FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 87, 88, 89  Następny
  O książkach... Czyli o wszystkim
Wersja do druku
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 18-09-2003, 07:55   

Irian - Edda Poetycka czytała mi się świetnie (podobnie jak stado innych tego typu staroci). natomiast Sillmarillion zmęczyłam z najwyższym trudem i prawdę mówiąc wynudził mnie śmiertelnie. Chyba właśnie dlatego, że jest stylizowany na mitologię, a nią nie jest. Za duży poziom szczegółowości, gęstości wydarzeń i imion. Ja się w tym gubiłam. Moim zdaniem to dla tych, co naprawdę chcą zrozumieć dogłębnie "mechanikę" świata Tolkiena, a nie po prostu poczytać sobie jego opowieści.

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Irian Płeć:Kobieta


Dołączyła: 30 Lip 2002
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 19-09-2003, 08:28   

A bo ja wiem... Owszem, jest trochę nazw, ale nie jakaś potworna ilość... Przynajmniej nie tych najważniejszych ^_^

Trzeba też pamiętać, że w zasadzie Silmarillion nie jest całkowicie książką Tolkiena. To znaczy, owszem, Tolkiena, ale Christophera ^_^ , który pozbierał ojcowskie szkice. Na pewno zaważyło to na stylu. Wystarczy poczytać 'Zapomniane opowieści' - tam jest dużo więcej opowiadania, niż suchych nazw. Christopher po prostu nie zmieściłby wszystkiego w jednej książce.

_________________
Every little girl flies.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 19-09-2003, 10:14   

Zauwazylem, ze fani Tolkiena popelniaja jeden, powazny blad: otorz aza czytac Sirmarilion przed inymi jego ksiazkami. Tymczasem jest on przeznaczony wylacznie dla fanatykow, osob, ktore fascynuja sie Srodziemiem. Jest to dobra lektora uzupelniajaca, dobra dla osob, ktore przeczytaly Hobbita i Wladce Pierscieni kilka lub kilkanascie razy i chca wiecej.

Ja na pierwsza lektore tego autora polecalbym raczej Hobbita. Powinien spodobac sie zwlaszcza milosnikom fantastyki basniowej i Harrego Pottera. Jest tez znacznielzejszy od Wladcy Pierscieni.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Noire Płeć:Kobieta
Pomniejszy Inżynier


Dołączyła: 14 Maj 2003
Skąd: From down below
Status: offline
PostWysłany: 19-09-2003, 14:29   

O_o,ja chyba jestem jedyną osobą na tym forum która z serią LOTR itp. nie miała doczynienia...

Aktualnie se czytam ksiazke(Fantastykę) "Dusza Ognia" Terry'ego Goodkind'a z cyklu "Miecz Prawdy" który liczy sobie 6 tomów, Dusza Ognia jest piatym tomem ,o czym zorientowałam sie dopiero wczoraj,po przeczytaniu creditsów T_T ,a jestem przy końcu powieści *wzdech* no ,nic czytam daej ^^ ,pierwsze strony są nudnawe,ale później...nie bede spojlerowac w każdym bądź razie warto przeczytać

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
2120255
g_v_s Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 13 Kwi 2003
Skąd: Kraków
Status: offline
PostWysłany: 20-09-2003, 05:28   

Miałem jednotomowe wydanie lotra, tłumaczenie skibiniewskiej, ilustracje Alana Lee, i tak mnie zafascynowały rozmiary tej książki, że zdecydowałem się ją przeczytać :P
1 tom czytało się najwolniej, bo było mało akcji - dużo opisów, ale opisy Tolkiena nie są takie straszne :)
2,3 - czytałem prawie bez przerwy - te opisy biegnących bez wytchnienia Uruk-Haiów, Szeloba, Nazgule. Kocham Tolkiena za to że jako jeden z bardzo nielicznych pisarzy, traktuje na równi obie strony konfliktu.
Nie wyobrażam sobie jak można nie przeczytać LOTRa.... to jest taka klasyka, jak mitologia grecka.

_________________
Multiworld Project
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Ryuu_Davis Płeć:Kobieta


Dołączyła: 12 Kwi 2003
Skąd: A bo ja tam wiem O.o?
Status: offline
PostWysłany: 20-09-2003, 07:36   

Noire - nie martw się, ja też nie czytałam >;) tak jak zaofftopowałam w temacie o Blacku, miałam straszny przekład i nie przebrnęłam do połowy.
gvs - właśnie mitologia Parandowskiego jest moją biblią, czytaną wieele razy ;)
A co czytam ostatnio? Naszło mnie na Odyseję ;)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
4607619
Irian Płeć:Kobieta


Dołączyła: 30 Lip 2002
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 20-09-2003, 10:33   

Poczytaj sobie Sagę o Nibelungach, czyli "Krymhildę" - cudeńko! U nas we Wrocku niedługo będą to grać w Operze (Pierścień Nibelunga, Wagner) - hurra!! ^_^

_________________
Every little girl flies.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Szaman Fetyszy Płeć:Mężczyzna
Epic One


Dołączył: 06 Maj 2003
Skąd: Z emigracji wewnątrzkrajowej
Status: offline
PostWysłany: 20-09-2003, 17:09   

Silmarillion czytałem po LOTR i zgadzam się z Zegiem. Chciałem dokładniej poznać historię Pierwszej i Drugiej Ery oraz Valarów, Majarów i Aman. Oraz rzecz jasna Quendich, których w LOTR było zdecydowanie za mało :P (zresztą nic dziwnego, ich głównymi osiedlami były jedynie Rivendell i Lorien). Ogólnie Slilmarillion mi się podobał, szkoda tylko, że siły zła były tak słabe. Melkor-Morgoth na dobrą sprawę już od początku miał przerąbane. Siedmiu na jednego to "trochę" duża przewaga, a wielu z nich (chociażby Tulkas) mogło go pokonać w walce jeden na jeden. To prawie tak jak samych pięciu podwładnych Shabbiego wysłać na Ceiphieda. Porażka na 100%. I tak dziw, że facet wytrzymał tak długo, ale to tylko dzięki podstępom. Jasna strona mocy miała miażdżącą przewagę. Chociaż może to i dobrze, niech choć raz ciemna strona ma przerąbane i kombinuje ;P.

