FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 ... 44, 45, 46  Następny
  Kampania MAC na ziemiach Gondoru - Komentarze
Wersja do druku
Bezimienny Płeć:Mężczyzna
Najmniejszy pomiot chaosu


Dołączył: 05 Sty 2005
Skąd: Z otchłani wieków dawno zapomnianych.
Status: offline
PostWysłany: 21-01-2009, 21:38   

Zegarmistrz napisał/a:
Cytat:
Zeg - ciemność panuje w całym Gondorze? I ile będzie panować? W powieści bodajże wytrzymała, póki wiatr się nie odwrócił...


Sauron ją w powieści wycofał.

Ciemność ma swoje źródło w Orodruinie i w rzeczywistości jest po prostu chmurą dymu wulkanicznego. Najprawdopodobniej zakryła bardzo duży obszar.
To trochę bardziej skomplikowane. Wpływ Orodruiny w pobliżu Mordoru i wokół na pewno jest duży, ale dodatkowo Sauron najwyraźniej potrafi mieszać w pogodzie - w książce ciemność nad Rohanem pojawiła się wcześniej, i była oddzielną chmurą, nie związaną z mrokiem idącym z Mordoru.

Chmura się przesuwa (i jest utrzymywana) częściowo przez naturalne warunki atmosferyczne, częściowo przez Wolę Saurona - oczywiście, w pewnych granicach - silny wiatr jest w stanie przynajmniej na jakiś czas rozgonić chmury. Z tym, że w chwili obecnej Sauron posiada Vilyę (pierścień powietrza), więc i jego kontrola nad sytuacją jest o wiele lepsza.

Można uznać, że Ciemność jest olbrzymim efektem kontroli pogody, wspomaganym przez chmury wulkaniczne z Orodruiny. Dodatkowo efekty jej na morale wykraczają nieco ponad zwykłe przygnębienie spowodowane ciemnością - ona naprawdę odbiera nadzieję i wolę oporu, oraz sieje strach i zwątpienie.

_________________
We are rock stars in a freak show
loaded with steel.
We are riders, the fighters,
the renegades on wheels.

The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Costly Płeć:Mężczyzna
Maleficus Maximus


Dołączył: 25 Lis 2008
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 21-01-2009, 21:59   

Taki wpływ ciemności to dość obusieczny miecz - walczący po stronie Mordoru ludzie z Rohanu czy Gondoru raczej też nie czują się pod nią dobrze.

Tak czy inaczej mniej więcej tak samo sobie to wyobrażałem. Jedna tylko kwestia - ciemność sięga już domyślnie do terenów osiągniętych przez MAC? I pod nią znajduje się dalsza część Gondoru na zachód?

_________________
All in the golden afternoon
Full leisurely we glide...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Bezimienny Płeć:Mężczyzna
Najmniejszy pomiot chaosu


Dołączył: 05 Sty 2005
Skąd: Z otchłani wieków dawno zapomnianych.
Status: offline
PostWysłany: 21-01-2009, 22:09   

Costly napisał/a:
Taki wpływ ciemności to dość obusieczny miecz - walczący po stronie Mordoru ludzie z Rohanu czy Gondoru raczej też nie czują się pod nią dobrze.

Prawdopodobnie tak (choć w mniejszym stopniu, bo nie czują tego dodatkowego efektu, albo czują go słabiej).

Costly napisał/a:
Tak czy inaczej mniej więcej tak samo sobie to wyobrażałem. Jedna tylko kwestia - ciemność sięga już domyślnie do terenów osiągniętych przez MAC? I pod nią znajduje się dalsza część Gondoru na zachód?
W tej chwili mija Edhellond, albo niedawno minęła. Tereny Gondoru na wschód (i część wód na południe od nich) już są pod spodem. Pewnie niedługo stanie - nie chcę wytężać mocy za bardzo.

Edit: usunąłem oczywistą pomyłkę

_________________
We are rock stars in a freak show
loaded with steel.
We are riders, the fighters,
the renegades on wheels.

The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Fei Wang Reed Płeć:Mężczyzna
Łaydak


Dołączył: 23 Lis 2008
Skąd: Polska
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 22-01-2009, 00:00   

Pytanie do Seriki:

Swego czasu wspominałaś coś o żeńskich Entach - jakby miały się gdzieś pojawić. Co z nimi jest? Faktycznie są gdzieś niedaleko? A jeśli tak to gdzie, bo się trochę pogubiłem.

