FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2, 3 ... 69, 70, 71  Następny
  Piractwo
Wersja do druku
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 28-02-2005, 11:40   Piractwo

Bardzo krótko, bo nie mam siły.

Ostatnio pojawiło się kilka tematów traktujących o piractwie. Uważam, że istnieje potrzeba dyskusji nad tym zjawiskiem. Co więc o tym myślicie? Tępić, czy nie?

Ja uważam, że należy tępić ponieważ:
- to nie jest zgodne z Polskim prawem i powinniśmy przynajmniej udawać, że jesteśmy prawożądni.
- część stron to zjawisko tępi. Wspireanie go utudni nam współpracę z nimi.
- na pewno zamknie nam drogę do współpracy z wydawnictwami, co przecież zamierzamy w przyszłości robić.

Myśl rozwinę, jak tylko przejdzie mi gorączka.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 28-02-2005, 11:59   

Ja jestem (chyba) trochę przytomniejsza.

Rozmowa o piractwie nie jest łatwa. Bo po pierwsze, nie bądźmy hipokrytami. Ile z 275 (w tej chwili) recenzji na Wszechbiblii Anime pochodzi z serii, które oglądaliśmy w telewizji? A no właśnie. Jeśli chodzi o anime, fansuby są praktycznie jedyną sensowną opcją, nie dlatego, że są za darmo, ale dlatego, że alternatywą jest sprowadzanie płyt z anime z Wielkiej Brytanii lub USA, na co raczej nikt z nas nie ma pieniędzy. Mogę oczywiście powiedzieć, że kiedy anime będzie wydawane w Polsce, to pierwsza ustawię się w kolejce po ulubione tytuły... Tyle tylko, że prawdopodobnie większość amatorów anime (nie jest to przytyk do kogokolwiek, tylko trzeźwa ocena sytuacji) zadowoli się darmowymi fansubami i daruje sobie zakupy. O tym jednak nie ma sensu dyskutować, bo tak czy inaczej to tylko "gdybanie".

Z drugiej strony jednak wzdragam się przeciwko publikowaniu na forum adresów torrentów czy innych sieci p2p. Oczywiście, dużo w tym założenia, że jak ktoś chce, to na pewno znajdzie. Na pewno w grę wchodzą powody wymienione przez Zega. Naprawdę nie umiem powiedzieć, na czym polega różnica. Na usprawiedliwienie powiem jednak, że najlepsze znane mi amerykańskie serwisy anime fansubów nie potępiają jednoznacznie i nie żądają ich usunięcia z sieci, ale stanowczo odmawiają podawania na swoich stronach jakichkolwiek linków. Myślę, że tej polityki należy się trzymać.

Powiem jeszcze, że skłonna jestem znacznie ostrzej traktować kwestie skanlacji mang. Właśnie dlatego, że są tańsze i że często dotyczą tytułów wydawanych w Polsce. Tak więc proponuję: do podawania linków i podziękowań używajmy zgodnie z własnym sumieniem privów, GG i maili. Forum trzymajmy bez tego typu ozdób.

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Keii Płeć:Mężczyzna
Hasemo


Dołączył: 16 Kwi 2003
Skąd: Tokio
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 28-02-2005, 11:59   

IMO podejście "linki nie, dyskusje tak" jest dobre. Jeśli ktoś czegoś szuka, to niech użyje gogli ;]

