Chór śpiewający podczas podróży na arenę?
Skomplikowana i pogięta fabuła?

Bo ja niestety dalej nie mam pojęcia.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 21-01-2009, 18:10   

A ja poproszę o zakończenie dyskusji na mój temat. O Utenie - zawsze, wszędzie i z każdym, ale naprawdę, to nie jest miejsce stosowne do dywagacji na temat tego, czy dla ziomali Norrca jestem autorytetem czy nie, podobnie zresztą jak dla reszty fandomu. Nigdy takowym się nie czułem, nie lubię tego słowa. Robiono już w tym temacie ze mnie miłośnika gołych klat bizonów na maskach sportowych samochodów, pochodną Hitlera i Stalina a teraz autorytet. Za wszystkie propozycje dziękuję, zainteresowany nie jestem.

Proszę potraktować ostatnie pytanie Morga jako zasadniczą kontynuację tego tematu. O reszcie zapomnijmy, pro publico bono.
Powrót do góry
Yumegari Płeć:Kobieta
Feministka szowiniska


Dołączyła: 05 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 21-01-2009, 18:31   

A ja się tylko wtrącę na chwilę, bo nie chcę pretendować do roli znawczyni Uteny: jak ty Grisznak oglądałeś tą serię, ba - jak wyście wszyscy tą serię oglądali, żeście tego nieszczęsnego yaoi nie zauważyli? Nie mówię, że jest to główny wątek, tak samo jak nie są głównymi wątkami yuri, incesty i inne takie. Na pewno nie jest podany na tacy i tak dosadnie, jak na przykład relacje łóżkowe Anthy z jej braciszkiem. Z drugiej strony, czy naprawdę trzeba aż tak się wysilać, żeby się domyśleć, dlaczego te klaty są rozgolaszone? Jeżeli ktoś mi powie, że Touga i Akio nie uprawiali seksu, to zacznę się zastanawiać, z jakiego powodu ten ktoś tak uparcie odsuwa od siebie tą świadomość. To akurat nie jest jedna z tych najbardziej zakamuflowanych metafor.

I kreska jest shoujowata. Nie jest może przesłodzona i najprzyjemniejsza dla oka, ale elementy zawiera - ogromne oczy, szpiczaste twarze, anorektyczne sylwetki, pomijanie detali w rysunku - bez wątpienia dośc mocno ją stylizowano, ciężko natomiast by było mi nazwać ją surrealistyczną. Co w ogóle rozumiecie przez surrealistyczną kreskę? Bo się pogubiłam. Nijak mi nie pasuje do definicji.

_________________
Behind every great woman is a man checking out her ass
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
2513810
JJ Płeć:Mężczyzna
po prostu bisz


Dołączył: 27 Sie 2008
Skąd: Zewsząd
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 21-01-2009, 18:42   

Yumegari napisał/a:
Co w ogóle rozumiecie przez surrealistyczną kreskę? Bo się pogubiłam. Nijak mi nie pasuje do definicji.


Mowa (chyba) o kierunku w malarstwie:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Surrealizm
Jego wpływy są bardzo widoczne, nie tyle w postaciach, co w tłach.

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Yumegari Płeć:Kobieta
Feministka szowiniska


Dołączyła: 05 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 21-01-2009, 19:05   

Wiesz JJ, ja wiem, co to jest surrealizm, ale to nie znaczy, że Utena (seria TV) ma surrealistyczne tła czy kreskę. Ona jest surrealistyczna bardziej w "treści" czy"formie" niż w "materiale".

_________________
Behind every great woman is a man checking out her ass
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
2513810
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 21-01-2009, 19:32   

Cytat:
A ja się tylko wtrącę na chwilę, bo nie chcę pretendować do roli znawczyni Uteny: jak ty Grisznak oglądałeś tą serię, ba - jak wyście wszyscy tą serię oglądali, żeście tego nieszczęsnego yaoi nie zauważyli?


Yaoi jest, co prawda yaoi mocno symboliczne i przesadzone. Wątek yuri (ten między Juri i Shiori, bo między Uteną a Anthy pozostaje w sferze domysłów) jest o tyle bardziej oczywisty, że pojawił się gdy jeszcze seria nie zaczęła brnąć w psychodelę i nie sposób wytłumaczyć go symboliką (co nie zmienia faktu, że niektórzy nawet jego nie widzą).

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Teukros Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 09 Cze 2006
Status: offline
PostWysłany: 21-01-2009, 19:45   

Tak się składa, że na Tanuki Manga Utena ma wyróżnik shoujo, i nigdy nie widziałem w tym żadnego problemu. Aczkolwiek...
Po lekturze wypowiedzi w niniejszym temacie, przyznam że coś mnie tknęło. Wziąłem i wylistowałem mangi z wyróżnikiem shoujo - efekt można zobaczyć tutaj - i prawdę pisząc, wypada mi przyznać rację wszystkim tym, którzy pisali, że Utena niespecjalnie nadaje się do polecenia jako komiks shoujo. Aby było jasne - nie tylko Utena. Na liście podlinkowanej do niniejszego posta można znaleźć kilka pozycji, które w kategorii shoujo znalazły się chyba tylko dlatego, że nie pasowały nigdzie indziej. Ze znanych mi tytułów podchodzą tu Angel Sanctuary, Ludwig Kakumei (Kaori Yuki niełatwo zaszufladkować), Paradise Kiss (powiedziałbym, że to pogranicze shoujo i josei, im dalej w fabułę tym więcej tego drugiego) i właśnie Utena.

