FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
  Ochrona przyrody w Polsce, a urocze pomysły polityków...
Wersja do druku
Slova Płeć:Mężczyzna
Panzer Panzer~


Dołączył: 15 Gru 2007
Skąd: Hajnówka
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 28-07-2012, 14:17   

Niestety regulowanie biegów nizinnych rzek to rzecz karkołomna i rzadko kiedy przynosząca naprawdę duże korzyści. Sory, ale kamienice i nawet Włocławek jest fizycznie możliwy do odtworzenia, przeniesienia etc. Natomiast tego, co powoduje postawienie jednej tamy nikt tak naprawdę nie jest w stanie przewidzieć, nie wiadomo, czy to rozwiąże problemy Włocławka z obecną starą zaporą, na pewno zaś stworzy masę nowych problemów. Ba, każda tama i jej zbiornik zalewowy to cykająca ekobomba, po kilkudziesięciu latach ilość nagromadzonego przed nią materiału organicznego jest tak olbrzymia, że ruszenie go mogłoby spowodować śmierć całej rzeki niżej. Uratujesz Włocławek, ale problem będą miały inne miejscowości, bo życie pod tamą nigdy nie jest dobre.

_________________
Mam przywilej [nie] być Człowiekiem
But nvidia cards don't melt, they just melt everything within 50 meters.

Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Urawa Płeć:Mężczyzna
Keszysta


Dołączył: 16 Paź 2010
Status: offline
PostWysłany: 28-07-2012, 14:28   

Nie idzie tylko o Włocławek, ale o miejscowości w zasięgu kilkudziesięciu kilometrów. W tym także parę fabryk, z wielkimi Zakładami Azotowymi Anwil. Tego wszystkiego przenieść się po prostu nie da. Dyskusje można było toczyć kiedyś - dziś to po prostu konieczność.
Zresztą, zaproponowałbym tu przeprowadzenie referendum - o zakład idę, że 80-90% mieszkańców miast i miasteczek oraz wsi nad Wisłą nie miałaby nic przeciwko.
Czysto ekonomiczniej jest zbudować dwie - trzy tamy niż przenosić kilkaset tysięcy ludzi, całe miasta i fabryki.
Choć obawiam się, że i tak skończy się na tym, że tama pójdzie, zginie kilka-kilkanaście tysięcy ludzi, a dopiero potem politycy zaczną wylewać krokodyle łzy.

_________________
http://www.nationstates.net/nation=leslau
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora
Slova Płeć:Mężczyzna
Panzer Panzer~


Dołączył: 15 Gru 2007
Skąd: Hajnówka
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 28-07-2012, 14:34   

Nie wiem, czy ekonomicznie opłaca się po prostu niszczyć jedyną naszą dużą rzekę.

Samo lokowanie tam czegokolwiek ważnego było błędem wynikającym z podejścia do tematu, jaki panował w czasach PRLu. Jaki jest sens trwać dalej w tym błędzie?

CO do referendum - no, super, szkoda tylko, że mieszkańcy to zazwyczaj ludzie, którzy nie mają pojęcia o tym, co taka tama może powodować.

_________________
Mam przywilej [nie] być Człowiekiem
But nvidia cards don't melt, they just melt everything within 50 meters.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Crushmaker Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 06 Kwi 2010
Status: offline
PostWysłany: 28-07-2012, 14:37   

Cytat:
Nie wiem, czy ekonomicznie opłaca się po prostu niszczyć jedyną naszą dużą rzekę

mamy jeszcze Odre, Warte no i Bug które są krótsze tylko o ok. 20-25% :)

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Urawa Płeć:Mężczyzna
Keszysta


Dołączył: 16 Paź 2010
Status: offline
PostWysłany: 28-07-2012, 14:38   

Cytat:
Samo lokowanie tam czegokolwiek ważnego było błędem wynikającym z podejścia do tematu, jaki panował w czasach PRLu. Jaki jest sens trwać dalej w tym błędzie?

Zgoda, ale jak już pisałem, nie ma alternatywy. Bo i owszem, gdyby się dało machnąć czarodziejską różdżką i powiedzieć "Nie było, nie ma i nie będzie', to super, ale się nie da. Komuchy zostawiły nam to kukułcze jajo, której jednak wysiedzieć trzeba. Bo brak drugiej tamy oznaczać będzie, że ta w końcu pęknie i wtedy faktycznie cała Wisła zdechnie.

