FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
  Tanuki Anime - System komentarzy
Wersja do druku
tilk Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 24 Lip 2003
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 01-02-2005, 18:01   Tanuki Anime - System komentarzy

Mai zaproponowała rozpoczęcie prac nad systemem komentarzy. Chcę więc rozpocząć publiczną dyskusję na forum na ten temat. Jest kilka rzeczy do ustalenia.

Przede wszystkim, układ. Mamy tutaj trzy najważniejsze możliwości:
1. Układ płaski - komentarze umieszczone jeden pod drugim, chronologicznie. Najprostszy, ale też całkowicie pozbawiony struktury.
2. Układ dwupoziomowy - nowy komentarz tworzy nowy temat, w którym można odpowiadać. Tematy uporządkowane są chronologicznie, podobnie jak odpowiedzi wewnątrz tematu. Dobrym przykładem układu dwupoziomowego są komentarze na http://7thguard.net/, przypomina go również forum phpBB.
3. Układ drzewiasty - nowy temat staje się korzeniem drzewa, w którym odpowiedzi są powiązane z oryginalnym komentarzem. Układ drzewiasty występuje na Slashdocie, http://linuxnews.pl/ oraz na zapewne dość znanych komentarzach Onetu czy Gazety.

Jeśli chodzi o moje zdanie, to preferowałbym możliwość 2 lub 3. Płaski układ szybko prowadzi do chaosu i utrudnia przeszukiwanie dużych zbiorów komentarzy.

Inną sprawą jest, czy umożliwić użytkownikom zakładanie kont. Moim zdaniem jest to zbędne - strona recenzencka to nie forum, konta mogą jedynie utrudnić korzystanie z zasobów strony.

Przy komentarzach można umożliwić podanie dodatkowych informacji - chociażby adresu e-mail czy WWW komentującego. Czy należy?

Można wprowadzić powiadomienia, żeby nie dopuścić do sytuacji, że nowe komentarze nie będą zauważane przez zespół redakcyjny. Czy powiadamiać na e-mail o nowych komentarzach? Kogo? A może zamiast/oprócz tego listować gdzieś ileś tam najnowszych komentarzy?

Ostatnie pytanie, już trochę poza tematem - czy warto, oprócz systemu komentarzy, dodać opcję typu "skontaktuj się z recenzentem", która umożliwi wysłanie recenzentowi e-maila z obrębu strony? Byłaby to możliwość łatwego kontaktu osobistego z recenzentem.
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1543661
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 01-02-2005, 18:52   

Tak, komentarze są faktycznie potrzebne. Prawdę mówiąc na razie nie spodziewam się, żeby miały ich być tony, ale rozumiem, że trzeba myśleć przyszłościowo. W takim układzie ja bym głosowała na wariant 3 - "drzewo".

Najzupełniej się zgadzam, że nie ma sensu wprowadzać logowania na stronie i kont dla czytelników. W zasadzie do niczego by nie służyły, poza tym, że może odrobinę wygodniej byłoby nam zarządzać ich komentarzami - ale i tak pewnie 9/10 pisałoby "z gościa".

Co do dodatkowych informacji nie mam zdania. Wydają mi się nieszkodliwe, jak ktoś chce, to doda... Czy też to będzie powód do spamowania?

Natomiast nad powiadomieniami się zastanawiałam. Jesli będą mnie albo kogoś innego nękać na maila, to będzie trochę nieznośnie. Ale może dałoby się od strony panelu administracji wprowadzić opcję oglądania komentarzy, od najnowszych do najstarszych (tak, żeby było też wiadomo, której recenzji dotyczą)? Wtedy przeglądałabym je spokojnie, a w razie potrzeby mogłabym np. poprosić Serikę rzuciła okiem i sprawdziła, czy nic niepowołanego tam nie wlazło?

Co do pytania poza tematem: maile tak, ale tylko do redakcji, nie ma sensu rozbudowywać "współpracowników". Można też dodać jakiś formularz umożliwiający wysłanie pytania lub komentarza bezpośrednio ze strony - ale nie wiem, czy jest sens, by był on kierowany do poszczególnych osób.

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
g_v_s Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Kwi 2003
Skąd: Kraków
Status: offline
PostWysłany: 01-02-2005, 19:50   

Jestem za układem nr 2 - najbardziej przejrzysty. W drzewiastym często trzeba się sporo naklikać zanim uda się zobaczyć komentarz.