PS.

Heh... Tamtym nieszczęsnym postem nieźle mnie ubiegłaś. W tamtym momencie miałem zamiar wybrać się z grupą Entów z Fangornu (a że akurat ktoś go spalił no to raczej z tymi, którzy byli pod ręką) na poszukiwania ich "żon". I właśnie dlatego się teraz pytam, bo być może Feiowi także i teraz taki pomysł w głowie może się wylęgnąć (w końcu co nieco już słyszał).

Przypuszczam też, że nawet jeśli gdzieś w okolicy pojawiły się ich "żony" to tylko niewielka ich część. Nie wiem dokładnie kiedy opuściły "mężów", ale jeśli to kilkaset lat to mogły się w międzyczasie potworzyć grupki (część została w jednym miejscu, inne poszły dalej). Choć trudno mi akurat zagłębić się w psychikę Entów...

_________________

Ręce za lud walczące sam lud poobcina.
Imiona miłych ludowi lud pozapomina.
Wszystko przejdzie. Po huku, po szumie, po trudzie
Wezmą dziedzictwo cisi, ciemni, mali ludzie.

A. Mickiewicz
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Serika Płeć:Kobieta


Dołączyła: 22 Sie 2002
Skąd: Warszawa
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 22-01-2009, 00:24   

Na podstawie dość wątpliwych tolkienowskich przesłanek założyłam, że jakaś ich populacja (zapewne jej niewielka część zresztą) dobrze się kryje w okolicach Północnej Ćwiartki Shire - szukaj na północnym zachodzie mapy, dosyć daleko od miejsca, gdzie jesteś. Podejrzewam, że im dalej w tym kierunku, tym większe szanse, że można się na nie natknąć.
Notabene gdzieś być musiały, chyba że wyemigrowały (jak?) za morze albo w inny sposób jakaś siła zabrała je z tego świata.

Ja określiłam tylko, że istnieją (i gdzie ich mniej-więcej szukać) plus poprosiłam Radagasta o przekazanie wiadomości. Nie robiłam nic dalej w tym kierunku, mam znacznie ważniejsze sprawy na głowie. Dalej wątek pociągnął Daerian:
Daerian napisał/a:
Radagast wiedział, że nie ma czasu do stracenia. Natychmiast wyruszył w kierunku północnego wschodu. Teraz tylko on mógł namówić Entiany do powrotu... a byc może, porozumieć się z kimś jeszcze.


Losowy komentarz na dziś: "Fajnie jest dać komuś w mordę, ale dzieci, nie próbujcie tego w domu..."

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora
 
Numer Gadu-Gadu
1051667
Fei Wang Reed Płeć:Mężczyzna
Łaydak


Dołączył: 23 Lis 2008
Skąd: Polska
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 22-01-2009, 00:28   

Dzięki. Wygląda na to, że ten wątek fabularny jest dla mnie zamknięty. Zanim bym się tam dostał to i quest by się zakończył...

_________________

Ręce za lud walczące sam lud poobcina.
Imiona miłych ludowi lud pozapomina.
Wszystko przejdzie. Po huku, po szumie, po trudzie
Wezmą dziedzictwo cisi, ciemni, mali ludzie.

A. Mickiewicz
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Serika Płeć:Kobieta


Dołączyła: 22 Sie 2002
Skąd: Warszawa
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
WIP
PostWysłany: 22-01-2009, 00:32   

To w sumie dość logiczne - gdyby były bliżej, enty pewnie miałyby jakieś szanse same je wytropić... Ale oznacza to też zapewne, że żadna ze stron nie skorzysta z ich pomocy. No chyba, że Radagastowi się uda tam dotrzeć i je ściągnąć, ale to potrwa.

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora
 
Numer Gadu-Gadu
1051667
Costly Płeć:Mężczyzna
Maleficus Maximus


Dołączył: 25 Lis 2008
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 22-01-2009, 09:06   

Przesłanki zawarte u Tolkiena na ten temat z raczej z gatunku tych, które mogą wskazywać na obecność entowych żon w okolicach Shire, ale też zupełnie nie muszą. Więc pewne pole do interpretacji tu jest.