Co do Odysei - czytałem, podobnie jak Iliadę (jeden z nielicznych uroków bycia studentem polonistyki :P). Jakieś ok 30 000 wersów heksametru antycznego (o ile się nie mylę), ale czyta się dobrze. Iliada jak dla mnie trochę zbyt rozwlekła (opisy walk ciągną się niemiłosiernie, 1001 statystów do zabicia przez herosów, każdy z nich ma swoje imię, rodowód, a czasem zasługi. Silmarillion przy tym to nic :P), mimo tego ciekawa (Achilles, Odys, bogowie i ich niesnaski, motywy związane z przeznaczeniem...).
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
2277120
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 22-09-2003, 08:21   

Ryuu - mała uwaga do Parandowskiego. Jeśli chcesz dowiedzieć się naprawdę ciekawych rzeczy o mitologii greckiej, to sięgnij po "Mity greckie" niejakiego Roberta Gravesa. Kiedy je przeczytałam, Parandowski ze swoimi bajeczkami dla grzecznych dzieci poleciał lotem koszącym w kąt i już tam pozostał...

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Gato Płeć:Kobieta
Skeletofiliac


Dołączyła: 17 Sie 2003
Skąd: Arth
Status: offline
PostWysłany: 23-09-2003, 17:15   

A ja ostatnio czytam Hamleta (tak, tego oryginalnego). Świetne.

_________________
http://monstersgame.pl/?ac=vid&vid=17017396
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
1764862
Irian Płeć:Kobieta


Dołączyła: 30 Lip 2002
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 23-09-2003, 19:34   

Heh, wszyscy miłośnicy Pratchetta powinni poczytać Szekspira - potem np. tacy "Panowie i damy" w porównaniu ze Snem Nocy Letniej (my favourite! ^_^) powoduje tarzanie się ze śmiechu (zwłaszcza, jak się porówna wszystkie postacie, kolejno... ^^").

A ja polecam jeszcze Zelaznego. Śiwat nazywa się Amber; seria jest nieźle zakręcona (każda książka kończy się w najgorszym możliwym momencie... coś w stylu 'książę wisiał na jednej ręce nad urwiskiem, gdy na jego dłoń nastąpił wielbłąd... ciąg dalszy nastąpi ^__^ Przykład oczywiście mój :P).

_________________
Every little girl flies.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Miya-chan Płeć:Kobieta
Aoi Tabibito


Dołączyła: 08 Lip 2002
Skąd: ze światów
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 23-09-2003, 20:25   

O tak, to urywanie książki w środku opowieści mnie dobija ^ ^' zwłaszcza że w mojej bibliotece są chyba raptem 3 książki o Amberze (plus ilustrowany przewodnik po zamku :D mniam!) i człowiek czuje się nieco zagubiony po czytaniu T_T

A u Pratchetta nawiązań faktycznie sporo ;> zwłaszcza w tych książkach opowiadających o trzech wiedźmach - a to Szekspir (Irian, my favourite too! *__*), a to różne baśnie, a to Upiór w operze... Nic tylko wyszukiwać i świetnie się bawić przy tym ;>
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Deirdre Płeć:Kobieta

Dołączyła: 15 Wrz 2003
Skąd: ...z Tir na nOg,zwanego Avalonem...
Status: offline
PostWysłany: 24-09-2003, 08:43   

Co do tworczosci Mistrza Tolkiena, dziekuje wszystkim dobrym duchom tego swiata za to, ze LOTR nie stal sie tym, czym mial byc w zamysle- kontynuacja Hobbita, ktory jest najzwyklejsza ksiazeczka dla dzieci. Jesli chodzi o Silmarillion, przyznam, nie czyta sie go latwo, ale warto po niego siegnac, zeby zrozumiec swiat opisany we Wladcy.
Zakladam,ze nikomu nie trzeba przadstawiac panow Sapkowskiego i Ziemianskiego, wiec skupie sie na panu o wdziecznym nazwisku Goodkind.
Jesli ktos naprawde nie ma w zasiegu reki zadnej porzadnej ksiazki, jego cykl o Mieczu Prawdy moze z powodzeniem wypelnic te luke.

_________________
...Wielu spośród żyjących zasługuje na śmierć. A niejeden z tych, którzy umierają, zasługuje na życie. Czy możesz ich nim obdarzyć?
Nie bądz więc tak pochopny w ferowaniu wyroków śmierci. Nawet bowiem najmądrzejszy z Mędrców nie wszystko wie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Noire Płeć:Kobieta
Pomniejszy Inżynier


Dołączyła: 14 Maj 2003
Skąd: From down below
Status: offline
PostWysłany: 24-09-2003, 09:48   

Nyu,fajnie sie go czyta,własnie skończyłam Duszę Ognia (niestety tylko ten tom posiadam T_T)

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
2120255
Yuby Płeć:Mężczyzna
Kotosmok


Dołączył: 16 Cze 2003
Skąd: Wrocław
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 24-09-2003, 14:16   

A teraz z innej beczki...
Czta tu ktoś może Webera (ale SF)?
Świetna rzecz, szczerze polecam.^^

_________________
From the brightest start
Comes the blackest hole
You had so much to offer
Why did you offer your soul?
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
3010805
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 2 z 89 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 87, 88, 89  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group