Przy dodawaniu komentarza - e-mail tak, www niekoniecznie - obawiam się osób komentujących tylko dla dodania strony.

Powiadomienia na e-mail - jak najbardziej. Przydatne zwłaszcza przy mniej znanych seriach, gdzie każdy komentarz będzie wydarzeniem :D

Co do reszty - zgadzam się z powyższymi opiniami

_________________
Multiworld Project
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
tilk Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 24 Lip 2003
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 01-02-2005, 20:19   

g_v_s napisał/a:
Jestem za układem nr 2 - najbardziej przejrzysty. W drzewiastym często trzeba się sporo naklikać zanim uda się zobaczyć komentarz.

Obejrzyj linuxnews.pl. Używany jest tam układ drzewiasty, ale z możliwością "spłaszczenia" drzewa, przez co zyskuje się najlepsze z obu.
g_v_s napisał/a:
Przy dodawaniu komentarza - e-mail tak, www niekoniecznie - obawiam się osób komentujących tylko dla dodania strony.

Słuszna uwaga.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1543661
g_v_s Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Kwi 2003
Skąd: Kraków
Status: offline
PostWysłany: 01-02-2005, 20:47   

O ile w widocznym miejscu będzie przycisk "wyświetl wszyskie komentarze" to taki układ mi jak najbardziej odpowiada.

Choć nie wiem czy nie lepszym rozwiązaniem będzie przekierowywanie wszelkich dyskusji na forum, a zostawienie komentarzy tylko i wyłącznie do oceny samego anime

_________________
Multiworld Project
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 01-02-2005, 21:58   

Wydaje mi się, że jedynka byłaby najleprza. Nawet na gigantycznych serwisach rzadko jest więcej komentarzy niż 10, więc nie sądze, by był jakiś straszny problem z utrzymaniem w nich porządku.

Proponowalbym jednak opcje moderowania ich.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Szaman Fetyszy Płeć:Mężczyzna
Epic One


Dołączył: 07 Maj 2003
Skąd: Z emigracji wewnątrzkrajowej
Status: offline
PostWysłany: 01-02-2005, 22:32   

Jak na dzisiejsze czasy jedynka może i tak. Ale przyszłościowo bardziej 2 lub 3. Konta zbędne, wystarczą zwykłe komenty. Mail czemu nie. WWW - sprawa dyskusyjna, jak chce zaspamować, to wpisze w komencie - na jedno wyjdzie. Co do emaili nie mam zdania.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
2277120
IKa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 02 Sty 2004
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 01-02-2005, 22:45   

Pod względem przyszłościowy lepsza zdaje się 3 opcja. Bez logowania na stronę, bo po co. Z opcją moderacji "anty-spamowo-chamskiej" i podawaniem tylko maila eventualnie.

Z powiadamianiem na mail - nie jestem pewna do końca, ale można to zastosować.

Jeszcze jedno : co z programami które gromadzą adresy mailowe na poczet spamowania???Da się jakos zabezpieczyc?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
g_v_s Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Kwi 2003
Skąd: Kraków
Status: offline
PostWysłany: 01-02-2005, 23:41   

Cytat:

Jeszcze jedno : co z programami które gromadzą adresy mailowe na poczet spamowania???Da się jakos zabezpieczyc?


Zamiast zwykłego adresu stosuje się zapis w stylu: gvs[at]go2[dot]pl

_________________
Multiworld Project
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Serika Płeć:Kobieta


Dołączyła: 22 Sie 2002
Skąd: Warszawa
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 02-02-2005, 00:41   

Ja bym sie zastanawiała, czy jedynka jednak nie byłaby najwygodniejsza. Ale to zalezy, co chcemy osiagnąć. Bo opcja 3 (faktycznie bardzo fajna) prowokuje do powstawania dyskusji, a te chyba wolelibyśmy na forum, nie? A 1 sugerowałaby raczej dopisanie czegoś w stylu krótkiej alternatywnej recenzji (może coś jak na animenfo). Prawdę mówiąc to bardziej mi pasuje do idei komentarzy.

(Chociaż z drugiej strony: skoro dyskusje nie wychodzą na forum, to może tam by się udało?)

