FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
  Najlepszy system:

Który system uważasz za najlepszy i dlaczego?
Warhammer
18%
 18%  [ 13 ]
WoD (Wampir, Wilkołak, Mag itd.)
4%
 4%  [ 3 ]
Dungeons and Dragons
32%
 32%  [ 23 ]
Legenda 5 Kręgów
5%
 5%  [ 4 ]
7th Sea
5%
 5%  [ 4 ]
Monastyr
0%
 0%  [ 0 ]
Neuroshima
8%
 8%  [ 6 ]
Poza Czasem
0%
 0%  [ 0 ]
Inny
25%
 25%  [ 18 ]
Głosowań: 71
Wszystkich Głosów: 71

Wersja do druku
Ankur Płeć:Mężczyzna
Mag Czarnych Szat


Dołączył: 22 Maj 2005
Skąd: Gdańdk
Status: offline
PostWysłany: 22-05-2005, 15:01   

Oddałem głosik na D&D, głównie dlatego, że z niewieloma innymi systemami miałem do czynienia i połowę z tych, które były w ankiecie, znam jedynie ze słyszenia :).
W RPGach siedzę od kilku lat i jak zacząłem od D&D, tak wciąż gram głównie w tym systemie. Z uwagi na książki Salvatore'a mam sentyment do D&D, bo w końcu FR to chyba najbardziej znany i lubiany świat oparty na D&D :). Jedyne, co mi w D&D przeszkadza, to świat heroic fantasy... który kojarzy mi się z Dragon Ballem. Ale spora różnorodność świata (rasy, klasy itp) sprawia, że mimo czasem zbyt przegiętych motywów (typu bohater rozwalający potrafiący zgładzić 1000 orków naraz :P) itak gra mi się w D&D bardzo przyjemnie.
A jeśli chodzi o światy D&D... najbardziej lubię Dragon Lance. Może dlatego, że uważam Margaret Weis za doskonałą pisarkę, a Tasslehoffa i Raistlina za naprawdę świetne postacie. No i przede wszystkim to, co różni moim zdaniem Dragon Lance od pozostałych światów D&D (np. Forgotten Realms), to fakt, że w tym świecie nie ma herosów bez wad typu Drizzt ;).
Oka, nie będę się rozpisywał... podsumuwując, zarówno pod względem mechaniki, jak i światów, uważam D&D za najlepszy ^^.

_________________
Pozdrawiam,
Ankur :)
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
5466475
Redvampire
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 22-05-2005, 23:42   

Dla mnei tez D&D za to że moim zdaniem jest najbardziej elastyczny i możan te mechanike podpiąć pod wszystko
Powrót do góry
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 23-05-2005, 09:11   

Redvampire napisał/a:
Dla mnei tez D&D za to że moim zdaniem jest najbardziej elastyczny i możan te mechanike podpiąć pod wszystko


Pod warunkiem jednak, że to coś jest a) bardzo heroic b) fantasy c) nie zakłada jakiegoś pomysłu, lub specyfiki, która nie przyszła twórcą na myśl... Bo jak nie, to pisz system od nowa.

Jak na mnie 100 razy większą dowolność i elastyczność daje mechanika XzY z 7th Sea i (zwłaszcza) Legendy 5 Kręgow. W 5-10 minut można przerobić ją na dowolny system w dowolnej konwencji... Wystarczy tylko pozmieniać nazwy skilli.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Daerian Płeć:Mężczyzna
Wędrowiec Astralny


Dołączył: 25 Lut 2004
Skąd: Przestrzeń Astralna (Warszawa)
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 23-05-2005, 16:31   

Tutaj muszę się z toba bezapelacyjnie zgodzić Zeg, mechanika z L5K jest stanowczo najbardziej uniwersalna... w przeciwieństwie do mojego ulubionego systemu :-D
Ale nie zgodzę się z twierdzeniem, że D&D musi mieć w sobie heroic - jest to najbardziej typowe jego oblicze, ale na pewno nie jedyne.

