FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 24, 25, 26 ... 50, 51, 52  Następny
  Szkola, cel istnienia i program szkolny
Wersja do druku
SGAQrzej Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 07 Maj 2011
Skąd: Warszawa
Status: offline
PostWysłany: 03-07-2011, 19:43   

@ Zegarmistrz

Masz rację. Ale chcę podkreślić, że sam fakt, że 14% wzbudziłoby aferę, jest czymś bardzo niepokojącym. Dlaczego zaczęliśmy uznawać maturę jako coś co "musi się samo zdać". Sam byłem w liceum gdzie zdali wszyscy ^^ (z tego co pamiętam jedna osoba się pokłóciła na ustnym polskim i podchodziła ponownie - nie za przyjemna sprawa). Ale to nic nie wnosi do tematu... obecnie matura ciągnie w dół poziom nauczania, a powinno być odwrotnie. Jak widzę 14% niezdanych matur, to tak jakbym widział kolejne cięcia w programie nauczania. Wkurza mnie to.

Obecna matura jest nie tylko prosta ale...też głupia. Sam maturę rozszerzoną z fizyki napisałem przed trzema laty na ...35%. Sęk w tym...że jestem olimpijczykiem z tego przedmiotu, a maturę napisałem sobie w domu dla zobaczenia "co mnie ominęło".

P.S.
Potęga html5 ^^ Enjoy.

http://www.ro.me/

@Mai_chan

Tak. Bo teraz wszyscy chcą iść na studia. Jakiekolwiek. Byle by postudiować, dostać papierek. A profesorowie i wydziały zacierają ręce, olewając studentów. Do jakiegoś liceum ustawowo do 18 roku życia musisz iść - tak tylko przypominam. Nie wmówisz mi, że większość osób wybiera licea ogólnokształcące, bo dokładnie wie gdzie iść i co robić oraz jest zdecydowana na ciężką pracę w tym celu. Ludzie to robią, bo żeby dostać się na jakiekolwiek studia nie trzeba robić praktycznie nic.

W twojej wersji 90% młodych ludzi w naszym kraju chce studiować. To już jest dość chore. No ale dobra. Lubimy marzycieli. Ale chwila. Oni w większości się dostają na te studia. To już jest dziwne.
(na 240 k uczniów szkół średnich mamy 190 k studentów....3 roczniki szkoły średniej vs statystycznie trochę powyżej 4 lat studiów...60% młodych ludzi w Polsce dostaje się na studia, a wśród pozostałych 40% mamy 25% którzy nie zdali matury .... wychodzi, że jeżeli zdasz maturę to masz 80% szans na dostanie się na studia - to przecież jest jeden wielki żart ).

A zawodówki w tej chwili są uważane za szkoły dla tych co "chcum, ale nie umim", co jest następną paranoją. Jeżeli ktoś nie zdaje matury na takim poziomie, na jakim jest, to znaczy że liceum ogólnokształcące go nie wykształciło, ani zawodowo, ani ogólnie ani specjalistycznie...

Również to, że ktoś chce iść na studia nie oznacza, że ot tak powinien się dostać - wypadało by trochę na to zapracować, a studia w zamian za to - szanować czas i chęci studenta.

Scalono posty. Na przyszłość proszę korzystać z opcji edytuj, gdyż wysyłanie postów pod rząd nie jest mile widziane.

Tren
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 03-07-2011, 21:47   

Cytat:
Do jakiegoś liceum ustawowo do 18 roku życia musisz iść - tak tylko przypominam.


To może lepiej nie przypominaj, jak masz pieprzyć głupoty - masz obowiązek iść do szkoły średniej. Szkoła średnia nie równa się liceum. Liceum to takie coś co ma teoretycznie przygotować do studiów i tylko tyle - natomiast ludzie których bardziej interesuje jakiś fach czy umiejętności praktyczne mogą iść do zawodówki bądź technikum. Szkoła średnia to takie coś, gdzie uczysz się gdy ukończysz gimnazjum - nieważne, czy zamierzasz później kontynuować naukę czy pracować.

