FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 50, 51, 52  Następny
  Szkola, cel istnienia i program szkolny
Wersja do druku
chise Płeć:Kobieta
tyhmä tyttö


Dołączyła: 05 Gru 2005
Skąd: pimeästä
Status: offline
PostWysłany: 19-12-2006, 16:43   

Cytat:
Dlaczego uważasz, że te przedmioty te bzdura?

Nie uważam ich za bzdury samej w sobie- po prostu podważam sensowność wprowadzania godzin tego typu w liceum. Już większe "ukulturalnienie" przyszłoby z szkolnego wyjazdu do teatru niż z dowiadywania się o istotnych datach w historii gotyku... gdzieśtam zreszytą już przecież wspomnianych na historii czy j.polskim.
Wiedza o zyciu w rodzinie dubluje w zasadzie to, co powinno być teoretycznie omawiane na godzinie wychowawczej.
Przedsiębiorczość wygląda najsensowniej... szkoda tylko, że często, odobnie jak religia, prowadzona jest w sposób "byle było" i z realnym życiem wspólnego ma niewiele.

_________________
can't believe how strange is to be anything - at all
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Abigail Płeć:Kobieta
Naleśnikara


Dołączyła: 29 Mar 2006
Skąd: Lublin
Status: offline
PostWysłany: 19-12-2006, 18:15   

chise napisał/a:
Wiedza o zyciu w rodzinie dubluje w zasadzie to, co powinno być teoretycznie omawiane na godzinie wychowawczej.
Przedsiębiorczość wygląda najsensowniej... szkoda tylko, że często, odobnie jak religia, prowadzona jest w sposób "byle było" i z realnym życiem wspólnego ma niewiele.


Z tym zgadzam się już w 100%. Wychowanie do życia w rodzinie mogłoby być bardzo przydatne, gdyby odbywała się na nim rzeczywista edukacja, a nie to co teraz... Ja na szczęście tego nie miałam. A z przedsiębiorczością to trochę jak z PO, zazwyczaj sami nauczyciele pozwalają sobie na olewcze traktowanie ich przedmiotów, ale jeśli są poprowadzone sensownie okazują się dość przydatne.

_________________
Here's the last toast of the evening, here's to those who still believe
All the losers will be winners, all the givers shall receive
Here's to trouble-free tomorrows, may your sorrows all be small
Here's to the losers, bless them all!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
9658926
Lain Płeć:Kobieta


Dołączyła: 10 Maj 2003
Status: offline
PostWysłany: 19-12-2006, 18:39   

Cytat:
Nieszczęście polega na tym, że religia albo jej substytut w postaci etyki jest przedmiotem obowiązkowym


Obowiązkowym? Ja zawsze miałam religię nieobowiązkową w liceum też. A że religia w liceum to pomyłka to się zgadzam, szczególnie tak jak u mnie nieobowiązkowa, pracy domowej nikt nie odrabiał bo najpierw to co prawda trzeba by było założyć zeszyt. Oczywiście ksiązki też prawie nikt nie kupował (poza może dwiema/trzema osobami muszę powiedzieć że też przestałam kupować książkę do religii w końcu na co mi książka która leży w biurku przez cały rok szkolny i jako jedyna pod koniec roku pachnie jeszcze drukiem szczególnie że odkupywałam ją od starszego kolegi który jak widać musiał ją równie często i namiętnie czytać.) więc jak z kościoła czy z nie pamiętam skąd przychodzili jacyś wizytatorzy sprawdzić jak ta religia wygląda to wicedyrektorka musiała latać po klasach pytać się kto może pożyczyć książkę do religii żeby w końcu zebrać piętnaście książek na jedną klasę, reszta która nie miała była zwolniona do domu. Stąd sadzę że lepsza by była katecheza przy kościołach gdzie poszedłby kto chce.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Serika Płeć:Kobieta


Dołączyła: 22 Sie 2002
Skąd: Warszawa
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 19-12-2006, 21:29   

Również uważam, że religia powinna być w kościołach - choćby dlatego, że to naprawdę nie jest sprawa nauczycieli i innych dzieciaków, czy dana osoba na religię chodzi, czy nie ("a dlaczego?", "a bo inna jesteś..."). Jeżeli koniecznie musi być w szkołach, to przynajmniej powinna mieć realną alternatywę w postaci etyki (realną, to znaczy istniejącą). Mnie osobiście satysfakcjonowało rozwiązanie z mojego liceum, gdzie obowiązkowym dla wszystkich przedmiotem była etyka (na której mieliśmy przegląd co ważniejszych koncepcji filozoficznych - uważam, że bardzo fajna sprawa), a religia była po godzinach dla chętnych.