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3291361
Redvampire
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 23-05-2005, 18:47   

nie ja uważam że kostkologia D20 jest dla mnie najlpszym rozwiązaniem a skile to sie samemu wymysla
Powrót do góry
Ankur Płeć:Mężczyzna
Mag Czarnych Szat


Dołączył: 22 Maj 2005
Skąd: Gdańdk
Status: offline
PostWysłany: 23-05-2005, 19:13   

Cytuję Zega:
"Pod warunkiem jednak, że to coś jest a) bardzo heroic b) fantasy c) nie zakłada jakiegoś pomysłu, lub specyfiki, która nie przyszła twórcą na myśl... Bo jak nie, to pisz system od nowa. "

Co do 'bardzo heroic'... zgadzam się. Z tymże, o czym w poprzednim poście nie napisałem, można wprowadzić do zasad D&D kilka modyfikacji, które zrobią z byle bitwy walkę na śmierć i życie :). Można nieco 'polepszyć' krytyki, zmniejszyć HP zdobywane na level itp. Osobiście niewiele się w to bawiłem, ale znajomi potrafili zrobić z D&D naprawdę 'hardcore'owy' system... :)

Nie mogę się zdecydowanie zgodzić z punktem b. Nie będę się rozpisywał, jako przykład podam choćby grę Kotor, która przecież nie była w świecie fantasy, a mechanika pasowała całkiem nieźle (ja tam wielu zastrzeżeń nie mam, może tylko kilka :P).

No i punkt c... podręczników do D&D jest masa, i wg mnie zawierają naprawdę rzetelne informacje. Może to ja jestem mało pomysłowy, ale jeszcze chyba nigdy nie przyszło mi do głowy nic, co nie byłoby opisane w którymś z podręczników (mam większość na kompie), czy dodatkowych materiałach zawartych np. na stronkach internetowych. Jak ktoś już napisał, dodatków w D&D jest masa i raczej obstawiał bym, że tego wszystkiego jest za dużo, aniżeli za mało ;).

_________________
Pozdrawiam,
Ankur :)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
5466475
Daerian Płeć:Mężczyzna
Wędrowiec Astralny


Dołączył: 25 Lut 2004
Skąd: Przestrzeń Astralna (Warszawa)
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 23-05-2005, 19:18   

Ja może się czepiam, ale Ravenloft i Feast of Goblins to świat i dodatek do AD&D, więc horror w tym też być może :-P Greyhawk zaś można łatwo w Dark Fanstasy przerobić, zaś już Planescape to ... ciężko powiedzieć co :-P
Dlatego się nie zgodzę że to czyste heroic :-P
No i uważam, że wbrew powrzechnym opiniom D20 nie jest najbardziej uniwersalna mechaniką :-P

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3291361
Smoczek Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 17 Kwi 2006
Status: offline
PostWysłany: 26-05-2006, 17:43   

Zabrakło mi tutaj jednego, dość dobrze znanego systemu... mianowicie Earthdawna (na którego to właśnie oddałbym głos). Czemu akurat ten system? Podoba mi się niecodzienne podejście do magii oraz samego przedstawienia świata, mimo wszystko nie przypominam sobię w innym świecie czegoś podobnego, w dodatku bardzo łatwo system można z Heroic Fantasy przekstałcić na prawie każdy inny (chociażby horror xD), no i oczywiście mechanika... osobiście najbardziej ją lubię ze znanych mi. Czemu? Przede wszystkim ze względu na fakt, iż pozwala na bardzo wiele, jest mniej zagmatwana niż d20, a przy tym dosyć grywalna (największe problemy są w momencie gdy mamy grupe wysokopoziomowych postaci które rzucają dla przykładu 8 kostkami O_O, ale to nic w porównaniu do MERPa czy KC xD).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
3256390
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 26-05-2006, 18:11   

Wiesz, dla mnie system wg. którego Zegarmistrz wybierał te systemy to black magic, bo pominąwszy fakt że nigdy nie słyszałem o systemie "Poza Czasem" to jeszcze co tu robią systemy stricte niszowe i ( przynajmniej w czasach gdy byłem na bieżąco ) niezbyt popularne ( 7th Sea, Monastyr ) ? Dobra, ja ostatni raz w rpg grałem jakieś 4 lata temu i przez ten czas pewnie sporo się pozmieniało.
Jeśli jednak czegoś zdecydowanie tu brak to Call of Cthulu, systemu wydanego w Polsce i obdarzonego kilkoma fenomenalnymi dodatkami ( Księga Strażnika, Horror w Orient Expresie - żeby nie być gołosłownym ). Mogę zrozumieć ( choć z trudem ) brak Dzikich Pól ( w mojej opinii najlepszy polski system ) ale już Cyberpunka nie bardzo...
Powrót do góry
Smoczek Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 17 Kwi 2006
Status: offline
PostWysłany: 26-05-2006, 19:33   