Polecam się na przyszłość.

Cytat:
wychodzi, że jeżeli zdasz maturę to masz 80% szans na dostanie się na studia


Cóż, zasadniczo właśnie do tego służy matura. Byłoby dziwne gdyby funkcjonowała nie spełniając swego podstawowego zadania, nieprawdaż?

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
SGAQrzej Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 07 Maj 2011
Skąd: Warszawa
Status: offline
PostWysłany: 03-07-2011, 22:35   

@Ysengrinn

Czepiasz się słówka liceum. Miałem na myśli ogół szkół średnich w ogólnym rozważaniu. W sensie, że do szkoły musisz jakiejś iść. A dlaczego większość idzie do liceum - tu podałem przynajmniej dwa powody.

Twoja wypowiedź po drugim zacytowaniu jest prawdą, ale tylko jeżeli zapomni się o kontekście mówiącym, że obecną maturę zdać można bez żadnego problemu. W domysle oznacza to, że każdy może się dostać na studia. Czasy wykładania scholastycznego się skończyły...

Kontynuując, albo zdajesz maturę i masz otwarte wrota do studiów, ale matur nie rozdaje się jak ulotki, albo rozdaje, ale masz trudne egzaminy na studia. Do tego dążę. Do konsekwencji. A ty mi tu się czepiasz słówek i wyrzucasz zdania wyjęte z kontekstu...

I tak obawiałem się, że narobiłem tu początek flame'u, ale widzę że nie tylko ja nie mogłem się opanować :).

Też polecam się na przyszłość.
W sosie słodko - kwaśnym.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 03-07-2011, 22:47   

Cytat:
A ty mi tu się czepiasz słówek i wyrzucasz zdania wyjęte z kontekstu...



Czepiam się słówek, bo robisz nieusprawiedliwione skróty myślowe i piszesz bzdury, przez co utrudniasz dyskusję. Masz zresztą wyraźny przykład do czego takie olewactwo i bełkotanie prowadzi - nie zrozumieliśmy co miałeś na myśli. I bez precyzyjnych wypowiedzi nie zrozumiemy, bo nie jesteśmy telepatami.

Krótko mówiąc - robisz burdel i zamieszanie. Przestań, a nikt nie będzie miał do Ciebie o nic pretensji.

Cytat:
Kontynuując, albo zdajesz maturę i masz otwarte wrota do studiów, ale matur nie rozdaje się jak ulotki, albo rozdaje, ale masz trudne egzaminy na studia.


Z tym nikt nie polemizuje. Co nie zmienia faktu, że 14% zawalonych matur w samych liceach to objaw wadliwości systemu.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Serika Płeć:Kobieta


Dołączyła: 22 Sie 2002
Skąd: Warszawa
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 03-07-2011, 23:46   

Owszem, wadliwości systemu. Ale moim zdaniem problem polega nie tyle na obniżaniu podstaw programowych i poziomu trudności, co na tym, że zbyt duży odsetek młodzieży wybiera szkoły ogólnokształcące. To jakaś paranoja, że mamy wściekle wysoki poziom młodych ludzi zdobywających wyższe wykształcenie (coraz niższej jakości), a brakuje fachowców. Nie rozumiem, czemu ktoś, kto sobie nie radzi z nauką, uparcie brnie w kolejne stopnie szkolnictwa "dla papierka", jeśli może skończyć zawodówkę/technikum, zdobyć zawód i się nie męczyć. W dodatku jest spora szansa, że z takim zawodem będzie mu w życiu ŁATWIEJ, niż po kiepskich studiach.

Jestem ciekawa, czy tendencja się utrzyma, kiedy do liceów trafi kolejny wyż demograficzny. Lepsza selekcja powinna trochę pomóc...

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora
 
Numer Gadu-Gadu
1051667
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 04-07-2011, 05:21   

Uściślijmy - wynik jest tragiczny nie dlatego, że 14% maturzystów nie pójdzie na studia (zresztą pójdzie, bo jeszcze się pewnie poprawi). Wynik jest tragiczny, bo najwyraźniej 14% maturzystów nie powinno było w ogóle iść do liceum, a poszło.