Tak więc Norrc, jak będziesz komuś szojca polecał (szczególnie osobie młodej, niezbyt zaznajomionej z komiksem japońskim), to raczej napisz o Ouranie czy Skip Beat, a nie sięgaj od razu po najmniej shoujowate shoujo jakie można znaleźć na liście. Pewnie, że i Utenę można komuś polecić - ale wtedy dobrze jest napisać, chociaż w skrócie, co to za cudo, i że schematu "kopciuszek + facet zimny, acz kochający" raczej tam nie uświadczy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
vries Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Cze 2007
Skąd: Gliwice
Status: offline
PostWysłany: 22-01-2009, 01:10   

Avellana napisał/a:
Innymi słowy, obecnie bardzo zdecydowanie nie jest to propozycja dla "widza masowego", który to widz zdecydowanie woli konsumować "nowości". Jest sporo innych serii shoujo, które można polecać (choćby wspomniane adaptacje gier KOEI), natomiast wskazywanie akurat tej nie jest po prostu dobrym pomysłem.
To jest smutne, że dzisiejszy widz karmi się niejednokrotnie słabszymi pozycjami i nie sięga po klasyki (z założenia, ze to stare, nieładne i nieciekawe). Moim zdaniem to spory błąd. Co do polecania, to chyba bardziej zależy od fana i jego poziomu zainteresowania anime. Faktycznie dziś taki typowy masowy konsument (a w tym wypadku również widz anime) raczej nie byłby zainteresowany Uteną.

Grisznak napisał/a:
Ale romans... Gdzie? Kto? Z kim?

Tu romans kształtuje się inaczej. Nie ma par jako takich. Ale są romantyczne motywy (chyba każda walka ma swoje romantyczne podłoże) i romantyczne uniesienia.

Grisznak napisał/a:
Manga - owszem. Gdyby Norka napisał, że chodzi mu o mangę, przyklasnąłbym mu i powiedział "amen". Problem w tym, że między mangą a anime występuje przepaść, większa nawet niż między mangowym pierwowzorem a filmowym odpowiednikiem Ghost in the Shell. Anime bardzo mocno uciekło od pierwowzoru. Dziś zaś, jak zauważyła Ave, trudno polecać je współczesnym fankom shoujo (równie dobrze można by im polecać "Lady Oscar" czy "Brother, dear brother".
To jest wymijająca odpowiedź. Kto inny miałby się zainteresować tym dziełem? Fani shounenów? Nadmiar wątków romantycznych, kreska i słabe walki by ich odstraszyły. Może fani gekigi? Myślę, że oni mają zdecydowanie bardziej odjechane mangi i anime (takie jak Mind Game, Cat Soup, czy Pale Cocoon). Utena, która jest dość schematyczna mimo wszytko mogła by być dla nich zbyt standardowa. Tak naprawdę trudno byłoby mi Utenę polecać facetom inaczej niż jako shoujo. I niezależnie od tego, czy wpasowuje się w dzisiejsze shoujo, czy nie, to jest właśnie tytuł dla tej grupy docelowej.

A jutro się podzielę uwagami po skończonej serii.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 02-02-2009, 10:45   

Co mi dziś wyskoczyło na jednej ze stron - http://img261.imageshack.us/img261/9866/rosetv7.png Akio rozkręca chyba biznes.
Powrót do góry
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 02-02-2009, 12:22   

....... Cóż, nie powiem, żeby to nie było w jego stylu. Anthy mu zwiała, może organizuje casting na zastępczynię.

... Jakieś chętne;)?

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Dred Płeć:Mężczyzna
Policenaut


Dołączył: 07 Lis 2008
Status: offline
PostWysłany: 02-02-2009, 15:27   

Cytat:
... Jakieś chętne;)?

Któraż dama chciała by być pomiataną? Raczej żadna, jak mniemam.
Może skusi je wysoka pensja? ;]

_________________
Znajdźcie sobie świry uczciwą pracę zamiast przebierać się w czyjeś stare łachy i powtarzać w kółko: "Patrzcie jestem głupim średniowiecznym bucem i mam make up i obcisłe rajtuzy"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Dred Płeć:Mężczyzna
Policenaut


Dołączył: 07 Lis 2008
Status: offline
PostWysłany: 28-03-2009, 21:42   

Cytat:
surealistyczną kreskę

Ło matko, gdzie żeś tu zauważył surrealistyczną kreskę?! Zatem, użyjmy takiego zdania: "Utena Tenjo została narysowana w mandze przez swą autorkę charakterystyczną surrealistyczną kreską". Kupy się to nie trzyma. Jeśli chodziło Ci o nawiązywanie do malarskiej twórczości panów, którzy chcieli wprowadzić surrealistyczną rewolucję (nawet założyli partię i kombinowali razem z francuzkimi socjalistami!), to masz rację. Długie, zdehumanizowane ("jakby nie były robione ręką człowieka"), nie kończące się budowle, jak u Chirico, pojawiają się niemalże na każdym kroku. A takiego wielkiego "pojedynkowego dysku", który sobie niemalże lewituje w powietrzu, a wokół widać ogromnmą, niekończącą się przestrzeń złożoną z chmurek i innych obłoczków, nie powstydziłby się maestro Dali, tudzież Magritte.

_________________
Znajdźcie sobie świry uczciwą pracę zamiast przebierać się w czyjeś stare łachy i powtarzać w kółko: "Patrzcie jestem głupim średniowiecznym bucem i mam make up i obcisłe rajtuzy"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 5 z 7 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group