FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
  Islam i pochodne
Wersja do druku
Mai_chan Płeć:Kobieta
Spirit of joy


Dołączyła: 18 Maj 2004
Skąd: Bóg jeden raczy wiedzieć...
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 27-05-2006, 17:52   

Tilk - ja to rozumiem. Naprawdę. Ba, ja nigdzie nie stwierdziłam, że "bycie księdzem automatycznie czyni człowieka uczciwym", bo to nieprawda. Ja natomiast sprzeciwiam się ogólnym stereotypom. Mówię, czytałam temat piąte przez dziesiąte i wyłapałam kolejne narzekania, jaki to kler jest zły, niedobry i nieuczciwy. A wkurza mnie to niemożebnie, bo znam/znałam wielu naprawdę wspaniałych i uczciwych kapłanów.

Za duży skrót myślowy, mój błąd. Co nie zmienia faktu, że jak widzę kolejną wypowiedź "jakie te księża paskudne kradzieje i w ogóle" to mnie trafia szlag...

_________________
Na Wielką Encyklopedię Larousse’a w dwudziestu trzech tomach!!!
Jestem Zramolałą Biurokratką i dobrze mi z tym!

O męcę twórczej:
[23] <Mai_chan> Siedzenie poki co skończyło się na tym, że trzy razy napisałam "W ciemności" i skreśliłam i narysowałam kuleczkę XD

Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 27-05-2006, 18:06   

Cytat:
inkwizycja powstała w XII wieku o ile pamietam

Owszem, ale w Polsce zabawa w chajcowanie zaczęła się sporo później a skończyła dopiero w okolicy rozbiorów.
Kilka słów z gatunku summa summarum...Zestawianie chrześcijaństwa i islamu pod względem dorobku kulturowego, intelektualnego i cywilizacyjnego stawia ten drugi na straconej pozycji już na starcie - to wiemy i dyskusja na ten temat jest jałowa.
A teraz - niech ktoś poda ( Nezumi, Udai, liczę na was ) pozytywy płynące z wpływów Islamu. Co ta religia ma takiego atrakcyjnego do zaoferowania, że jest godna takich obrońców jak wy ?
Powrót do góry
IKa Płeć:Kobieta

Dołączyła: 02 Sty 2004
Status: offline

Grupy:
WIP
PostWysłany: 27-05-2006, 22:47   

Proszę uprzejmie uszanować nerwy co poniektórych Moderatorek i kontynuować dyskusję z poszanowaniem lub chociażby tolerancją dla poglądów drugiej strony, bez narzucania swojego zdania. Oraz popierać wypowiedzi faktami. Bardzo proszę...

Dziękuje bardzo za uwagę
IKa
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 28-05-2006, 09:51   

Alez ja i Grisznak robim tak od poczatku.

Jeszcze co do islamu - za szczytowe osiagniecie tej "religio-kultury" uwaza sie Imperium Osmanskie, ktore bylo duze, bogate i potrafilo nakopac kazdemu (choc z jakiegos powodu np. bitwe pod Warna wygralo tylko z powodu naszego glupiego krola). W praktyce byla to monarchia w starym, jeszcze Asyryjskim stylu. Owszem byli w nim nawet zdolni, madrzy i uzdolnieni muzulmanie - niemalze w stu procentach rekrutujac sie sposrod greckich, albanskich i slowianskich renegatow. Owszem, przez dlugi czas Turcja miala najlepsza artylerie na swiecie - produkowana przez chrzescijanskich specjalistow z Zachodu, ktorym placono nieziemskie pieniadze. W tym samym czasie Turcy, czyli fundament tego panstwa, pozostali ciemnymi barbarzyncami, panicznie bojacymi sie ognia broni palnej (niby czemu pierwsza frmacja uzbrojona muszkiety byli fanatyczni janczarzy?), niezainteresowani handlem, nauka i jakimkolwiek rozwojem. I dzieki temu zostali tacy w zasadzie do dzis. Nie dlatego, ze byli rasowo gorsi czy cos - po prostu struktura panstwa nie wymagala od nich rozwijania niczego poza strzelaniem z luku i jazda konna.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Nezumi Płeć:Mężczyzna
Wieczny i Nieskończony


Dołączył: 11 Lut 2006
Status: offline
PostWysłany: 28-05-2006, 11:19   

Cytat:
A teraz - niech ktoś poda ( Nezumi, Udai, liczę na was ) pozytywy płynące z wpływów Islamu. Co ta religia ma takiego atrakcyjnego do zaoferowania, że jest godna takich obrońców jak wy ?