Grisznak, nie wspominałem o innych systemach których mi brakuje, wspomniałem tylko o moim ulubionym. Fakt, faktem ZC, DP i Cyberpunk mógłby się pojawić... ale w końcu lista by się rozrosła do kilkudziesięciu pozycji i ciężko by było coś wybrać xD 9ale jak już napisałeś listę życzeń, to ja dodam swoją - Deadlands, GURPS (w sumie to jest głównie mechanika... ale tyle rzeczy jest na tym opartych, że można by dodać), Wiedźmin no i ewentuanlnie nowe wydanie WoDa (które znacząco się różni od WoDa starego).
A 7th Sea i Monastyr są dosyć popularne (choć ten drugi to szmira nad szmiry xP).
A o Poza Czasem to ja też nie słyszałem xD.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
3256390
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 26-05-2006, 21:41   

Grisznak napisał/a:
Wiesz, dla mnie system wg. którego Zegarmistrz wybierał te systemy to black magic


System wedle którego Zegarmistrz wybierał to "te gry, które są właśnie na rynku + WoD + Warhammer, bo są najpopularniejsze". Ankieta ma ograniczone rozmiary, a nie chciałem jej zapełniać różnymi Zombie.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 27-05-2006, 10:23   

Zombie ? O cziem ty gawarisz ?
W mojej opini chyba jednak lepsza byłaby aniketa gatunkowa:
- heroic fantasy ( AD&D, Pendragon )
- dark fantasy ( Warhammer )
- WOD
- horror ( Ravenloft, Cthulu )
- cyberpunk ( Cyberpunk, shadowrun )
- space opera ( Prime Directive, Fading Suns, Star Wars )
- steampunk ( Castle Falkenstein )
- historyczne ( Dzikie Pola, 7th Sea, Legenda 5 Kręgów, Zły Cień )
- inne ( Weird West, Paranoia )
I to by rozwiało większość problemów,,,
Powrót do góry
Smoczek Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 17 Kwi 2006
Status: offline
PostWysłany: 27-05-2006, 10:44   

Zombie? No już bez przesady xP. ED, Cyberpunk, DP nie można nazwać "trupami", a WoDa na pewno nie nazwałbym najpopularniejszym ^_- (co widać między innymi z ankiety).
Zgodzę się w tym przypadku z Grisznakiem, chociaż wśród wymienionych przez ciebie gatunków zabrakło mi postnuclear ^_-... no i pojawia się problem związany z nazwą tematu... temat wyraźnie nosi nazwę "Najlepszy system", a nie "Ulubiony/najlepszy gatunek"... tak naprawdę ciężko wszystkich zadowolić, ale jestem pewien, że usnięcie "Poza Czasem" nikomu by nie przeszkadzało, tak samo jak dodanie tytułów podanych przeze mnie i Grisznaka.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
3256390
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 27-05-2006, 12:23   

Smoczek napisał/a:
Zombie? No już bez przesady xP. ED, Cyberpunk, DP nie można nazwać "trupami"


Nie. Oczywiście, że nie można. Cały czas wychodzą do nich dziesiąki tysięcy dodatków, kwitną strony internetowe, a Polscy wydawcy od lat liczą uzyskane za nie pieniądze.

A tak na serio - ED i Cyberpunk dawno temu wypadły z rynku. Obecnie trzymają się wysiłkiem kilku zaledwie fanatyków. Nie są wydawane od wielu lat.

Tym bardziej dotyczy to Dzikich Pól, systemu, którego druga edycja nie sprzedała się mimo posiadania gigantycznego nakładu 500 egzemplarzy.

Ankieta pochodzi ze stycznia 2005. Przedstawia stan rynku na styczeń 2005. Nie jestem grabażem i nie zajmuje się wykopywaniem sztywnych od lat (jak DP, ED i Cyberpunk w styczniu 2005) trupów.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Smoczek Płeć:Mężczyzna

Dołączył: 17 Kwi 2006
Status: offline
PostWysłany: 27-05-2006, 13:11   

Ale w ED, CP i DP gra raczej troszkę więcej ludzi niż w system "Poza Czasem" o którym ja osobiście w życiu nawet nie słyszałem (chyba, nie są to informacje sprawdzone).
A tak pozatym to do ED i CP cały czas widzę podręczniki na półkach i cały czas ktoś to kupuje ^_-.
Ostatnio dostałem kilka podręczników do CP i jak spytałem na BŚ (takie forum) czy ktoś chce to rozeszły się w dwa tygodnie, czyli jednak zainteresowanie jest xP.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
3256390
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 2 z 5 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group