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora
 
Numer Gadu-Gadu
1051667
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 02-02-2005, 10:39   

Po przemyśleniu sprawy doszłam do dwóch wniosków:

Na pewno chciałabym mieć opcję "spłaszczenia" komentarzy, czyli wyświetlenia ich w kolejności chronologicznej. W sumie zgadzam się z opinią, że one nie mają się zamieniać w samoistne dyskusje, tylko stanowić komentarze do recenzji. W założeniu to ma być dla użytkowników szansa rzucenia okiem na poglądy innych osób na dany tytuł, a nie na poglądy innych osób na siebie nawzajem. Jeśli ktoś chce podyskutować, mamy forum.

Poza tym bardzo nalegam na bajer, jaki zobaczyłam na AnimeNfo - otóż tam wycięte przez moderatorów komentarze siedzą sobie przez jakiś czas w osobnym kawałku i można je obejrzeć. (O, tak to wygląda: http://www.animenfo.com/byrejected.php?type=anime ). Mniejsza o to, jaki to będzie miało układ, wydaje mi się, że taka kwarantanna ma dwie ogromne zalety: po pierwsze, można się pośmiać z cudzej głupoty (nie irytując się, że interesujący nas temat jest nią zapchany), a po drugie, unika się oskarżeń, że mod jest wredny i kogoś szykanuje. Oczywiście te komentarze z kwarantanny są po jakimś czasie (np. miesiącu) usuwane.

Zastanawiałam się też (w połączeniu z poprzednim) nad jedną rzeczą techniczną. Nie znam się dobrze, ale w serwisie, w którym działam, newsy mają swoje "kategorie" - 1 - do publikacji na pierwszej stronie, 2 - do publikacji w archiwum, 3 - niepublikowane... Może by w ten sam sposób "moderować" komentarze? Np. 1 - priorytet (komentarz zawsze wyświetla się jako pierwszy - to by załatwiało sprawę tzw. recenzji alternatywnych, które kiedyś były omawiane), 2 - normalny, 3 - kwarantanna? Oczywiście to jest do dyspozycji administracji/moderacji, nie użytkowników.

I kwestia, która nie została poruszona, ale łączy się z komentarzami. Czy i jak uczestnicy mogą oceniać dany tytuł?

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Crack Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Maj 2003
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 02-02-2005, 13:54   

g_v_s napisał/a:
Przy dodawaniu komentarza - e-mail tak, www niekoniecznie - obawiam się osób komentujących tylko dla dodania strony.


Komentarze osób które tylko chcą dodać stronę można wyrzucać ręcznie, a problem autoreklamy ich stron w wyszukiwarkach rozwiązać przez wstawianie linków w formie
<a href="link" rel="nofollow">strona</a>

Co do samych komentarzy, to najbardziej odpowiada mi opcja 2. jak napisał Zegarmistrz, aż tyle tych komentarzy nie będzie, więc zbyt duże rozdrobnienie tego jest według mnie bezcelowe.

_________________
One to rule them all, One to find them,
One to bring them all and in peace bind them
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora
tilk Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 24 Lip 2003
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
PostWysłany: 18-02-2005, 23:51   

Na wanime.czad.org (przypominam - instalacja testowa) jest bardzo prosta próbna wersja systemu komentarzy. Wątki są sortowane od najnowszego do najstarszego, posty w obrębie wątku - od najstarszego do najnowszego. Widok spłaszczony wykorzystuje kolejność preorder - ta chyba najlepiej reprezentuje bieg dyskusji w systemie drzewiastym.
Zachęcam do testowania i zgłaszania uwag.
Instalacja systemu w oficjalnym serwisie nastąpi, gdy a) interfejs zostanie dopracowany, b) wprowadzę funkcjonalność moderatorską w panelu.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1543661
Crack Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Maj 2003
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 20-02-2005, 11:26   

W widoku wszystkich komentarzy też przydałoby się jakoś zaznaczyć drzewiastą strukturę, byłoby wiadomo gdzie zaczyna się nowy wątek a kończy stary

_________________
One to rule them all, One to find them,
One to bring them all and in peace bind them
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora
Serika Płeć:Kobieta


Dołączyła: 22 Sie 2002
Skąd: Warszawa
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 20-02-2005, 13:02   

Tak, przydałoby się. Poza tym lepiej jest teraz, kiedy widać tylko jeden wątek, niż kiedy widoczna była lista wszystkich komentarzy, ale mimo wszystko dodałabym opcję "pokaż wszystkie".

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora
 
Numer Gadu-Gadu
1051667
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 7 Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group