_________________
FFXIV: Vern Dae - Durandal
PSO2: ハセモ - Ship 01
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Ryuzoku Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 23 Cze 2003
Status: offline
PostWysłany: 28-02-2005, 14:52   

tępić nei tępić, wg mnie zalezy
i chyab bym nie tępił aż tak bardzo, w końcu są rzeczy których w wersji oryginalnej nei sposób w polsce zdobyć, jeżeli mówimy o piractwie komputerowym to bym nawet nie tępił bardziej niż teraz...zato jeżeli chodzi o piractwo takie jak w chinach (podrabianie jedzenia nawet) to bym tępił i to bardzo.
no i dodajmy jeszcze jedno, jak piractwo to za to uznać by można też i 99% programów typu P2P i 100% źródeł, czyli nici ze ściągania anime z netu, więc skazanie na Tv eventualne kupywanie w sklepach których w polsce za wiele nie znajdziecie, więc to powinno być zalezne o jakei piractwo chodzi...
i tak jeżeli miało by tutaj chodzić o gry to jak dobra to zazwyczaj staram sie kupić oryginał, nawet dla tych kilku rzeczy w środku...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 28-02-2005, 14:53   

Zgadzam się w całości z Avellaną. Jak dotąd często spotkałam sie z sytuacją - wydano w Polsce - koniec z wydawaniem danego fansubu. Oczywiście zawsze znajdzie się ktoś mniej uczciwy, kto będzie chciał zarobić ^^" Ale bezpieczniej i uczciwiej będzie linków nie podawać.

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
g_v_s Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Kwi 2003
Skąd: Kraków
Status: offline
PostWysłany: 28-02-2005, 15:53   

Wymienianie się bez pobierania żadnych opłat, czyli np. ściąganie z netu to dla mnie nie jest piractwo, skoro nie moge dostać danej serii/filmu w Polsce. Te kilkadziesiąt złotych na DVD to dla mnie sporo, i przed zakupem wole obejrzeć dany tytuł, a nie kupować kota w worku. Filmy Miyazakiego grzecznie leżą sobie na półce, pomimo tego że widziałem je dawno przed polską premierą, a na ścieżce dźwiękowej nie ma japońskiego dubingu :/

Linki każdy sobie może znaleźć sam, choć niektóre interesujące strony są mało znane i trudno do nich dotrzeć - dlatego osobiście nie widzę nic przecwiko podawaniu tego typu adresów.

Co do prawa... niektórzy stoją na czerwonym świetle gdy nic nie jedzie, inni przechodzą. Ja należe do tych drugich :P Prawo jest po to, żeby służyć człowiekowi i go ochraniać a nie myśleć za niego i ograniczać. Współczuje amerykanom, którzy muszą kupować za ok. 30$ DVD na którym są 2-3 odcinki...

Ze skanlacjami sprawa wygląda podobnie - zamiast czytać recenzję można sobie ściągnąć jeden tomik i sprawdzić czy się podoba, czy też nie. To jest oczywiście moje subiektywne podejście do tematu i zapewne będe zmuszony dostosować się do większości ;]

_________________
Multiworld Project
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 28-02-2005, 17:05   

Właściwie problem polega na tym, że przedmiotem naszych rozwarzań jest informacja, coś co nie istnieje realnie, a jest abstrakcyjne. Ściągając anime albo mange kopiujesz czyjś pomysł, czyli de facto popełniasz plagiat. Powinieneś za to zapłacić.

Nie mniej jednak porzyczając komuś książkę czy kasetę (nawet legalnie... zauważcie, że od dawna nie nabywamy gier komputerowych - tylko licencje na ich użytkowanie!) czy nawet puszczając w ruch zasłyszaną w necie plotkę (serwis Poltergeist niedawno rozważał, co zrobić w sprawie publikowania ich newsów na cudzych stronach) robimy to samo. Pytanie czy to nie jest już paranoja?

Z drugiej strony ci ludzie solidnie się napracowali, by tą książkę / kasetę / plotkę spłodzić i należą się im za to pieniądze.

Inna sprawa, że - cokolwiek bym nie przedsięwziął - nie mam ani możliwości, ani upoważnienia, ani moralnego prawa, by zabronić komukolwiek ściąganie czegokolwiek z netu. Dlatego też nie zamierzam.

