FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 16, 17, 18
  Jaką książkę przeczytać? / Przeczytałem (...), co polecicie?
Wersja do druku
Chryzantema
Gość
PostWysłany: 26-06-2016, 19:00   

Cześć, znalazłam ostatnio taką informację, że została wydana polska wersja książki Natsume Sosekiego "Wrota". To wybitny pisarz, ale nie jestem pewna czy moje klimaty, ktoś to czytał może? Może coś na ten temat powiedzieć?
Przejdź na dół
Chatoyant
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 26-06-2016, 22:26   

Gość napisał/a:
Poleci ktoś jakieś dobre Fantasy i SF?


Ja ostatnio stworzyłam sobie listę książek z tego światka, które muszę poznać i wyszło coś takiego:

Stanisław Lem, Głos Pana, Eden
William Gibson, Trylogia ciągu
Orson Scott Card, Gra Endera - saga
Wszystkie książki Jacka Dukaja - Inne pieśni, Lód
Wszystkie książki Philipa K. Dicka
Carl Sagan, Kontakt
Strugaccy, Piknik na skraju drogi
Juliusz Verne, Dwanaście mil podwodnej żeglugi
Frank Herbert, Diuna - saga
Isaac Asimov, Fundacja – saga
Dan Simmons, Hyperion Cantos

Wydaje mi się, że warto to poznać.
Powrót do góry
C.Serafin
Gość
PostWysłany: 08-08-2016, 06:34   

Witam!

Od jakiegoś czasu szukam książek popularnonaukowych poświęconych organizmom z dawnych er rozwoju Ziemi. Początkowo chodziło mi głównie o publikacje dotyczące mezozoiku i dinozaurów, ale zaskakująco ciekawa okazała się też era paleozoiczna. Problem-większość książek jakie znajdowałem podczas samodzielnych poszukiwań na stronach sklepów internetowych to pozycje dla małych dzieci. Kolorowanki, książeczki z ilustracjami i inne rzeczy na które jestem za stary o jakieś... dwadzieścia lat. Jak dotąd jedyną wartą wzmianki rzeczą okazał się rewelacyjny "Kres ewolucji" Petera Warda, ale szukam czegoś bardziej aktualnego i obszerniejszego.

Mile widziane są też książki o kryzysie męskości we współczesnym świecie, w stylu "Gdzie ci mężczyźni?" autorstwa duetu Zimbardo i Coulombe. Po trwających przez ostatnie lata sporych zmianach w moim życiu, spowodowanych uświadomieniem sobie, że mam dość bycia (łagodnie mówiąc) dziwakiem, zrzuceniu kilkudziesięciu kilo i znalezieniu w miarę godnej pracy wciąż mam wrażenie, że muszę się jeszcze bardziej zmienić. Książki to może nienajlepszy sposób ku temu, ale zawsze to coś.
Powrót do góry
Chatoyant
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 08-08-2016, 20:17   

Gość napisał/a:
Mile widziane są też książki o kryzysie męskości we współczesnym świecie, w stylu "Gdzie ci mężczyźni?" autorstwa duetu Zimbardo i Coulombe. Po trwających przez ostatnie lata sporych zmianach w moim życiu, spowodowanych uświadomieniem sobie, że mam dość bycia (łagodnie mówiąc) dziwakiem, zrzuceniu kilkudziesięciu kilo i znalezieniu w miarę godnej pracy wciąż mam wrażenie, że muszę się jeszcze bardziej zmienić. Książki to może nienajlepszy sposób ku temu, ale zawsze to coś.


Moim zdaniem książki potrafią bardzo dużo zmienić, tj. przemodelować świadomość, a to połowa sukcesu. Nie mówiąc już o książkach psychologicznych. Nie czytałam tej knigi Zimbardo, nie do końca mogę się więc oprzeć na podrzuconej przez Ciebie analogii, ale dużo o psychologii mężczyzny (choć przede wszystkim kobiety) na polskim gruncie pisał Wojciech Eichelberger. Myślę, że warto przejrzeć książki, które napisał czy artykuły, które opublikował i wybrać coś dla siebie (mnie jako dziewczynie fajnie się czytało jego "Kobieta bez winy i wstydu"). Z innej beczki, ostatnio for fun oglądam sobie wykłady SWPS na YouTube i wpadłam przypadkiem na debatę o męskości i kobiecości (można zobaczyć tutaj), gdzie bardzo fajnie się udzielał Jacek Masłowski, który zresztą z tego co się dowiedziałam jako psycholog specjalizuje się w tematyce problemów współczesnych mężczyzn. Jest trochę jego artykułów w Internecie, więc można się przyjrzeć. I jeszcze taki myk: męskość w literaturze. Jak się przedzierałam przez kolejne i kolejne książki z literatury powszechnej i polskiej XX wieku, to najczęściej ten temat przewijał się przez twórczość Charlesa Bukowskiego, Ernesta Hemingway'a, Philipa Rotha i Mareka Hłaski (dodałabym Feliksa W. Kresa, bo to zabawny mężczyzna jest i Szczepana Twardocha). Jednak tam jest prezentowany jeden model mężczyzny i dobrze to jest opisane w artykule Literatura męskich słabości - nie, to nie mój tekst, podrzucam, żeby było jakieś spojrzenie krytyczne. Tak czy siak mnie się ich fajnie czytało z perspektywy babki, bo mogłam sobie spojrzeć, co tam wielu facetom w głowie siedzi :P. I na koniec książka - film, "Fight Club" napisany przez Palahniuka i wyreżyserowany prze Finchera. Kryzys męskości (choć nie tylko) w całej pełni.