_________________
http://www.nationstates.net/nation=leslau
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora
Slova Płeć:Mężczyzna
Panzer Panzer~


Dołączył: 15 Gru 2007
Skąd: Hajnówka
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 28-07-2012, 14:55   

No, niestety w tym momencie racja jest po Twojej stronie. Mimo wszystko jednak inwestycja w tamę powinna być bardziej rozważna, bo w tej chwili to wygląda jak "zrobim tamę i będzie gites". To raczej żadna rewelacja, że badaniom środowiskowym Energi nie można do końca zawierzać.

Szkoda, że sprawa trwa akurat teraz, bo w roku akademickim mam kontakt z profesorem, który siedzi w jakieś komisji do spraw Natury 2000.

_________________
Mam przywilej [nie] być Człowiekiem
But nvidia cards don't melt, they just melt everything within 50 meters.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Swarga Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 15 Maj 2012
Status: offline
PostWysłany: 29-07-2012, 21:07   

Przenieść Slova to można twoją Hajnówkę, a nie Włocławek. I co zrobisz z 120k ludzi? Zrobisz rozpiskę i po tauzenie ludności i kawałku fabryki, delikatesach i kiosku do każdego miasta, czy wytniesz Bory Tucholskie, żeby tam postawić na nowo Włocławek? Stutysięczne miasto na surowym korzeniu to można wybudować, ale w SimCity. Jakaś urzędnicza łazęga jedna z drugą nie potrafi dopilnować tego czy owego, więc potem rozpiszą szumne plany zakwaterowania ludzi w tymczasowych barakach pod jakąś Rawą Mazowiecką czy gdzie tam będzie większy kawałek niezagospodarowanego pola. Oczywiście znająć życie po wodę będę musiał stać w kolejce do zawleczonej przez wodociągi cysterny, bo na podłączenie instalacji pewnie braknie funduszów. Wszystko skończy się tak, że w tych obozach ludzie zapyzieją, stracą kontakt z rzeczywistością, że o odzyskaniu pracy już nie wspominając, a błazny na miejskich i państwowych będą się chwalić, jak to sprawnie wykonali swoje zadanie. A możesz wierzyć mi na słowo, że to nie warszawka, gdzie zawitał dumnie Zachód Europy, tylko Włocławek - miasto w którym jest już dostatecznie dużo degrengolady. A pomyślałeś też co z rolnictwem dookoła miasta? W większości małe gospodarstwa, które tylko dzięki KRUSowi i wiejskiemu cwaniactwu wychodzą na zero. Rozwoju na wsi praktycznie nie ma, a pozbawiając miasta co mają te wsie począć? Czekać aż ktoś z Bydgoszczy zamówi świniaka, jeździć z rzepakiem do stolicy?

Byłem wczoraj nad Wisłą, na wysokości Anglików no i syf straszny, woda zakwitła, zamulona, nurt bardzo leniwy i pełno latającego robactwa. Na brzegu żywe gówna, opony, kostki od kibli, jakiś mebel się znajdzie i kupa innego chadziajstwa, które dziwnym trafem przedostanie się przez śluzy na tamie. Opinii na temat stanu czystości i wpływu tamy na tę czystość nie wygłoszę, bo się za mało znam. Stanu technicznego na dobrą sprawę też tak dobrze nie znam. Jeśli chodzi o energetykę, to energia produkowana na stopniu wodnym idzie poza Włocławek, a sam Włocławek skupuje ją z innych źródeł. Wiadomo że jakaś część energii się wytraca w trakcie przesyłu, więc trzeba być świaodmym dużysz strat finansowych. Ale póki nikt za to nie płaci z własnej kieszenie to mają to gdzieś. Tak się składa, że gmina jest opiekunem rzeki, ale nigdy nie postarała się o pogłębienie koryta czy utworzenie rowów. Kiedy rzeka wyleje, ew. tama się rympsnie to się zbuduje obóz niczym dla czeczeńskich uchodźców przez który przeje pan, za przeproszeniem, prezydent Pałucki, który oznajmi wszem i wobec, że magistrat nie ma sobie nic do zarzucenia i wspólnie z mieszkańcami przetrwa złe czasy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Slova Płeć:Mężczyzna
Panzer Panzer~


Dołączył: 15 Gru 2007
Skąd: Hajnówka
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 30-07-2012, 10:09   

Dziękuję za troskę, ale jedyny większy ciek wodny obok mnie to Leśna, która płynie przez las co praktycznie eliminuje problem powodzi.