Nie mniej jednak temat dyskusji jest mocno kontrowersyjny. Dlatego proponowałbym by - na publicznym forum - po prostu sprawę przemilczeć. Linki do torrentowni, sprzedarz kopii itd. pozostawmy GG, Priv-om, emailom itd. Na jawnym forum forum niech tego nie będzie.

Co kto robi skrycie jednak niech będzie sprawą jego własnego sumienia.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Qrczak Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Lut 2005
Status: offline
PostWysłany: 01-03-2005, 20:36   

piractwo jest złe i nielegalne i nieważne że np za dużo coś kosztuje... tak samo można sobie np ukraść jabłko ze straganu, bo jest dla nas za drogie, albo i tak tego nie odczuje bo to tylko jedno małe jabłko (niech teraz każdy sobie tak pomyśli i o efektach nie muszę pisać ^_^) ale piractwo jest, było i będzie, to niezaprzeczalny fakt ^_^ co nie oznacza że nie powinno się go tępić ^_^

jeśli ten tekst jest troche bez sensu to sory :) pisze go po nauce do poprawy egzaminu i jestem troche zakręcony już ^_^

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
2243727
Irian Płeć:Kobieta


Dołączyła: 30 Lip 2002
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 01-03-2005, 21:52   

I właśnie dlatego masz na własnej stronie skany Naruto... No i te wszystkie anime też na pewno widziałeś w oryginale. Nowe odcinki OMG to nawet po japońsku... Yeah, niech żyje hipokryzja.

_________________
Every little girl flies.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Qrczak Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Lut 2005
Status: offline
PostWysłany: 02-03-2005, 13:48   

który to udostępnia skany Naruto??!! ^_^ niechno ja go znajde to normalnie ma przesr***e :)

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
2243727
Irian Płeć:Kobieta


Dołączyła: 30 Lip 2002
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 02-03-2005, 15:00   

Nie no, facet... Na Twojej własnej stronie, w dziale 'anime', w poddziale 'manga' są do ściągnięcia dwa pierwsze rozdziały Naruto. Sprawdziłam, ściągnęłam, na pierwszej stronie mangi jest podany odnośnik do Twojej strony i Twój nick jako współautora tłumaczenia. Więc, kiciuś, nie ściemniaj teraz jakie to piractwo jest złe... Zwłaszcza, że Naruto wyszło w Polsce.

_________________
Every little girl flies.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Sm00k
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 02-03-2005, 16:09   

Moze dziala zgodnie z zasada "apetyt rosnie w miare jedzenia" i liczy, iz ludzie po sciagnieciu tych dwoch rozdzialow rzuca sie do empikow i ksiegarni by kupic "Naruto"? Bo przeciez dwa rozdzialy to jednak troche malo by w zaspokoic apetyt na dany tytul.

Takie tam belkotanie. Piractwo samo w sobie jest zle, to oczywiste. Dlatego stosuje zdrowa polityke "co wydano, swiete jest" i konsekwentnie, sam sie sobie dziwiac niejednokrotnie, kupuje ulubione tytuly w wersji tomikowej. Pomimo tego, iz kosztuja 5-6, nawet 10 Euro.

Cytat:
Wymienianie się bez pobierania żadnych opłat, czyli np. ściąganie z netu to dla mnie nie jest piractwo, skoro nie moge dostać danej serii/filmu w Polsce

<Podpisuje sie obiema lapkami i ogonem>
Nic dodac, nic ujac.
Powrót do góry
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 02-03-2005, 19:29   

Pod względem moralnym - być może. Na pewno jednak nie jeśli chodzi o prawo.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Sm00k
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 02-03-2005, 20:37   

Prawo istnieje po to, by je lamac. [g:80859c3add][/g:80859c3add]
Powrót do góry
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 02-03-2005, 20:39   

Dobra, ale my tu omawiamy tylko, czy można o tym mówić na forum. I ja popieram Zega - lepiej nie, po co się ma ktoś potem dochrzaniać?

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 71 Idź do strony 1, 2, 3 ... 69, 70, 71  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group