każda religia, która pozostawia człowiekowi wolność a propaguje dobre wartości jest godna obrońców - nieważne czy islam, czy chrześcijaństwo czy buddyzm. nie należy oceniać religii po fanatykach. jestem katolikiem a krytykuje mohery, co nie znaczy, że krytykuję wiarę. tak samo z islamem - jestem przeciwko terrorystom, ale nie przeciwko islamowi. bo islam to nie tylko terroryści. to także dobre wartości płynące z Koranu. wiele z nich, na przykład jałmużna, zostało zapomniane przez chrześcijaństwo.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 28-05-2006, 12:38   

Czy ja wiem, czy jałmużna została zapomniana? Jeżeli by tak było, to nie byłoby na ulicach i żebraków, bo po co mieliby tam siedzieć? Poza tym dawanie "na tacę" w kościele czy gdy ksiądz chodzi po kolędzie to też chyba jest jałmuzna.

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 28-05-2006, 14:49   

Nezumi napisał/a:
bo nienawiść do Arabów to JEST RASIZM!
Oczywiście! Ale nikt tu nie wzywa do nienawiści. To, że coś się ocenia negatywnie, nie zamyka drogi do tolerancji - wręcz przeciwnie, dopiero ocenienie umożliwia tolerancję!
To, że uważam że "MY" i "muzułmanie" nie pasujemy do siebie i nie powinniśmy się mieszać w swoje sprawy i w swoje życia to nie jest rasizm czy nietolerancja jak większość z was imputuje.
Ja, w odróżnieniu od was, zadałem sobie trud zajrzenia do Koranu.
I uważam że to, co tam jest, wyklucza - przynajmniej narazie - możliwość koegzystencji. Zachęcam was do zrobienia tego samego - sięgnijcie po Koran i przekonajcie mnie że się mylę. Byłbym bardzo szczęśliwy, ubyłoby mi sporo obaw co do przyszłości. A sytuacja taka jak obecnie: oni imigrują tutaj i tworzą zamknięte, niezasymilowane społeczności rodzące patologie jak terroryzm, a my prowadzimy u nich wojny jak ta w Iraku czy Afganistanie, jest nie do zniesienia. No to co pozostaje?
Nezumi napisał/a:
można to naprawić. jak już mówiłem, karabin w dłoń.
A kto, na litość Boską, to sugeruje? Życie społeczne to procesy, kształtowane przez politykę. Także wizową, czy prawną. Przemoc to szaleństwo!
Nezumi napisał/a:
Grisznak i Totem przesadzają twierdząc, że to zła religia i trzeba ich wybić, ewentualnie wyizolować
Co do Grisznaka, nie wiem, ale proszę, pokaż mi gdzie konkretnie mówię że Islam jest "zły"??? Gdzie twierdzę że kogokolwiek należy "wybić"? Czy wg. Ciebie to, że USA ma procedurę wizową w praktyce uniemożliwiającą 99% Polaków wjazd do Stanów oznacza że prowadzą względem nas politykę rasistowską i mają dla nas gotowe getta? NIE! USA prowadzi tylko standardową politykę selektywnego izolacjonizmu. Oczywiście my prowadzimy działania mające to zmienić, ale nikt się o taką politykę USA w gruncie rzeczy nie obraża. A ty za sugerowanie naśladowania tej polityki na innym kierunku i z zastosowaniem odrobinę innych kryteriów nazywasz mnie z miejsca rasistą? Bez komentarza...

Nezumi napisał/a:
każda religia, która pozostawia człowiekowi wolność a propaguje dobre wartości jest godna obrońców
Dobre wartości? A może precyzyjniej trochę? A co jeśli tym dobrym towarzyszą inne, już nie tak dobre? A czytałeś ty w swoim życiu Koran? Oczywiście z góry zastrzegam - nie można potępić 114-rozdziałowej księgi na podstawie kilku części, ale niestety jak dla mnie zbyt liczne są Wersety które budzą we mnie zgrozę.