Acz dobrym uczelniom to krzywdy nie zrobi. Na pogromie ucierpią głównie prywatne cudactwa i studia w Pcimiu Dolnym*.

Cytat:
Nie rozumiem, czemu ktoś, kto sobie nie radzi z nauką, uparcie brnie w kolejne stopnie szkolnictwa "dla papierka", jeśli może skończyć zawodówkę/technikum, zdobyć zawód i się nie męczyć.


Bo przez całą podstawówkę i gimnazjum słyszy od rodziców i nauczycieli, że do zawodówek idą sami debile (co niestety przy tym podejściu nie jest zresztą dalekie od prawdy) i należałoby je zlikwidować. Sam pamiętam co słyszałem jeszcze w liceum.

* z góry przepraszam ewentualnych pcimian.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
JJ Płeć:Mężczyzna
po prostu bisz


Dołączył: 27 Sie 2008
Skąd: Zewsząd
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 04-07-2011, 09:35   

Czy tylko mi ta dyskusja wydaje się jakoś mało humorystyczna?

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Slova Płeć:Mężczyzna
Panzer Panzer~


Dołączył: 15 Gru 2007
Skąd: Hajnówka
Status: offline

Grupy:
Samotnia złośliwych Trolli
PostWysłany: 04-07-2011, 10:11   

Był kiedyś temat z dyskusją o szkolnictwie, można by to tam wrzucić.

Ysengrinn napisał/a:
. Na pogromie ucierpią głównie prywatne cudactwa i studia w Pcimiu Dolnym*.

Czy ja wiem, do Pcimów idą ci, którzy albo mają blisko, albo dlatego, że jest taniej.

_________________
Mam przywilej [nie] być Człowiekiem
But nvidia cards don't melt, they just melt everything within 50 meters.

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
moshi_moshi Płeć:Kobieta
Szara Emonencja


Dołączyła: 19 Lis 2006
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
WOM
PostWysłany: 04-07-2011, 12:20   

Faktycznie dyskusja dawno przestała mieć cokolwiek wspólnego z humorem, o ile w ogóle miała. Przeniesiono we właściwsze miejsce.

PS Ysen, nie unoś się tak, proszę...

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Tabris Płeć:Mężczyzna
Snowflake


Dołączył: 19 Lut 2011
Status: offline
PostWysłany: 04-07-2011, 21:24   

Serika napisał/a:
Nie rozumiem, czemu ktoś, kto sobie nie radzi z nauką, uparcie brnie w kolejne stopnie szkolnictwa "dla papierka", jeśli może skończyć zawodówkę/technikum, zdobyć zawód i się nie męczyć.

Pewnie żeby sobie na siłę udowodnić, ze stać go na coś więcej niż uczęszczanie to zwykłej zawodówki. Nie wszyscy potrafią dostrzec i zaakceptować swoje limity.
Serika napisał/a:
. Nie rozumiem, czemu ktoś, kto sobie nie radzi z nauką, uparcie brnie w kolejne stopnie szkolnictwa "dla papierka", jeśli może skończyć zawodówkę/technikum, zdobyć zawód i się nie męczyć. W dodatku jest spora szansa, że z takim zawodem będzie mu w życiu ŁATWIEJ, niż po kiepskich studiach.

Zapewne łatwiej, tylko CV z wpisanym wyższym wykształceniem zawsze będzie wyglądała tak "Cool".

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Koranona Płeć:Kobieta
Morning Glory


Dołączyła: 03 Sty 2010
Skąd: Z północy
Status: offline

Grupy:
Syndykat
WOM
PostWysłany: 04-07-2011, 21:44   

Cytat:
Zapewne łatwiej, tylko CV z wpisanym wyższym wykształceniem zawsze będzie wyglądała tak "Cool".


Właściwie wygląda przeciętnie.