_________________
All in the golden afternoon
Full leisurely we glide...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 22-01-2009, 11:02   

Serika napisał/a:
TO miała być armia?! Zaledwie czterystu jeźdźców, może nawet nieco mniej.


Drobna uwaga tolkienologiczna, Seri - elfy mają absurdalnie dobry wzrok i wiedziałyby dokładnie ilu ich jest. Legolas swego czasu w krótkim czasie ocenił, że oddział Eomera ma bodaj 105 jeźdźców i ileśtam wolnych koni.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Costly Płeć:Mężczyzna
Maleficus Maximus


Dołączył: 25 Lis 2008
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 22-01-2009, 11:52   

A pomijając już to - Galadriela ma swoje kapryśne zwierciadło do tego.

_________________
All in the golden afternoon
Full leisurely we glide...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Morg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 15 Wrz 2008
Skąd: SKW
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Fanklub Lacus Clyne
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 22-01-2009, 16:17   

Jestem raczej mocno do tyłu z questem i nie chce mi się przekopywać. Ponadto wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują że z braku czasu będę jeszcze bardziej się opuszczał, w związku z czym wycofuję się z questa. Miłoby było jakby ktoś krasnoludy zaadoptował, ale nie wiem czy będzie chętny.

_________________
Świadka w sądzie należy znienacka pałą przez łeb zdzielić, od czego ów zdziwiony wielce, a i do zeznań skłonniejszy bywa.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
8137449
Grisznak
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 22-01-2009, 23:34   

A ja bym poprosił o umiejscowienie aktualnej pozycji wojsk MAC na tej mapie http://img444.imageshack.us/my.php?image=pozycjawojskik2.jpg Swoją obecną pozycję zaznaczyłem krzyżykiem, przy czym na przeciwko głównych sił MAC jest w tym momencie jedna dywizja (5 tysięcy orków, sto trolli), stosująca działania opóźniające zaś druga, wraz z brygadą kawalerii, umocniły się na przełęczy (zaznaczonej na mapie krzyżykiem).


Ostatnio zmieniony przez Morg dnia 22-01-2009, 23:51, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Velg Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 05 Paź 2008
Status: offline

Grupy:
Tajna Loża Knujów
PostWysłany: 22-01-2009, 23:46   

Wedle życzenia, nasza pozycja zaznaczona purpurowym krzyżykiem.

Znaczy się, jesteśmy bardzo blisko rzeki - ale wolałem nie kreślić tak, bo wyglądałoby, iż w Edhellonie jesteśmy (a go nie szturmujemy). Niemniej - potencjalny atak jest kwestią raczej minut czy godzin aniżeli dni, jeśli chodzi o dystans.

Edit:

Teraz wiadomo, dlaczego go nie szturmujemy 8)

_________________
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Bezimienny Płeć:Mężczyzna
Najmniejszy pomiot chaosu


Dołączył: 05 Sty 2005
Skąd: Z otchłani wieków dawno zapomnianych.
Status: offline
PostWysłany: 23-01-2009, 00:09   

Pisałem, wcześniej w komentarzach:
http://forum.tanuki.pl/tematy21/4359,210.htm#171673
że koncentruję się głównie na obronie brodu, a miasto planuję porzucić jak tylko uznam że przejścia obronić nie zdołam. Większość wojsk była na zewnątrz pomagając przy układaniu fortyfikacji. W środku pewnie było góra 3 tys wojska (2k haradu 1k orków), w tym, niestety dla mnie, spora część wyższych oficerów oddziałów Haradu. W mieście była też cała ludność cywilna która przeżyła szturm (czyli większość - jak pisałem Indur przeszkodził zbytnio rozochoconym orkom)

_________________
We are rock stars in a freak show
loaded with steel.
We are riders, the fighters,
the renegades on wheels.

The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Costly Płeć:Mężczyzna
Maleficus Maximus


Dołączył: 25 Lis 2008
Status: offline

Grupy:
Melior Absque Chrisma
PostWysłany: 23-01-2009, 00:13   

A mówiłem, żeby walnąć w przeprawę :] No nic, nie będę narzekał na nieprzytomnego Patriarchę.

_________________
All in the golden afternoon
Full leisurely we glide...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 18 z 46 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 ... 44, 45, 46  Następny
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group