FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  Galeria AvatarówGaleria Avatarów  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Forum archiwalne, nie można zakładać nowych kont.

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 ... 69, 70, 71  Następny
  Piractwo
Wersja do druku
Seaven Płeć:Mężczyzna
Maruda :3


Dołączył: 01 Sty 2007
Skąd: Gdynia
Status: offline
PostWysłany: 05-01-2007, 21:11   

być może źle ułożyłem to zdanie, miałem namyśli to, że w przypadku kiedy posiadam kopie na własny użytek a oryginał niema licencji w Polsce, prawo autorskie w pewnym sensie zostaje pominięte a kwestie oryginał vs pirat kończy się "remisem" bo jedno jest tak samo traktowane jak drugie. Działa to na zasadzie takiej, że jeśli coś nie jest dostępne w kraju w wersji oryginalnej, albo wersja oryginalna jest "bezużyteczna" (np manga w języku Japońskim) prawo nie może/nie powinno zabraniać ludziom dostępu do danego dobra materialnego.
Przejdź na dół Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
6596633
 
Numer ICQ
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 05-01-2007, 21:29   

Cytat:
Działa to na zasadzie takiej, że jeśli coś nie jest dostępne w kraju w wersji oryginalnej, albo wersja oryginalna jest "bezużyteczna" (np manga w języku Japońskim) prawo nie może/nie powinno zabraniać ludziom dostępu do danego dobra materialnego.


Prawo nie może... Dooooooooooooobreeee.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Seaven Płeć:Mężczyzna
Maruda :3


Dołączył: 01 Sty 2007
Skąd: Gdynia
Status: offline
PostWysłany: 05-01-2007, 21:53   

powiedz mi, czy należysz do tych co czepiają się słówek i dla zasady, czy do tych, co nie są wstanie chwilkę pomyśleć nad tym co autor miał na myśli?

Prawo może wszystko. Co zostało uchwalone jest "święte", ale zastanów się nad innym znaczeniem słowa "może" (nie nie chodzi mi o morze) bo ja na przykład jestem wstanie wydzielić takie dwie rzeczy jak "zdolność fizyczna" i "możność logiczna"

przykład:
Czy prawo może zabronić Ci oddychać? fizycznie nic nie stoi na przeszkodzie by wyjść z tak genialną inicjatywą i uchwalić zakaz oddychania w miejscach publicznych... ale czy to miałoby sens? Wątpliwe.

Swoją drogę dałem Ci alternatywę w postaci "/nie powinno" jednak po co jest czytać do końca (o czytaniu ze zrozumieniem już nie wspominając).
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
6596633
 
Numer ICQ
Bezimienny Płeć:Mężczyzna
Najmniejszy pomiot chaosu


Dołączył: 05 Sty 2005
Skąd: Z otchłani wieków dawno zapomnianych.
Status: offline
PostWysłany: 05-01-2007, 21:59   

różnica pomiędzy tym, a zakazem oddychania polega na tym, że ten pierwszy zakaz (piracenia przy braku licencji na dany kraj) jak najbardziej istnieje

_________________
We are rock stars in a freak show
loaded with steel.
We are riders, the fighters,
the renegades on wheels.

The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 05-01-2007, 22:00   

Cytat:
powiedz mi, czy należysz do tych co czepiają się słówek i dla zasady, czy do tych, co nie są wstanie chwilkę pomyśleć nad tym co autor miał na myśli?


Należy do tych, co studiują prawo. Oni już tacy są.

Seaven napisał/a:
Czy prawo może zabronić Ci oddychać?


Tak.

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 05-01-2007, 22:01   

OK, co jest fizycznie niemożliwego w tym, że prawo zabrania "zaopatrywania się w wersję użyteczną", czyli skanlację?
Cytat:

czy należysz do tych co czepiają się słówek i dla zasady, czy do tych, co nie są wstanie chwilkę pomyśleć nad tym co autor miał na myśli?


Należę do tych, którzy zgrzytają zębami widząc co wypisujesz.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Bezimienny Płeć:Mężczyzna
Najmniejszy pomiot chaosu


Dołączył: 05 Sty 2005
Skąd: Z otchłani wieków dawno zapomnianych.
Status: offline
PostWysłany: 05-01-2007, 22:45   

Cytat:
w świetle prawa coś co nie jest w Polsce zarejestrowane (czyli nie posiada licencji) po prostu nie istnieje, a więc posiadana w domu oryginalna manga (bez licencji w Polsce) postawiona obok tej samej mangi w wersji skanlacji jest tak samo nielegalna jak kopia

???
Licencja pozwala na legalne wydawanie mang na określonym terenie. Raz wydana manga może być poza ten teren wywieziona, a mimo to nadal pozostaje legalna. Skanlacje odwrotnie - jeśli "wydawca" nie posiadał licencji, są nielegalne (nie ważne, w jakim kraju się akurat znajdują)

_________________
We are rock stars in a freak show
loaded with steel.
We are riders, the fighters,
the renegades on wheels.