A taki napływ do liceów ogólnych chyba wynika, jak pisał Ysen, z nieświadomości i złego skojarzenia z zawodówkami. Ta świadomość, że to wcale nie jest głupie wyjście dopiero chyba zaczyna się pojawiać. No i studia przygotowują do bezrobocia, a przynajmniej część. Cytując pana Marka Rabija lepiej mieć porządny zawód niż byle jakie studia. Ludzie, którzy z uporem brną w coś co im wyraźnie nie wychodzi są nieodpowiedzialni, o.

A masło maślane. Newsweek 22/2011 proponuje całkiem niezły artykuł o liceach, zawodówkach, studiach i polskim rynku pracy ;)

_________________
"I like my men like I like my tea - weak and green."
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
408121
Caladan Płeć:Mężczyzna
Chaos is Behind you


Dołączył: 04 Lut 2007
Skąd: Gdynia Smocza Góra
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
Omertà
Syndykat
WOM
PostWysłany: 05-07-2011, 09:13   

Polski język w przeglądarce popsuł. Dlatego czasem natknie sie na literówki. Wszystko mam na czerwono:)

1) Teraz łatwo dostac sie na studia, bo jest niż demograficzny. W dodatku jest pełno prywatnych uczelni, wię c nie problem dla byle głąba.
2) Zazwyczaj jest presja od rodziców i otoczenia, ze dzieci maja iść do liceum i na studia.
3) Od młodego wieku są rzucani na te głupie testy, a to do gimnazjum, liceum itd. Chyba jest jeszcze jeden?.
4) Testy są schematyczne. Niszczą kreatywność i pomysłowość uczniów.
5) Nauczyciele..... Już za moich czasów trudno było znależc tych, którzy maja zdolności pedagogiczne. Jeszcze dostali jako jedyna grupa zawodowa podwyżke. Pytam za co. Prawie kazdy nauczyciel dorabia na korkach, obniżajac poziom swój w szkole.
6) Dzieciaki sa rozpieszczone i myśla ze wszystko dostaną
7) W szkołach program jest wde i często zmieniany. Trzebam kupować nowe podręczniki, które niczym nie różnia od poprzednich.

_________________
It gets so lonely being evil

What I'd do to see a smile

Even for a little while

And no one loves you when you're evil

I'm lying through my teeth!

Your tears are all the company I need
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
4934952
Tren Płeć:Kobieta
Lorelei


Dołączyła: 08 Lis 2009
Skąd: wiesz?
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 05-07-2011, 09:26   

Caladan napisał/a:
Prawie kazdy nauczyciel dorabia na korkach, obniżajac poziom swój w szkole.

Wait, niby jak dawanie korków ma ujmować nauczycielskich zdolności? Kompletnie nie widzę związku.

_________________
"People ask me for advice all the time, and they ask me to help out. I'm always considerate of others, and I can read situations. Wait, aren't I too perfect?! Aren't I an awesome chick!?"
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Sehtal Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 03 Gru 2010
Skąd: Stąd
Status: offline
PostWysłany: 05-07-2011, 09:46   

Pewnie chodzi o to, że bardziej skupiają się na korkowaniu niż uczeniu w szkole.
Nie wiem czy to prawda, ale możliwe.

_________________
There is no such thing as an 'inhuman act', for there is no act so vile that one cannot find a human willing, or even eager, to commit it.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Tabris Płeć:Mężczyzna
Snowflake


Dołączył: 19 Lut 2011
Status: offline
PostWysłany: 05-07-2011, 10:00   

Cytat:
Właściwie wygląda przeciętnie.

Ehe, tylko dla osoby, które to wykształcenie wymordowała wygląda inaczej.

Cytat:
Pewnie chodzi o to, że bardziej skupiają się na korkowaniu niż uczeniu w szkole.
Nie wiem czy to prawda, ale możliwe.

Szczerze? To ja nigdy nie słyszałem, żeby nauczyciel przez udzielanie korepetycji obniżał własny poziom nauczania w szkole. Chciałbym poznać jakiś konkretny przykład tego typu. Bo możliwe to wiesz co może być...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 25 z 52 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 24, 25, 26 ... 50, 51, 52  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group