2:191 (Sura al-Baquarah, Krowa): "I zabijajcie ich, gdziekolwiek ich spotkacie"
4:89 (Sura an-Nisa, Kobiety) "A jeśli się odwrócą, to chwytajcie i zabijajcie ich, gdziekolwiek ich znajdziecie!"
4:160 (Sura an-Nisa, Kobiety) "I z powodu niesprawiedliwości tych, którzy wyznają judaizm, zakazaliśmy im rzeczy przyjemnych, które były dla nich dozwolone"
5:51 (Sura al-Ma'idah, Stół Zastawiony) "O wy, którzy wierzycie! Nie bierzcie sobie za przyjaciół żydów i chrześcijan; oni są przyjaciółmi jedni dla drugich. A kto z was bierze ich sobie za przyjaciół, to sam jest spośród nich."
8:17 (Sura al-Anfal, Łupy) "To nie wy ich zabijaliście, lecz Bóg ich zabijał. To nie ty rzuciłeś, kiedy rzuciłeś, lecz to Bóg rzucił; aby doświadczyć wiernych doświadczeniem pięknym, pochodzącym od Niego."
8:39 (Sura al-Anfal, Łupy) "Zwalczajcie ich, aż nie będzie już buntu i religia w całości będzie należeć do Boga."
8:67 (Sura al-Anfal, Łupy) "Nie jest odpowiednie dla Proroka, aby brał jeńców, dopóki on nie dokona całkowitego podboju ziemi."
9:5 (Sura at-Taubah, Skrucha) "A kiedy miną święte miesiące, wtedy zabijajcie bałwochwalców, tam gdzie ich znajdziecie; chwytajcie ich, oblegajcie i przygotowujcie dla nich wszelkie zasadzki!"
40:10 (Sura al-Ghafir, Wierzący) "Nienawiść Boga jest większa od waszej wzajemnej nienawiści"
47:4 (Sura Muhammad) "Kiedy więc spotkacie tych, którzy nie wierzą, to uderzcie ich mieczem po szyi; a kiedy ich całkiem rozbijecie, to mocno zaciśnijcie na nich pęta"
68:15,16 (Sura al-Qalam, Pióro) "Kiedy mu są recytowane Nasze znaki, on mówi: To są baśnie dawnych przodków! My napiętnujemy go na ryju!"

Bezimienny i Zeg nazwali moje poglądy głupimi (czyli mnie - głupkiem) - za sugerowanie apartheidu, czyli izolowania się od ludzi dla których powyższe jest Słowem Bożym. Cóż. Pomyślności wszelkiej, krzyżyk na drogę... Chociaż nie, mogą was za niego zabić...

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 28-05-2006, 15:18   

Takie coś naprawdę jest w Koranie? No, to całkiem milusio O_o. Nawiasem mówiąc, to wydaje mi się, że chrześcijańska Biblia chyba też gdzieniegdzie nawołuje do zwalczania innowierców, chociaz nie aż w takim stopniu. Ale nie wiem, nie czytałem całej.

Co do samej księgi - a jeśli w tym przypadku tłumacz coś pokręcił, omyłkowo albo specjalnie? Najchętniej nauczyłbym się ichniego języka i pisma i poczytał jakiś "oryginał", ale na razie to niemożliwe. To samo zresztą dotyczy Biblii - kto wie, ile zostało już przekręcone w stosunku do tego, co było kiedyś? Oczywiście nie zmienia to faktu, że faktycznie wielu dzisiejszych muzułman stosuje się do tych zaleceń. I pomyśleć, ze kiedyś uległym narodom narzucali tylko język urzędowy i prawo... bo chyba tak było, nie?

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Nezumi Płeć:Mężczyzna
Wieczny i Nieskończony


Dołączył: 11 Lut 2006
Status: offline
PostWysłany: 28-05-2006, 15:56   

BOReK napisał/a:
Nawiasem mówiąc, to wydaje mi się, że chrześcijańska Biblia chyba też gdzieniegdzie nawołuje do zwalczania innowierców, chociaz nie aż w takim stopniu. Ale nie wiem, nie czytałem całej.

w samych ewangeliach jest dużo o walce z innymi religiami. o Starym Testamencie nie wspominam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
wa-totem Płeć:Mężczyzna
┐( ̄ー ̄)┌


Dołączył: 03 Mar 2005
Status: offline

Grupy:
Fanklub Lacus Clyne
WIP
PostWysłany: 28-05-2006, 17:12   

Nezumi napisał/a:
w samych ewangeliach jest dużo o walce z innymi religiami. o Starym Testamencie nie wspominam
Ja swoją "pracę domową" odrobiłem.
Może konkretnie, podasz podobne, porównywalne cytaty?
Bo sorry ale samo Twoje "tak mi się wydaje" to trochę za mało...

_________________
笑い男: 歌、酒、女の子                DRM: terror talibów kapitalizmu
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
3869750
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 28-05-2006, 17:27   

Z pamięci mogę zacytować tylko:
"I czarownikom żyć nie dopuścisz" - ale co by nie mówić, w Koranie tego jest sporo więcej.
Borek, nie to wcale nie jest kwestia przekładu, tego typu księgi są przekładane zawsze z ogromną dbałością o zachowanie ducha oryginału, nawet jeśli to oznacza tłumaczenie kolokwializmów ( jak właśnie w ostatnim z podanych przez Totema cytatów ).
Swoją drogą, jakiś czas temu czytałem wywiad z "najsłynniejszym" polskim konwertytą - Ibrahimem Kalwasem. Wiecie jak chłopak doszedł do Mahometa ? Twierdzi, że w jedną noc przeczytał cały Koran i po tym "nawrócił się" na Islam.
Mam opinię człowieka, który czyta bardzo szybko, ale w jedną noc takie tomiszcze ? Może jakimś cudem da sie przeczytać ( choć raczej kartkować ), ale jeszcze zrozumieć ?
Powrót do góry
BOReK Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Lip 2005
Status: offline
PostWysłany: 28-05-2006, 17:53   