Niestety psychologia męskości w przeciwieństwie do tej kobiecej nie ma zbyt wielkiej literatury. Szkoda, że nie ma dzieła analogicznego do "Biegnącej z wilkami" Estes, bo ono działa naprawdę psychoterapeutycznie, nie jest tylko naukowym podejściem do tematu. Albo może jest, a ja nie wiem o jego istnieniu?

Się rozpisałam się, bo ostatnio robi się ze mnie domorosły psycholog, a wcześniej jeszcze byłam domorosłą polonistką, tak czy siak mam nadzieję, że troszkę pomogłam.
Powrót do góry
młoda
Gość
PostWysłany: 26-08-2016, 12:52   

Przeczytałam ostatnio książkę Licealiści Andzeja Klawittera i szukam czegoś w tym stylu. chodzi o lekką, obyczajową książkę dla młodzieży bez żadnych paranormalnych zjawisk. Ktoś, coś poleci?
Powrót do góry
barbnowa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 26 Wrz 2016
Status: offline
PostWysłany: 26-09-2016, 12:00   

ja polecam Dziewczynę z pociągu, ma fajny klimat, dość nieoczekiwane rozwiązanie, akcja na początku rozwija się powoli, ale potem przyspiesza - fajna lektura na jesienny wieczór z herbatką pod kocykiem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nopainnogain
Gość
PostWysłany: 12-12-2016, 14:25   

Od którego tomu Wiedźmina najlepiej zacząć swoją przygodę z uniwersum Sapkowskiego?
Powrót do góry
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 12-12-2016, 15:17   

Od tomiku opowiadań Ostatnie Życzenie.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
nopainnogain
Gość
PostWysłany: 12-12-2016, 17:56   

Ok, dzięki! ^^
Powrót do góry
stolur Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 14 Gru 2016
Skąd: Toruń
Status: offline
PostWysłany: 15-12-2016, 14:34   

Ja polecam "Życie na pełnej petardzie". Mega biografia, która wzrusza ale też uczy i daje do myślenia.

_________________
Wiesz jak wyleczyć hemoroidy? Sprawdź!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
młoda
Gość
PostWysłany: 16-11-2018, 22:42   

Witam poleci mi ktoś książkę w której bohater lub grupa bohaterów przenosi się do innego świata? Coś jak Fionavarski Gobelin
Powrót do góry
kero Płeć:Kobieta
Fanka

Dołączyła: 27 Mar 2015
Skąd: Polska
Status: offline
PostWysłany: 28-11-2018, 19:30   

Świat Czarownic Andre Norton
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Lente
Gość
PostWysłany: 04-08-2023, 07:39   

Właśnie kończę Bikini Janusza Wiśniewskiego. Brak mi słów by opisać mój zachwyt. Książka fenomenalna! Naprawdę! Dodam, że nie lubię literatury wojennej, obozowa mnie nie rusza, holokaust jakoś nie wzrusza, dlatego raczej nie dzień tego typu książek. A Bikini to majstersztyk! Przeczytałem wiele książek, różnych, ale ta pozycja już na zawsze będzie dla mnie na pewno w pierwszej 10 tych the best of me. Dziękuję z całego serca. Jeśli ta pani czyta ten post to bardzo proszę żeby może odezwała się do mnie i poleciła coś jeszcze co według niej warto przeczytać. Nie sądziłam że książka o wojnie wywrze na mnie takie wrażenie.
https://matfel.pl/pol_m_Ksiazki_Kryminal-2156.html
Ogólnie sporo tego typu książek jest obecnie na Matfel.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 18 z 18 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 16, 17, 18
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group