Co do drugiego akapitu - ja tu bym raczej oczekiwał opinii Urawy, skoro mieszka w rzeczonym mieście. Acz faktycznie tama wymaga innych zabiegów, niż tylko konserwacji technicznej.

_________________
Mam przywilej [nie] być Człowiekiem
But nvidia cards don't melt, they just melt everything within 50 meters.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Urawa Płeć:Mężczyzna
Keszysta


Dołączył: 16 Paź 2010
Status: offline
PostWysłany: 30-07-2012, 10:21   

Cytat:
Co do drugiego akapitu - ja tu bym raczej oczekiwał opinii Urawy, skoro mieszka w rzeczonym mieście. Acz faktycznie tama wymaga innych zabiegów, niż tylko konserwacji technicznej.

Jakieś 20 lat temu, kiedy mieszkałem w rzeczonych Anglikach (bloki blisko Wisły, dla niewtajemniczonych) nad Wisłę się z zasady nie chodziło (w sensie, nad sam jej brzeg), bo pełno tam było ścieków. O kąpaniu się czy łowieniu ryb w Wiśle nie było mowy. Dziś rybaków nad brzegami widuję, a co do kąpieli, to ponoć ludzie pływają, acz na mnie nie ma co tu liczyć, bo pamiętam jeszcze Wisłę pokrytą białymi płatami ścieków, więc sam do niej z własnej woli pewnie nigdy nie wejdę.

_________________
http://www.nationstates.net/nation=leslau
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora
Swarga Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 15 Maj 2012
Status: offline
PostWysłany: 30-07-2012, 13:32   

Szczerze mówiąc nie sądzę, by moja opinia przy tej Urawy, który mieszka we Włocławku, była do dupy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 30-07-2012, 14:34   

Szczerze mówiąc niesamowicie bawią mnie te podejścia kombinowane:
- lat temu -dzieści - budujmy nad rzeką, ładnie będzie, olać opinię ekspertów że tu coś może wylać, będą tamy,
- lat temu -dzieścia - no nie ma tam, ale póki co jest dobrze, budujmy dalej jakoś to będzie,
- łolaboga zalewa nas! Budujcie szybko tamy i wały zanim nas pogrąży, olać ekosystem - MY tu przecież mieszkamy!

Slova dobrze mówi, zamiast się bawić w odszkodowania i kolejne niepewne rozwalanie przyrody należy przenieść co się da w bezpieczniejsze miejsca i przestać zawracać Wisłę kijem (tutaj całkiem dosłownie). Jeżeli faktycznie nie da się przenieść (z różnych przyczyn, bo powietrze nie takie itp.), to rozwalić przyrodę raz a dobrze i puścić gdzieś bokiem jakieś dodatkowe koryto czy kanał, żeby się woda miała którędy bezpiecznie ulewać. Dodatkowo można znaleźć ludzi zezwalających na budowanie w podtapialnych miejscach i powiesić ich za jajka.

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Urawa Płeć:Mężczyzna
Keszysta


Dołączył: 16 Paź 2010
Status: offline
PostWysłany: 30-07-2012, 14:43   

Cytat:
- lat temu -dzieści - budujmy nad rzeką, ładnie będzie, olać opinię ekspertów że tu coś może wylać, będą tamy,

Włocławek stoi od jakiegoś ca. 1000 lat.

_________________
http://www.nationstates.net/nation=leslau
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora
Bezimienny Płeć:Mężczyzna
Najmniejszy pomiot chaosu


Dołączył: 05 Sty 2005
Skąd: Z otchłani wieków dawno zapomnianych.
Status: offline
PostWysłany: 30-07-2012, 14:50   

Nie cały Włocławek jest na zalewowych.

_________________
We are rock stars in a freak show
loaded with steel.
We are riders, the fighters,
the renegades on wheels.

The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Urawa Płeć:Mężczyzna
Keszysta


Dołączył: 16 Paź 2010
Status: offline
PostWysłany: 30-07-2012, 14:55   

Ale stare miasto stoi dosłownie nad brzegiem Wisły.

_________________
http://www.nationstates.net/nation=leslau
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora
Crushmaker Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 06 Kwi 2010
Status: offline
PostWysłany: 30-07-2012, 15:15   

ale tam ziemia musiała stanieć :)

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 7 z 8 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group