Grisznak napisał/a:
tego typu księgi są przekładane zawsze z ogromną dbałością o zachowanie ducha oryginału

No, nie byłeś przy tym, więc sam musisz się opierać na wierze w dobrą wolę i nieomylność tych, którzy się tym zajmowali. W ludzi, których nie znam dobrze, albo i na oczy w życiu nie widziałem, nie wierzę, nie mogę więc zakładać, że nie trafił się wśród nich ani jeden taki, który z jakichkolwiek powodów coś przekręcił.

Przykro mi, ale biorąc pod uwagę cały ten czas i tysiące rąk, przez które przewinęły się te teksty, prawdopodobieństwo popełnienia błędu jest ogromnie wysokie - nawet zakładając, że zajmowały się tym wyłącznie osoby, które nie miałyby powodu ani okazji tego błędu popełnić.

_________________
You ask me if I've known love and what it's like to sing songs in the rain
Well, I've seen love come and I've seen it shot down, I've seen it die in vain

Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Nezumi Płeć:Mężczyzna
Wieczny i Nieskończony


Dołączył: 11 Lut 2006
Status: offline
PostWysłany: 28-05-2006, 18:43   

Cytat:
Mam opinię człowieka, który czyta bardzo szybko, ale w jedną noc takie tomiszcze ? Może jakimś cudem da sie przeczytać ( choć raczej kartkować ), ale jeszcze zrozumieć ?

może chodził na kurs szybkiego czytania. po takim kursie można w godzinę "Pana Tadeusza" przeczytać i zrozumieć
BOReK napisał/a:
Przykro mi, ale biorąc pod uwagę cały ten czas i tysiące rąk, przez które przewinęły się te teksty, prawdopodobieństwo popełnienia błędu jest ogromnie wysokie - nawet zakładając, że zajmowały się tym wyłącznie osoby, które nie miałyby powodu ani okazji tego błędu popełnić.

dokładnie. tak samo z Biblią
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 28-05-2006, 18:50   

Cytat:
Przykro mi, ale biorąc pod uwagę cały ten czas i tysiące rąk, przez które przewinęły się te teksty, prawdopodobieństwo popełnienia błędu jest ogromnie wysokie - nawet zakładając, że zajmowały się tym wyłącznie osoby, które nie miałyby powodu ani okazji tego błędu popełnić.


Wiesz, tym którzy się tym zajmowali wszyscy patrzyli na ręce, a i potem nieraz znajdowali się tacy, którzy grzebali w dawnych tekstach i wyszukiwali byki.

Zresztą nie ma sensu przesadzać, podbojów islamskich nie znaczyły stosy czaszek i wymordowane miasta. Byli bardzo tolerancyjni względem innych wyznań poza paroma ograniczeniami (zakaz noszenia broni i jazdy konno, zakaz odrzucania islamu) i ani żydzi, ani wschodni chrześcijanie nie narzekali za bardzo. Na pewno mniej niż pod rządami Bizancjum (mordercze podatki) czy krzyżowców (ludzi na dość wczesnym etapie rozwoju cywilizacyjnego)

Problem leży gdzie indziej - nie rozwijali się, całkowicie uwierzyli w nieomylność Koranu i uznali, że księga ta wyczerpuje wszelką potrzebną wiedzę. Nie czuli potrzeby dowiadywania się czegokolwiek. A chrześcijaństwo? Wystarczy się rozejrzeć ilu ludzi zwątpiło i odeszło od tej religii, ile sekt powstało w samych Stanach na podstawie indywidualnej analizy Biblii. Coś się działo. Miał miejsce tak zwany intelektualny ferment, ludzie mieli wątpliwości i szukali na nie odpowiedzi. To samo przez się napędza naukę. A niestety - jeśli religia nie ma swoich intelektualistów, to jej elitą stają się mohery. A mohery słowo "miłość" traktują sami wiecie jak.

Oczywiście chrześcijaństwo ma swoich moherów i ma ich od metra. Ma jednak też ludzi na poziomie, którzy są jego integralną częścią. Tymczasem islamscy przeciwnicy fundamentalistów są, z tego co widzę, oderwani od swoich społeczeństw.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 28-05-2006, 20:19   

Grisznak napisał/a:
"I czarownikom żyć nie dopuścisz" - ale co by nie mówić, w Koranie tego jest sporo więcej.


To stary testament, nie ewangelie.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 5 z 8 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group