Co do wyżej wymioenionych przedmiotów: nie miałam ani WoKu, ani przedsiębiorczości, ani przygotowania do życia w rodzinie - wszystko zostało wprowadzone chwilę po tym, jak opuściłam szkolne progi. I co? I żałuję, bo moja wiedza z historii sztuki ogranicza sie do tego, co zapamiętałam z podstawówki z plastyki (nauczycielka miała akurat ambicje nam wtłoczyć do głowy parę rzeczy), i nadal nie bardzo wiem, jak należy sie zabrać za wypełnianie PITa, o zakładaniu działalności gospodarczej nie wspominając. Nie wiem, jak te przedmioty wyglądają w praktyce, ale jeśli tylko są prowadzone z sensem - uważam, że SĄ potrzebne.

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora
 
Numer Gadu-Gadu
1051667
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 19-12-2006, 21:49   

A ja, mimo że technik ekonomista, i tak nie pamiętam jak się PITa wypełniało :P. Chociaż nauczyć się to żaden problem. Po prostu akurat takich rzeczy to nie bardzo jest po co uczyć, bo i tak za parę lat przepisy się mogą zmienić (mogłyby na lepsze) i co wtedy? Już lepiej uczyć kompletnych podstaw, skoro mowa o Przedsiębiorczości.

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 19-12-2006, 21:58   

Ja za to pamiętam... Że prawie na pewno tego nie miałem na przedsiębiorczości.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 19-12-2006, 22:14   

Przykładowe tematy z przedsiębiorczości - przyczyny i skutki inflacji, przyczyny, skutki, sposoby walki z bezrobociem, cykl koniunkturalny, bankowość, szczegóły działania mechanizmu rynkowego. Z porządnym nauczycielem z tego można wynieść mnóstwo...

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
Vodh Płeć:Mężczyzna
Mistrz Sztuk Tajemnych.


Dołączył: 27 Sie 2006
Skąd: Edinburgh.
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 19-12-2006, 22:46   

Abigail napisał/a:
Z tym zgadzam się już w 100%. Wychowanie do życia w rodzinie mogłoby być bardzo przydatne, gdyby odbywała się na nim rzeczywista edukacja, a nie to co teraz...


Ja wdż mam w liceum na całkiem przyzwoitym poziomie więc nie narzekam. Religii uczy ksiądz który wręcz do bólu nie umie prowadzić lekcji i nie zna się na młodzierzy. PO to kompletna pomyłka, a nauczycielce, która studiowała "przysposobienie obronne i obronę cywilną" serdecznie współczuję, mimo że jej nie lubie. Bo ja rozumiem studiować jakiś dziwny kierunek dlatego, że kogoś to pasjonuje, ale z jej podejścia do przedmiotu wynika jasno że była zwyczajnie za głupia by pójść na cokolwiek innego. Porażka.

Na WOK, WOS licealny oraz Podstawy Przedsiębiorczości przyjdzie mi jeszcze poczekać ale z tego co słyszałem od klas 3cich u nas są to całkiem nieźle prowadzone przedmioty :)

_________________
...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 19-12-2006, 22:50   

Mai_chan napisał/a:
przyczyny i skutki inflacji, przyczyny, skutki, sposoby walki z bezrobociem, cykl koniunkturalny, bankowość, szczegóły działania mechanizmu rynkowego


No i właśnie to są podstawy. Nie widzę powodów, dla których ktoś miałby się w liceum koncentrować za bardzo na jednym z tych zagadnień. Po prostu byłoby tego już za dużo (nawet w ekonomicznym ledwo się zmieściliśmy z naszym programem :P).

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Crack Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Maj 2003
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 27-12-2006, 15:22   

Serika napisał/a:
Co do wyżej wymioenionych przedmiotów: nie miałam ani WoKu, ani przedsiębiorczości, [...], i nadal nie bardzo wiem, jak należy sie zabrać za wypełnianie PITa, o zakładaniu działalności gospodarczej nie wspominając.