The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Vodh Płeć:Mężczyzna
Mistrz Sztuk Tajemnych.


Dołączył: 27 Sie 2006
Skąd: Edinburgh.
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 05-01-2007, 22:49   

Seavenowi chodzi o to, że dobre prawo nie powinno zabraniać ludziom dostępu do nieszkodzącego nikomu dobra materialnego, bo jest to niesprawiedliwe. Pewnie też nie jest to sformułowanie idealne pod względem przekazania tej treście ale coraz bliżej, w końcu dojdziemy jak powinno się to powiedzieć aby było to logiczne :P

_________________
...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 05-01-2007, 22:52   

Cytat:
Seavenowi chodzi o to, że dobre prawo nie powinno zabraniać ludziom dostępu do nieszkodzącego nikomu dobra materialnego, bo jest to niesprawiedliwe.


Ale ono nie zabrania dostępu. Możesz posiadać mangę i anime.

Nie możesz natomiast rozprowadzać jej: rozdawać za darmo, sprzedawać etc. jeśli wcześniej nie nabyłeś do niej praw (tzn. nie kupiłeś licencji).

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Seaven Płeć:Mężczyzna
Maruda :3


Dołączył: 01 Sty 2007
Skąd: Gdynia
Status: offline
PostWysłany: 05-01-2007, 23:02   

Cóż,nie wycofuje się z tego co pisałem w trzech pierwszych akapitach zwłaszcza z tego co pisałem w trzecim.

Cytat:
Zaznaczam, że nie znam się zbyt dobrze na prawie, i że jest to moja własna interpretacja, która wcale nie musi być poprawna, jednak faktem jest, że wiele serwisów funkcjonuje legalnie umieszczając na swej stronie tego typu materiały i uzasadniając to takimi argumentami.


Nadal pozostaje przy tym, że na prawie się nie znam i nadal pozostaje przy tym, że w wiele serwisów internetowych oraz serwisów aukcyjnych uznaje, i dopuszcza do sprzedaży materiały powszechnie uznawane za kopie pirackie pod warunkiem, że są to tylko kopie na własny użytek i oryginały nie posiadają polskiej licencji. Opisana przeze mnie sytuacja i próba wyjaśnienia została celowo umieszczona w spoilerze oraz celowo zaznaczyłem, że pod takim działaniem się nie podpisuje. Spoilerami dałem wam wybór czytać/nie a skoro nasze prawo jeszcze nie zabrania mieć własnego zdania macie możliwość zgodzić się/nie zgodzić się z tym co napisałem.

Zegarmistrzu, co do argumentu, że on jest studentem prawa, w tym wypadku jestem zmuszony ustąpić pola gdyż ja się nie znam ale również prawo jest na tyle szerokim zagadnieniem, że wcale nie oznacza, że on się na tym konkretnym zna.

Co do samego Ysengrinn'a po studencie prawa oczekiwałbym więcej niż "W życiu nie słyszałem większej bzdury" i to w odniesieniu do fragmentu tekstu, który w pewnym sensie jedynie obrazował w dość nietrafny sposób co wcześniej miałem na myśli a nie do całości.

Co do samego sporu z Ysengrinn'em i bezsensownej wymiany postów proponował bym zakończyć to i nie robić offtopu oraz oczekiwałbym sensownej (opartej na porządnych argumentach) krytyki i sprostowania mojego postu albo przynajmniej wytłumaczenia mi jak sześciolatkowi czemu jeśli Ty w życiu nie słyszałeś większej bzdury serwisy internetowe oraz portale aukcyjne dopuszczają anime bez polskiej licencji i nikt się nie czepia.

Pozdrawiam, dziękuję za wysłuchanie i przepraszam za zamieszanie ;)
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
6596633
 
Numer ICQ
Vodh Płeć:Mężczyzna
Mistrz Sztuk Tajemnych.


Dołączył: 27 Sie 2006
Skąd: Edinburgh.
Status: offline

Grupy:
Alijenoty
Fanklub Lacus Clyne
PostWysłany: 05-01-2007, 23:10   

Własnie, roztrzygnijmy pewną kwestię:

Czy jeżeli posiadam mangę w oryginale, a na dysku twardym mam przetłumaczony skan tejże mangi to jest to legalne czy nie (w świetle polskiego prawa)? Bo to trochę tak jak bym miał obraz, zrobił jego kopię na własny użytek, a potem pomazał ją kredkami ;)

_________________
...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź blog autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Bianca
-Usunięty-
Gość
PostWysłany: 05-01-2007, 23:12   

Seaven napisał/a:
wiele serwisów internetowych oraz serwisów aukcyjnych uznaje, i dopuszcza do sprzedaży materiały powszechnie uznawane za kopie pirackie pod warunkiem, że są to tylko kopie na własny użytek i oryginały nie posiadają polskiej licencji

KHE? oczywiscie ze nie. Nawet na allegro wytna ci wszystko, pod czym nie ma przypisku "oryginal" albo "sam napisalem"

a co do nie jestes studentem prawa i oczekiwalbys wiecej, to "wiecej" sprowadza sie do" "jesli nie kupiles prawa do dystrybucji, to nie masz prawa do dystrybucji" -> nie mozesz kopiowac i rozpowszechcniac (ani rozpowszechcniac kopii wykonanej na wlasny uzytek) -> ktokolwiek mowi ze jest inaczej, klamie
Powrót do góry
Zegarmistrz Płeć:Mężczyzna


Dołączył: 31 Lip 2002
Skąd: sanok
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
PostWysłany: 05-01-2007, 23:37   

Cytat:
Zegarmistrzu, co do argumentu, że on jest studentem prawa, w tym wypadku jestem zmuszony ustąpić pola gdyż ja się nie znam ale również prawo jest na tyle szerokim zagadnieniem, że wcale nie oznacza, że on się na tym konkretnym zna.


Wychodze z założenia, że zna się lepiej, niż Fora i Serwisy. Zwłaszcza, że u nas wybitnie małpuje się pewne rozwiązania amerykańskich fansuberów (wide te nieszczęsne licencje, których mit jest żywy u nas i chętnie przytaczany) nie zastanawiając się, co one znaczą.

Zresztą, podawał link do ustawy. Wystarczy doczytać.

Swoją drogą: Mityczne kontrole chodzące po domach. Ponoć policja sprawdziła całą ulice Szwoleżerów w Lublinie, co jest mało prawdopodobne (Kurier Lubelski pisałby na pierwszej stronie). Co leży u genezy plotek tego rodzaju?

_________________
Czas Waśni darmowy system RPG dla fanów Fantasy. Prosta, rozbudowana mechanika, duży świat, walka społeczna.
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź blog autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
 
Numer Gadu-Gadu
1271088
Avellana Płeć:Kobieta
Lady of Autumn


Dołączyła: 22 Kwi 2003
Status: offline
PostWysłany: 05-01-2007, 23:48   

Zegarmistrz - to, że takie kontrole istnieją, bo mój własny żywy znajomy padł ofiarą... Z tym, że praktycznie dotyczą osób, które sprzedają na bazarach albo ich co większych klientów (jakim był brat ww. kolegi). Boli nie tyle grzywna za nielegalne filmy i muzykę, ile za oprogramowanie, no i zniszczenie tego wszystkiego.

_________________
Hey, maybe I'll dye my hair, maybe I move somewhere...
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Odwiedź galerię autora Odwiedź listę obejrzanych anime / przeczytanych mang
Ysengrinn Płeć:Mężczyzna
Alan Tudyk Droid


Dołączył: 11 Maj 2003
Skąd: дикая охота
Status: offline

Grupy:
AntyWiP
Tajna Loża Knujów
WOM
PostWysłany: 05-01-2007, 23:58   

Cytat:
Wychodze z założenia, że zna się lepiej, niż Fora i Serwisy. Zwłaszcza, że u nas wybitnie małpuje się pewne rozwiązania amerykańskich fansuberów (wide te nieszczęsne licencje, których mit jest żywy u nas i chętnie przytaczany) nie zastanawiając się, co one znaczą.

Zresztą, podawał link do ustawy. Wystarczy doczytać.


Ano właśnie, podawałem link do ustawy. W której to ustawie nie ma ani słowa o tym, by rzecz niezlicencjonowana z punktu widzenia polskiego prawa nie istniała. Czy naprawdę język prawny jest aż tak skomplikowany?

Cytat:

Pewnie też nie jest to sformułowanie idealne pod względem przekazania tej treście ale coraz bliżej, w końcu dojdziemy jak powinno się to powiedzieć aby było to logiczne :P


Najlepiej po prostu "prawo mnie nie kocha, bu:(". A materiał jak najbardziej JEST szkodliwy, bo wielu ludzi importuje sobie mangi z Japonii, nie mówiąc już o wydaniach zachodnich. Jeśli ktoś zamiast tego ściąga skanlację, czyli było nie było całość produktu plus tłumaczenie - wydawca i autor tracą. Oczywiście co innego samo tłumaczenie w pliku tekstowym - wtedy do korzystania niezbędna jest sama manga, którą trzeba kupić, więc wydawca nic nie traci. I można się zastanawiać nad kwestiami moralnymi.

_________________
I can survive in the vacuum of Space
Powrót do góry Zobacz profil autora
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź galerię autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 18 z 71 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 ... 69, 70, 71  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików
Możesz ściągać załączniki
Dodaj temat do Ulubionych


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group