Gwarantuję ci że nawet gdyby to było na lekcjach niewiele by dało. Przepisy zmieniają się u nas z roku na rok i nie widać oznak poprawy. Najskuteczniejsza metoda to jakiś poradnik "jak wypełnić PITa" albo któryś z programów gdzie jest to wszystko wyjaśnione.

_________________
One to rule them all, One to find them,
One to bring them all and in peace bind them
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 30-06-2007, 12:27   

Yahaha. Amnestia okazała się sukcesem - w tym roku liczba "chętnych" w porównaniu z poprzednim wzrosła o 9 tysięcy. To tyle jeśli chodzi o tradycję, sięgającą cesarza Kaliguli, obsadzania ważnych urzędów końmi...

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 30-06-2007, 12:51   

I dziwisz się? Znam przypadki, w których uczeń wchodził na maturę, pytał "Czy jeżeli nie zdam tego egzaminu, to i tak obejmie mnie amnestia?" po czym wychodził.
Ale powinniśmy się cieszyć - wykształcone na nowej maturze pokolenie nie będzie dla nas konkurencją...
Powrót do góry
cintra Płeć:Kobieta


Dołączyła: 04 Cze 2007
Status: offline
PostWysłany: 30-06-2007, 16:02   

Grisznak napisał/a:
Ale powinniśmy się cieszyć - wykształcone na nowej maturze pokolenie nie będzie dla nas konkurencją...

Matura to jeszcze nie wszystko - kiepski maturzysta może sie okazać świetnym studentem i pracownikiem - wiem co mówię, bo znam kilka takich przypadków osobiście. ^^

Co mnie pociesza - to nie tylko mi matura wydała się trudna. Patrząc po wynikach na stronie CKE to 3/4 uczniowskiej populacji też tak uważało. I tak, choć sama wobec siebie nie jestem zadowolona z wyników (mogłam napisać lepiej) to i tak mieszczę się w 15%/20% ludzi co ją zdali najlepiej.^^'

A tak może bardziej do tematu, o religii. Moim zdaniem powinna ona zostać całkowicie zastąpiona etyką albo filozofią. Umożliwiałoby to pełniejsze poznanie i zrozumienie innych kultur, tradycji czy wyznawców inych religii niż katolicyzm (bo nie oszukujmy się, wielu uczniów nie orientuje się za bardzo w różnicach nawet między prawosławiem a luteranizmem). Wpisywałoby się to pieknie w idee tolerancji, a przy tym byłby chyba ciekawsze niz klasyczna religia (która zresztą mogłaby się odbywać, ale nie w ramach godzin lekcyjnych).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 30-06-2007, 16:20   

Cytat:
A tak może bardziej do tematu, o religii. Moim zdaniem powinna ona zostać całkowicie zastąpiona etyką albo filozofią. Umożliwiałoby to pełniejsze poznanie i zrozumienie innych kultur, tradycji czy wyznawców inych religii niż katolicyzm

A nie przypadkiem żyjemy w kręgu kultury chrześcijańskiej i uczniowie powinni poznawać przede wszystkim to, z czego się wywodzą?
Ja osobiście uważam, że religii w szkole nie powinno być z przyczyn praktycznych - dezawuuje to ideę tejże. Sam miałem okazję uczęszczać na religię poza szkoła (w pierwszych latach mej edukacji) i nie żałuję.
Powrót do góry
cintra Płeć:Kobieta


Dołączyła: 04 Cze 2007
Status: offline
PostWysłany: 30-06-2007, 16:59   

Grisznak napisał/a:
A nie przypadkiem żyjemy w kręgu kultury chrześcijańskiej i uczniowie powinni poznawać przede wszystkim to, z czego się wywodzą?

Toż ja tego nie wykluczam. :) Ale na klasycznej religii bardzo mało uwagi poświęca się jednak innym wyznaniom. Dlatego najlepiej by było, gdyby lekcje poświęcone zrozumieniu doktryn katolicyzmu odbywały sie w kościele, bądź po zajęciach lekcyjnych, w salach szkolnych. A zamiast katechezy jako lekcji mogłaby być właśnie etyka, ukazująca związki między najpowszechniejszymi religiami świata.
W ten sposób młodzi katolicy mieliby możliwość zgłębiania swojej wiary jeśli tylko by chcieli (a katecheza zachowałaby swój dobrowolny charakter), a w szkole, razem z innymi uczniami poznawaliby inne wyznania i filozofie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 10 z 52 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 50, 51, 52  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group